Kamery epizod 2

W tym dziale prosimy o kierowanie pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od władz Ustki. Zadajemy pytania zrozumiałe. Bądź cierpliwy, nie na każde pytanie otrzymasz odpowiedź od razu.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
maj

Kamery epizod 2

Post autor: maj » niedziela, 3 czerwca 2018, 18:50

Ponieważ admin zamknął dyskusję w poprzednim wątku dotyczącym wyłączenia kamer, niejako zmusił do uruchomienia "dublera".
Fajowe kamerki z usteckiej promenady zostały wyłączone z powodu zapisów Rozporządzenia 2016/679.
Powołano się tutaj na art. 4 pkt 1 i 14 tegoż zaliczający wizerunek do tzw. danych osobowych (biometrycznych). Jakoś brakuje mi w tym komunikacie informacji o zrealizowanej "ocenie skutków" (art. 35) używania wskazanych kamer. A właśnie ocena skutków szybko dałaby odpowiedź na środki, jakie mogłyby zostać przedsięwzięte dla utrzymania kamer w systemie transmisji internetowej. Chodzi mi głownie o zapisy art 12-14 i 16-19 oraz 21 mówiące o obowiązku informacyjnym o zbieraniu danych oraz prawie do ich usunięcia. Wydaje mi się, że jednoznaczne przedstawienie takich informacji osobom w obszarze objętym obserwacją wizyjną skutecznie zabezpiecza administratora danych przed restrykcjami związanymi z nadinterpretacją RODO. Jest tam coś jeszcze o przedstawieniu zakresu przetwarzania danych ... ale myślę, że prawnicy Ratusza hobbystycznie rozporządzeń nie czytają i wiedzą o co common.
Niestety polski rząd (GIODO) niespecjalnie przyłożył się do jednoznacznego zinterpretowania Rozporządzenia dla konkretnych sytuacji. Co skutkuje póki co paniką i nadgorliwością wywołaną zapisami o kosmicznych karach za łamanie RODO.
Tak przez analogię można by oczekiwać, że wszystkie media będą przedstawiać relacje "z terenu" z zamazanymi twarzami przypadkowych ludzi (tzw. elementów krajobrazu). Tak się jednak nie dzieje. Czy to oznacza, że łamią Rozporządzenie?

Jeżeli jestem w błędzie, to będę wdzięczny za sprostowanie.
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
maj

Re: Kamery epizod 2

Post autor: maj » wtorek, 26 czerwca 2018, 08:46

Na dwóch aktywnych kamerach -widocznych na stronie głównej Ustki - zauważyłem poniższy komunikat.
Niech mi "ktoś" logicznie uzasadni dlaczego takie komunikaty nie mogą istnieć przy pozostałych - AKTUALNIE WYŁĄCZONYCH - kamerach. Przeglądając stronę Webcamera widzę, że chyba TYLKO USTKA ma problem z RODO:
Drogi Użytkowniku,
Jeżeli ktoś zauważył Cię na obrazie podczas emisji streamingu z kamery lub wykonał zdjęcie z Twoim wizerunkiem i zapisał je na dysku lub innym nośniku nie oznacza to, że Twoje dane osobowe w formie biometrycznej zostały wykorzystane i przetworzone bez Twojej zgody. Według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) oraz motywem preambuły nr 51, zdjęcia, a co za tym idzie wideo jest daną osobową tylko w przypadkach, gdy są przetwarzane specjalnymi metodami technicznymi, umożliwiającymi jednoznaczną identyfikację osoby fizycznej lub potwierdzenie jej tożsamości.
W przypadku braku przetwarzania danych biometrycznych specjalnymi metodami technicznymi, Twoje dane są danymi anonimowymi. Zasady ochrony danych nie mają więc zastosowania do informacji anonimowych, czyli informacji, które nie wiążą się ze zidentyfikowaną lub możliwą do zidentyfikowania osobą fizyczną, która może znaleźć się w kadrze prezentowanego obrazu czy zdjęcia zrobionego przez użytkownika portalu WebCamera.pl.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zezwolenia nie wymaga rozpowszechnienia wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Mamy nadzieję, że powyższa informacja w zadawalającym stopniu pozwoliła Ci zrozumieć obecny stan prawny jaki nakłada na nas wszystkich ustawodawca krajowy i unijny.
Zespół WebCamera Media
©
Nie chcę być zbytnio upierdliwy, ale ten komunikat wpasowuje się w to, co opisałem w pierwszym poście...
(63)
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

ODPOWIEDZ