Dzieciakom znowu coś się zabiera.

W tym dziale prosimy o kierowanie pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od władz Ustki. Zadajemy pytania zrozumiałe. Bądź cierpliwy, nie na każde pytanie otrzymasz odpowiedź od razu.

Moderator: DKS

Włodzimierz Siudek

Re: Dzieciakom znowu coś się zabiera.

Post autor: Włodzimierz Siudek » sobota, 2 lutego 2013, 13:39

Adi pisze:To nie można było poprosić przewodniczącego o przerwę i skonsultować sprawę z prawnikami ???!!! To jakieś kuriozum, że sprawy warte miliony złotych puszczacie na żywioł, absolutnie bez przygotowania i należytego rozpoznania.
nie było takiej woli, osiem szabli było policzonych i prawdopodobnie żadne argumenty nie poskutkowałyby. Wkleiłem link do wyroku TK więc sprawa nie jest do wyjaśnienia na kolanie. Co ciekawe na kom. budżetowej było 9 radnych za uchwałą, więc jak to w ogóle mozliwe żeby kilka dni spowodowało u niektorych taka zmianę. Pewnie nabrali watpliwości i musimy to uszanować oraz rozmawiać.
http://www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2012/k_38_12.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » sobota, 2 lutego 2013, 17:36

JKUstka pisze: Pewnie Pani Wójt w temacie nie śpi i szykuje swój wariant.
Trochę jej kibcuję, bo chce tworzyć klasy sportowe dla dzieci.
Jaki ruch podejmie Wójt zależy częściowo od wyników właśnie trwających konsultacji społecznych... chociaż wiadomo, że rodzice dzieciaków już uczących się w usteckich szkołach nie mają zamiaru przenosić się do szkoły powstałej po ZST, o czym jasno zakomunikowali Władzom miasta (informacja od jednego z członków Rady Rodziców SP2) Czyli nadal chcą nieuprawnienie doić miejska kasę zamiast swojej - gminnej.
Jak Radny Siudek wskazał, a i niejednokrotnie takie głosy były podnoszone od samego początku, natychmiast po wypowiedzeniu porozumienia Władze Miasta (Burmistrz i RADNI) powinni zdecydowanie zmienić zasady finansowania dzieci "wiejskich". W roku 2009/2010 ZST jeszcze istniała i Wójtowa nie miała żadnego argumentu za utrzymaniem embarga na dopłaty. Nie wiedzieć czemu Radni i Burmistrz upierali się, że będą sponsorować gminę wiejską. Teraz Pani Wójt ma "sprzyjające argumenty"do przejęcia ZST. W Starostwie na pewno znajdą się pieniądze na adaptację ZST i chcąc nie chcąc z jednostek oświatowych Ustki odpłynie kilka setek dzieciaków. I chcąc nie chcąc Radni i Władze Miasta, dzięki którym ten stan rzeczy w ogóle zaistniał będą musieli kilkudziesięciu nauczycielom powiedzieć "Dziękujemy za pracę"... chyba, że ci nauczyciele, za swoją walkę dla dobra gminy wiejskiej znajdą zatrudnienie w Szkole Gminnej?

Fakt 9. Dzięki dzielnej postawie usteckich Radnych, walczących o interesy Gminy Wiejskiej Ustka ma szansę stracić łącznie w tym roku zaledwie 1,7 mln złotych
Fakt 10. Do 2017 roku - gdyby nie nastąpił odpływ dzieci do nowej Szkoły Gminnej - nie przewiduje się spadku liczby dzieci w szkołach. Ba - Ratuszacy o tym dobrze wiedzą - w pewnym okresie będzie nawet nieznaczna zwyżka tej liczby.
Fakt 11. Dzięki dzielnej postawie "Radnych agentów" wzrasta prawdopodobieństwo likwidacji jednej z usteckich szkół podstawowych i zwolnienie około 40 pracowników tychże szkól.
Fakt 12. Nad dzieciakami nadal wisi widmo likwidacji kolejnych zajęć.
Fakt 13. Kwiatek dla JKUstka - SP2 wespół z Klubem Jantar również przymierza się do utworzenia klasy sportowej.
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

