Wspomnienia o dawnej Ustce.

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
marek milczek

Re: Wspomnienia o dawnej Ustce.

Post autor: marek milczek » piątek, 15 sierpnia 2014, 10:19

wiking pisze: :?: Marek :!: Czy Ty wiesz co mówisz :?: Przecie to ustrojstwo jeszcze w latach pięcdziesiątych stało na górze o jakieś kilkadziesiąt metrów od skarpy :!: Pamiętam to doskonale a nawet resztki po ognisku wewnątrz a o gównie nie wspomnę :!: Radary były obrotowe i stąd oś :!: Poza tym było to już tyle razy wałkowane że myślę że się po prostu nudzisz :roll:
Jak się na spokojnie i dokładnie przyjrzysz zdjęciom tych radarów, a nie tylko będziesz powielał stereotypy, to zobaczysz, że te radary może i były obrotowe, ale ni względem podstawy. Gdyby były obrotowe, schody nie dotykałyby ziemi. Na fotce nr 3 wyraźnie widać, że jednak się nie obracały.
1.jpg
1.jpg (15.86 KiB) Przejrzano 2543 razy
2.jpg
3.jpg
3.jpg (109.16 KiB) Przejrzano 2543 razy
4.jpg
4.jpg (34.59 KiB) Przejrzano 2543 razy
działo 65rok.JPG

Po drugie, przyjrzyj się fundamentom tych radarów i zerknij na moją fotkę. Na pierwszy rzut oka widać różnicę, Po jaką cholerę w "naszej" podstawie jest taka piwniczka? Na kartofle na zimę, czy może schowek na rowery dla Szwabów. Sam napisałeś, że w środku śmierdziało gawnem. Ściany tej budowli miały ok 15cm i na pewno nie utrzymałyby takiego ciężaru, a już na bank w czasie obrotu tego radaru, wywróciłaby się, bo nie była zamocowana w podłożu. Powie Ci to każdy architekt budowlany. Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie twierdzę, że to nie jest podstawa pod jakiś radar, ale na pewno nie pod takie jak na zdjęciach. Pewnie jakiś niewielki.

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » piątek, 15 sierpnia 2014, 14:05

Myślę, że ten rysunek, który wstawię rozwieje wszystkie wątpliwości, a ponadto:
Za drugą wersją przemawia fakt rozmieszczenia w Ustce V. kompanii 221. Pułku Obserwacyjno-Meldunkowego Obrony Powietrznej (221 Luftnachrichten Rgt). Drugie stanowisko radarów obrony powietrznej Niemcy rozlokowali w Górsku na zachód od Ustki. Jedna z hipotez zakłada, że radar wykorzystywany był nie tylko do obserwacji przestrzeni powietrznej w celu wykrywania samolotów alianckich, ale także do rejestrowania przelotów rakiet doświadczalnych, wystrzeliwanych z Peenemuende.

http://pomorskie.regiopedia.pl/wiki/kci ... na-w-ustce" onclick="window.open(this.href);return false;
Kiedyś gdzieś w necie natknąłem się na mapkę z pozaznaczanymi miejscami radarów które śledziły tor pocisków wystrzeliwanych z poligonu z Peenemuende - Ustka też była uwzględniona. Jak gdzieś to znajdę to wrzucę.
Załączniki
Wurzburg_rys.JPG
Wurzburg_rys.JPG (71.24 KiB) Przejrzano 2523 razy
lata702.jpg
lata702.jpg (17.61 KiB) Przejrzano 2523 razy
lata70.jpg
lata70
lata70.jpg (23.36 KiB) Przejrzano 2523 razy
lata50.jpg
lata50
lata50.jpg (80.74 KiB) Przejrzano 2523 razy

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 15 sierpnia 2014, 15:01

Teraz więcej sie wyjaśniło. :D
To ta dolna fotka a myślałem że na klifie działko stało.
Pomyliłem się.
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » piątek, 15 sierpnia 2014, 16:14

