Scieżki rowerowe w Ustce

W tym dziale prosimy o kierowanie pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od władz Ustki. Zadajemy pytania zrozumiałe. Bądź cierpliwy, nie na każde pytanie otrzymasz odpowiedź od razu.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
maj

Re: Ścieżki rowerowe

Post autor: maj » piątek, 31 lipca 2009, 10:44

Wczoraj, jak dobrze kojarzę Radna - chyba Teresa Świeboda - zadała forumowe pytanie o poziome oznakowanie ścieżki rowerowej na ciągu pieszo-rowerowym na Grunwaldzkiej.
W odpowiedzi Burmistrz wyjaśnił, że podobne pytanie wystosował do wykonawcy, czy zarządcy drogi (nie słuchałem zbyt uważnie), a ten odpowiedział, że chodnik na Grunwaldzkiej nie spełnia norm na ustanowienie oznakowania poziomego ścieżki rowerowej.

Wobec tego powtórzę swoje pytanie, które zadałem parę postów wcześniej:
dlaczego ciąg pieszo-rowerowy nie został ustanowiony na chodniku o mniejszym natężeniu ruchu pieszego - czyli po stronie Lubicza? I czy można to jeszcze zmienić?
Lub może - skoro chodnik(i) na Grunwaldzkiej są mocno eksploatowane przez pieszych, to znieść całkowicie twór w postaci ciągu pieszo-rowerowego i dopuścić do ruchu rowerów po asfalcie :?:
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 31 lipca 2009, 10:51

to znieść całkowicie twór w postaci ciągu pieszo-rowerowego i dopuścić do ruchu rowerów po asfalcie
Nie stoi tam znak zakazujacy jazdy rowerem po asfalcie...
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » piątek, 31 lipca 2009, 10:57

jeżeli jest ustanowiona ścieżka rowerowa - nawet tak fikcyjna jak na grunwaldzkiej - to masz obowiązek się nią poruszać. Nie możesz wówczas jechać po drodze.
Z PORD wynika jednoznacznie kilka faktów:

* rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pieszych i rowerów
* na przejeździe rowerowym przez ulice poprzeczne nie ma pierwszeństwa (nawet, jeśli droga rowerowa jest częścią drogi z pierwszeństwem!)
* rowerzysta nie może poruszać się po przejściu dla pieszych w poprzek jezdni
* nie może korzystać z chodnika dla pieszych poza pewnymi wyjątkami
* rowerzysta pełnoletni nie musi mieć prawa jazdy
http://mtb.slupsk.prv.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 31 lipca 2009, 11:02

Przytoczyles fajne-martwe przepisy jak obserwuje moze z 5% ludzi przeprowadza rower na pasach.
rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pieszych i rowerów
Zapomniano wspomniec ze wybrane rozwiazanie dot. porusznia sie, powinno byc wzglednie bezpieczne. Nie wiem co bezpiecznego jest w mijankach obok skrajni jezdni - wiemy dobrze jak wyglada przechodzenie przez ulice w okolicy Lubicza, jak komu wygodniej.

i te przepisy z 99 roku :lol:
1. Usytuowanie ścieżki rowerowej względem jezdni powinno zapewnić bezpieczeństwo ruchu.
2. Odległość ścieżki rowerowej od krawędzi jezdni oraz jej usytuowanie powinny odpowiadać wymaganiom określonym w § 43 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Przy przebudowie lub remoncie drogi klasy G i dróg niższych klas dopuszcza się wyznaczenie przy prawej krawędzi jezdni pasa dla rowerów o szerokości nie mniejszej niż 1,5 m. Pas dla rowerów powinien być oddzielony od sąsiedniego pasa ruchu znakami poziomymi.

>§ 47.
1. Szerokość ścieżki rowerowej powinna wynosić nie mniej niż:

1) 1,5 m - gdy jest ona jednokierunkowa,
2) 2,0 m - gdy jest ona dwukierunkowa,
3) 2,5 m - gdy ze ścieżki jednokierunkowej mogą korzystać piesi.

2. Szerokość ścieżki rowerowej należy ustalać indywidualnie, jeżeli oprócz prowadzenia ruchu rowerowego pełni ona inne funkcje.

Sam widziales :|
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » piątek, 31 lipca 2009, 11:21

W Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej
z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie
Pada słowo "indywidualnie", które daje Zarządcy drogi furtkę do namalowania na chodniku oznakowania ścieżki rowerowej.

Wiadomo, że przy tak wąskim chodniku jak np. ten na grunwaldzkiej piesi i tak będą chodzić po tej quasi ścieżce, ale przynajmniej w przypadku usłyszenia/zobaczenia rowerzysty będą wiedzieć, na która stronę chodnika się usunąć....

Przypominam tylko, że ta niby ścieżka bierze początek przy Lubiczu, a kończy się na rogatkach miasta - dalej "quasi" znika - pojawia się rasowa ścieżka rowerowa do Przewłoki.