JKUstka

Post autor: JKUstka » niedziela, 3 lutego 2013, 15:19

@maj,
OK wstępna diagnoza problemu jest.
Proponowane rozwiązania ?
maj pisze:Fakt 13. Kwiatek dla JKUstka - SP2 wespół z Klubem Jantar również przymierza się do utworzenia klasy sportowej.
Jednoznacznie napisane przymierza się!!
Pewnie potrwa to jeszcze.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » niedziela, 3 lutego 2013, 20:45

JKUstka pisze:@maj,
OK wstępna diagnoza problemu jest.
Proponowane rozwiązania ?
maj pisze:Fakt 13. Kwiatek dla JKUstka - SP2 wespół z Klubem Jantar również przymierza się do utworzenia klasy sportowej.
Jednoznacznie napisane przymierza się!!
Pewnie potrwa to jeszcze.
Rozwiązania znane są już od samego początku... Tylko ich wprowadzenie dopiero teraz może być baaaardzo bolesne dla usteckich pedagogów. Niestety rykoszetem oberwą dzieci.

Klasa sportowa w SP2 zależy tylko od uzbierania chętnych dzieci. Ma ruszyć od września.
Klasa sportowa w Nowej Szkole Gminnej ma jeden problem... nie ma jeszcze szkoły.

Wiecie. Jak czytam ankietę Pani Wójt, to jedno mnie w niej cieszy. Mianowicie Gmina Wiejska planuje utworzenie w budynku ZST oddziału przedszkolnego, do którego zamierza przyjąć wszystkie chętne dzieci z terenu Gminy. Oznacza to, że wreszcie będzie wystarczająca ilość miejsc dla usteckich dzieci w usteckich przedszkolach. WOW :shock:
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Adi

Post autor: Adi » poniedziałek, 4 lutego 2013, 12:11

Włodzimierz Siudek pisze: Pewnie nabrali watpliwości i musimy to uszanować oraz rozmawiać.
Dziwi mnie podejście do sprawy. Jestem dosyć wnikliwym obserwatorem usteckiej samorządności ale nie pamiętam aby kiedykolwiek Pani Wójt była zaproszona na sesję czy na komisję budżetowo-gospodarczą w celu właśnie rozmowy i dialogu. Publiczne przedstawienie miejskiego poglądu na sprawę, parę pytań jak Pani Wójt wyobraża sobie przyszłość ... Zamiast tego mieliśmy hucpę z poszerzaniem granic miasta, a Pani Wójt notorycznie przedstawiana jest przez miejskich samorządowców (nawet i w tym wątku) jako zła baba jaga, która za przeproszeniem myśli tylko o tym jak pożreć Jasia i Małgosię (proszę bez skojarzeń ;) )

Weźmy choćby sprawę ul. Wczasowej w którą byłem zaangażowany. Pani Wójt była zaproszona na rozmowy, cały plan i argumentacja zostały jej przedstawione, partycypacja gminy wiejskiej w kosztach remontu została uzgodniona, nie było problemów. Może trzeba zmienić podejście na bardziej dyplomatyczne i zwyczajnie po ludzku porozmawiać, przedstawić swoje racje? Nic o nich bez nich.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » piątek, 15 lutego 2013, 12:43

No, zakończyła się ankieta w Gminie Wiejskiej dot. szkoły gminnej. Teraz miesiąc na analizy, a potem...

... wariant optymistyczny w usteckiej oświacie nic się nie zmieni
... wariant pesymistyczny... która szkoła pójdzie do likwidacji?

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » środa, 6 marca 2013, 11:59

Z nagrania, które wrzucił na Forum Smerf wynika, że to niekoniecznie V-ce stoi za cięciami a Radni, którzy jak twierdzy bronią dopłat do dzieci gminnych.
Mogę prosić o uzasadnienie?

