Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

W tym dziale możesz wklejać linki do artykułów poświęconych Ustce i dyskutować na temat tego, jak postrzegają Ustkę media.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7650
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Mirek » sobota, 21 marca 2009, 09:55

Ratuj sie kto może.....
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /932485489" onclick="window.open(this.href);return false;
PS.Redaktor Prusak odgrzewa nasze forumowe kotlety .......
Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
falcorman
Posty: 2133
Rejestracja: poniedziałek, 10 lipca 2006, 21:50
Lokalizacja: Ustka
Kontakt:

Tsunami na Bałtyku

Post autor: falcorman » sobota, 21 marca 2009, 10:21

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html" onclick="window.open(this.href);return false;
BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN THE WORLD !
Obrazek Nie zawsze piszę poprawnie po polsku.
To co się skończyło, nigdy się nie zaczęło a to co się zacznie - nigdy się nie skończy.

autkasz
Posty: 660
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2005, 11:33
Lokalizacja: Ustka

Re: Tsunami na Bałtyku

Post autor: autkasz » sobota, 21 marca 2009, 11:21

Nie, no nie popadajmy w jakąś paranoje, dobra reakcja władz, trzeba to sprawdzić, ale czy da się naukowo określić, czy za 2 tygodnie wystąpi trzęsienie ziemi bez żadnych badań? ale ogólnie jest to śmiechu warte. Chyba, że tym specjalistą będzie wizjoner ze Szczecinka i on to potwierdzi :D
PS. a mogą Panie Nostradamuski z Łodzi pogodę na święta przepowiedzieć?
Bo czasem przegrać znaczy wygrać
Obrazek

Słodka
Posty: 123
Rejestracja: piątek, 30 listopada 2007, 18:48

Re: Tsunami na Bałtyku

Post autor: Słodka » sobota, 21 marca 2009, 12:24

http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /932485489" onclick="window.open(this.href);return false;
artykuł "naszego rodzimego" dziennikarza
zastanawiają mnie słowa:Łeba jest całkowicie bezpieczna.
czy to już letnia promocja tego miasta?
Gdy mędrzec pokazuje na niebo,głupiec patrzy na palec"

Awatar użytkownika
elveez
Posty: 12199
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2003, 15:01
Lokalizacja: Magierowo / Trocinowo
Kontakt:

Re: Tsunami na Bałtyku

Post autor: elveez » sobota, 21 marca 2009, 12:27

Bywam w centrum koordynacji zarzadzania antykryzysowego sa tam wytyczne na tematy takich akcji wiec nie wierze ze specjalisci z dziedzin GEO nie brali takich rzeczy pod uwage. Postapiono w sumie zgodnie z instrukcja. Pozostaje tylko fakt dlaczego wierzyc temu a nie akurat tamtemu. Brzmialo by rownie nieprawdopodobnie wymione przez naukowca.

Platformy sa juz podzielone... wynikalo by ze ma dojsc do osuniecia sie zbocza do wody. Ile mld m3 musi zjechac zeby fala dotarla do nas ? pol skandynawii ?

i Kwiatek...

http://pl.wikipedia.org/wiki/TETRA" onclick="window.open(this.href);return false;
W Polsce brak przepływu informacji między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo
W Polsce trzeba poprawić łączność i koordynację pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo - to wnioski z dzisiejszego posiedzenia sztabu antykryzysowego w Warszawie. Wzięli w nim udział premier, ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej oraz przedstawiciele służb wywiadowczych, policji i straży pożarnej.
Premier Marek Belka zapowiedział, że za kilka tygodni wszystkie służby wezmą udział w specjalnym ćwiczeniu antyterrorystycznym. Ma ono sprawdzić koordynację działań pomiędzy policjantami, żołnierzami, strażakami i lekarzami.

Zdaniem premiera, w Polsce trzeba przede wszystkim poprawić system łączności między służbami. Ma do tego służyć budowany obecnie system TETRA. Wiceminister spraw wewnętrznych Tadeusz Matusiak podkreśla jednak, że jest on konstruowany od podstaw. TETRA jest też bardzo kosztowna a jej koszt liczy się w miliardach złotych.
Dobremu przepływowi informacji przeszkadza też brak ustawy kryzysowej. Rząd przygotował taki dokument, ale Sejm go nie zaakceptował.
Po posiedzeniu sztabu antykryzysowego poinformowano także, iż w Londynie jest obecnie przedstawiciel polskiej policji, który obserwuje działania tamtejszych służb. Po jego powrocie do kraju polskie służby mają wyciągnąć kolejne wnioski.
Mam nadzieje ze bede gdzies na wyjezdzie... jak baltyk zagrzmi
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin
Posty: 6396
Rejestracja: niedziela, 4 lutego 2007, 13:26

