Dzieciakom znowu coś się zabiera.

W tym dziale prosimy o kierowanie pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od władz Ustki. Zadajemy pytania zrozumiałe. Bądź cierpliwy, nie na każde pytanie otrzymasz odpowiedź od razu.

Moderator: rzecznik

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Re: Dzieciakom znowu coś się zabiera.

Post autor: elveez » sobota, 8 kwietnia 2017, 00:41

Slyszales o zwolnieniach nauczycieli zapowiedzianych tez przez opozycje ? Co to oznacza ?
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał.http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 15 maja 2017, 22:59

Zasadniczo już wiadomo, że część nauczycieli obecnego gimnazjum nie znajdzie zatrudnienia w nowej SP3. Chodzą słuchy, że zostaną zaasymilowani do SP1 i SP2 ,ponieważ rekrutacja do SP3, do klas I, IV i VII na zasadzie dobrowolności idzie wręcz żałośnie. Na chwilę obecną w SP3 wywieszono listę jednej klasy I szkoły podstawowej (miały być mało liczne klasy - zrobiono jedną standardową ponad dwudziestoosobową klasę). Czy to oznacza że nowa SP3 nie będzie miała klasy IV i VII...? Chyba tak. I stąd te ruchy kadrowe, bo dla odmiany jedynka i dwójką będą przepełnione.
Na mój chłopski rozum wygląda to dokładnie tak, jak przewidział Burmistrz i kilka osób podczas "historycznej" sesji Rady... Za dwa lata dojdzie do likwidacji SP3.
To było do przewidzenia. Nie spełniło się gdybanie kliku radnych, że strasznie mała i teraz już całkowicie przepełniona SP1 "sama się rozgęści". Kto po dobroci przeniesie dziecko ze znanego środowiska rówieśników, z którymi było kilka lat w jednej klasie, do innej szkoły pełnej przypadkowych ludzi?
Po co wprowadzono na tej samej sesji rejonizację, skoro z góry przyjęto, że nie będzie ona obligatoryjna?

No i pytanie, które powtarza się od lat. Ile ostatecznie Gmina Wiejska dopłaci do swoich dzieci?
“(...) wybrali hołotę więc mają hołotę przy władzy, bo na hołotę zasługują"

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » piątek, 2 czerwca 2017, 09:42

Tak się zastanawiam. Zasadniczo już na 100% wiadomo ilu nauczycieli straci pracę. Jak "powiodła" się rekrutacja do szkół, w tym do Szkoły Podstawowej nr 3. Jak będzie wyglądać nauka w przepełnionych szkołach 1 i 2...
Dlaczego tak wówczas "zaangażowana" grupa radnych, która zainicjowała wielką improwizację usteckiego szkolnictwa, nie domaga się publicznej informacji na temat realizacji postanowień własnej uchwały. Czyżby obawiali się, że publika usłyszy, że ich "rewolucja" nieco się nie udała? Żadna Komisja, żadna Sesja Rady od czasu podjęcia tej rewolucyjnej uchwały nie monitoruje przebiegu jej realizacji... A we wrześniu okaże się, że jak to? Przecież Rada podjęła "tylko" uchwałę, a za realizację odpowiada Burmistrz...

No i pytanie, które powtarza się od lat, a na które żaden Radny nie oczekuje odpowiedzi (nie znalazłem jej w BIP-ie, w nagraniach). Ile ostatecznie Gmina Wiejska dopłaci do swoich dzieci?

Brutalnie mówiąc. Miasto w ... tyle... ma najmłodszych obywateli swojego miasta... Ani oni, ani ich rodzice nie głosują, nie wybierają. Po co więc marnować energię i środki na walkę o ich dobro. Lepiej hołubić wierny elektorat senioralny. No bo przecież dzieciaki i tak w większości z Ustki wyjadą... A to wszystko dzięki Wam?

