Życie jak muzyka... Sgt Pepper's Lonley Hearts Club Band

Tutaj rozmawiamy o człowieku i o jego roli w społeczeństwie. Ogólna dyskusja, wymiana poglądów, opinie i wrażenia oraz kontrowersje

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
RYMARZ

Życie jak muzyka... Sgt Pepper's Lonley Hearts Club Band

Post autor: RYMARZ » sobota, 16 czerwca 2007, 22:59

1 czerwca miała miejsce piękna rocznica. Równo 40 lat wcześniej The Beatles wydali „Sgt Pepper's Lonley Hearts Club Band”, przełomową płytę w historii muzyki rockowej i rozrywkowej w ogóle. Płytę – kamień milowy, która okazała się drogowskazem dla wielu późniejszych artystów i która do dziś ani trochę się nie zestarzała. 67.rok XX wieku, rok w którym przebiła się muzyka psychodeliczna jest dla mnie osobiście takim magicznym zwrotem, dzięki któremu świat nabrał dodatkowego kolorytu, jakiejś nowej wymiarowości. Muzykę z tego czasu (mam na myśli schyłek lat 60-tych) spokojnie można nazwać dziedzictwem kulturowym ludzkości. Dziedzictwem, które przyczyniło się do wielkich przemian na płaszczyźnie kulturowej, społecznej a nawet politycznej. Artyści tacy jak Pink Floyd, The Jimi Hendrix Experience, Jefferson Airplane, The Doors, Dylan, Janis Joplin czy wspomniana na wstępie „Wielka Czwórka” zainspirowali miliony do refleksji nad kondycją człowieka ukazując bezmyślność konsumpcjonizmu i konieczność duchowego wyzwolenia. A co Wy o tym sądzicie ? Czy piosenka jest tylko piosenką czy czymś więcej ? Czy muzyka dodaje Wam skrzydeł ?

Zapraszam do dyskusji.

Marcin.

Awatar użytkownika
yacek

Post autor: yacek » sobota, 16 czerwca 2007, 23:19

Cy dodaje skrzydeł? Napewno. Potrafi wyleczyć. Zmienić człowieka na gorsze albo na lepsze. Mi się wydaje że właśnie pomiędzy 60--80-tymi latami powstawała prawdziwa muzyka. Teraz mamy setki coverów i przeróbek kawałków z tamtego okresu. W każdym gatunku.
Pozdro dla Usteckich legend :D
http://www.fanfoto.pl/yacek29.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
RYMARZ

Post autor: RYMARZ » niedziela, 17 czerwca 2007, 12:48

Co masz na myśli mówiąc o prawdziwej muzyce ? Wciąż powstają nowe zespoły i wciąż jest wiele do odkrycia. Muzyka ewoluuje, gatunki łączą się, powstają nowe brzmienia, nowa jakość, stylistyka. Owszem nagrywa się mnóstwo coverów ale myślę, że zawsze tak było. Bohaterowie lat 60-tych zaczynali od nagrywania standardów drugiej połowy lat 50-tych. Punkowi rewolucjoniści inspirowali się swoimi starszymi kolegami i nagrywali piosenki The Stooges, New York Dolls, MC5 ... Teraz mamy renesans rocka, który z jednej strony czerpie pełnymi garściami ze swej długoletniej tradycji, z drugiej zaś zaskakuje i pokazuje nowe oblicze. A to tylko mniejsza część większej całości, na którą składa się całe mnóstwo stylów, trendów, nurtów, upodobań ...

