RADA STARSZYCH

W tym dziale prosimy o kierowanie pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od władz Ustki. Zadajemy pytania zrozumiałe. Bądź cierpliwy, nie na każde pytanie otrzymasz odpowiedź od razu.

Moderator: DKS

Tomasz Kościuczuk

RADA STARSZYCH

Post autor: Tomasz Kościuczuk » niedziela, 7 stycznia 2007, 15:45

Punkt 14 w programie Burmistrza Jana Olecha to powołanie Rady Starszych jako ciała doradczego.

Takiej rady chyba jeszcze nie ma. Gdyby była, mogłaby doradzić burmistrzowi, żeby dalej negocjował z "Laguną" i nie godził sie na przywileje w imię równości podmiotów.

Czy taka rada powstanie i kiedy?

Interia jest portalem internetowym "dla młodych niezależnie od wieku". Przynajmniej tak się reklamuje. Czy rada starszych będzie ciałem doradczym dla starszych także niezależnie od wieku?

Awatar użytkownika
falcorman
Kontakt:

Post autor: falcorman » niedziela, 7 stycznia 2007, 23:45

Proponuje jeszcze Rade Młodszych i Średnich, oraz nadzorującą wszystko - może Główną Radę :x
BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN THE WORLD !
Obrazek Nie zawsze piszę poprawnie po polsku.
To co się skończyło, nigdy się nie zaczęło a to co się zacznie - nigdy się nie skończy.

Awatar użytkownika
WielkiBrat

Post autor: WielkiBrat » poniedziałek, 8 stycznia 2007, 08:33

Jakoś nie łapię. Przecież już mamy Radę Starszych. Nazywa się inaczej - Rada Miejska - ale są to fachowcy wybrani przez mieszkańców, chyba że Burmistrz planuje powołać Radę Rezerwową, może "właściwszą"
Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem

Arek K.
Kontakt:

Post autor: Arek K. » środa, 10 stycznia 2007, 18:27

WielkiBrat
Chodzi o to że Rada Miejska ma uchwalać, a Rada Starszych ma doradzać(komu?burmistrzowi czy radzie miejskiej?) Co do wieku....
Znam takich co mają ok 50siątki na karku a nadal czują się młodo, czy to wyklucza z rady starszych? A co z młodymi którzy czują się staro?Mogą zasiadać w radzie starszych? No i co z młodymi czującymi się młodo?
:wink:

fajcorman
a może jeszcze Radę Najgłówniejszą urzędującą przy premierze bądź prezydencie(wszystko jedno, wyglądają i mówią podobnie :wink: ), ta rada robiłaby za wywietrznik w holu głównym :D

Awatar użytkownika
falcorman
Kontakt:

Post autor: falcorman » środa, 10 stycznia 2007, 18:42

Biorąc pod uwagę podejście naszych polityków do tworzenia róznego rodzaju Rad, komisji, itd. - pewnie miało by to rację bytu. 8)
BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN THE WORLD !
Obrazek Nie zawsze piszę poprawnie po polsku.
To co się skończyło, nigdy się nie zaczęło a to co się zacznie - nigdy się nie skończy.

Obserwator
Kontakt:

Post autor: Obserwator » czwartek, 11 stycznia 2007, 11:04

@Arku K.
W rozmowie z burmistrzem padła propozycja aby do tej rady zaprosić rownież przedstawiciela Młodych Demokratów. Po Twojej wypowiedzi sądzę, że jako przewodniczący SMD "dwumiasto" nie będziesz tym tematem zainteresowany i zaproszenie nie ma być wysyłane.

Pozdrawiam
Skreślony przez Ciebie młody demokrata.

Tomasz Kościuczuk

Post autor: Tomasz Kościuczuk » czwartek, 11 stycznia 2007, 11:54

Arek, wymaż posta to się jeszcze załapiesz!

Arek K.
Kontakt:

Post autor: Arek K. » czwartek, 11 stycznia 2007, 12:51

Drogi Przemku najpierw musiałbym wiedzieć, komu i czemu miałaby służyć taka rada, po co i na jakich zasadach miałaby funkcjonować.
Następnie przeanalizowałbym zasadność istnienia takiej rady oraz swoje możliwości czasowe i zastanowiłbym się nad uczestnictwem w niej o ile faktycznie dostałbym takie zaproszenie.
Niemniej jednak miło mi słyszeć że taka propozycja padła, o ile faktycznie tak było.

