PRZEDSZKOLA + SZKOŁY

W tym dziale można zbadać jakiego zdania są inni użytkownicy forum za pomocą ankiety. Dział, w którym zakładamy tematy wraz z ankietami.

Moderator: DKS

Czy uważasz, że należałoby przeprowadzic zmiany organizacji przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum?

TAK
12
80%
NIE
3
20%

Liczba głosów: 15

maja

PRZEDSZKOLA + SZKOŁY

Post autor: maja » środa, 3 stycznia 2007, 11:00

Chociaż z wypowiedzi wnioskuję, ze na forum piszą w większości rodzice dorosłych (dorastających) dzieci, albo uczący się, to jednak chciałbym rozpocząć dyskusję na temat, który wywołałem w dziale "Edukacja": http://www.ustka.pl/forum/viewtopic.php?t=1120.

Mianowicie chodzi o rozpatrzenie możliwości połączenia obu podstawówek w zespoły szkół podstawowo-gimnazjalnych. Chodzi o to, żeby dzieci od początku swojej edukacji do końca gimnazjum uczyły się w jednym środowisku, wśród tych samych kolegów, i były uczone przez tych samych, znających ich, nauczycieli.

Druga kwestia, która mnie interesuje, a jest związana z w/w. to przeniesienie przedszkoli nr-y 1, 2, 3 do budynku obecnego gimnazjum. Kto ma dzieci w przedszkolu wie jakie są warunki w kamienicach, w których znajdują się przedszkola nr 1 i 2. Strome schody małe ciasne sale, brak odpowiedniej wentylacji, odpowiednio dużych punktów sanitarnych, czy placów zabaw z prawdziwego zdarzenia. No i kwestia azbestu w przedszkolu nr 3, który praktycznie kwalifikuje je do rozbiórki...

Ponieważ jeden z przedstawicieli Miasta nagle umilkł, więc proszę Was o opinie na powyższe tematy...
"Nigdy nie śpij z większym od siebie wariatem" (II Prawo Hartleya)

Awatar użytkownika
masasza

Post autor: masasza » środa, 3 stycznia 2007, 14:26

NIe da się zmieścić 3 szkół w dwóch szkołach.

SP1 ma na dzisiaj 18 oddziałów
SP2 ma na dzisiaj 26 oddziałów
Gimnazjum ma na dzisiaj 26 oddziałów.

No chyba że dzieci będą się uczyły do godziny 18 albo i później.

Nie dawno był zmieniany plan lekcji w SP2 bo część rodziców skarżyła się że dzieci po południami nie mają dojazdu do Przewłoki. Zmiany zrobiono ale pierwszaki musza kilka lekcji wędrowac z klasy do klasy. Dojście kilkunastu nowych oddziałów oraz wyłączenie jednej klasy jako pracowni chemicvznej napewno nie poprawi tego stanu.

Nie da sie zaadoptować obecnego gimnazjum bez poważnych przeróbek na przedszkola. Problem może stanowić kwestia organizacji i dostarczania do każdego z oddziałów przedszkolnych śniadań i obiadów. Z tego co wiem korytarze komunikacyjne dla żywności i ogólnego dostępu nie mogą sie pokrywać. Trzeba było by stworzyć osobny ciąg komunikacyjny dla żywienia.

MNozna spróbować wybudować nowe przedszkole wraz z zapleczem na przykład w parku za kinem. Część inwestycji pokryć ze sprzedazy uwolnionych terenów po byłych przedszkolach. Tylko wątpie aby to w całkowicie pokryło koszty budowy no ale od tego jest jeszcze wydział integracji europejskiej mógłby sie rozejrzeć za środkami zewnętrznymi.

Więc zostaje jedynie powrót do sytuacji przed reformą trzy szkoły w których połaczone jest i szkoła podstawowa i gimnazjum ale czy na takie rozwiązanie zgodzi się kuratorium?

Tak że maciek nie uczestniczyłem w tej dyskusji ale to tak na szybko wnioski jakie się nasunęły mi po przeczytaniu tego i poprzedniewgo tematu na forum. w tamtej kadencji były podejmowane próby połączenia szkół ale jakoś temat umarł śmiercią naturalną.
Obrazek

trops

Post autor: trops » środa, 3 stycznia 2007, 14:46

Odsyłam do mojej koncepcji oświaty, którą napisałem w grudniu 2004r. Mówi dokładnie o tym samym o czym mówi maja. Była rozłożona w czasie i brała pod uwagę niż demograficzny w naszym mieście.Jeśli byłby Pan nią zainteresowany proszę o maila z przyjemnością ja prześlę.

maja

Post autor: maja » czwartek, 4 stycznia 2007, 07:42

No i Adam nieco ostudził moje zakusy na usteckie gimnazjum racjonalnymi, nie przeczę, argumentami.
1. Z tym wydzieleniem ciągu żywnościowego w takim budynku raczej problemów dużych by nie było.
2. Gorzej może być z pojemnością obecnych podstawówek.
3. Ale spodobał mi się pomysł z trzema zespołami szkół + utworzenie nowego miejskiego przedszkola. Wydaje mi się, że byłby to powrót do normalnego toku nauczania i wychowania dzieci.