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Topilzin » sobota, 21 marca 2009, 12:38

Co na to navy seal Szymeczko Jerzyk ?Zauważył już jakieś ruchy tektoniczne na dnie?
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Ban.an
Posty: 1445
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:31

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Ban.an » sobota, 21 marca 2009, 14:56

Czyżby zapowiedź roku 2012?
A swoją drogą,to mi się wydaje,że podmyje najwyżej obszary położone blisko rzeki i promenadę nam skasuje.
" (...) możliwość, by miastem rządzili wybierani szacowni członkowie społeczności, którzy obiecają, że nie będą się wywyższać ani przy każdej okazji zdradzać publicznego zaufania, natychmiast stała się tematem żartów w całym mieście"
T.Pratchett

Awatar użytkownika
Platichthys_flesus
Posty: 1605
Rejestracja: wtorek, 1 sierpnia 2006, 07:20
Lokalizacja: Ustka

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Platichthys_flesus » sobota, 21 marca 2009, 20:56

tak sobie to nakresliłam i powiem Wam,ze Świnoujscie ma najbardziej przechlapane ;)
http://www.pustamiska.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nic trudnego zrobić coś dobrego
Konsument głosuje portfelem

Adi
Posty: 1806
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 23:16
Lokalizacja: Zaświaty

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Adi » sobota, 21 marca 2009, 21:21

A mi się skojarzyło, że drążąc kiedyś mój ulubiony temat globalnego ocieplenia spotkałem gdzieś informację, że tsunami występowało już na Bałtyku:
Zjawisko tsunami, choć nie w takiej skali jak na oceanach, może się zdarzyć także na Bałtyku - uważa dr Andrzej Piotrowski z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie.

Dr Piotrowski jest koordynatorem międzynarodowego projektu MELA (Mapa Morfotektoniczna Niziny Europejskiej), w którym uczestniczy kilka placówek naukowych z Polski, Niemiec i Danii. Prowadzone są analizy trzęsień ziemi dla naszego obszaru, uważanego za asejsmiczny.

Jak tłumaczył geolog, u schyłku glacjału (okresu zlodowacenia) zachodziły intensywne procesy glaci-izostatyczne, czyli ruchy podnoszące skorupy ziemskiej po odciążeniu jej wskutek zaniku czaszy lądolodu. Podniesienie terenu Skandynawii nastąpiło również na skutek zmian przepływu strumienia ciepła w górnym płaszczu globu ziemskiego. Procesy te były związane z silnymi trzęsieniami ziemi. Według prof. Mornera z Uniwersytetu Sztokholmskiego, trzęsienia ziemi o sile od 6,0 do 8,5 st. w skali Richtera na terenie Skandynawii były odczuwalne również w północnej Polsce.
Zapisu tych wydarzeń można dopatrywać się w osadach w północnej części Niemiec i Polski. Wykazano, że spośród kilkudziesięciu trzęsień ziemi udokumentowanych na terenie Skandynawii w ciągu ostatnich 12 tys. lat, 15 wywołało falę tsunami o wysokości spiętrzenia przy brzegu do 20 m - przypomniał naukowiec.

Trzeba podkreślić, że mówimy jedynie o liczbie faktów udokumentowanych geologicznie. W ciągu ostatnich kilkuset lat na Bałtyku oraz w strefie polskiego i niemieckiego wybrzeża wystąpiło kilkanaście trzęsień ziemi, z których przynajmniej kilka wywołałoáfalę tsunami. Największe z nich miało miejsce w okolicy Darłowa w 1497 roku. Darłówko, położone na brzegu morza, zostało rozmyte. W Darłowie i okolicy zostały uszkodzone budowle i zginęli ludzie. Fala wdarła się daleko w głąb lądu, wynosząc 4 statki morskie - powiedział dr Piotrowski.

Wysokość fali spiętrzonej na skłonie wysoczyzny po wschodniej stronie Darłowa osiągnęła 20 m. Możemy tak stwierdzić, gdyż na takiej wysokości został osadzony jeden ze statków. Przyczyną tsunami w Darłowie było oddalone 500 km na północ trzęsienie ziemi w rejonie jeziora Wener w Szwecji - dodał dr Piotrowski.