Co do twojego skreślenia to po pierwsze sam deklarowałeś wystąpienie ze stowarzyszenia.
Po drugie, żeby było wreszcie jasne, nie ja Ciebie skreśliłem tylko zarząd koła.

PS., Czyli już wiemy, że młodzi, którzy czują się młodo mogą zasiadać w takiej radzie. A co z resztą?

PS.2. Zapobiegawczo napiszę żeby nie było tak jak z Tomkiem, wyniki wyborcze nie mają tu nic do rzeczy :)

Edward

Post autor: Edward » czwartek, 11 stycznia 2007, 13:43

Tomek, z tego co obserwuję, to Rada Starszych doradza, chociaż jeszcze nieformalnie. Być może jednak zostanie powołana również formalna Rada Starszych. Tylko do czego wówczas będzie potrzebna Rada Miejska?
Edward Zając

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Post autor: dumb » czwartek, 11 stycznia 2007, 18:02

ktoś tu się czegoś domaga (i coś sobie obiecuje) czy mi się tylko wydaje ??
ObrazekObrazek

Edward

Post autor: Edward » czwartek, 11 stycznia 2007, 20:10

Dumb, jeśli Twój post dotyczył moich wypowiedzi, to nie doszukuj się czegoś tajemniczego. W poprzedniej kadencji tyle plotek puszczano na mój temat, zarówno w Urzędzie, jak i w mieście, że już nic mnie nie zdziwi. Obecna sytuacja w Ratuszu czasem mnie niepokoi, ale w najmniejszym stopniu nie jest to związane z moimi sprawami. Ogólnie - nie mam wpływu na to, co dzieje się w Ratuszu, więc mogę patrzeć na wszystko z pozycji neutralnej. Jeśli dodać, że obserwuję ustecką władzę od czasów pierwszego usteckiego pisma "Za Burtą", to trochę podstaw do oceny mam ...
Natomiast co do Rady Starszych, to przecież Rada jest - wybrali ją mieszkańcy. Czyżby burmistrz sądził, że mieszkańcy źle wybrali?
Widzę natomiast możliwość doraźnego powoływania zespołu konsultacyjnego złożonego ze specjalistów, aby rozważyć jakiś konkretny temat. Jednak powoływanie stałego zespołu "speców", którzy będą znali się na wszystkim, czyli na niczym, wydaje mi się niezbyt celowe.
A przede wszystkim - burmistrz powinien mieć własną koncepcję i żadna Rada nie zwolni go z odpowiedzialności za jej realizację. Radni, czy oficjalni czy też "dochodzący", odpowiadają tylko przed Bogiem, historią lub mieszkańcami (w ponownych wyborach).
Edward Zając

kaczorek

Post autor: kaczorek » czwartek, 11 stycznia 2007, 20:27

Edward coś wytropił pisząc , że " w Urzędzie dzieje się coś niepokojącego"

Awatar użytkownika
DKS
Moderator forum
Kontakt:

Post autor: DKS » czwartek, 11 stycznia 2007, 22:05

A propos Rady Starszych...
Burmistrz Ustki Jan Olech rozpoczął swoje urzędowanie od załatwienia spraw najpilniejszych, czyli od poznania struktury organizacyjnej urzędu, oficjalnych spotkań z przedstawicielami samorządów różnego szczebla, kierownikami współpracujących z miastem jednostek, czy wreszcie - od dopięcia na ostatni guzik uchwały budżetowej. Nie zapominajmy, że nowy burmistrz rządzi dopiero od grudnia...Chcąc służyć jak najlepiej miastu i jego mieszkańcom bywa, że swojego gabinetu wychodzi dopiero po godz. 20.

Mimo tego natłoku obowiązków burmistrz Jan Olech nie zapomniał o swoich przedwyborczych postulatach. Dlatego już niebawem zamierza powołać "Radę Starszych", która w zamyśle burmistrza ma być ciałem doradczym, z którym Jan Olech zamierza konsultować strategiczne dla przyszłości miasta decyzje (coś na wzór komisji ds. rewitalizacji powołanej przez burmistrza Graczyka). Umowna nazwa tej Rady - jak by się komuś może błędnie wydawać - wcale nie oznacza, że mają w niej zasiadać jedynie seniorzy. Burmistrz Ustki jest otwarty na dialog ze wszystkimi środowiskami, dlatego chciałby, żeby w Radzie zasiadali przedstawiciele działających w mieście organizacji, stowarzyszeń, a także wszyscy inni mieszkańcy, którym rozwój kurortu - tak samo jak Janowi Olechowi - leży mocno na sercu. Do udziału w Radzie burmistrz Ustki zamierza zaprosić również osoby, które w listopadowych wyborach popierały innych kandydatów. W ten sposób burmistrz Olech - który znany jest z tego, że nie dzieli mieszkańców na lepszych i gorszych - chce budować podwaliny społeczeństwa obywatelskiego. Członkowie Rady będą, rzecz jasna, pracować społecznie, więc jej powołanie nie obciąży budżetu miasta.

