Wspomnienia o dawnej Ustce.

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Marcin Barnowski

Re: Wspomnienia o dawnej Ustce.

Post autor: Marcin Barnowski » piątek, 19 czerwca 2015, 13:42

Cmentarz przy kościele św. Mikołaja został zamknięty już około 1810 roku i wówczas wytyczono nowy - ten na przeciwko ratusza. Gdy rozbierano kościół w 1889, mało kto pamiętał już o tym cmentarzu. Fotka, o ile mi wiadomo, pochodzi własnie z 1889. Pozdro.

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » piątek, 19 czerwca 2015, 18:29

Marcin Barnowski pisze:Cmentarz przy kościele św. Mikołaja został zamknięty już około 1810 roku i wówczas wytyczono nowy - ten na przeciwko ratusza. Gdy rozbierano kościół w 1889, mało kto pamiętał już o tym cmentarzu. Fotka, o ile mi wiadomo, pochodzi własnie z 1889. Pozdro.
Jeśli cmentarz zamknięto około 1810r. to by wyjaśniało, że nie przenoszono go wraz z kościołem. Przy ówczesnej długości życia to po około 80 latach nikt go zapewne nie pamiętał, a materialne ślady też się pewnie nie zachowały, bo bardzo prawdopodobne, że były to groby ziemne. Myślę, że fotka jest kilka lat wcześniejsza. Na fotce widać zielone drzewa czyli w przybliżeniu porę letnią, a stary kościół zaczęto rozbierać już 20 marca 1989r. czyli wczesną wiosną. Kluczowy jest jednak inny szczegół. W miejscu czerwonej szopy czyli starej stacji ratownictwa brzegowego jak mocno powiększyć stoi tylko jakaś mała szopa prawdopodobnie drewniana. Z historii wiadomo, że stojąca do dziś czerwona szopa została zbudowana w roku 1887 i zastąpiła właśnie drewniany obiekt. Stąd wniosek, że zdjęcie pochodzi najwcześniej z 1887 roku lub raczej wcześniej.
elveez pisze:Zapytałbym raczej jak stary był cmentarz. Droga ta biegnie od wielu lat i ciężko pomyśleć że ktoś świadomie ją budował na ciałach, co odkryto dopiero podczas rewitalizacji.
Odpowiedź Marcina wiele wyjaśnia, ale ja dodam do tego jeszcze inną teorię. Możliwe, że głównym wejściem do portu, do którego prowadziła obecna ul. Marynarki Polskiej było ówcześnie stare wejście przy czerwonej szopie i że ta stara fotka, którą przypomniałem nieprzypadkowo uwidacznia właśnie to miejsce. Jest ku takiej teorii kilka przesłanek, o których później. :)
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » piątek, 19 czerwca 2015, 18:58

celestyn pisze:Stąd wniosek, że zdjęcie pochodzi najwcześniej z 1887 roku lub raczej wcześniej.
Miało być, że fotka pochodzi najpóźniej z 1887 roku lub raczej wcześniej.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 19 czerwca 2015, 21:36

Podejrzewam, że ciała zostały w ziemi,
Grałem w piłkę tym terenie kilkanaście lat i nie wiedziałem ,że gram na cmentarzu.
W latach 70 nie było netu.....
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » piątek, 19 czerwca 2015, 21:45

Mirek pisze:
Podejrzewam, że ciała zostały w ziemi,
Grałem w piłkę tym terenie kilkanaście lat i nie wiedziałem ,że gram na cmentarzu.
W latach 70 nie było netu.....
Pójdziesz do piekła.
Tam stał kiosk ruchu i jedne z niewielu miejsce w Ustce gdzie 10-cio latek mógł kupić prezerwatywy w dowolnej ilości. :lol: 8) 8) 8)
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » niedziela, 21 czerwca 2015, 05:45

Stolpmünde, Kirche, 1914r data ze znaczka na rewersie
Stolpmünde, Kirche,  1914r data ze znaczka.JPG
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » poniedziałek, 22 czerwca 2015, 20:47