Siła trzęsienia ziemi była tam nieduża, bo zaledwie 4,5 st. w skali Richtera. Było ono zbyt słabe, aby bezpośrednio spowodować tsunami. Należy przyjąć, że to słabe trzęsienie wywołało eksplozję metanu uwięzionego w warstwach tworzących dno morza Bałtyckiego. Gwałtowne osiadanie dna wywołało tsunami - stosunkowo niewysoką falę, która spiętrzyła się w strefie brzegowej. Eksplozji metanu towarzyszył grzmot, huk, "pomruk niedźwiedzia morskiego" - tak dawniej określano efekty dźwiękowe poprzedzające nadejście fali tsunami - mówił naukowiec.

Jak wyjaśnił, ślady po wybuchach metanu, w postaci kraterów, są obecnie czytelne w dnie Bałtyku. Powierzchnia rozpoznanych kraterów wynosi kilka hektarów. Ich dno jest nieco obniżone na skutek osiadania, a warstwy skał spoistych wykazują zaburzenia.

Obecnie występujące trzęsienia na terenie północnej Polski nie są tak częste i intensywne jak dawniej, ale nadal odczuwalne. Przykładem może być trzęsienie w rejonie Kaliningradu oraz w północno-wschodniej Polsce we wrześniu 2004 roku. Są one jednak wystarczające, aby wywołać eksplozję metanu, która może stać się przyczyną tsunami - zaznaczył dr Piotrowski.

Takie gwałtowne zjawisko geodynamiczne, jakim jest eksplozja metanu, stwarza niekorzystne warunki geologiczno-inżynierskie dla rurociągu gazowego z Rosji do Niemiec. Problem wymaga jednak szczegółowego rozpoznania na trasie przebiegu gazociągu - zastrzegł naukowiec.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Grzegorz
Posty: 576
Rejestracja: poniedziałek, 10 stycznia 2005, 17:10

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Grzegorz » niedziela, 22 marca 2009, 19:53

Ogłoszenie.
Pilnie kupię łódkę.


Taką małą, niedrogą i brzydką, żeby tylko do Łeby dopłynąć, tam i tak lepszej szalupy nie docenią. 8)

Adi
Posty: 1806
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 23:16
Lokalizacja: Zaświaty

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Adi » niedziela, 22 marca 2009, 21:00

Łódka na tsunami to kiepski pomysł - zerknij na filmiki na you tube dla hasła "tsunami"
Co do przepowiedni na 2009 rok to "planowane" są powodzie na Śląsku przepowiedziane przez niejakiego Filipka z Kłodzka (kiedy zejdą się trzy dziewiątki - 09.09.2009 a może 19.09.2009 a może 29.09.2009... a może 09.09.2019 i tak dalej....). Jegomość ów podobno przewidział poprzednią powódź w 1997 roku - wtedy zeszły mu się trzy siódemki (07.07.1997). Zainteresowanych odsyłam do googli.

Jackowski natomiast wypowiada się dosyć mętnie choć wspominał coś o powodzi. Ostatnio podobno ma przeczucie, że latem/jesienią przyjdzie mieszkańcom naszego regionu nagle opuścić domy. Dlaczego? Tego nie mówi.

Realnie patrząc zagrożenia są dwa: tzw. niż genueński (patrz google) lub sztorm z wiatrem z północy, który nagna masy wody na nasze wybrzeże.

A ja wam mówię, będzie piękna wiosna tego roku - już od piątku ;)
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Włodzimierz Siudek
Posty: 1993
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2005, 09:34

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Włodzimierz Siudek » niedziela, 22 marca 2009, 21:45

pozornie nieistotna i prawie nieprawdopodobna informacja, ale może ważyć na promocję Ustki, ponieważ jeśli nie przyjdzie tsunami w oczekiwanym terminie, będą się go spodziewać później, np. w lipcu lub sierpniu. No i ludziska się przestraszą.

Dla mnie to dywersja przedsezonowa, jak co roku. Można będzie zgonić niepowodzenia na tę okoliczność, ponieważ na brak alkoholu na plazy to już nie.