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » środa, 6 marca 2013, 16:48

Szkoda ogromnej kwoty pieniędzy, które to pieniądze teraz zapłacą usteccy podatnicy - 750.000 podzielić na 15 tys. ustczan ( dla ułatwienia zaokrągliłem liczbę naszych obywateli). Każdy z nas zapłaci na kształcenie dzieci gminnych 50 zł. Ta cała kwota to równowartość zebranej opłaty uzdrowiskowej. Ta kwota to trzykrotność co najmniej podwyżek rocznie wszystkich podatków w mieście. Problem ma też znaczenie prawne, gdyż nie jest obowiązkiem gminy kształcenie dzieci sąsiednich gmin. Realizacja takiego obowiązku wymaga to porozumienia m. gminami. A takiego nie ma. Powinno zostać podpisane zaraz po jednostronnym oświadczeniu gminy sąsiedniej, że nie będą dopłacać do swoich dzieci. Myślę, że ta decyzja rady będzie jeszcze długo odbijać się czkawką. Szczególnie, gdy będzie brakowac w mieścię na dobra edukację, a w tym zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » środa, 6 marca 2013, 17:48

No ok. To już wiemy. Interesuje mnie dlaczego Rada/Ratusz ma taki opór przed zdecydowanym stanowiskiem wobec Gminy wiejskiej i dlaczego trwa to już tyle lat. Z analizy Pana głosowań wiem, że jest Pan raczej w opozycji do większości. Ale gdzie leży przyczyna takiej - mówiąc wprost - niegospodarności i w pewnym stopniu łamania prawa ze strony ciała uchwałodawczego w mieście?

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » środa, 6 marca 2013, 18:59

Sprawa jest pewnie bardziej skomplikowana, gdyż dotyczy złożoności naszych relacji z gminą i powiązań na wielu płaszczyznach. Pewnie to obawa, że gmina nie zechce współpracować w dziedzinach uzdrowiska, wspólnych inwestycji infrastrukturalnych i innych.
Problemem ukrytym jest obawa nauczycieli przed zwolnieniami, które mogłyby nastąpić, gdyby gmina chciała samodzielnie prowadzić oświatę, a tym samym przejąc część dzieci. Część oddziałów szkolnych przestałaby istnieć, a docelowo nawet jedna szkoła. Myślę, że to lobby było najsilniejsze i najlepiej dotarło do radnych. Nie ukrywam, że brak jasnego stanowiska burmistrza, występującego w interesie naszych mieszkańców też jest istotna. Zachowawczość zapewne pozwala pozostać przy władzy, ale ma swoja cenę - brak szybkich i sprawnych decyzji odkłada się latami na kondycji naszego budżetu.
Pozostaje wierzyć, że głosem radnej Kołakowskiej rozmowy z gminą przyniosą rezultaty. Ja takiej nadziei nie mam. Ktoś chce iść już nie z gałązka, a całym "Gajem oliwnym" za 750.000 złotych i przekonywać sąsiada. W moim przekonaniu nie bardzo mamy atuty w rozmowie z P. Wójt. Jej stanowisko jest jasne, a bez naszej uchwały granie na nosie miastu jest nieuniknione. Swoja drogą, czy nie P. Wójt powinna dostać w tym roku Złotą Kotwicę? za dbałość o los swojej gminy.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » środa, 27 marca 2013, 09:52

No i mamy wynik konsultacji w Gminie Wiejskiej:
http://ustka.ug.gov.pl/pliki/konsultacje.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ogłoszenie Wójta Gminy Ustka z dnia 11 marca 2013 roku dotyczące wyników konsultacji społecznych przeprowadzonych z mieszkańcami Gminy Ustka w sprawie zamiaru utworzenia jednostki oświatowej przedszkolnoszkolnej w Ustce.
1. Konsultacje przeprowadzono w okresie:
od dnia 02.01.2013 do dnia 15.02.2013 roku
2. Liczba mieszkańców uprawnionych do udziału w konsultacjach: 6.157
3. Liczba mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach: 502
4. Po sprawdzeniu ankiet konsultacyjnych Komisja ustaliła na podstawie zło?onych w nich podpisów, co następuje:
- na pytanie Czy jest Pan/Pani za utworzeniem Gminnej Placówki Oświatowej w Ustce przy ul. Darłowskiej 3b:
a) odpowiedzi : ?Jestem za? udzieliło 425 osób
b) odpowiedzi : ?Jestem przeciw? udzieliło 52 osób
c) odpowiedzi: ?Nie mam zdania? udzieliło 16 osób.
Jestem ciekawy, czy na podstawie opinii 8% populacji Gminy pani Wójt zdecyduje się na przejęcie budynku ZST. Widać w gminie wiejskiej takie samo zainteresowanie problemami własnego podwórka, jak w naszej. A potem Władze robią co chcą i jak im się podoba.