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 8 czerwca 2017, 11:58

Dział powinien nazywać się nie "Pytania do władz miasta" a "Grochem o ścianę"

1. Krzysztof Korniluk
2. Paweł Basiński
3. Wojciech Wilczyński
4. Maria Czaplińska
5. Zbigniew Nowicki
6. Przemysław Nycz

Który z tych Radnych "grupy inicjatywnej", tak dbających o usteckie szkolnictwo, merytorycznie odpowie na postawione wyżej (tudzież niżej) pytania?
1. Ilu nauczycieli straciło pracę?
2. Jak będzie wyglądać od września struktura ilościowa i ilość oddziałów szkolnych w szkołach SP 1, SP 2, SP 3?
3. Jaką kwotę Miasto otrzyma od GWU na jednego ich ucznia tytułem kompensacji różnic kosztów miedzy subwencją a wydatkami rzeczywistymi?

Liczę, że zatroskani Radni już dawno te informacje pozyskali i teraz tylko kwestią CtrlC > CtrlV jest udostępnienie ich wyborcom.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 8 czerwca 2017, 21:05

Byla o tym mowa na komisji. Jak pamietam ciecia beda znaczace. Kadrowe i pieniezne.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał.http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » piątek, 9 czerwca 2017, 14:47

Komisja 23-05-2017 (zaszalałem i przesłuchałem - piszę ze słuchu, więc mogą pojawić się pewne nieścisłości. Odsyłam do oryginałów nagrań i ew. dziękuję za wszelkie sprostowania)
Radny Wilczyński otrzymał część odpowiedzi resztę Miasto przygotuje na koleją komisję
Dyrektorzy szkół rekrutacja kl.1:
SP1 przyjęła 53 dzieci do kl. 1 - wszystkie z obwodu szkoły prawdopodobnie 3 oddziały;
SP2 - 64 osoby (6-ro spoza obwodu w ramach przenosin z oddz. przedszkolnego)
SP3 - 25 osób w tym 9 z GWU

Skąd dysproporcje w liczności dzieci w obwodach? To jest uchwała Państwa (Rady) autorstwa. Naszą inicjatywą (grupy Radnych) było równomierne rozmieszczenie dzieci w trzech szkołach.

