Strona 1 z 1

Czy bedzie wystawa fotograficzna o sierpniu 1980 w Ustce?

: czwartek, 11 sierpnia 2005, 18:15
autor: Mirek
Czy miasto przewiduje taka wystawe?Pozdro

: czwartek, 11 sierpnia 2005, 18:27
autor: Rzecznik Prasowy
Powiem Ci Mirku, że nawet nie myśleliśmy o takiej wystawie. Nie przypominam sobie również, aby ktoś miejscowy chwalił się zdjęciami z tego okresu. Ba nawet nie wiem jak te wydarzenia wyglądały w usteckiej stoczni.
Temat jednak godny zainteresowania.
Ze stocznią łączy mi się tylko jeden wątek. Ale jeszcze jako dziennikarz próbowałem go sprawdzić, jednak nigdzie nie uzyskałem potwierdzenia. Więc to pewnie tylko plotka, albo moja słaba skuteczność w poszukiwaniu

(a jaki to moja dziennikarska tajemnica :))

Hubert

: czwartek, 11 sierpnia 2005, 18:43
autor: Mirek
Wiem ,ze na wyborach w 1989 w czerwcu był odelegowany fotoreporter z Solidarniści -dzieki niemu mam fotke z tych wyborów z Domu Rybaka z z 4 czerwca 89.Fotki z stoczni moze miec p.Czesław Bujak (moze wiedziec kto ma)-Irek Opuchlik (pracuje u Pijanowskiego na rampie) -Heniek Czerwik i wieli innych.Duzo było sbeków i oni też robili fotki .Mozna by ogłosić w prasie kto ma fotki- trzeba by je zeskanować dla historii.Sam strajkowałem w 80 roku w stoczni i były robione fotki ale z ukrycia,dziwne to były czasy.

Ps.Głos Pomorza (ten czerwony) ma w swoim archiwum fotki ze stoczni z tamtego okresu.

: piątek, 12 sierpnia 2005, 09:28
autor: Przemysław Nycz
Witaj Mirku
21 sierpnia o godz. 13.30 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Usteckiej związanej z XXV - leciem podpisania Porozumień Sierpniowych i Powstania NSZZ "Solidarność".
Natomiast od wtorku 23 sierpnia wystawa będzie dostępniona dla wszystkich zaintresowanych.

Pozdrawiam i zapraszam na wystawę
Przemek

: piątek, 12 sierpnia 2005, 12:41
autor: Mirek
Z przyjemnościa sie pojawie .Dzieki :D


Ps.Czy pański tata czasami nie pracował w stoczni na żaglach? :lol:

Wystawa

: wtorek, 16 sierpnia 2005, 18:03
autor: Edward
Panie Mirku, z chęcią zobaczyłbym to zdjęcie. Jeśli możliwe, proszę przesłać e-mail (ziemia_ustecka@poczta.onet.pl). Po prostu ciekawi mnie fakt, że wykonał je jakiś przysłany fotoreporter z Solidarności.
W kampanii wyborczej 1989 roku w Słupskiem dziennikarze reprezentowali prasę partyjną. Co prawda ja miałem akredytację z "Gazety Wyborczej" (Kartę Prasową jeszcze mam) ale nie byłem zawodowym dziennikarzem - fotoreporterem. Zdjęcia wykonywałem głównie w Słupsku, czasem również w Ustce, jeżdżąc razem z naszymi (solidarnościowymi) kandydatami do sejmu i senatu. Pamiętam, że byłem z nimi również w Stoczni. Fotografowałem również w dniu wyborów, ale nie spotkałem żadnego solidarnościowego reportera.
Edward Zając

: wtorek, 16 sierpnia 2005, 19:43
autor: Mirek
Fotke posiadam ale nie mam skanera.
Co do tego fotoreportera to z pewnością bym go rozpoznał ale pamietam go jak przez mgłe.Pewnie sie zmienił ale rozmawiał z nim Irek Opuchlik wówczas-musze go spytać.Pozdro