A tu inny kwiatek http://bip.ustka.ug.gov.pl/file.php?attachment=16000" onclick="window.open(this.href);return false;
http://bip.ustka.ug.gov.pl/file.php?attachment=16001" onclick="window.open(this.href);return false;:
W związku z podjęciem w dniu 21.03.2012 r. przez Radę Gminy Ustka stanowiska
w sprawie zagospodarowania nieruchomości, przejętej przez Gminę Ustka w dzierżawę, przy
ul. Darłowskiej 3b w Ustce, po byłym Zespole Szkół Technicznych ogłaszam Konkurs Ofert
na wykorzystanie bazy w/w nieruchomości.
Intencją jest uruchomienie placówki oświatowej w skład której będą wchodziły:
1) przedszkole;
2) szkoła podstawowa obejmująca swoim obwodem miejscowości: Przewłoka, Grabno,
Lędowo, Modlinek, Wodnica, Zapadłe, Zimowiska;
3) gimnazjum - obejmujące swoim obwodem miejscowości: Charnowo, Duninowo,
Duninówko, Golęcino, Grabno, Krężołki, Lędowo, Modlinek, Modła, Możdżanowo,
Niestkowo, Pęplino, Przewłoka, Starkowo, Zaleskie, Wodnica, Zapadłe, Zimowiska.
Czyli kwestią 2-3 lat będzie, kiedy "ktoś" z Ratusza będzie musiał powiedzieć którejś ze szkół usteckich - Żegnajcie ;-)

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 10:10

Tak sobie kombinuję. Skoro Pani Wójt w pierwszej kolejności chce uruchomić w budynku ZST przedszkole, to rozumiem, że teraz - kiedy w przedszkolach jest nabór dzieciaków - w pierwszej kolejności do przedszkoli będą przyjmowane dzieci zameldowane w Ustce?

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » sobota, 4 lutego 2017, 10:33

viewtopic.php?p=109305#p109305" onclick="window.open(this.href);return false;
Będą twarde negocjacje z Panią Wójt w poruszonych przez Ciebie tematach.
Pozdrawiam serdecznie
Jakiś czas mnie tutaj nie było i wracając zastanawiałem się, gdzie wpasować wątek "rewolucji oświatowej" AD 2017. Wyszukiwarka świetnie mnie pokierowała. Dlaczego? Przejrzałem ten wątek i zauważyłem jedno. Całe lata nawarstwiał się dziwny układ towarzysko-finansowy pomiędzy Miastem Ustka (MU) a pasożytującą na miejskim budżecie Gminą Wiejską Ustka (GWU).
Za sprawą pewnej, w pośpiechu przygotowanej, "reformy" układ ten zaczyna się chwiać. Ewidentnie stał się widoczny konflikt interesów. Czyich? Mianowicie daje się zauważyć iż podział gminy Ustka na wiejską i miejską to twór szkodliwy i sztuczny. W mieście Ustka gros mieszkańców gminy wiejskiej jest "wpasowana" w miejskie przedsięwzięcia. To samo w drugą stronę, gdzie spora liczba tzw. ustczan jest związana biznesowo-towarzysko-rodzinnie z gminą wiejską.
Jednak nie spodziewałem się, że radni i burmistrzowie Miasta Ustka, przez tak wiele lat będą również radnymi i burmistrzami będącymi na usługach GWU. Świetnie wykorzystywała i wykorzystuje to Wójtowa. A władze miasta Ustka w imię partykularnych interesów popadają w coraz to większy paraliż decyzyjny.
"Reforma oświaty" w chwili obecnej ma kilka twarzy:
1. Postępujący niż demograficzny
2. "Napięty" budżet i dążenia do redukcji kosztów utrzymania szkół.
3. Roszczeniowa postawa GWU
4. Zapewnienie miejsc pracy dla nauczycieli
5. "Zrobienie dobrze" rodzicom i dzieciom, bo za rok wybory i skucha przy reformie = skucha przy urnie.