Awatar użytkownika
onyx
Kontakt:

Post autor: onyx » niedziela, 17 czerwca 2007, 16:47

Tak wiele jest inspiracji...
Ale mnie dziś na dobre zdominowało to...

http://www.youtube.com/watch?v=Skou3wXdqX8

Obawiam się tylko, że sąsiedzi nie będą juz dłużej tak wyrozumiali...;)

Awatar użytkownika
RYMARZ

Post autor: RYMARZ » niedziela, 17 czerwca 2007, 20:18

Piękna piosenka. Sąsiedzi wytrzymają. 8)

Awatar użytkownika
onyx
Kontakt:

Post autor: onyx » niedziela, 17 czerwca 2007, 20:20

RYMARZ pisze:Piękna piosenka. Sąsiedzi wytrzymają. 8)
Hehe, ale mnie do Kory daleko ;)

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » niedziela, 17 czerwca 2007, 20:35

Owszem utwor piekny.. kory słuchal kirowca wojskowego autobusu, ktory wozil mnie 5 lat do przedszkola i z tez ... kiedys "balem" sie tych piosenek :D...obecnie chillout
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
RYMARZ

Post autor: RYMARZ » niedziela, 17 czerwca 2007, 20:42

Obrzydzić można wszystko i każdemu. Mój serdeczny kolega obrzydził mi kiedyś 1 płytę Heya - Fire. Kiedy mieszkaliśmy razem na studiach puszczał ją non stop przez pół roku. 10 lat minęło zanim do tego wróciłem.

Awatar użytkownika
onyx
Kontakt:

Post autor: onyx » niedziela, 17 czerwca 2007, 20:48

RYMARZ pisze:Obrzydzić można wszystko i każdemu. Mój serdeczny kolega obrzydził mi kiedyś 1 płytę Heya - Fire. Kiedy mieszkaliśmy razem na studiach puszczał ją non stop przez pół roku. 10 lat minęło zanim do tego wróciłem.
Fakt. Pisałam magisterkę z tekstów Kazika i przez jakiś czas później musiałam przejść odwyk, kompletny przesyt :)

Teraz odkrywam (trochę późno, jakkolwiek lepiej późno niź wcale) Toola, Tiamat, A Perfect Circle, Anathemę, zwłaszcza ta ostatnia mnie rusza potwornie, na ogół w plenerze...nie wiem, czemu.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » niedziela, 17 czerwca 2007, 21:00

kazik jest groteskowy "niema towaru w miescie" :shock: kat, uwielbiam go:D jednak bardziej pociaga mnie kazik na zywo ... gdzie akompaniuje mu ostrzejszy styl w tym Jakub Jablonski z lady pank 8)
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
onyx
Kontakt:

Post autor: onyx » niedziela, 17 czerwca 2007, 21:03

Ja to wszystko zrzuciłąm w jedno - Kult, KnŻ i Kazika solo, wyszło tomiszcze :D
Fakt - energia koncertów KnŻ nie do podrobienia :)

Faworyt absurdu - "Las Maquinas de la muerte" :D

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » niedziela, 17 czerwca 2007, 21:21

ogladales moze clipol ? pon,wt,sro,czw od 13.30 do 14.30 ..pozniej zmienili na od 14.do 15 illusion houk proletaryat .ale dawali ... pogo na Kosciuszki bylo !!

ps poszukuje kapeli SAJGON "balanga" ktos posiada ?
Obrazek

Awatar użytkownika
RYMARZ

Post autor: RYMARZ » niedziela, 17 czerwca 2007, 22:15

onyx pisze:Teraz odkrywam (trochę późno, jakkolwiek lepiej późno niź wcale) Toola, Tiamat, A Perfect Circle, Anathemę, zwłaszcza ta ostatnia mnie rusza potwornie, na ogół w plenerze...nie wiem, czemu.
To przeżywasz wspaniałe chwile, bo nie ma nic piękniejszego w obcowaniu ze sztuką jak odkrywanie jej dla siebie. To inspirujące, przejmujące i niezwykle budujące doświadczenie.
A' propos Tiamata, bardzo ujęła mnie niegdyś płyta "Clouds".

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » niedziela, 17 czerwca 2007, 23:18

Ja mam ogromny sentyment do lat 80 ubiegłego wieku! Przeżyływałem swe lata nastoletnie w czasie tzw. boomu rockowego w Polsce. Naprawdę wspaniałe czasy i wspaniała muzyka. Na "stopa" jeździło się bez obaw, wszyscy słuchali "Trójki". Muzyka unosiła się w powietrzu, ludzie byli dla siebie bardziej życzliwi. Wspaniałe lata osiemdziesiesiąte! Nigdy przedtem i już nigdy potem rock nie był tak wszechobecny. Na koncerty do hali Gryfii w Słupsku sciągały tysiace ludzi i nie zawsze wszystkim udawało sie wejść do środka. Odział Zamkniety, Perfect,
Maanam, Republika.... wszystkie te zespoły udało mi się obejrzeć na żywo u szczytu swej popularności, śpiewać razem z kilkutysiecznym tłumem, misterne przezycie gdy wiesz, że wszyscy obok czują to samo...

