Ustczanin ;)-> Zygmunt Jan Anatol Prusiński

Kogo podziwiamy, lubimy, wybitni ustczanie, jak i również Ci którzy wzbudzają dużo kontrowersji

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
sie.ma
Kontakt:

Ustczanin ;)-> Zygmunt Jan Anatol Prusiński

Post autor: sie.ma » piątek, 30 września 2005, 23:27

czemu on? bo trzeba przyznac, że jest osobą znana powszechnie i to nie tylko za sprawa słynnego Radia City,ale także ze swojej twórczości poetyckiej- ciekawe ile on wydał tych swoich wierszy (wiem, zę sporo). Może i żeczywiście dziwny z niego człowiek, ale czy artyści sa normalni (czytaj: tacy jak wszyscy?)
Więc wybacz mi, że żyję snem...

Awatar użytkownika
kulTOOLA

Post autor: kulTOOLA » sobota, 1 października 2005, 00:52

Poeta prowadzący Lumpex :) Oksymoron? Nie, Prusiński :P
"Po co mam czas tracić na mówienie do ściany, ściana i tak zawsze swoje wie..." Banach

Edward

Post autor: Edward » sobota, 1 października 2005, 15:47

Mnie zaskoczyło, gdy w Antologii Współczesnej Poezji Polskiej wiersze Prusińskiego umieszczono wśród takich sław, jak Papież czy Szymborska. Radio City to zupełnie inna działalność.
Prusiński jest w grupie poetyckiej, która co miesiąc ma spotkania w Starostwie Słupskim. W biuletynie wydawanym przez Starostwo mają zarezerwowane kilka stron na swoją twórczość. Starostwo wydało też dwa tomy poezji twórców lokalnych.
O ile wiem, Prusiński publikuje też w różnych periodykach literackich, no i czasem występuje w Radiu Supermowa, które jest londyńską kontynuacją Radia City.
Ile napisał dotąd, to nawet on sam nie wie. Potrafi przysłać kilka wierszy dziennie. W Ustce lekceważony, jak każdy, kto nie umie robić kasy. Wart specjalnej wkładki literackiej w "Ziemi Usteckiej", ale nie udało się znaleźć sponsora na takie wydawnictwo.
I jeszcze jedno: Prusiński nie prowadzi Lumpeksu - czasem pomaga matce.
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » niedziela, 2 października 2005, 11:13

Co by nie mówic o Prusińskim -ma talent w dziedzinie literatury.Lubie czasami przeczytać i się zastanowić nad wierszem.......czas jakby stawał.
Zazwyczaj tacy ludzie nie są zrozumiani i poprzez literature dają upust swoim przemyśleniom.Pozdro

Edward Kuciak

Post autor: Edward Kuciak » niedziela, 2 października 2005, 19:42

Szlachcica Prusinskiego (wyznal mi ze ze szlachty) poznalem tylko przelotnie w 1999 roku w Ustce na moim slubie. Do pensjonatu w ktorym mieszkalismy sprowadzil go w nocy, na krotka chwile, Jerzy Izdebski. Pamietam go bardzo artystycznie podnieconego. Przemawial szybko bo wiedzial, ze nie ma zbyt duzo czasu, a chcial mi opowiedziec cale jego zycie w krotkiej chwili. Oczywiscie do tak skrotowego opowiadania swojej historii najlepsza jest poezja. I fajnie, ze mu jakos tam wychodzi, ze jest drukowany, ze jest slyszalny. Dal mi kilka tasm ze swoja poezja. Zaangazowane, polityczne, mocne. Ustka potrzebuje takich wspolczesnych Gindsbergow recytujacych swoja "Haul".
Ciekawostka jest to, ze pan Prusinski to tez ustecki emigrant, ktory zdecydowal sie wrocic do wolnej Polski, do swojego rodzinnego miasta.
Za moich PRL-owskich czasow takim naszym "poetyckim buntownikiem" byl Andrzej Pakulnicki w Ustce.
......

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Post autor: dumb » niedziela, 2 października 2005, 19:49

no to teraz już wszystko jasne
Jerzy Izdebski
Edward Kuciak
Prusiński

hehe
ObrazekObrazek

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 2 października 2005, 20:25

Jasne jest jedno: z Ustki uciekają ludzie aktywni, mogący stanowić jeśli nie drożdże, to koloryt naszego miasta. Wyjaśnijcie, dlaczego Prusiński w Słupsku może prowadzić grupę poetycką, występować na oficjalnych uroczystościach w Starostwie, może być publikowany w lokalnych i ogólnopolskich wydawnictwach - a co w Ustce?
Byłem raz na jego wieczorze autorskim, bardzo ciekawie prowadzonym przez prawie dwie godziny. Zresztą, wśród kilkunastu osób był też burmistrz i chyba się nie nudził, jeśli spóźnił się przez to na otwarcie innej imprezy artystycznej.
A Izdebski? Gdyby Radio City nadawało z Ustki, to stanowiło by lepszą reklamę dla miasta od wszystkich wyjazdów na Targi Turystyczne.
Edward Zając