Ad. 1. 8) Sam pomysł stworzenia trzech szkół podstawowych wydaje się rozsądny z punktu widzenia dobra dzieci (a chyba o to właśnie chodzi) i uczących w trzech szkołach nauczycieli. Nie do końca rozumiem obawy rodziców dot. uczenia się dzieci młodszych ze starszymi. Całe dziesięciolecia tak było. Poza tym moja latorośl zaczęła chodzić do usteckiego gimnazjum i nie słyszałem, żeby dochodziło tam do jakichś ekscesów - gorszych niż w szkole podstawowej.
W ramach tego pomysłu w SP1 i 2 z początkiem nowego roku szkolnego zaczęłyby funkcjonować klasy VII, a w obecnym gminazjum utworzono by klasy I (Powiedzmy, że jest to pytanie). Tylko, czy starczy nam dzieci?

Ad. 2. Tutaj wrócę do tematu finansowania oświaty "wiejskiej" z budżetu Miasta Ustka. Dopóki Miasto będzie dopłacać do subwencji oświatowej dzieci GWU, dopóty będę twierdził, że jesteśmy baaaardzo bogatym miastem i jakiekolwiek twierdzenia o pustej kasie są wymyślone na potrzeby "ciemnego ludu"

Ad. 3. Stawianie warunków przez Panią Wójt, to zwykłe polityczne rozbójnictwo. (Czyżby obecna ekipa rządząca brała lekcje w Gminie wiejskiej?)

Ad.4. Jedno pytanie. Ilu nauczycieli, którzy mogliby już siedzieć na emeryturze, nadal uczy?

Ad.5. Rozsądnym byłoby albo faktycznie utworzenie trzech szkół podstawowych i ich stopniowa - w miarę postępującego niżu demograficznego - konsolidacja do dwóch. Inna opcja - wygaszanie tylko gimnazjum w ciągu najbliższych lat szkolnych 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019. To tylko 2 i pół roku... Skoro było nas stać na dopłaty do gminnych dzieci przez 7 lat, to nie będzie nas stać na wygaszenie gimnazjum przez najbliższe 2 lata? W tych opcjach (połączonych z pkt.4) wydaje się, że udałoby się bezboleśnie zaimplementować "reformę" do warunków lokalnych. Z korzyścią zarówno dla dzieci, jak i personelu gimnazjum. Każda inna trąci jakimiś zakulisowymi gierkami.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » sobota, 4 lutego 2017, 17:50

Postprzez JKUstka » sobota, 2 lutego 2013, 12:05
Można odnieść wrażenie, że do sesji większość radnych jest nieprzygotowana.
Właściwa debata zaczyna się na forum.
prorok ;)
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » niedziela, 5 lutego 2017, 18:01

Tabelki na stronie Jacka Graczyka są troszkę zmanipulowane. Jednak przyglądając się im mogę po raz n-ty stwierdzić, że Miasto od lat kilku sukcesywnie dąży do minimalizacji kosztów szkolnictwa w Ustce:
2016/2017
SP1+SP2+GIM=13 728 761 zł
2017/2018
SP1+SP2+SP3= 12 156 041 zł
Czyli koszty są porównywalne.
Ale Miasto przy okazji reformy chce zrobić skok na kasę i dodatkowo zaoszczędzić jakieś 3-4 mln. Nie do końca chyba tutaj chodzi o dobro dzieci?
Jaki problem zrobić wspólna administrację trzech szkół. Ile wówczas można zaoszczędzić?
Od ilu lat sukcesywnie zabiera się dzieciakom zajęcia pozalekcyjne, w imię "spinania" budżetu? Od ilu lat sponsoruje się dzieci z Gminy Wiejskiej, które mają swoją bazę edukacyjną i dodatkowo - w imię uniezależnienia się od szkół w Mieście Ustka - pozyskało budynek szkoły stoczniowej?
Dlaczego zagadnienie sponsoringu dla dzieci z gminy wiejskiej jest tak konsekwentnie pomijany?

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » środa, 8 lutego 2017, 21:20