Awatar użytkownika
Mirek

Scieżki rowerowe w Ustce

Post autor: Mirek » niedziela, 24 lipca 2011, 09:49

Zwracam sie do władz poniewaz w Ustce nie funkcjonują scieżki dla rowerów.
Wczasowicze a takze miejscowi ida po scieżkach z dziećmi -jedząc ,pijąc i nie mozna przejechać rowerem.
Mój pomysł jest taki:
Kazdą scieżke rowerową trzeba zaznaczyć malując biały rower z szablonu co 5 m!!!
Dlatego tak często poniewaz wczasowicze nie patrzą na znaki a pod nogi tak!
Teraz namalowany jest biały rower na scieżce rowerowej co 50-100m.Turysta nie widzi znaku to idzie jak krowa.
NIe chodzi o to aby turysta nie chodził po scieżce rowerowej ale żeby SCHODZIŁ Z NIEJ JAK WIDZI LUB SŁYSZY ROWER!
NIe chce mi sie tłumaczyc kazdemu ,że jade po SCIEŻCE ROWEROWEJ i dlatego prosze aby zechcieli z niej zejść.
W haśle mamy Ustka AKTYWNA.
Jak aktywna?
Slemazarna jeżeli chodzi o rowery.

Patrz ulice Grunwaldzka , Trakt Solidarności i inne.
Poszła niezła kasa na sciezki rowerowe a nie ma z nich prawidłowego pożytku.
Staram sie zostawiac auto jak mam drobne zakupy w miescie ale trzeba jeszcze dojechać do celu.

Ps.Po sezonie prosze przywrócic ruch rowerów na promenadzie.

A co sądzicie rowerzysci o pasie szerokosci 1 m na całej promenadzie dla rowerów?

USTKA AKTYWNA?

Gokarty bym usunął z centrum Ustki.Blokują ruch w miescie.

Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
maruda

Re: Scieżki rowerowe w Ustce

Post autor: maruda » niedziela, 24 lipca 2011, 13:31

Na takiej grunwaldzkiej to jest w ogóle jakaś parodia. Jest utworzona ścieżka bez wytyczenia jej. Pas dla rowerów wskazany nie jest, więc się nie ma co dziwić pieszym że idą całą szerokością.
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

Awatar użytkownika
Charles Garnier

Post autor: Charles Garnier » niedziela, 24 lipca 2011, 15:55

Popieram inicjatywę Pana Mirka! Z tym, że gokarty powinny zniknąć całorocznie na terenie całego miasta!

Jeżeli chodzi o szerokość 1 m na Promenadzie, to rozumiem, że ma być jednokierunkowa, z zakazem wyprzedzania nieco wolnejszego rowerzysty :lol:
Cały czas pisze się i mówi na sesjach o śmiesznym zamyśle "sieci szlaków rowerowych", nie zintegrowanych ze sobą. Parodia. Czy tam w urzędzie pracuje choć jeden, przynajmniej niedzielny rowerzysta?

Kilka miesięcy temy był wywiad ze znanym cyklistą p. Nyczem z sts-u i dziwne, bo wziął w obronę władze miejskie, a nie cyklistów. :(

Awatar użytkownika
falcorman
Kontakt:

Post autor: falcorman » niedziela, 24 lipca 2011, 19:28

Jak już pisałem, w sezonie rozumiem zakaz poruszania się rowerów bezpośrednio na promenadzie (choć wcale nie twierdze, ze mi się to podoba), ale po jego zakonczeniu, nie powinno być zadnych zakazów poruszania się tam rowerem :!: :!: 8)
BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN THE WORLD !
Obrazek Nie zawsze piszę poprawnie po polsku.
To co się skończyło, nigdy się nie zaczęło a to co się zacznie - nigdy się nie skończy.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 25 lipca 2011, 08:48

Temat logiki w wytyczaniu ścieżek rowerowych ciągnie się drugą już chyba kadencję.
Połączyłem dwa z wielu wątków o tym temacie traktujących.
maj- moderator

Z grunwaldzką to tak jakoś dziwnie jest, bo nie jest to ścieżka rowerowa i ciąg pieszy oddzielnie, ale jest to ciąg pieszo-rowerowy, gdzie obie grupy mają jednakowe prawa, z tym, że rowerzysta musi uważać na pieszych... w druga stronę to niekoniecznie działa :roll: co z wielokrotnej autopsji odnotowuję.

Kiedyś - przy okazji remontu tej ulicy - zastanawialiśmy się dlaczego przy tak dużym remoncie nie wytyczono normalnej ścieżki rowerowej. Odpowiedź z Ratusza - bo chodnik za wąski. Dla mnie np. logicznym byłoby przeniesienie takiego pseudo ciągu pieszo-jezdnego na drugi chodnik (przy Lubiczu) ruch pieszych jest tam o wiele mniejszy i, co za tym idzie, irytacja obu grup uczestników ruchu byłaby mniejsza.