Edward Kuciak

Post autor: Edward Kuciak » niedziela, 2 października 2005, 20:57

Radio City z Ustki. Piekne slowa. Przeciez to bylo marzeniem Jurka, o ile pamietam. On chyba nawet planowal nadawac ze swojego "palacu" w Wytownie. Ale tam "nieznane sluzby" szybko zniweczyly taka szatanska idee. Jurek za komuny ze swoja kapela "74 Grupa Biednych" przewyzszal rzadzacych o epoki, tak samo i po powrocie do "wolnej Polski" byl poza zasiegiem rzadzacych intelektow.
Nie ten swiat. Panie Edwardzie, rzeczywiscie ostatnie info o Jurku dostalem, ze z Londynu teraz nadaje. To jednak mu z ta Polska nie wyszlo. Czyli mialem nosa i tez sobie odpuscilem ten balagan tam w kraju. Tylko wczesniej, do czego go tez namawialem. Ale uparcie chcial w Polsce tworzyc londynska atmosfere. Plany mial wielkie, ale ci co byli u koryta mieli za male muzczki aby go w tym wesprzec, a duze dostatecznie aby go zniszczyc.
......

papiesz

Post autor: papiesz » niedziela, 2 października 2005, 23:36

O Izdebskim aktualnie wiem tyle, ze psychicznie kolesia trochę pogięło i obecnie np. rozpieprza dyskusje bluzgając innych na słupskim forum na stronie www.slupsk.eco.pl . Polecam przejrzec, co ten facet wyczynia, bo to kliniczny przypadek.
Oddajmy wspólnie kup? na ?ep Giertycha!!!

Edward Kuciak

Post autor: Edward Kuciak » poniedziałek, 3 października 2005, 02:48

Papiesz, dzieki za te namiary na "Slupskie forum". Piszesz, ze "Izba" tam nadaje. Moze ta droge nawiaze ponownie z nim kontakt, ktory urwal sie dawno temu?. Zobaczymy. Jak na razie rozpoczalem na slupskim forum temat poszukiwawczy Izdebskiego pt. "Lewed Zaremba z Toronto do Pomiana z Londynu" (http://www.slupsk.eco.pl/phorum/list.php?1).
......

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Post autor: dumb » poniedziałek, 3 października 2005, 10:25

Mówienie i pisanie o p. Izdebskim jako o osobie wybitnej to tak jak
o Wielkim Romanie, że też jest wybitny. Obydwa to czuby i zamiast wziąść się do porządnej roboty i to gadają 3 po 3.
Od ich gadania nikomu się w Polsce nie polepszyło..
Pamietam, że audycja Izdebskiego w radio city to była dla mnie niesamowita zabawa... takiego kabaretu to by nawet Tym nie wymyślił..

I pamietam wypowiedź jednego ze słuchaczy... Cytat będzie nie pełny z wiadomych względów: "Panie Izdebski .. Pan się chyba w ch.j.m na głowy pozamieniał"

i to tyle nt. P.Izdebskiego
ObrazekObrazek

Edward

Post autor: Edward » poniedziałek, 3 października 2005, 11:00

Przepraszam, cytat świadczy o Izdebskim czy o słuchaczu radia, który to powiedział? Obecnie miarą wartości mediów jest ich oglądalność czy "słuchalność". Bez przerwy prowadzone są rankingi na ten temat. Tym parametrem "Radio City" pobiło na głowę inne rozgłośnie.
Wtedy to radio mogło szokować bezpośredniością wypowiedzi jego słuchaczy, ale teraz? Gdy czasem oglądam zachowanie uczestników programów "reality" czy nawet słownictwo Kuby Wojewódzkiego, to tamte wypowiedzi nie są już takie straszne. Jedna różnica: Izdebski miał określone zabarwienie polityczne i i robił kabaret przeciw postkomunistycznej władzy, atakował bezpośrednio jej przedstawicieli. Gdyby wyśmiewał się z robotników, chłopów, nauczycieli czy urzędników - kto wie, czy teraz nie byłby właścicielem całej sieci radiostacji?
Edward Zając

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Post autor: dumb » poniedziałek, 3 października 2005, 17:53

Panie Edwardzie... ma Pan dobrą pamięć ale krótką... przecież on wszystkich wyzywał od komuchów.. bez wyjątku...