: wtorek, 16 sierpnia 2005, 20:37
autor: Przemysław Nycz
Mirek pisze:Z przyjemnościa sie pojawie .Dzieki :D


Ps.Czy pański tata czasami nie pracował w stoczni na żaglach? :lol:
Panie Mirku
Na żaglach pracował mój dziadek - Tadeusz. Natomiast mój tato to Mieczysław, który również pracował w stoczni.

pozdrawiam Przemek

: środa, 17 sierpnia 2005, 07:49
autor: Mirek
Dzieki za info.

Wystawa

: środa, 17 sierpnia 2005, 13:41
autor: Edward
Uściślenie informacji na temat obchodów 25 rocznicy "Solidarności":
godz. 11.00 - uroczyste otwarcie "Traktu Solidarności" (ma być też biskup)
godz. 12.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej w kościele Najśw. Zbawiciela (ul. Marynarki Polskiej)
godz. 13.30 - otwarcie okolicznościowej wystawy w Muzeum Ziemi Usteckiej.
Edward Zając

Sierpień 1980

: piątek, 19 sierpnia 2005, 09:40
autor: Edward
Wśród materiałów przygotowywanych na wystawę, jest również plansza ze zdjęciami z 1989 roku. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że jestem autorem prawie wszystkich zdjęć. Pamiętam, że w jednym wypadku dałem komuś aparat i sam stanąłem do zdjęcia wśród członków MKK - dlatego na jednej fotce mogę siebie zobaczyć.
Już po wyborach "zaanektowałem" dla siebie połowę tablicy ogłoszeń, która stała przy wejściu do U.M. na Dunina. Przez parę miesięcy umieszczałem tam swoją UKF - Ustecką Kronikę Fotograficzną. Przestałem, gdy ukazało się "Za Burtą".
Edward Zając

: piątek, 19 sierpnia 2005, 16:30
autor: Mirek
Juz sie nie moge doczekać.Troche lat minęło.Twarze pewnie sie zmieniły i tamten szary klimat....Pozdro :D

Ps.Edward
Czy mozna zrobic fotke fotce?Chodzi o wystawe.

Wystawa

: piątek, 19 sierpnia 2005, 18:35
autor: Edward
Myślę, że po zakończeniu wystawy będzie można zrobić reprodukcje zdjęć lub je zeskanować. Są to głównie zdjęcia 1989 roku: z wyborów, mszy w porcie gdy miał przyjechać Wałęsa i pierwszych w Polsce obchodów rocznicy 17 września (odbyły się właśnie u nas - w Ustce).
Niestety, większość moich zasobów uległa zniszczeniu, chociaż trochę zdjęć i negatywy może gdzieś są zapakowane. To jednak będzie potrzebne na obchody rocznicy wyborów w 2009 roku.
Mało kto wie, że prawie całą poligrafię dla Komitetu Strajkowego i podziemnej Solidarności (ulotki, pieczątki, znaczki) robił ustecki artysta, wtedy pracownik Stoczni, Roman Kwiat - Kwiatkowski. Słynne ulotki ze stoczniowego komina to też jego dzieło.
Edward Zając

: piątek, 19 sierpnia 2005, 20:57
autor: Mirek
Niestety, większość moich zasobów uległa zniszczeniu, chociaż trochę zdjęć i negatywy może gdzieś są zapakowane
Trzeba zmienic pozostałe fotki w cyfrowe.Dla histori miasta USTKI.

Co do Kwiata doskonale pamietam po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia ,,ktos" wszedł na komin koło P1 w dzień i rozwiesił flage Solidarności.Bardzo mi się to zdarzenie spodobało i wbiło w dumę. Dziekuje tym ,którzy tego bohaterskiego czynu dokonali.Naprawde wzbudzili mój podziw ,naładowali mnie dobrym duchem solidarności.Pozdro :D :D :D