Warto też wspomnieć, że w ramach tej niby A K T Y W N E J Ustki jest już czas najwyższy na logiczne spięcie i wytyczenie s i e c i ścieżek rowerowych w całym mieście.... Chociaż... może w tej "aktywności o to chodzi, że jedziesz 100 m ścieżką, potem 300 m prowadzisz rower, bo ścieżki nie ma, potem 50 m ścieżką i znowu 400 m piechotą itd... więcej aktywności, niż przy samym pedałowaniu :wink:
Póki co mi to nie przeszkadza.... bo korzystam z przywileju opiekuna rowerzysty do lat 10 8) ale za kilka lat podejrzewam, będzie mnie to nieco wk... irytować

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » środa, 27 lipca 2011, 11:12

maj pisze: Kiedyś - przy okazji remontu tej ulicy - zastanawialiśmy się dlaczego przy tak dużym remoncie nie wytyczono normalnej ścieżki rowerowej. Odpowiedź z Ratusza - bo chodnik za wąski. Dla mnie np. logicznym byłoby przeniesienie takiego pseudo ciągu pieszo-jezdnego na drugi chodnik (przy Lubiczu) ruch pieszych jest tam o wiele mniejszy i, co za tym idzie, irytacja obu grup uczestników ruchu byłaby mniejsza.
Nie wiem jak często bywasz na tej części grunwaldzkiej, ale twierdzenie o mniejszym ruchu pieszych na chodniku po stronie hotelu lubicz, delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Oczywiście nikt takich badań nie robił zapewne, ale ruch po tej stronie trwa cały rok, a po przeciwnej właściwie tylko w sezonie letnim.
Poza tym, parkingi, dojścia do bloków...No nie wyobrażam sobie jak można by zrobić tam tylko ścieżkę rowerową.
Inna sprawa, że tylko ktoś nie do końca sprawny umysłowo umieszcza na szerokości 2m pas dla rowerów i pieszych. Tam w ogóle nie powinno być takiej ścieżki!
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » wtorek, 2 sierpnia 2011, 09:41

Dla mnie np. logicznym byłoby przeniesienie takiego pseudo ciągu pieszo-jezdnego na drugi chodnik (przy Lubiczu) ruch pieszych jest tam o wiele mniejszy i, co za tym idzie, irytacja obu grup uczestników ruchu byłaby mniejsza.
Tak to rosądna propozycja.

Chodze lub jezdze ta drogą codziennie i potwierdzam co pisze maj.

Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 3 sierpnia 2011, 06:51

Tu ciekawe rozwiazanie z Wilna....

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,ne ... 52408.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 4 sierpnia 2011, 20:28

Ciekawe rozwiazanie z okolic Ustki - Bruskowo dobre 4-6 km
Załączniki
DSC06658.JPG
DSC06657.JPG
DSC06656.JPG
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 5 sierpnia 2011, 08:20

Dobrze by było aby radny Błądkowski Krzysztof sie napatrzał i nie robił Nam sciezek z polbruku!!!!!

Awatar użytkownika
Charles Garnier

Post autor: Charles Garnier » piątek, 5 sierpnia 2011, 10:55

W Koszalinie mają ścieżki z jakby czerwonego asfaltu miękkie - jak bieżna OSiRu przy korcie

pawka

Post autor: pawka » piątek, 5 sierpnia 2011, 21:43

A ja sie pytam,jak mozna "wyrzucic"obywatelom cmentaz poza miasto(Zimowiska) nie organizujac im nalezytego dostepu(czyt.sciezki rowerowej),przeciez starsi ludzie,jak moja babcia zreszta,nie maja mozliwosci odwiedzin grobow swych bliskich,oczywiscie z uwagi na glodowe renty i emerytury nie stac ich na bilety autobusowe a rowerem boja sie na ruchliwa droge wyjechac.
zycie to nie jest bajka tylko jeba...ka

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 5 sierpnia 2011, 21:46

Jest dosc spokojne pobocze...no kiddin'. Inna sprawa ze do bliskich daleko...faktycznie :(
Obrazek

Awatar użytkownika
Charles Garnier

Post autor: Charles Garnier » piątek, 5 sierpnia 2011, 22:06

Spokojne pobocza? DK21? Bardzo dużo wypadków. Jest niebezpiecznie! Ciągła linia bezpieczeństwa nie daje.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » sobota, 6 sierpnia 2011, 09:03

Charles Garnier pisze:Spokojne pobocza? DK21? Bardzo dużo wypadków. Jest niebezpiecznie! Ciągła linia bezpieczeństwa nie daje.
Podaj mi tą bardzo dużą liczbę wypadków z udziałem rowerzystów na drodze krajowej nr 21 z ostatniego np. roku. Ja słyszałem o jednym.
Sam jeżdżę DK21 rowerem i to w dodatku z moim smykiem. Ani ja ani on nie czujemy się na tej drodze jakoś szczególnie zagrożeni... Pobocza są na tyle szerokie, że margines ochrony przed de..lami za kierownicą jest naprawdę spory. A tych quasi-kierowców na każdej drodze możesz trafić....

Z drugiej strony od lat kilku cieszę się ze znacznego zaawansowania prac nad projektem budowy ścieżki rowerowej Ustka-Słupsk :lol: Pewno gwałtowny skok postępu prac nastąpi przed wyborami...

A propos zaawansowania prac... Jak toczą się prace nad spięciem w ciągłą sieć usteckich ścieżek?

ODPOWIEDZ