Czy człowiek ma duszę?

Tutaj można rozmawiać na dowolny temat. Można też wklejać linki do interesujących stron.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Re: Czy człowiek ma duszę?

Post autor: elveez » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 13:53

Nie mam pojecia. Mozliwe ze w ciele i poza nim moze wykonywac inne, ograniczone dosc funkcje.
śmierć to nie koniec, życie trwa, dla duszy otwiera się zupełnie nowy stan!
Co znaczy nowy ? :roll:
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Adi

Post autor: Adi » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 21:58

Mirek pisze:Garść poważnych przemyśleń:

Przeżyłem śmierć kliniczną....i to na tyle.

Pozdro
Ja przeżyłem śmierć kliniczną kilka razy... pd nadmiaru kliników ;)

... też nic nie pamiętam, czyżby dusza też się spiła?
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
MYSZ

Post autor: MYSZ » czwartek, 20 sierpnia 2009, 11:17

Z racji mojego zawodu,nie raz byłam w momencie śmierci człowieka.Są dwie dziwne rzeczy które towarzyszą ludziom w momencie śmierci.Jedno-to to,że każdemu na chwilę przed zgonem-poprawia się stan,wielu bliskich ma nadzieję,że zacznie zdrowieć,a druga sprawa- każdemu z odchodzących-wraz z ostatnim tchnieniem towarzyszy dziwny grymas twarzy wyrażający jakby moment bólu czy jakiegoś dyskomfortu,nawet jak człowiek jest nieświadomy-i takie ostatnie westchnienie.Ja to właśnie nazywam momentem odłączenia się duszy od ciała człowieka.A co do pytania czy człowiek ma duszę,to tylko i wyłącznie kwestia wiary.Wiara jest pewnością tego,czego się spodziweamy i przeświadczeniem o tym,czego nie widzimy.To Biblijna definicja wiary i na niej opieram moją wiarę w to,że człowiek jest istotą 3-"składnikową":DUCH,DUSZA,CIAŁO. :lol:

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 20 sierpnia 2009, 12:45

Ostatnio zaglebilem sie w tematyke samozaplon a dusza
... ma to związek z podróżami w astralu (Out Of Body Experience); dusza "wpada" w nadmiar energii z którą nie potrafi sobie poradzic.

Ile to 21 g duszy? dosc by spalic cialo w 2 minuty
Reinkarnacja takze niezle zagadnienie dotyczace zycia samej duszy - wiec chyba teoria o powstaniu duszy w czlowieku podczas podzialu komorek upada [?]

http://www.masterminds.pl/Tajemnicze.25 ... ..652.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
MYSZ

Post autor: MYSZ » czwartek, 20 sierpnia 2009, 14:30

Reinkarnacja... - istnieje możliwość dla osób wierzących w to,że nosząc skórzaną kurtkę-noszą własnego brata z poprzedniego wcielenia,bo nie zasłużył by być człowiekiem...robala też lepiej nie tłuc kapciem,bo może podnosisz rękę na własną babcię... :wink: to tak pół żartem,pół serio...

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 20 sierpnia 2009, 15:10

Jestes blisko, teoria od robaczka przez psa do czlowieka to juz inna historia. :wink:
Zauwaz, rozne wiary skupiaja sie na czyms bezsprzecznie pierwszym jak wspomnialas -duch. religia moze odrzucic reinkarnacje, moze jej tez nie rozumiec, ale nie moze zaprzeczyc zjawiskom fizycznym ktore okreslaja te nazwy (np reinkarnacja czy zycie po zyciu)
Obrazek

Awatar użytkownika
v

Post autor: v » czwartek, 20 sierpnia 2009, 15:27

MYSZ pisze:Reinkarnacja... - istnieje możliwość dla osób wierzących w to,że nosząc skórzaną kurtkę-noszą własnego brata z poprzedniego wcielenia,bo nie zasłużył by być człowiekiem...robala też lepiej nie tłuc kapciem,bo może podnosisz rękę na własną babcię... :wink: to tak pół żartem,pół serio...
zart owszem, ale pasuje Myszo tylko dla częsci wierzeń uznajacych reinkarnacje.

Awatar użytkownika
mroofka

Post autor: mroofka » czwartek, 20 sierpnia 2009, 21:14

Sami docienci jak widzę :twisted:
sesnu szukam ;D

Awatar użytkownika
MYSZ

Post autor: MYSZ » piątek, 21 sierpnia 2009, 15:19

Cokolwiek by nie napisać nt. wierzeń człowieka,to są to kwestie spraw niematerialnych i tego ludzkie oko nie widzi i ucho nie słyszy,nie dotkniemy tego,więc wszystko jest tylko i wyłącznie kwestią WIARY.A to na czym ktoś opiera swoją wiarę,to już całkiem inny temat... :D I NAWET MYŚLĘ,ŻE CIEKAWSZY... :?:

Awatar użytkownika
v

Post autor: v » piątek, 21 sierpnia 2009, 19:05

zgadzam się Myszo (częściowo;),
poza tym sama dyskusja jest o tyle problematyczna, że pominęła wcześniejszy albo równoległy(?) krok, tj. rozmowę o tym czy to co postrzegamy istnieje naprawdę, łącznie z naszymi współrozmówcami, to niestety jeśli pozostanie tylko na poziomie czystych rozważań nie może zostać rozwiązane i musi być przyjęte w najbardziej naiwny i prosty sposób, oczywiście większość ludzi pozostanie na ten problem głucha, co można chyba przypisać hm np. biologicznej barierze chroniącej życie przed zbyt wielkim sztormem;).
Co tam dusza niech mi ktoś "udowodni", że istnieje, nie da rady... przynajmniej jesli bedzie korzystać z aktualnie dostępnych środków.