Niemniej jednak nadal sądzę, że należałoby bardzo poważnie, i możliwie najszybciej, podejść do sprawy budowy lub pozyskania odpowiedniego budynku pod duże miejskie przedszkole. (a 'propos co sądzicie o budynku Uzdrowiska na Wczasowej, którego od paru lat nie można sprzedać)

Żaden z budynków obecnych przedszkoli nie spełnia wymogów bezpieczeństwa dla przebywających tam dzieci.
Jak już wcześniej pisałem przedszkola nr 1 i 2 to zwykłe MIESZKALNE kamienice na siłę zaadaptowane na przedszkola. Sale dla dzieci są małe, niewentylowane, a schody swoją stromizną nawet dorosłego przyprawiają o szybsze bicie serca... No i ten żałosny stan placów zabaw...

Z kolei przedszkole nr 3 pomimo tego, że jest wybudowane jako nowoczesny (30 lat wstecz) budynek przedszkolny, ma tego pecha, że kiedyś modnym materiałem izolacyjnym były pochodne azbestu... Co w świetle obecnie posiadanej wiedzy kwalifikuje je do rozbiórki.

Tylko czekać, jak któraś z kolei kontrola Sanepidu uprze się i zażąda zamknięcia wszystkich trzech przedszkoli (a ostatnio zauważyłem, że inspektorzy stają się coraz bardziej stanowczy w egzekwowaniu prawa). Jednak ciągle wydaje mi się, że dla Miasta problem przedszkoli zaistnieje dopiero w momencie wydania takiej właśnie decyzji... i każda następna kadencja upływa w nadziei, że nakaz taki nie zdarzy się w czasie jej trwania... wtedy zaczęłoby się gorączkowe szukanie środków... w końcu Ustka nie jest tylko dla turystów (rewitalizacja), ale też dla jej mieszkańców...

@trops
na prw ma Pan mojego maila. Z chęcią zapoznam się z Pana projektem.

maja

Post autor: maja » czwartek, 4 stycznia 2007, 08:58

Takich parę kwiatków:
http://www.brzeziny.pl/news.php?readmore=529
W odpowiedzi burmistrz Ewa Mądra wyraziła zadowolenie, że w projekcie priorytetów unijnych pokazały się zadnia dotyczące budowy przedszkoli, a nie tylko ich modernizacji, co oznacza wzrost szans Brzezin na unijne pieniądze.
http://www.wspolnota.org.pl/?149+305+5454+2
Dzięki pomocy Belgów udało się pozyskać pomoc na budowę przedszkola samorządowego w Tymbarku.
http://www.bip.kobior.iap.pl/8650,8654/ ... t4992.html
Poinformował również, że według informacji prasowych istnieje możliwość uzyskania nawet 100% dotacji unijnych na budowę przedszkola. Opłaca się zatem wybudować nowe przedszkole niż przeprowadzać remonty w już istniejącym.
Szperam dalej... Chociaż myślę, ze pan Niklas poradzi sobie z tym bez problemu...
Coś tam czytałem o Programie operacyjnym Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, gdzie coś piszą o edukacji przedszkolnej, ale dokument ma 165 stron... nie chce mi się tego zbytnio analizować... :wink:

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » czwartek, 4 stycznia 2007, 21:44

Wyraźnie dzis na komisji usłyszałem o konieczności budowy przedszkola po zachodniej stronie, w wypowiedzi burmistrza i chyba Piotra było najwięcej troski. Nawet była mowa o tym, żeby znaleźć nowe miejsce na budowę, ale nie w miejscu gdzie jest to azbestowe. Będziemy obserwować temat.

Obserwator
Kontakt:

Post autor: Obserwator » czwartek, 4 stycznia 2007, 21:58

Szkoda Włodku, że zapominasz tak szybko kto o czym mówił i kto ten temat poruszył i dlaczego.

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » czwartek, 4 stycznia 2007, 22:15

Pisze co zapamietałem, burmistrz wspomniał z pewnością, że temat ten był podnoszony na wczorajszym kierownictwie, ale nie znam kontekstu, może mi coś umknęło. Wyuczulony jestem na wszelkie słowa związane z "zachodem" stąd zainteresowanie tym o czym mówił.