Do Arka K.: liczymy na aktywny udział Młodych Demokratów

Do Ewarda: co miałeś na myśli pisząc, że "obecna sytuacja w Ratuszu czasem mnie niepokoi".

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 12 stycznia 2007, 06:45

Moze Edward do Rady Starszych?Pozdro

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Post autor: dumb » piątek, 12 stycznia 2007, 12:48

@Edward

nie dotyczyła Twoich wypowiedzi...

ale uderz w stół a nożyce się odezwą ;-)
ObrazekObrazek

maja

Post autor: maja » piątek, 12 stycznia 2007, 13:36

Jeśli wczytać się w wypowiedź Rzecznika, to wychodzi, że do tej rady zaprosić by należało pół Ustki...
1. przedstawiciele działających w mieście organizacji, stowarzyszeń
2. wszyscy inni mieszkańcy, którym rozwój kurortu...
3. osoby, które w listopadowych wyborach popierały innych kandydatów...

Z takiej megarady wyjdzie raczej megaklapa, wszystko zależy od sposobu kierowania takąż radą. Bo może się okazać, że konflikty interesów szybko spowodują wykruszanie się jej członków, obrażających się na siebie nawzajem. Ostatecznie z Rady pozostanie grupka "biznesmenów", którzy będą chcieli ugrać coś dla siebie oraz paru Lokalnych patriotów, bez siły przebicia, którzy będą chcieli ugrać coś dla Ustki jako takiej.

No, ale jak się nie spróbuje, to się nie zobaczy... Obym się mylił...
"Nigdy nie śpij z większym od siebie wariatem" (II Prawo Hartleya)

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 12 stycznia 2007, 14:13

moze taka megaklapa uswiadomilaby zainteresowanym wyborami ludziom jakich przedstawicieli wybrali:Ddrazniace sa wiesci o wciaganiu do rzadzenia tych co w wyborach dostali zdecydowanie czerwona kartke
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
DKS
Moderator forum
Kontakt:

Post autor: DKS » sobota, 13 stycznia 2007, 21:22

Mirek, elveez,
Poczekajmy na rezultaty. Może jestem naiwny, ale wierzę, że nasi mieszkańcy potrafią wznieść się ponad partyjne podziały i osobiste animozje, na rzecz wspólnej pracy dla dobra Ustki. Zwłaszcza, gdy inicjatywa utworzenia takiej Rady wychodzi od Jana Olecha, który znany jest ze swojej życzliwości i otwartości na dialog ze wszystkimi środowiskami.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » niedziela, 14 stycznia 2007, 00:27

tak??? taki dialog ze obiecywana mieszkancom osledla ulica stracila racje bytu na rzecz nieoddawania wojewodzie czy wójtowi 400 tys zl? a kto jest odpowiedzialny za to ze trzeba zwracac dotacje ??? hehehe place zabaw dla dzieci to poparcie tezy naszej naiwonosci
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 14 stycznia 2007, 12:54

elveez - miejscowości uzdrowiskowe otrzymują dotację w takiej wysokości, ile zbiorą opłaty klimatycznej. W miejscowościach wielkości Ustki jest to liczone w milionach - w Ustce 400 tysięcy. Taką samą kwotę otrzymaliśmy pod warunkiem, że wydamy ją na cele związane z funkcją uzdrowiskową. Nie musiała to być Dolna Promenada; mógł to być inny cel, dla którego nie trzeba by było zabierać pieniędzy z innych zadań. Pieniądze trzeba by było zwrócić jedynie wówczas, gdyby miasto nie użyło ich na cele "uzdrowiskowe", zresztą szeroko pojęte.
W innym miejscu Forum przedstawiłem swój pogląd na ten temat.
Co do Rady Starszych - z dotychczasowych obserwacji zdaje się wynikać, że będzie ona dwuizbowa. Jak w Parlamencie:Sejm i Senat ...
Edward Zając

ODPOWIEDZ