Awatar użytkownika
iXik
Posty: 1909
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 11:50
Lokalizacja: Ustka/Gdańsk

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: iXik » niedziela, 22 marca 2009, 22:41

Włodzimierz Siudek pisze:Dla mnie to dywersja przedsezonowa, jak co roku.
a może to taka mała metafora
tsunami turystów nawiedzi ustkę tego roku :D
?Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa?
Ronald Reagan


Obrazek nie piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
elveez
Posty: 12199
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2003, 15:01
Lokalizacja: Magierowo / Trocinowo
Kontakt:

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: elveez » niedziela, 22 marca 2009, 22:47

polecam łodke bols ;)
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
Ban.an
Posty: 1445
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:31

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Ban.an » poniedziałek, 23 marca 2009, 00:59

Tak mi się teraz rzuciło na myśl,że to morze być silniejszy sztorm czy coś w ten deseń.Albo jakieś ruchy powietrza.Bo kobieta mówi o fali nad morzem,a to można różnie interpretować.Ale stawiałbym na poważniejszy sztorm.W sumie biorąc pod uwagę obecna pogodę plus minus jakieś trzęsienie zbliżone do tego z grudnia lub do tego starszego i w efekcie mamy potężniejsze fale.
" (...) możliwość, by miastem rządzili wybierani szacowni członkowie społeczności, którzy obiecają, że nie będą się wywyższać ani przy każdej okazji zdradzać publicznego zaufania, natychmiast stała się tematem żartów w całym mieście"
T.Pratchett

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7650
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Mirek » poniedziałek, 23 marca 2009, 05:30

http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /664670722" onclick="window.open(this.href);return false;
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Przemysław Nycz
Posty: 207
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2005, 13:51
Lokalizacja: Ustka

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: Przemysław Nycz » poniedziałek, 23 marca 2009, 11:36

Panie "wróżki" faktycznie naważyły piwa i teraz powinny je wypić. Nawet na plaży...
Może powinniśmy wykorzystać w jakiś sposób powstałą i chyba powszechnie już znaną historię o tsunami w kwietniu na Bałtyku ??
Moja propozycja jest taka: zaprosić do Ustki na 15 kwietnia stację TVN24 czy TVN-METEO i niech z usteckiej plaży w tym dniu nadają prognozę pogody i informują społeczeństwo o sytuacji na polskim wybrzeżu. Do tego zaprosił bym oczywiście Panie ?wróżki? aby się ?tłumaczyły? ze swoich wizji przyszłości. Warto by było moim zdaniem zaprosić również specjalistów od trzęsień ziemi, sztormów, pogody czy kogo jeszcze przyjdzie do głowy. Zrobić przy tym jeszcze jakąś ciekawą oprawę na plaży z syrenką w tle, ewentualnie wykorzystać Nepomucena, który dzielnie broni Ustki przed ?złem czyhającym w głębinach morza?.
I Ustka przed sezonem znów zabłyśnie w ogólnopolskiej TV.

Przy okazji ?15 kwietnia? (może jakieś święto stworzymy, zawsze dzień wolny od pracy 8) ) powinno się rozpromować kamery internetowe na stronie Ustki. Akcja i Ty możesz to zobaczyć. Wejdź na http://www.ustka.pl" onclick="window.open(this.href);return false; i zobacz nasze może z usteckich kamer. Sprawdź sam przepowiednie wróżki /.../ (tu wpisać imię wróżki).

Można też zrobić spotkanie forumowiczów w tym dniu na plaży.

Co Wy na to ?? Sam uważam, że pomysł jest kontrowersyjny i polecą na mnie gromy ale daje go pod publiczny lincz. :wink:

P.S.
Co do finansowania, to można by zaproponować np. ekipie i przybyłym gościom całodzienne wyżywienie i może nocleg.
/.../ nie jestem poprawny politycznie...

Awatar użytkownika
maj
Posty: 3626
Rejestracja: niedziela, 28 stycznia 2007, 06:12
Lokalizacja: Ustka

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: maj » poniedziałek, 23 marca 2009, 11:40

A najciekawiej by było, jakby wozy satelitarne TVN Meteo i wszyscy gapie faktycznie zostali zmyci przez potężną falę na wizji :twisted: ...
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
MYSZ
Posty: 719
Rejestracja: poniedziałek, 5 lutego 2007, 09:07

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: MYSZ » poniedziałek, 23 marca 2009, 12:09

A ja myślę,że ktoś sprytnie robi antyreklamę Ustce,teraz każdy będzie myślał o wczasach w górach.. :mrgreen:

Awatar użytkownika
elveez
Posty: 12199
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2003, 15:01
Lokalizacja: Magierowo / Trocinowo
Kontakt:

Re: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg

Post autor: elveez » poniedziałek, 23 marca 2009, 12:13

http://www.nautilus.org.pl/?i=1734" onclick="window.open(this.href);return false;

Jackowski jakis czas temu przepowiedzial pewnego rodz. exodus ;) zachecam do odsluchania materialu.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

ODPOWIEDZ