Pozdrawiam.. Jarek z Placu ;-)
ObrazekObrazek

Edward

Post autor: Edward » poniedziałek, 3 października 2005, 20:14

Przyznaję - tylko kilka razy słuchałem - może trafiłem na łagodniejsze fragmenty. Jednak obecnie zwulgaryzowanie mediów jest takie, że wszystko już jest możliwe.
Jako nastolatek słuchałem radiostacji amatorskich. Pamiętam, jak jeden z nadawców powiedział drugiemu, że go cholernie dobrze słychać. Otrzymał wykład na temat języka używanego w radio i długo przepraszał, że takie słowo mu się wymknęło. Rozmawiał jednak z radiowcem, który zaczynał pracę w latach dwudziestych i język polski stanowił dla niego szczególną wartość.
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » poniedziałek, 3 października 2005, 20:15

@dumb
Panie Edwardzie... ma Pan dobrą pamięć ale krótką... przecież on wszystkich wyzywał od komuchów.. bez wyjątku...
Mamy w Polsce wiele do zrobienia.W każdej dziedzinie.Izdebski to wiedział i o tym mówił-prosto-beszczelnie ale mówił.To się wielu nie podobało- nie ma innej drogi do stworzenia lepszej przyszłości-niz nauka z demokracji zachodniej-wyciagnięcie wniosków - i działanie.

To że jesteśmy skazeni myśleniem komunistycznym(socjalistycznym) jest pewne.Prosze zobaczyć ilu jest bezrobotnych-wszyscy myslą że pracodawca podeśle im prace-w normalnej demokracji szuka sie pracy- w innych częsciach Polski,Europy,Świata.To wiedzą ludzie młodzi i masowo wyjezdzaja do pracy na zachód i szukaja -znajduja- pracują.

Jesteśmy skażeni tym myśleniem pokomunistycznym!Pewnie jak także w jakimś sensie.

W urzędach miejskich mało się zmieniło,państwowych lepiej.
Moja rozmowa z urzędnikiem miejskim:

-Dlaczego Pani nie chce mnie poinformować jak mam postąpić aby było dla mnie najlepiej?
-nie moge
-po to Pani miasto z moich podatków płaci aby Panie nie odpowiadała?
-ja też płacę podatki
-ale z moich.Wyszedłem.
Tak w skrócie napisałem.

Edward

Post autor: Edward » poniedziałek, 3 października 2005, 21:04

Do kraju wracają ci, którzy wyjechali na krótko, aby zarobić. Ci, którzy pracowali i spali, ale nie poznali tamtego kraju. Izdebski był tam dłużej, nabrał tamtejszych nawyków i nie mógł wpasować się w nasze układy. Wszystko wydawało mu się chore, jak ta historia z samochodem.
Gdzieś na wiosce spalił się dom, bo wiejska straż nie mogła uruchomić starego samochodu. Izdebski postanowił zrobić im prezent. Kupił w Angli samochód strażacki z wyposażeniem i wysłał statkiem do Polski. Tutaj okazało się, że aby mógł podarować straży ten samochód, musi jeszcze zapłacić cło i podatek. Nie wiem, jak skończyła się ta historia - podobno po paru miesiącach podarował samochód jakiejś miejscowości na Litwie.
Zresztą podobne problemy miała ustecka straż z wozami podarowanymi nam przez Niemców.
Panie Mirku, ma Pan rację - jesteśmy przesiąknięci tamtym ustrojem, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Czasem znacznie gorzej jest, gdy zaczynamy to rozumieć - po prostu wtedy inni przestają nas rozumieć. Jak wytłumaczyć facetowi, który wprawadzając restrykcyjne przeisy dla jachtów jest przekonany, że robi to dla mojego dobra. On chce decydować, co dla mnie jest lepsze - to jest ubezwłasnowolnienie. Pisałem o tym do prasy już w sześćdziesiątych latach, jako uczeń. W ten sposób poznałem działalność cenzury i poznałem panów z SB. Teraz mogę o tym pisać, ale rzeczywistość niewiele się zmieniła - nadal ktoś uważa, że wie lepiej niż ja, czego mi potrzeba do szczęścia.
Edward Zając

Edward Kuciak

Post autor: Edward Kuciak » wtorek, 4 października 2005, 12:20

Zbadalem to "Slupskie forum". Podejrzana inicjatywa. Moderator uzywa cenzorskich nozyczek ja za dobrych lat PRL-u. Izdebski tam nie nadaje, ale za to wiele jego podrobek. Tak jak kiedys bylo i tu i na tym forum duzo Lewedow, Lewedkow i Kuciakow. Czyli komus zalezy aby zdyskredytowac Izbe.
Zrejestrowalem sie, jako Lewed i zaczalem uczciwie i z dobrymi zamiarami tam pisac, a tu naraz ukazal inny "Lewed" i zaczal przemawiac w moim imieniu!
Odpusicilem sobie te niejasna inicjatywe i wracam do Was. Nasze usteckie forum jest najlepsze na swiecie!
Pozdrawiam serdecznie i biegne do pracy.
Lewed z Toronto.
......