Dowcip dnia (Radny Korniluk): mam nadzieję, że ta sytuacja (...) w ciągu trzech lat się unormuje.(...) W naszym interesie leży, żeby porządek w tej edukacji zapanował. (...)Mieliśmy mało czasu. Jeżeli były z naszej strony niedociągnięcia, to proszę o skorygowanie.(...)
(Radna Czaplińska) 2-3 lata to jest ten trudny okres. (Radny Wilczyński) Wola współpracy jest bardzo nikła. (Radny Koski) Kiedy Państwo (Ratusz) otrzymaliście zwrot arkuszy organizacyjnych? Czy panie dyrektorki szkół wiedzą, że obowiązuje uchwała o zmianie obwodów? (...)
(Sekretarz UM) Proszę się zwrócić o te dane to je uzyskacie.
(Rana Czaplińska) Dopiero po trzecim monicie została udzielona odpowiedź (Sekretarz) Dwa pisma Pana Wilczyńskiego i dwie odpowiedzi. (...) (Radny Wilczyński) Odpowiedzi były nieścisłe (...)
(Dużo pyskówek poza nagraniem)
(Dyr. Kuper) Tak dbacie o budżet miasta, że stworzyliście trzecia szkołę.
(Radny Koski) Otrzymaliście (UM) wniosek o przygotowanie danych (...) 8-05 [m. in. z mojego pytania] (...) 12-05 Dane. o które zwraca się komisja są dostępne. (...) 19-05 Mogliście udostępnić te dane częściowe. (...) [Dostało sie Dyr. Kuper za własne zdanie nt. utworzenia SP3] (Dyr. Kuper) Prace wykonane przez rodziców społecznie są więcej warte niż kwoty dochodu z tytułu wynajmu za kolonie. (Radny Koski) [Dalej deklaracje dobrej woli] Rada tylko w tym kierunku (małych oddziałów) idzie. [W sumie wyszło, że Rada miała "wizję", która została źle odczytana przez wykonawców uchwały] + [przerzucanie się odpowiedzialnością za zaistniały bałagan]
(Dyr. Lenard) Dane demograficzne bardzo często nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Bardzo często dzieci są zameldowane np. we Wrocławiu a mieszkają w naszym obwodzie. (...) ze względów osobistych, zawodowych. (...) W naszej szkole nie jest problemem, czy będą 2 oddziały czy 3 klas I. Problemem są klasy IV-VIII. Do dnia dzisiejszego wiem, że są złożone jakieś podania do szkoły nr 3, ale nie widać, żeby powstały tam klasy IV i VII. (...) Mówiłam wyraźnie rodzicom, jeżeli pozostawicie dzieci w SP1 czy macie świadomość, że wasze dzieci będą uczyć się do godz 17-tej. (...) Ulegliście szantażowi ze strony rodziców (...) Szuka się na siłę winnego tego, że nie ma dzieci w szkole nr 3 (...) Nie wiem czy naprawdę nam wszystkim zależy, żeby dobro dzieci było najważniejsze?
(Dyr. Wysocka) Powinna być uchwała Rady, żeby zapełnić szkołę nr 3. (...) Tylko dobra współpraca
(Radny Koski) [jakieś tam populizmy o bezpieczeństwie, o poziomach nauczania] (Radna Czaplińska) [poniżej krytyki] (Dyr. Kuper) Proszę o zmianę rejonizacji to sprawa zostanie zamknięta. (Radna Czaplińska) Proszę panią Sekretarz o przygotowanie dokumentów na kolejną komisję (Sekretarz) proszę dokładnie sprecyzować dokumenty, jakie państwo potrzebujecie.

Dobra. Brutalnie mówiąc. Ustecka reforma została skopana totalnie i teraz (jak powiedziała Dyr. Lenard) szuka się na silę winnych... O zwolnieniach nie było mowy.

(Dobra rada dla przewodniczącej Komisji - czasem lepiej sprawdzić czy mikrofon jest wyłączony)

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 9 czerwca 2017, 21:42

Byla, byla. Ktos podniosl temat ze rodzice nie chca przenosic do Sp3 swoich dzieci poniewaz te maja juz znajomosci w swoich szkolach. Do tego ktos z gory dyktuje jak sytuacja ma wygladac via budowa sp1 jako gimnazjalnej nie 8-o klasowej braku miejsca okrajaniu kasiory na oswiate i pensje. Tyle sie dzialo ze niestety nie jestem w stanie przytoczyc konkretnej wypowiedzi.
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » sobota, 10 czerwca 2017, 00:36

Może i tak. W chwilach, kiedy dyskusja wznosiła się na wyżyny absurdu i populizmu moja zdroworozsądkowa część świadomości odcinała się od zapamiętywania treści nagrania. :roll:

Dla przypomnienia.
1. Cała zadyma zaczęła się od usilnego forsowania przez grupę inicjatywną swojego projektu uchwały oraz zablokowania możliwości pracy na dwóch projektach uchwał - grupy inicjatywnej i Burmistrza. Radni grupy inicjatywnej nie zgodzili się na omówienie projektu Burmistrza. Wszystko w imię konieczności jak najszybszego przekazania decyzji do kuratorium... chociaż na tą decyzję jeszcze trochę czasu było i można było śmiało przeanalizować oba projekty i wyciągnąć z nich najwartościowsze treści. Ewentualnie pozyskać w międzyczasie dodatkowe dane do obiektywnej oceny możliwości reorganizacyjnych.

2. Burmistrz i kilka osób obecnych na sali zgłaszali wątpliwości dot. forsowanego systemu, które groziły problemami, jakie teraz mają wszystkie trzy szkoły - przepełnienie SP1, niedopełnienie SP3, duże ruchy kadrowe.