Obserwator
Kontakt:

Post autor: Obserwator » czwartek, 4 stycznia 2007, 23:39

@maja

Dziś na Komisji Finansów przy analizie budżetu na 2007 rok poruszyłem temat przedszkoli. Zwróciłem również uwagę osobą odpowiedzialnym za pozyskiwanie środków unijnych na Twój post, prosząc aby zapoznali się z linkami, które wstawiłeś na forum. Jutro na Komisji oświaty, gdzie również będzie analiza budżetu napewno ten temat wróci pod obrady.

Na dzień dzisiejszy w budżecie zapisane są środki w wysokości 100 000 zł. Jest to dotacja celowa przeznaczona na opracowanie dokumentacji przebudowy przedszkola nr 3 lub budowy nowego obiektu. Z nowym obiektem związane są jednak pewne problemy, tzn:
- jeżeli wybudować go na istniejącej działce, to co zrobić z dziećmi na czas budowy ? można wynająć jakiś obiekt, lecz czy będzie to dobre rozwiązanie ?
- jeżeli zechcemy budować przedszkole na zachodniej stronie (Włodku -ZACHÓD) to w którym miejscu ? potrzebna jest odpowiednia działka, którą następnie w mpzp należało będzie przeznaczyć pod funkcję oświatową. Jest to procedura dość długa, na pewno będzie jednak podjęta, gdyż temat jest bardzo ważny.

Przemek Nycz

maja

Post autor: maja » piątek, 5 stycznia 2007, 07:37

Obrazek Obrazek Nawet nie wiecie jak mnie (i chyba nie tylko mnie) te wiadomości cieszą. Oczywiście, dopóki nie zbanują mnie na tym forum :wink: , możecie liczyć na moje baczne przyglądanie się tej sprawie.

Tylko troszkę zastanawia mnie ta zachodnia lokalizacja. Nie wiem jakie są założenia odnośnie wielkości przedszkola - czy będzie to:
1. jedno duże miejskie przedszkole dla wszystkich maluchów,
2. czy jedno z kilku przedszkoli?
Jeżeli jest to opcja nr 1, to chyba lepiej byłoby zlokalizować przedszkole bardziej centralnie. Wiem, że sa problemy z odpowiednim miejscem, ale... aż tak źle?

A zastanawialiście się nad propozycją budynku uzdrowiska na Wczasowej?

Obserwator
Kontakt:

Post autor: Obserwator » piątek, 5 stycznia 2007, 11:00

@maja
Liczę na twoje wsparcie m.in. w tej sprawie. Mam nadzieję, że sprawę uda się załatwić jak najszybciej. Nie będzie to na pewno rozpoczęcie budowy w roku 2007, gdyż prowadzone inwestycje nie pozwalają nam na dzień dzisiejszy na kolejny tak duży wydatek. Dlatego też pozwoliłem sobie wykorzystać Twój post aby zainteresować środkami unijnymi na ten cel odpowiednie osoby w urzędzie. Środków nie pozyskamy, gdy nie będziemy mieli koncepcji, miejsca itd. Dlatego też rok 2007 uważam za rok na przygotowanie się do próby pozyskania pieniędzy z uni na budowę przedszkola. Jak się to skończy - zobaczymy.

Jedno duże przedszkole nie wchodzi wogóle pod rozwagę. Potrzebujemy jednego na zachodniej stronie ustki, i jednego po wschodniej (na terenie największego skupiska mieszkańców). Można by wtedy połączyć w jednym obiekcie przedszkole + żłobek, na to jednak rozwiązanie nie uzyskałem jednak odpowiedz, czy prawnie jest to możliwe.

Budynek na wczasowej to zbyt duży koszt, m.in zakupu, dostosowania oraz utrzymania. Tam, mam nadzieję, znajdzie się jednak inwestor.

Pozdrawiam

maja

Post autor: maja » piątek, 5 stycznia 2007, 11:57

Obrazek

maja

Post autor: maja » poniedziałek, 8 stycznia 2007, 09:35

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 23507.html
Skąd te 700 mln euro

Cały unijny program "Kapitał ludzki" na lata 2007-13 to ponad 11,4 mld euro - na zmiany w szkołach, inwestycje w przyszłościowe kierunki studiów, szkolenia dla bezrobotnych itp. 700 mln zabranych z puli samorządów zasiliło (i podwoiło do 1,45 mld euro) fundusze MEN na "Wysoką jakość systemu oświaty". Samorządom zostało 1,1 mld euro na upowszechnianie przedszkoli , stypendia dla uczniów i materiały dydaktyczne dla uczniów najbiedniejszych.
http://www.blizejprzedszkola.pl/nowosc/43/fundusze.htm
Artykuł z 2005 roku, ale, chyba jeszcze aktualny...

Zablokowany