marek milczek pisze: Ściany tej budowli miały ok 15cm i na pewno nie utrzymałyby takiego ciężaru, a już na bank w czasie obrotu tego radaru, wywróciłaby się, bo nie była zamocowana w podłożu. Powie Ci to każdy architekt budowlany. Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie twierdzę, że to nie jest podstawa pod jakiś radar, ale na pewno nie pod takie jak na zdjęciach. Pewnie jakiś niewielki.
Twoje rozumowanie Marek jest logiczne, ale oparte na błędnych podstawach. :) Zdjęcia, które zamieściłeś przedstawiają niemiecki radar Würzburg - Reise czyli tzw. "Wielki Würzburg" radar z anteną o średnicy ok. 7,5m., który powstał jako rozwinięcie pierwotnych Würzburgów w późniejszym okresie. Właściwe Würzburgi były znacznie mniejsze, miały anteny o średnicy 3m. i były montowane np. na pojazdach (i to niezbyt ciężkich) jako wersje przewoźne. Tak więc podstawa z Ustki, zwana przez niektórych kciukiem Neptuna albo działem, bez wątpienia była stosowna pod względem gabarytów i nośności do takiego radaru. Była też identyczna lub podobna do innych znanych zachowanych pozostałości Würzburgów.
marek milczek pisze:Jak się na spokojnie i dokładnie przyjrzysz zdjęciom tych radarów, a nie tylko będziesz powielał stereotypy, to zobaczysz, że te radary może i były obrotowe, ale ni względem podstawy. Gdyby były obrotowe, schody nie dotykałyby ziemi. Na fotce nr 3 wyraźnie widać, że jednak się nie obracały.

Z tym też trudno się zgodzić, że Würzburgi się nie obracały w stosunku do podstawy. Na cóż by w takim razie był w osi symetrii podstawy trzpień stanowiący wyraźnie oś obrotu. Przecież zwykła tradycyjna podstawa byłaby znacznie mniej kłopotliwa w budowie. Wątpliwości rozwiewa chyba rysunek zamieszczony przez chłopaka z Ustki. Poza tym Twoje Mirku zdjęcia radarów Würzburg - Riese są współczesne, łatwo sobie wyobrazić, że drabinki albo schody, mogły zostać np. przedłużone do ziemi lub coś w tym stylu by ułatwić wejście i zwiedzanie turystom. :) Konkludując, raczej nie powinniśmy mieć wątpliwości, że nieistniejąca już podstawa nosiła radar typu Würzburg. Zwłaszcza, że można ten fakt w jakiś sposób dodatkowo powiązać z istniejącym już za Niemców poligonem przeciwlotniczym.
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » piątek, 15 sierpnia 2014, 23:40

no to się bawmy do końca. widziałeś kiedyś podstawę koparki?. Żeby się obracać, musi być łożysko i zębatka z wałkiem zębatym. Naprojektowałem się takich układów co nie miara. Gdyby "nasz" radar miał się obracać wzgłędem obudowy musiałby mieć na podstawie koło zębate o średnicy ok. jednego metra, a buda radarowa wałek z zębatką stożkową. Dla laików, przekładnia typu dyfer, jak w tylnym moście w autach. W ani jednym zdjęciu nie widać, żeby buda obracała się względem podstawy. Ktoś o wielkim autorytecie powiedział coś, a później wszyscy gadali bla bla bla

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » sobota, 16 sierpnia 2014, 00:02

marek milczek pisze:no to się bawmy do końca. widziałeś kiedyś podstawę koparki?. Żeby się obracać, musi być łożysko i zębatka z wałkiem zębatym. Naprojektowałem się takich układów co nie miara. Gdyby "nasz" radar miał się obracać wzgłędem obudowy musiałby mieć na podstawie koło zębate o średnicy ok. jednego metra, a buda radarowa wałek z zębatką stożkową. Dla laików, przekładnia typu dyfer, jak w tylnym moście w autach. W ani jednym zdjęciu nie widać, żeby buda obracała się względem podstawy. Ktoś o wielkim autorytecie powiedział coś, a później wszyscy gadali bla bla bla
I jeszcze jedno... Mirek i Wiking mówili, że da budowla była na skarpie w latach..... A później ktoś ją sturlał na dół i przetargał kolkadziesiąt metrów od brzegu bez uszczerbku

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » sobota, 16 sierpnia 2014, 00:23

W linkach Wurtzburgi wielkościowo jak ustecki
http://www.v-like-vintage.net/en/photo_ ... Wuerzburg/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.pl/search?q=wurzburg ... 024%3B1066" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » sobota, 16 sierpnia 2014, 10:42

celestyn pisze:W linkach Wurtzburgi wielkościowo jak ustecki
http://www.v-like-vintage.net/en/photo_ ... Wuerzburg/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.pl/search?q=wurzburg ... 024%3B1066" onclick="window.open(this.href);return false;
Celestyn, już wcześniej napisałem, że nie przeczę, iż to co było w morzu nie było podstawą pod radar. Ja tylko chcę tą sprawę wyjaśnić do końca, bo mam duże wątpliwości. Kiedyś ktoś pokazał zdjęcie potężnego radaru i wszyscy bezkrytycznie przytaknęli.
Pytanie do Mirka - to jak z tym działkiem? Stało na skarpie, czy nie, bo ja za młody jestem i od zawsze pamiętam, że stało jakieś 10 - 15 m w morzu

