BIAŁY BLUES POEZJI - Stowarzyszenie Literackie w Ustce

Literatura, kino, teatr. Poleć przeczytaną przez Ciebie książkę, podyskutuj o sztuce, napisz recenzję filmu. Podziel się z innymi swoją twórczością.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
prostak

BIAŁY BLUES POEZJI - Stowarzyszenie Literackie w Ustce

Post autor: prostak » piątek, 8 czerwca 2007, 08:01

Zygmunt Jan Prusiński

STOJĘ W OKNIE I ROZMYŚLAM

Stoję w oknie, na pograniczu fantazji...
Mój kraj, to spazm na liściu, i w środku,
i poza widokiem ludzkiego oka.

"Stoję w oknie" - to śpiewał Czesio Niemen,
nieszczęśliwy polityczny artysta, zgarbił
swoje marzenia o wolności, noc go przytuliła.

W kościele dawno nie byłem, mój syn Konrad
ministruje z powagą, bierze dzwoneczki
do ręki i budzi sumienia zebranych.

Może jemu wyjdzie to życie, w co wątpię.
Okupant nie daruje żadnej polskiej duszy -
jesteśmy na nich skazani za lenistwo.

Za oknem cisza, światło rozgranicza
pewność siebie, stojąc w oknie nie wiem nic
o minionej nocy, rozczulam się drobiazgami.

Słyszę morskie fale, mewy z dachów
mają zebranie na plaży, tylko one są wolne.

15.10.2006 - Ustka

* * *

Wiersz z Antologii poezji "Aleja tęsknot": Copyright Sarostwo Powiatowe Słupsk 2007, ISBN 83-60228-06-X, Wstęp, wybór i opracowanie Zbigniew Babiarz-Zych i Mirosław Kościeński; Zdjęcia Jan Maziejuk; Projekt okładki, skanowanie zdjęć, skład komputerowy i łamanie Artur Wróblewski - e-mail: starostwo@powiat.slupsk.pl

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 8 czerwca 2007, 08:31

Prosze o więcej!Pozdro :D
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
MYSZ

Post autor: MYSZ » piątek, 8 czerwca 2007, 09:43

Eee,jesli tak mówi się do ludzi,że tylko mewy są wolne,to co się dziwic,że ludziom cięzko odnależc się w życiu....Ja uwazam,że wiele zależy od nastawienia człowieka,można nie mieć za dużo i czuć się wolnym,a można mieć"wszystko' i być zniewolonym.
Wolę literaturę,poezję -która motywuje,zachęca...myślę,że ludzie dziś za małe mają marzenia i słuchają niewłaściwych ludzi.Trzeba brac wzorce od tych,którym się powiodło,są szczesliwi i mają pasje.Ci co narzekają,za daleko nie dojda.... :wink:

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 8 czerwca 2007, 12:22

Przeżyj troche zycia to pogadamy.Życze Ci jak najlepiej............Pozdro :D

Ps.Nastawienie do zycia jest bardzo wazne .Ale z biegiem czasu Twój optymizm wypala sie jak świeca .Norwid zmarł w przytułku a pisał jak mało który poeta polski.Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
MYSZ

Post autor: MYSZ » piątek, 8 czerwca 2007, 12:55

A skąd wniosek ,że nie przeżyłam?Czy to,że czlowiek ma optymizm,widzi sens życia i cieszy się każdą chwilą,swiadczy o wieku?Znam ludzi,którzy mają po 80 lat i dalej widza sens życia,mają pasję i czują,że jeszcze mają tyle do zrobienia...
Myślę,że od takich ludzi trzeba brać mądrość życiowa!Jeden przezył 40 lat i już czuje się wypalony a inny ma 70 - i ciągle czuje,że jeszcze musi coś działac.Dlatego mówię,że ważne jest od kogo czerpiemy inspiracje..Poezja,która zacytowana jest wyżej nie 'buduje" mnie,nie motywuje,a czegoś co przytłacza-unikam....
Ale każdy ma prawo do własnych przemyśleń.... :lol:

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 8 czerwca 2007, 21:25

Ale każdy ma prawo do własnych przemyśleń.... Laughing
Święta racja!Pozdro

Awatar użytkownika
MYSZ

Post autor: MYSZ » sobota, 9 czerwca 2007, 09:09

AMEN :lol:

Awatar użytkownika
hanka

Post autor: hanka » niedziela, 10 czerwca 2007, 11:03

Witam!
Odnośnie wymiany zdań jw. - proszę przeczytać świetny artykuł Anny Żebrowskiej w ostatnich "Wysokich obcasach" Gazety Wyborczej o Krystynie Mazurównie.
Co p.Prusińskiego - odtrzymałam wiadomość (na spamie zresztą, nigdy tego nie czytam tylko od razu kasuję, wyjątkowo odczytałam) tak to w życiu jest że każdy ma inną wrażliwość i tyle tylko panu mam do powiedzenia.

Awatar użytkownika
prostak

Szkic wokół nieporozumienia

Post autor: prostak » wtorek, 12 czerwca 2007, 07:39

SZKIC WOKÓŁ NIEPOROZUMIENIA

Jak sama nazwa wskazuje, "Biały Blues Poezji" nie jest o wesołościach szczęśliwego człowieka, który tylko pochłania te chwile w których czuje się dobrze. Pisanie wierszy wesołych zostawiam dla innych - którzy mogą się i sztucznie odnaleźć w każdym wymiarze. Ale istnieje gatunek literacki jako "dramat", czy poezja nie może być dramatem? Żyjemy w bardzo złym okresie, bo w transformacji - która jest totalną inwalidką! Czy moglibyście wyobrazić to sobie taką a nie inną zmianę polityczną, gdzie niskie instynkty są honorowane i akceptowane, a wartości z tradycji kultury łacińskiej są niszczone? Komu jest dobrze nie pisze dobre wiersze, komu jest źle niech pisze złe wiersze. Ja nie umiem kłamać w poezji; to siły wyższe...

Pozdrawiam Czytelników
Zygmunt Jan Prusiński
Ustka. 13.06.2007 r.

Awatar użytkownika
hanka

Post autor: hanka » środa, 13 czerwca 2007, 21:42

Fajnie jest że jednak ta strona o poezji ruszyła i coś zaczęło się ruszać.
Obojętność jest gorsza od ... (wiadomo od czego) ale myślę, że forumowicze dorzucą swoje wiersze, albo pokażą nam te, innych autorów, które ich wzruszają. Ostatnio przeczytałam świetny wiersz na forum rosyjskojęzycznym, postaram się przetłumaczyć, ale rosyjski jest pięknym melodyjnym językiem i pewno trudno będzie oddać wyjątkowość tego wiersza.
Pozdrawiam wszystkich wrażliwców

Awatar użytkownika
hanka

Post autor: hanka » środa, 13 czerwca 2007, 21:46

Przepraszam za to dwukrotne "ruszyć", fatalnie wygląda.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 15 czerwca 2007, 05:35

Wklej po rosyjsku.
Niektórzy potrafia czytać w języku Dostojewskiego.Pozdro

Zablokowany