Za ostatni grosz wino z zielonych lat chcę znów pić
Za ostatni grosz kupiłbym chociaż cień tamtych dni...

onyx - polecam

http://www.youtube.com/watch?v=dmhl80ePSGw

Awatar użytkownika
onyx
Kontakt:

Post autor: onyx » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 00:31

@ GRABARZ,
wiem :) wychowałam się na tej muzyce...Maanam, Republika, OZ, Perfect, LAdy Pank...:)
Na Korze uczyłam się wokalu :)
Wydaje mi się, że muzyka wtedy łączyła ludzi bardziej, mimo, że każdy odnajdywał siebie w dowolnej stylistyce, to jednak mam wrażenie, że wrażliwość muzyczna była o niebo wyższa niż teraz... Ludzie chłonęli, czuli muzykę. Teraz często przekaz wizualny zdaje się samą muzykę przytłumiać...
Nigdy nie zapomnę, jak siorka na Kasprzaku słuchała "Białej flagi" i "Telefonów"...a pierwsze ciary miałam przy "Krakowskim spleenie" Maanamu...
I wiesz... mam je dalej :)
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
RYMARZ

Post autor: RYMARZ » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 09:16

Często się zdarza, że obraz zabija dźwięk szczególnie u wykonawczyń, które mają więcej do pokazania niż zaśpiewania. Już w latach 80-tych śpiewano "Video kills radio stars" ale świetna muzyka jest wciąż w natarciu (świetne klipy również).
Ja pierwsze ciary miałem przy "Perfect Strangers" Deep Purple a dzieciństwo kojarzę z muzyką Beatlesów. Stąd też, pomimo że słucham muzyki bardzo zróżnicowanej stylistycznie, najbliższy memu sercu jest rock. Rock, w którym ciągle jest coś do odkrycia. Ta muzyka wciąż się rozwija i wciąż ma wiele do powiedzenia nie tylko na płaszczyźnie artystycznej ale i społecznej.
A'propos lat 80-tych, lat wielkich przemian w Polsce uważam, że muzyka rockowa jako programowo wręcz nastawiona przeciwko zniewoleniu i skostniałym schematom odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu społecznej świadomości i ma swój duży udział w upadku starego systemu. Ten system oczywiście szybko został zastąpiony innym nie mniej zniewalającym ale dusza nie śpi, w duszy gra...
LONG LIVE ROCK'N'ROLL !!!

Awatar użytkownika
inkwizytor

Post autor: inkwizytor » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 20:40

Mój typ do "ciary miałem gdy..." to Dead Can Dance "Within The Realm
Of A Dying Sun". Ta muzyka to więcej niż muzyka, to klimat, atmosfera ...

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 21:02

W 84 roku czesto w TV leciala piosenka w ktorej facet z plasterkiem zamiast oka spiewal robotyczym glosem: "kolorowy - telewizor mam" teledysk <wiem jak to brzmi> byl w pustym sklepie meblowym..ktos zna wykonawce ??
Obrazek

Awatar użytkownika
RYMARZ

Post autor: RYMARZ » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 21:05

Grzegorz Markowski - wokalista Perfect. Teledysk, o którym wspominasz promował jego solową płytę.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 21:49

o widze ze ledwo sie zjawiles juz uzupelniles luke w moich zbiorach :D dzieki ...z 12 lat szukalem tego...

a moze o corozone slyszales startowali rowno z illusion - popularni w 92 roku

niedawno Mirek zapodal prezentacje pps z muza Lenona to jest kozak..w wyszukiwarke forum wpisac "powala"
Obrazek

Zablokowany