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 16 sierpnia 2014, 15:20

Pytanie do Mirka - to jak z tym działkiem? Stało na skarpie, czy nie, bo ja za młody jestem i od zawsze pamiętam, że stało jakieś 10 - 15 m w morzu
Kiedyś stało na pewno.
Pewnie stało na najwyższym klifie i się sturlało na do morza.
Na 99%
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » sobota, 16 sierpnia 2014, 15:30

marek milczek pisze:Kiedyś ktoś pokazał zdjęcie potężnego radaru i wszyscy bezkrytycznie przytaknęli.
I w tym cały szkopuł i Twoje słuszne wątpliwości, bo właśnie nawiązanie do potężnego radaru Würzburg - Riese było zwyczajnie błędne.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 19 listopada 2014, 12:25

Ustka lata 50 fotki Z.Brzóska
Ustka lata 50 fotki Z.Brzóska.jpg
Ustka lata 50 fotki Z.Brzóska.jpg (62.9 KiB) Przejrzano 1703 razy

Ps.Jakie markizy na korbke-pamietam takie ale nie w tym miejscu.
Poniemieckie.

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » środa, 19 listopada 2014, 12:43

Mirek pisze:Ustka lata 50 fotki Z.Brzóska
Ustka lata 50 fotki Z.Brzóska.jpg

Ps.Jakie markizy na korbke-pamietam takie ale nie w tym miejscu.
Poniemieckie.
Co stało na miejscu restauracji Pod Dębem? Obecnie to zrewitalizowana chatka, a tu na zdjęciu widać skrawek i wygląda mi to bardziej na kamieniczkę.
Z kolei budynek w którym kiedyś na dole był mięsny (o ile dobrze pamiętam) do dziś fajnie się prezentuje, nietypowa konstrukcja i chyba jedyna taka w Ustce.

Awatar użytkownika
wiking

Post autor: wiking » środa, 19 listopada 2014, 13:14

Sklep dawniej był GSowski,później "u Lodzi" , ale ten odcinek to nie w kierunku "Pod Dębem".Markiza oryginales,poniemiecka i na korbkę. :wink:
ostatni wiking w Rzeczpospolitej

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » środa, 19 listopada 2014, 13:27

Pod Dębem znajduje się po prawej stronie fotografa, widać dokładnie kawałek budynku który stał mniej więcej na miejscu lokalu.

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » sobota, 22 listopada 2014, 09:38

chlopak_z_ustki pisze: Co stało na miejscu restauracji Pod Dębem? Obecnie to zrewitalizowana chatka, a tu na zdjęciu widać skrawek i wygląda mi to bardziej na kamieniczkę.
Z kolei budynek w którym kiedyś na dole był mięsny (o ile dobrze pamiętam) do dziś fajnie się prezentuje, nietypowa konstrukcja i chyba jedyna taka w Ustce.
W widocznym na zdjęciu rzeczywiście był mięsny przez długie lata komuny. A na miejscu knajpy "Pod dębem" (skrawek po prawej na zdjęciu) z tego co kojarzę był zwykły dom mieszkalny. Zresztą po tej stronie ul. Czerwonych Kosynierów od skrzyżowania z Kilińskiego aż do skrzyżowania z M. Polskiej były chyba same domy mieszkalne. Nie pamiętam tam niczego innego.

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » piątek, 19 grudnia 2014, 07:46

Obrazek
http://allegro.pl/ustka-dworzec-kolejow ... 89349.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Chyba nie było?

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 19 grudnia 2014, 08:43

Chyba nie było?
Była ale większa.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 19 grudnia 2014, 10:29

Nie było... :) dam sobie poł brzucha odciąć :)
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 20 grudnia 2014, 13:19

Nie było... :) dam sobie poł brzucha odciąć :)
To stracisz kałdun-poszperam u siebie.

Ciach po kałdunie..... :mrgreen:
Ustka dworzec ok 1917 r.jpg
Ustka dworzec ok 1917 r.jpg (69.29 KiB) Przejrzano 1536 razy

Awatar użytkownika
Smerf Maruda

Post autor: Smerf Maruda » środa, 24 grudnia 2014, 15:01

Zapraszam do oglądania zdjęć ze starej Ustki na stronie.

https://www.facebook.com/Stara.Ustka" onclick="window.open(this.href);return false;

wraz z dzisiejszymi.

Obrazek
Zapraszam do polubienia moich stron . . . . . . - www.ziemia-ustecka.pl

www.facebook.com/artur.mazur.14
www.facebook.com/Stara.Ustka
www.facebook.com/ziemia.ustecka

ODPOWIEDZ