3. Teraz Radni drą koty z Urzędem o pozyskanie danych. Po raz kolejny jest to wina Rady, bo można było na tej sesji nadzwyczajnej przyjąć uchwałę o systemie szkól + uchwały obligujące Urząd do przesyłania do Rady w określonych interwałach czasowych danych liczbowych dot. przebiegu rekrutacji. Wystarczyło w tej uchwale wymienić dane, które Radze byłyby potrzebne i w jakich odstępach czasu miałyby spływać i szanowna Rada na bieżąco miałaby obraz tego czy przyjęta przez nich uchwała była dobrym, czy złym rozwiązaniem i ew. mogliby ją nieco zmodyfikować. Nie było woli ze strony grupy inicjatywnej monitorowania skutków podjętej decyzji, to teraz mamy klops.

Rada szuka winnych bagna jakie powstało w szkołach podstawowych ale nie widzi winy po swojej stronie. Chęć pokazania Ratuszowi kto w Ustce rządzi zaskutkowała zaślepieniem i nieprzyjmowaniem do wiadomości merytorycznych argumentów. Uważam, że jest jeszcze czas na okazanie skruchy i zmodyfikowanie Uchwały. Wymachiwanie szabelką tylko Szanowną Radę ośmiesza. Klasę polityka poznaje się po jego zdolności do refleksji...

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 22 czerwca 2017, 10:34

KPS 21-06-2017 (oczywiście jak coś przekręciłem to przepraszam i proszę o ew. sprostowania)
od 1:11:20
Rozjazd w datach dostępu do informacji dot. arkuszy organizacyjnych (niestety gros wypowiedzi poza nagraniem - słychać tylko radną Czaplińską - odpowiedzi Pani Sekretarz poza mikrofonem).
Nacz. Wszółkowski: Procedura nadal trwa i te dane nie są aktualne. One cały czas się zmieniają i dopiero podpis Burmistrza zatwierdza organizację szkół.
Radny Nycz: do których godzin jakie klasy będą się uczyć? (Znowu przerzucanie się odpowiedzialnością za stan oświaty) W SP2 będą likwidowane klasy sportowe.
Teraz to wina radnych, że dzieci będą się uczyć do godz 17-tej, że miasto nie chciało przenosić całe klasy do SP3. (Moja refleksja - ale w takim razie dlaczego ustanowiono rejonizację, którą tak skrupulatnie Komisja rozliczała ostatnio)
Nacz. Wszółkowski: (...)klasy sportowe - w SP1 została zachowana struktura tych klas. W SP2 sytuacja rodziców dzieci tych klas jest podzielona. Ta grupa się rozsypała. (wyjazdy, zwiększona liczba godzin zajęć). Jeżeli chodzi o trzecia kwestię poruszonej przez radnego Nycza. (...) Jeżeli dyskutujemy o jednozmianowości to zajęcia w klasach I-III są przypisane dwa oddziały do jednej klasy. Nie ma optyki wydłużania godzin pracy klas.
Radna Czaplińska: czy wicedyrektor (SP2) musi być pedagogiem?
Nacz. Wszółkowski: wzmocnienie tej funkcji opiekuńczo-wychowaczej, gdzie są trudne roczniki(...) musieliśmy w jakiś sposób zareagować(...) Na pewno nie był to ruch polegający na jakiejkolwiek rozrzutności.
Radna Czaplińska: (znowu zapomniała o włączonym mikrofonie? [Część 2; minuta 5:58]) - Kolesiostwo... [chyba, że się przesłyszałem]
Radna Czaplińska: Ile nauczycieli straci pracę?
Nacz. Wszółkowski: (...) (w sumie odwołuje się do materiałów otrzymanych przez Radnych - liczba nie padła) Kiedy naukę będą kończyły ostatnie trzecie klasy - nie będzie kogo uczyć - ten drugi rok (2018/19) będzie najtrudniejszy.
(Znowu rozmowa o klasach sportowych) (o zaproponowaniu rodzicom dzieci klas sportowych przeniesienia tych klas z SP1 i 2 do SP3) [Dużo dyskusji poza mikrofonem] (Moje zdanie - Na 5 minut przed końcem roku proponuje się rodzicom, którzy już są pewni, że ich dzieci zostają w szkołach, w których się uczą, że ich dzieci może jednak przejdą do SP3 - Dla mnie to działanie pozorowane i obstawiam 99,9% odpowiedzi negatywnych ze strony rodziców; o ile ktokolwiek zajrzy do e-dziennika w czasie wakacji).