Edward Kuciak

Post autor: Edward Kuciak » wtorek, 4 października 2005, 22:15

Pamietam kiedys za komuny, dostalem z drugiego obiegu" Archipelag Gulag Solzenicyna. Czytalem jakis kawalek i smialem sie tak do rozpuku, ze Mama weszla do pokoju i zapytala "co sie stalo, synu"?. Przeczytalem na glos jej ten groteskowo smieszny kawalek. Mama jakby troszke pobladla, lekko zamarla i nerwowo rzucajac oczami "alez przeciez tak bylo!, synu" wyrzekla.
Dobrze, ze Pan Panie Edwardzie przypomnial te historyjke ze straza pozarna. To ja z Jurkiem zesmy ja na aukcji kupili, a pozniej przez pol Europy do Ustki sprowadzili. Oczywiscie Jurek za kierownica, ja ze strachu w pory bym narobil. Jaka w Polsce osoba, a moze i w Europie, przejechala wozem strazackim z Londynu do Ustki? Powiem Panu krotko - zadna!
Jurek powinien byc w ksiedze Guinessa za ten wyczyn. A ci ktorzy podpisali, czy stworzyli takie glupawo-groteskowo-humorystyczne prawo, ktore nie pozwolilo mu darowac tego wozu strazackiego dla wioski w ktorej mieszkal i gdzie na wlasne oczy widzial palacego sie czlowieka i gdzie nie bylo strazy pozarnej aby tego czlowieka i jego domostwo uratowac, powinni siedziec w wiezieniu!
Ze slonecznego i upalnego + smog i wilgotnosc + 27 w cieniu Toronto pozdrawia Lewed.
......

papiesz

Post autor: papiesz » wtorek, 4 października 2005, 23:57

"Zbadalem to "Slupskie forum". Podejrzana inicjatywa. Moderator uzywa cenzorskich nozyczek ja za dobrych lat PRL-u. Izdebski tam nie nadaje, ale za to wiele jego podrobek. Tak jak kiedys bylo i tu i na tym forum duzo Lewedow, Lewedkow i Kuciakow. Czyli komus zalezy aby zdyskredytowac Izbe. "

Proszę o tłumaczenie słów, a nie bezpodstawne oskarzenia. Czy to, ze kazdy watek zaśmiecił Pan tekstami o swoim blogu, uwaza Pan za fair? A czy kazde pytanie min. w wątku o hipermarketach o p. Izdebskiego tez jest ok? Wszystkie posty nie mające związku z temtem, lub obrazające innych sa usuwane i takie są normy społeczeności internetowych. Zastanów się, zanim zaczniesz kogokolwiek obrazac, bo nie jest to przyjemne dla nikogo. Tam prowadzi się merytoryczną dyskujse, a nie zasrywa ją.
pozdrawiam
Oddajmy wspólnie kup? na ?ep Giertycha!!!

Edward Kuciak

Post autor: Edward Kuciak » środa, 5 października 2005, 02:33

"Normy spolecznosci internetowych" - a kto je tworzy Slupskie forum?
Jak wynaleziono Internet to Slupsk jescze w PRL-wskich PGR-ach gnoj widlami rozrzucal. Teraz zrobili sie unijnymi swiatowcami, cholera. Papiesz, dla ciebie wolnosc slowa jest "zasmiecaniem tekstami o swoim blogu". Mnie by nie przeszkadzalo jakbys podal namiary na jakims forum dyskusyjnym o swoim blogu. Bylbym nawet wdzieczny! Internet to komunikacja i przekazywanie informacji, a nie jakies sterowane dyskusje polityczna poprawnoscia.
Nie mam zamiaru sie z Toba klocic ale "Slupskie forum" nie pokazalo sie w najlepszym swietle. Wiesz jakimi wartosciami szafuje - szlacheckiej zlotej wolnosci. Wielu ta nasza zlota wolnosc pachnie anarchia i warcholstwem. Cyrankiewicz tym wolnosciowcom to obcinal rece, a Gierek od warcholow wyzywal. Czy "Slupskie forum" nawiazuje do starych dobrych czasow gdzie szlacheckie wartosci Polakow zalewalo sie gnojowka propagandy komunistycznej i zadeptywalo usmarowanymi g... sbeckim gumiakami, z ktorych sloma wylazila wysoko szpecac tym czerwonym wiraszkom twarze?
......

Zablokowany