Hmm. "Kobiety pod kościołem" mają całkiem sporo wiedzy na temat układu Gmina Wiejska - Miasto Ustka.
Aż dziw bierze, że w zasadzie "wszyscy wiedzą' i nic z tym nie robią.
O co chodzi? Pisałem wcześniej, że GWU i MU są powiązane jakimś dziwnym łańcuchem zależności biznesowo-towrzysko-rodzinnych, który ewidentnie wychodzi na światło dzienne przy okazji "reformy" oświaty.
Tak sobie kombinuję czy nie jest w mieście realizowany taki oto plan - korzystając z wieści "zasłyszanych pod kościołem":
1. Wójtowa nie dopłaca do subwencji na swoje dzieci - subwencja wynosi coś koło 5 tys. - koszt utrzymania dziecka w szkole w Ustce ok. 8 tys
2. Miasto w końcu "strzela focha" i postanawia nie przyjmować dzieci z GWU do szkół usteckich.
3. Miasto ma za mało dzieci, żeby utworzyć SP3 - przy okazji zaoszczędza ok 3-4 mln - bo "dzieci są najważniejsze" ale z drugiej strony nie głosują, a i ich rodzice to najbardziej bierna grupa wyborców, więc ten ruch nie wpłynie na najbliższe wybory.
4. Budynek obecnego gimnazjum staje się zbędny - Miasto, żeby do niego nie dokładać, postanawia oddać go do powiatu.
5. Nagle ten budynek - podobnie jak dawna stoczniówka - staje się "niezbędny" do realizacji celów oświatowych Gminie Wiejskiej. W ten sposób za zupełna darmochę Gmina Wiejska dostaje dwa całkiem atrakcyjne budynki.

Tymczasem Miasto snuje ambitne plany budowy nowego Domu Kultury, boryka się z warunkami w przedszkolach 1 i 2, funkcjonujących w kamienicach. A przecież do czasu aż Ustkę będzie stać na budowę nowych budynków - całkiem małym kosztem można w wygaszanym gimnazjum zorganizować i dom Kultury i cywilizowane przedszkole...

Komu w Ratuszu zależy na tym, aby Gmina Wiejska stała się właścicielem atrakcyjnego budynku w doskonałej lokalizacji?

Ciekawe ile te "kobiety pod kościołem" miały racji?

A rodzicom wmawia się, że nauka na dwie zmiany to nic złego...

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 9 lutego 2017, 10:20

Słucham dzisiejszej sesji Rady Miasta. Jestem skłonny zgodzić się z argumentacją Burmistrza dot. asymilacji Gimnazjum w struktury SP2. Jest jedno ale. Czyli uzasadnione obawy dot wędrówki uczniów pomiędzy budynkami. Logicznym byłoby w budynku obecnego gimnazjum we wrześniu rozpoczęły naukę klasy VII SP2, II-GIM, III-GIM oraz klasy I-podstawowe, których w SP1 będzie musiało być mniej, aby zapewnić miejsce dla klas VII, VIII.
Dyrektor Gimnazjum zapewniła, że dysponuje kadrą z kompetencjami nauczania początkowego. A i na pewno z SP1 zostaną "przerzuceni" nauczyciele nauczania początkowego.

Z drugiej strony podnosi się kwestię wyboru rodziców... W sumie jest on istotny. Jednak człowiek jest tak skonstruowany, że generalnie staje w opozycji do wszelkich narzucanych zmian. Parafrazując jednego z Radnych - Miasto MUSI OBLIGATORYJNIE zdecydować o systemie oświaty. Argumentacja o zgodzie na doludnienie klas, zmianowość nauki jest zwyczajnie GŁUPIA. Nic dobrego dla dzieci z tego nie wyniknie. Tym bardziej, że dzieci współczesne wymagają dużo więcej uwagi niż my w ich wieku. Paranoją w dobie niżu demograficznego jest tworzenie przeludnionych klas, gdy istnieje możliwość kształcenia w mniejszych grupach, w bardziej komfortowych warunkach.
Rozumiem emocje towarzyszące temu tematowi, bo sam jestem rodzicem, ale rolą Rady Miasta i Burmistrza jest chłodna ocena sytuacji i podjęcie RACJONALNEJ decyzji. Nie istnieje coś takiego jak rozwiązanie dobre dla wszystkich. I niestety albo decyzja zapadnie zgodnie z logiką, albo będzie zrobiona pod publiczkę.

Utworzenie trzech szkół podstawowych zmusi władze do PRZYMUSOWEGO wyrywania dzieci z oddziałów szkolnych i przenoszenia ich do SP3. Szkoła nr 3 przecież będzie musiała funkcjonować jako 8-klasowa. A podejrzewam, że nikt dobrowolnie nie zgłosi np. IV-klasisty do nauki w SP3. Decyzje będą musiały zapadać odgórnie i wtedy zacznie się jazda. Pomysł Burmistrza w tej kwestii jest bardziej "pokojowy".