Jeśli mnie wzrok nie myli na powiększeniu zdjęcia z widocznym nieistniejącym już kościołem w zaułku kapitańskim, to nie ma jeszcze czerwonej szopy ale za to widać już wagony kolejowe. Kolej doprowadzono do Ustki w roku 1878, czerwoną szopę wybudowano w roku 1887. Obstawiam więc, że ta fotka powstała gdzieś między rokiem 1879 a 1886 - to już całkiem niezła precyzja po około 130 - 140 latach. :)

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » poniedziałek, 29 czerwca 2015, 11:29

Od Smerfa:
Sven Meyer
: hier ein Bild meines Großvaters aus Stolpmünde....ca.1936! Mein Großvater ist der ganz links auf dem Bild: Willi Linse
Sven Meyer  1936 USTKA.jpg

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » poniedziałek, 29 czerwca 2015, 20:40

maj pisze:
celestyn pisze:Jak widać na tym ostatnim zdjęciu, w przybliżeniu 50 lat po rozebraniu starego kościoła w zaułku kapitańskim nie widać już śladu grobów, a przecież wokół tego kościoła tak jak i wokół innych grzebano ludzi. Ciekawe co się stało z przykościelnym cmentarzem, w jaki sposób zniknął, bo przecież chybna nie przeniesiono pochówków na obecny cmentarz w centrum miasta?
Cmentarz raczej pozostał w tamtym miejscu. Podczas remontu Mar. polskiej i Zaułka odkrywano sporą ilość grobów. Chyba część znalezionych kości wiosną złożono w symbolicznym grobie przy Zbawicielu.
przy okazji dokonano kilku obserwacji np. że mocno mieli nasi mieszkańcy starte zęby. Przypuszczano, że jest to wynik jedzenia zmielonego ziarna na kamiennych kołach młyńskich. Odkrycie grobów i przeniesienie szczątków ograniczono tylko do prac modernizacyjnych ulicy.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » wtorek, 30 czerwca 2015, 05:55

Ostseebad Stolpmünde - alter Kirchplatz Feldpost 1915
Premiera!
Ostseebad Stolpmünde (Ustka) - alter Kirchplatz Feldpost 1915.jpg

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 2 lipca 2015, 18:09

http://www.magnum-x.pl/artykul/weglowiec-ustka" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 13 września 2015, 18:32

Nowość z prywatnych zasobów.Pamiętam ten budynek.

Obrazek
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » poniedziałek, 14 września 2015, 12:51

Po kominach widac ,ze to koło twojego domu rodzinnego.
Ja nie pamietam tego budynku.....no cóż młodszy jestem.:)

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » poniedziałek, 14 września 2015, 15:00

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 14 września 2015, 19:06

Mirek pisze:Po kominach widac ,ze to koło twojego domu rodzinnego.
Ja nie pamietam tego budynku.....no cóż młodszy jestem.:)
ul.Beniowskiego.Rozwalili w 60-tych latach.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » sobota, 26 września 2015, 16:16

Topilzin pisze:Nowość z prywatnych zasobów.Pamiętam ten budynek.

Obrazek

To samo miejsce pół wieku później a może fotka i starsza.

Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 3 października 2015, 06:41

Stolpmünde Dampfer Windmühle 1900
Stolpmünde Dampfer Windmühle 1900.JPG

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » czwartek, 25 lutego 2016, 14:30

Mirek pisze:Stolpmünde Dampfer Windmühle 1900
Stolpmünde Dampfer Windmühle 1900.JPG
Dobre, tego chyba nie widziałem. :)

Awatar użytkownika
Smerf Maruda

Post autor: Smerf Maruda » piątek, 26 lutego 2016, 04:19

Było już
Zapraszam do polubienia moich stron . . . . . . - www.ziemia-ustecka.pl

www.facebook.com/artur.mazur.14
www.facebook.com/Stara.Ustka
www.facebook.com/ziemia.ustecka

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » środa, 4 maja 2016, 19:44

2007
Obrazek

ODPOWIEDZ