I tak jak piszesz, ciekawe są sposoby, powiedziałbym nawet niejednokrotnie Metody w jakie dochodzi się do tego w co wierzymy.
W każdym razie to na swój sposób tak osobiste i indywidualne, że pisanie o tym na forum jest w jakiś sposób nieprzyjemne czy niebezpieczne, ten rodzaj publicznego odkrycia budzi niepokój, choć chyba nieuzasadniony.. no bo co z tego;)
chcąc wyrazić swoje zdanie powiedziałbym, że jestem w zagadnieniach wiary zwolennikiem jednak czynnego i ciągłego odkrywania (w takim idealnym modelu) tj. ciągłego przechodzenia do jakiejś meta-rzeczywistości, wiara jest potrzebna by uwierzyć w drzwi i do nich podejść (to przenośnia, ale przecież jest też potrzebna, żeby podejść do tych uznanych za prawdziwe drzwi od naszego domu, pracy czy samochodu), wyjść na zewnątrz i zacząć opisywać 'rzeczywistość' z nowego punktu widzenia, a następnie znaleźć kolejny, uzupełniający, przy kolejnych drzwiach, znalezionych na wiarę, ale za progiem zweryfikowanych na pewność, która znowu będzię tylko czasowa, do momentu znalezienia kolejnego progu, czy też szczebla. itd.

Adi

Post autor: Adi » czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:00

Jeszcze jeden głos w dyskusji... mądry głos: http://www.youtube.com/watch?v=PPnhiVe9 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:32

Przypomina mi sie dluga nawijka z majem na temat oddalania sie ducha wraz z naplywem techniki (dawna wyzszosc szamanow i duchownych nad zwyklym obywatelem)
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » czwartek, 27 sierpnia 2009, 17:21

Mam żelazko na duszę.Działa bez prądu od przeszlo stu lat ,nie ma guzików.Ghost in the machine.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 28 sierpnia 2009, 09:00

Nie na dusze tylko Z dusza :mrgreen:

http://vodpod.com/watch/586706-real-gho ... ple-part-2" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 6 listopada 2009, 20:29

http://film.onet.pl/F,19319,1581485,1,artykul.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Polecam film PARANORMAL ACTIVITY ja mialem pelno.... zero sciemy. :|

http://www.youtube.com/watch?v=F_UxLEqd074" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
Wajper

Post autor: Wajper » czwartek, 12 listopada 2009, 16:12

Zetknąłem się osobiście z fenomenami metafizycznymi. Najbardziej spektakularny z nich to gwizd gotujacej sie wody w czajniku (slyszany przez 2 osoby poza mna, moi rodzice), zaraz potem brzdek upadajacego na kuchenke gwizdka, wypchnietego cisnieniem pary.
Poszedlem do kuchni wylaczyc wode, niemniej jednak bylo to niemozliwe - nie gotowala sie. Czajnik zimny, kuchenka wylaczona.

Inny przyklad - szklanka stojaca okolo 30 cm od brzegu stolu... spadla z niego. Widzialem to ja i moja babcia, zauwazylismy jej lot na kamienna podloge - ruch przykul nasza uwage. Co ciekawsze jeszcze, nie stlukla sie.

Co tam jeszcze... Slyszalem "cos", krzyk na tyle glosny, by poderwac mnie na nogi, nieslyszany przez osoby z sasiednim pokoju (ale tu nie bede sie upieral, byc moze mialem akustyczna halucynacje).

I dosc upiorne przezycie; zasypiajac poczulem jak przysiadla na moim lozku mama (wowczas jedyna osoba w mieszkaniu poza mna). Dotknela moich plecow, nachylila nad uchem i wypowiedziala kilka slow - zupelnie nieswoim glosem. Przestraszylem sie jak jasna cholera, probowalem otworzyc oczy i nie moglem. Po chwili udalo sie. Nikogo kolo mnie nie bylo, a mama spala w swoim pokoju jak dziecko (i tu znowu nie bede sie upieral - ktos moze powiedziec, ze mialem "wizje" typowa dla fazy alfa pracy mozgu. Jednak wiem, co czulem - dotyk, uginajacy sie materac, oddech kolo ucha, slyszalem glos, czulem strach, ktory natychmiast zniknal, gdy moglem znowu otworzyc oczy. Jak wiecie, koszmary pozostawiaja strach jeszcze chwile po obudzeniu sie, w tym wypadku bylo inaczej).

Innych przykladow z historii mojej rodziny nawet nie przytaczam w szczegolach. Mowiac krotko: odwiedziny dawno neiwidzianego kumpla (niezywego od 3 dni tego dnia), widok ducha sasiada, glos zmarlego wujka spod sufitu, halasy (podobne do tych z filmu "Paranormal..."), etc.

Odpowiadajac na pytanie z watku - posluze sie cytatem (nie pamietam czyim): "jak mam nie wierzyc w Boga, skoro u Niego bywam?". Prafrazujac - jak mam nie wierzyc w "ducha", skoro tyle jego manifestacji widzialem i slyszalem?

Zabawne sa IMO proby fizycznego odnalezienia duszy. To byt metafizyczny, operujacy w wymiarze poza naszymi czterema. Nie ma szans odnalezc tego, co niezmierzalne wg naszych prymitywnych metod badawczych i czujnikow. To tak, jakby prehistoryczny czlowiek chcial udowodnic istnienie kwazarow.
"Muzyka to przyjemność, jakiej dusza ludzka doświadcza przez liczenie, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z liczeniem."
Gottfried Wilhelm Leibniz

Zablokowany