Istnieje duże pole do szukania oszczędności w budżecie, ale na bogów, szukajmy ich wszędzie, a nie tylko w szkołach!

Temat obwodów. Po co są w ogóle obwody? Czy nie wystarczy zwykły limit przyjęć do klas z pierwszeństwem przyjęć dzieci usteckich?

Brawo za wypowiedź Pani Sołtysiak.

Gdzieś w całej tej dyskusji wyszło na jaw, że doszło do jakiegoś dysonansu pojęciowego pomiędzy Radą Miasta a Burmistrzem. Wychodzi na to, że sesja opiera się na błędnym zrozumieniu intencji Burmistrza i/lub nie do końca zrozumianą przez strony koncepcją istnienia trzech szkół podstawowych.
Na tą chwilę trzeba na gwałt zrobić analizy skutków (etaty, modele organizacyjne, koszty) dla dwóch koncepcji i dopiero podjąć decyzje. Czas brutalnie leci. Konkretów nie można ustalić bo brak danych... Oby nie wyszło, że przyciśnięci do muru Radni, zamiast oprzeć się na konkretnych danych, zagłosują emocjami i populizmem.

(Swoją drogą bardzo nie podoba mi się stan, gdzie każdy ma "coś" do powiedzenia, ale nie koryguje swojej wypowiedzi w oparciu o informacje pozyskane od innego uczestnika dyskusji. Na tej sesji dało się zauważyć, że mało kto wchodził w interakcje z interlokutorami. Jedynymi interaktywnymi uczestnikami sesji było wg. mnie może ze dwóch Radnych, osoby z publiczności i Burmistrz. Reszta wygłaszała wyłącznie wcześniej przygotowane tezy.)

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 16 lutego 2017, 20:57

Dzisiaj zapadła decyzja o utworzeniu jednak 3-ch szkól podstawowych.
O ile o poprzedniej sesji "nadzwyczajnej" było głośno na stronie głównej, o tyle o tej dowiedziałem się po fakcie. Ale co tam. Może ktoś w Ratuszu przespał sprawę, może to moja wina bo BIP-u nie studiuję. Ok. Złóżmy to na karb jakiegoś splotu nieprzewidzianych okoliczności.

Pierwsze co mnie uderzyło to brak możliwości głosowania nad projektem Burmistrza. Grupa inicjatywna dzisiejszej sesji nadzwyczajnej NIE DOPUŚCIŁA do głosowania nad projektem Burmistrza. W sumie się nie dziwię bo kto by chciał merytorycznej dyskusji, kiedy proceduje się autorski projekt grupy inicjatywnej. Dziwna w ogóle ta sesja. Ani nauczyciele o niej nie wiedzieli, ani rodzice...

SKRÓT NAGRANIA (za ew. przekręcenia przepraszam, ale raczej postaram się pisać ze słuchu + jakieś małe komentarze ode mnie)

Ilu nauczycieli straci pracę (Radna Żebrowska)
Projekt Burmistrza: ok. 22 etatów nauczycielskich w Gimnazjum! Odprawy ok 350 tys. zł
Projekt grupy radnych + 3-ch nauczycieli SP2 + ewentualnie 3 etaty - łącznie 28 etatów.

A. Cerkowska.
Koszty reformy: + 8 mln, + 2 mln odprawy

Korniluk: Nie analizowano wyliczeń dot. projektu Burmistrza, ponieważ Radni dostali je przedwczoraj.

(mój komentarz: Ludzie! Jeden z ważniejszych ruchów logistycznych w mieście, a radni strzelają focha, obrażają się na Burmistrza i na gwałt zwołują sesję nadzwyczajną. Nie można było poczekać do np. poniedziałku i rozważać dwa projekty?
Słuchać się tego nie da. Takiego populizmu i braku jakiejkolwiek merytoryczności to myślałem, że w mediach narodowych można tylko posłuchać. Znowu nie wiem po co ta sesja, skoro nie analizuje się danych otrzymanych a jedynie wygłasza jakieś dziwne tezy. Została ona zwołana, aby tylko uchwalić uchwałę "grupy inicjatywnej" i zamknąć dyskusję. A potem niech się dzieje co chce. Byle do wyborów.)