I po dyskusji. W moim odczuciu poza rozmową o klasach sportowych Rada nie podjęła się refleksji nad zamieszaniem spowodowanym ich decyzją. Czyli nie pozostaje nam nic innego jak przełknięcie tej żaby.

A tak na marginesie. Czy to przypadek, że Radni nie dociekają informacji w temacie kwoty, jaką ostatecznie GWU zapłaci za swoje dzieci w usteckich szkołach? Lub inaczej, jaką Miasto Ustka zasponsoruje dzieci z Gminy Wiejskiej.

No i taka prywatna refleksja. Czasem warto posłuchać wypowiedzi włodarzy. Można sobie doskonale wyrobić opinię o poziomie merytorycznym naszych przedstawicieli.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 26 czerwca 2017, 13:08

Taka ciekawa analiza (przy założeniu, że rekrutacja będzie tak dynamiczna jak obecnie ... a będzie, bo 2018 wybory samorządowe i Rada nie będzie chciała podpaść wyborcom, w tak ważnym dla ich status quo, terminie, a 2019 znowu parlamentarne...):
SP3 rok 2017/2018:
6 klas II gimnazjum
5 klas III gimnazjum
2(?) klasy I podstawówka
Razem 13 klas

SP3 rok 2018/2019:
6 klas III gimnazjum
2(?) klasy II podstawówka
2(?) klasy I podstawówka
Razem 10 klas

SP3 rok 2019/2020:
2(?) klasy III podstawówka
2(?) klasy II podstawówka
2(?) klasy I podstawówka
Razem 6 klas

Liczebność niczym w szkółce wiejskiej. Przy tym trybie nieobligatoryjnej rekrutacji "odbudowanie" liczebności SP3 na poziomie 16 oddziałów (optymistycznie po dwa z każdego rocznika) potrwa do roku szkolnego 2024/2025.

Każdą wiadomość wyprowadzającą mnie z błędu przyjmę chętnie i z pokorą.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 30 czerwca 2017, 08:19

Na sesji i komosjach rada wyraznie pokazala ze nie boi sie podpac mieszkamcom. Od przyszlego roku w kraju 9 tys nauczycieli straci prace.
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » sobota, 1 lipca 2017, 08:59

Taaa...

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 5 lipca 2017, 19:29

co taaa ?
nie pamietam czy to gosc z MEN panikowal czy z KOD (PO) ale podal taka liczbe

http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja ... szkol.html" onclick="window.open(this.href);return false;
od września aż 10 tysięcy nauczycieli nie będzie miało pełnego etatu – pisze "Rzeczpospolita".
fajnie to ujeto prawda ?
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » środa, 5 lipca 2017, 19:45

Chodzi mi o pierwsze zdanie. W politykę globalną tu się nie bawię 8) Na nią mam wpływ raz na 4 lata.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 7 lipca 2017, 22:58

porachyba nazwe dzialu zmienic na " gadal chlop do obrazu...."
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » wtorek, 11 lipca 2017, 07:58

Spoko. Przed wyborami kilku samorządowców na pewno się uaktywni.

Łatwiej słodzić sobie na FB niż podjąć merytoryczną rozmowę na własnym Forum... Ale z drugiej strony... Masz moderatora, więc co ci szkodzi samemu zmienić nazwę działu :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ODPOWIEDZ