Radny Brzóska. Temat przepełnienia SP1. Brak rozwiązań. Odpowiedź Korniluka: Sytuacja sama się rozleguluje na przestrzeni kilku lat. (Śmiech przez łzy) Radna Czaplińska: Nie wiemy jak zachowają się rodzice. Oni nie chcą przenosić dzieci do SP3. A może... Nie wiemy co będzie... Być może... (same gdybania). Odpowiedź Nacz. Wszółkowskiego: Odrzucony Projekt Burmistrza nie generuje dod. kosztów. (...) w większym stopniu rozwiązuje problem rozgęszczenia w SP1.(...)

Radny Koski. Dofinansowanie z GMINY WIEJSKIEJ. (podsumowanie wypowiedzi:Temat niezamknięty. GWU łaskawie oddaje nam swoje dzieci, ale o rzetelnym finansowaniu CISZA (350 dzieci x różnica między subwencją a finansowaniem circa 3 tys = 1.050.000 zł) gmina chce nam odpalić łaskawie również 300 tys. Po raz kolejny GWU chce wydymać Miasto.)

Radny Sarna: Dawanie pieniędzy na rozbudowę SP1 jest bez sensu. W tej chwili gimnazjum posiada najlepszą bazę do organizacji nauczania w SP3. Optymalne rozwiązanie 3 - 400 osobowe szkoły w Ustce. (ode mnie: no to kurczę dlaczego Rada Miasta obligatoryjnie takiej decyzji nie podjęła?!)

Radny Nycz: KPS zaopiniowała negatywnie projekt Burmistrza. (W sumie znowu strzelanie focha). (...) za te kilka lat sytuacja nam się unormuje (mój komentarz: Ale przez te kilka lat dzieciaki i ich rodzice będą musiały przechodzić zawieruchę improwizacji organizacyjnej!!!!!).(...) Będzie problem w SP1. (i pozostał)

Burmistrz: Powtórzę. Chciałbym dyskutować merytorycznie...

Sekretarz: Nasz projekt był przedłożony. Państwo nie daliście nam tego projektu przeanalizować, bo z góry założyliście, że ten projekt nie będzie przygotowany (...) od razu były zarzuty, że to, to czy tamto się nie zgadza. Myśmy zaoferowali, że te wszystkie zarzuty, które Państwo nam przesłali, jesteśmy w stanie udokumentować. I dołączyć stosowne wyliczenia.

Burmistrz: Żadnego terminu nam państwo nie określili.

Za projektem Radnych: ZA 9, przeciw 4, jedna wstrzymała.

Wielka improwizacja rozpoczęta.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 20 lutego 2017, 18:48

No i Burmistrz poszedł na noże z Radą ws. SP3:
http://www.ustka.pl/pl/news/content/2604" onclick="window.open(this.href);return false;

W tej sprawie akurat mu się nie dziwię.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 6 kwietnia 2017, 21:02

https://sp3-ustka.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak sobie kombinuję, że skoro Rada zatwierdziła nowe obwody szkolne, to obligatoryjne dzieci z obecnych klas III i VI z obwodu nowej SP3 powinny trafić do tej właśnie szkoły. Tak samo jak z automatu dzieci idące do klasy I z tego obwodu automatycznie powinny być nieprzyjmowane do SP 1 i SP2. To tak, żeby uchwale stała się zadość i np. obie "stare" SP 1 i 2 zostały "rozgęszczone". Póki co wszytko wygląda na realizację restrukturyzacji na zasadach dobrowolności... I wg. mnie skończy się klapą (ale mam nadzieję, że jednak jestem w błędzie).

Nadal cisza w temacie ilości dzieci, jakie Ustka przyjmować będzie z Gminy Wiejskiej i jaką kwotę Gmina Wiejska dopłaci do subwencji. Czy nadal będziemy sponsorem ościennej organizacji, czy jednak staniemy się partnerami?... No chyba, że Gmina Wiejska jednak po tylu latach uruchomi publiczną gminną szkołę podstawową w budynku ZST jaki dostała na ten cel od powiatu i tam zabierze wszystkie swoje dzieci. (W sumie aż dziwne, że Powiat nie dąży do odzyskania budynku wykorzystywanego - niezgodnie z intencją - na cele prywatne /prywatne przedszkole i szkoła/... a! i teraz jako zasłona dymna - gminne centrum kultury)

ODPOWIEDZ