Muzeum rybolowstwa - czy to mozliwe ?

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
celestyn

Muzeum rybolowstwa - czy to mozliwe ?

Post autor: celestyn » poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 17:39

Utworzono na prosbe forumowicza nowy watek jak w temacie... niektore wypowiedzi przeniesiono.
moderator elveez

Pisząc że kolejne władze odwracają to miasto plecami do morza miałem na myśli znacznie szerszy kontekst niż tylko nadawanie nazw ulic, która to czynność z oczywistych względów nie odbywa się zbyt często. Chodzi mi o elementy morskiego wystroju i imprezy o charakterze morskim w Ustce, a tych w naszym mieście praktycznie nie ma. Jeśli chodzi o imprezy morskie to kończą się na panu K. Piechocie który odwala chałturę bardziej biesiadną niż szantową po ośrodkach (jego prawo każdy musi z czegoś żyć), prawdziwych koncertów o tematyce morskiej po prostu brak. Czy np. Miejski Dom Kultury zamiast organizowania spektakli teatralnych, które wczasowicze z dużych miast mogą przeważnie zobaczyć u siebie i w lepszym wydaniu, nie mógłby zaprosić cyklicznie kilku czołowych polskich zespołów szantowych, albo zorganizować pokazy rzemiosła rybackiego i morskiego? Myślę, że to byłoby bardziej interesujące dla kogoś kto przyjeżdża z głębi kraju i o morzu prawie nic nie wie. A jeśli chodzi o elementy, które wizualnie podkreślają morski charakter Ustki na jej ulicach to chyba tylko statek przy Szkole Podstawowej nr 2 parę kotwic i koło sterowe przy kapitanacie i... dmuchane orki przed sklepami z pamiątkami. Wydawało mi się że burmistrz i rada miasta chcąc przyciągnąć turystów mogliby pomyśleć choćby o takich detalach o jakich tu piszę skoro stworzenie kompleksowego programu promocji miasta z prawdziwego zdarzenia to zbyt wiele.

Po moim poście wyżej otrzymałem prywatną wiadomość (skoro prywatna to nie będę ujawniał autora) o takiej treści cytuję:
"Drogi Panie! Uważam, że ma Pan bardzo dobre pomysły dotyczące promocji waszego miasta. Nie orientuję sie w waszych realiach i chciałabym Pana zapytać czy istniała by możliwość przekształcenia jednego z kutrów w takie mini muzeum dla osób chcących zobaczyć jak wygląda praca rybaka? Jeżdżę nad morze od 22 lat i - tak jak Pan napisał - nie mam pojęcia o wielu rzeczach. Wydaje mi się, że taki kuter do zwiedzania + np. pokazy rękodzieła zainteresowałyby wczasowiczów. Pozdrawiam.
To chyba tylko dowodzi, że mój tok rozumowania ma jakiś sens. Myślę, że np. pokazy praktyczne rzemiosła rybackiego tego wpółczesnego i tego z przed lat choćby tradycyjny sposób naprawiania sieci to byłoby coś fajnego dla turystów jeszcze z "morską" muzyką w tle. Już nie mówię nawet o stworzeniu choćby niewielkiego muzeum rybackiego np. pływającego, na starym kutrze. Napewno wielką atrakcją byłoby coś w rodzaju skansenu rybackiego, a tak naprawdę jedna a jeszcze lepiej kilka jednostek rybackich różnych typów od tych drewnianych używanych jeszcze do lat 80tych przez 17metrowe "żółtki", 24metrowe kaefki i pływajace kiedyś w SPRM Łosoś 21metrowe wisełki po rufowiec. Wiem że to spory koszt zakupić taki pływający tabor, ale przecież tyle się teraz złomuje jednostek więc wystarczyłoby po cenie złomu kupić egzemplarze z kadłubem w nienajgorszym stanie, trochę odremontować trochę odmalować i udostępnić w taki sposób żeby ciekawski turysta mógł zajrzeć do sterówki kubryka ładowni maszynowni itp. Napewno byłaby to atrakcja dla turystów pewnie większa niż obecne muzeum ziemi usteckiej, a niewielka odpłatność pozwoliłaby na bieżącą konserwację i utrzymanie. No to sobie pofantazjowałem a rzeczywistość i rzutkość władz miast a w tym względzie ogranicza się do dorocznego stoiska na targach niestety
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
Mirek

Re: Nazwy ulic, a nowa rada :)

Post autor: Mirek » poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 18:36

Złomowany kuter (po otrzymaniu odszkodowania z unii) nie moze zarobkować przez 5 lat.
Jezeli kuter by zarobkował to z automatu uruchamia sie weksel ,który podpisuja rybacy -warunek otrzymania pieniedzy za złomowane jednostki.Sa to duze sumy i nikt nie bede ryzykował.
Kiedys czytałem ze jest taki program z Unii -muzeum rybactwa i tam ,,cos " takiego chyba było.

Ze dwa lata temu pisałem na tym forum o potrzebie takiego muzeum z eksponatami.
Dzis do tego muzeum z eksponatami dodał bym pokaz wideo o pracy rybaka na morzu w czasie sztormu i zapewniam wszystkich ze byłby to chicior wieloletni dla miasta Ustki.
Sam byłem rybakiem i wiem ze taki pokaz pracy rybaka na morzu -skęcony profesjonalną kamerą w czasie złej pogody unaoczniło by wielu jak ciezka to praca i widoki zapierajace dech.
Fale wielkosci domów itp.
Dwa ,trzy telewizory LCD z 40 cali full HD i nagrany kamerą HD film -wbijał by w ziemie niejednego wczasowicza.Do tego orginalny huk wiatru podczas sztormu z głosników i nie trzeba by było nic wiecej.

Pozdro
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 sierpnia 2008, 16:43 przez Mirek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 20:53

Mirek pisze:Złomowany kuter (po otrzymaniu odszkodowania z unii) nie moze zarobkować przez 5 lat.
Jezeli kuter by zarobkował to z automatu uruchamia sie weksel ,który podpisuja rybacy -warunek otrzymania pieniedzy za złomowane jednostki.Sa to duze sumy i nikt nie bede ryzykował.
Kiedys czytałem ze jest taki program z Unii -muzeum rybactwa i tam ,,cos " takiego chyba było.

Ze dwa lata temu pisałem na tym forum o potrzebie takiego muzeum z eksponatami.
Dzis do tego muzeum z eksponatami dodał bym pokaz wideo o pracy rybaka na morzu w czasie sztormu i zapewniam wszystkich ze byłby to chicior wieloletnidla miasta Ustki.
Sam byłem rybakiem i wiem ze taki pokaz pracy rybaka na morzu -skęcony profesjonalną kamerą w czasie złej pogody unaoczniło by wielu jak ciezka to praca i widoki zapierajace dech.
Fale wielkosci domów itp.
Dwa ,trzy telewizory LCD z 40 cali full HD i nagrany kamerą HD film -wbijał by w ziemie niejednego wczasowicza.Do tego orginalny huk wiatru podczas sztormu z głosników i nie trzeba by było nic wiecej.

Pozdro
Taka wizualizacja pracy rybaków za pomocą realistycznego obrazu i dźwięku to świetne uzupełnienie tego o czym myślałem właśnie o to chodzi, a jeszcze jakiś "oprowadzacz" z przekonującym głosem uświadamiający np. w maszynowni przebywanie pod linią wody i straszący złym stanem kadłuba i w odpowiednim momencie trochę wody z jakiegoś ukrytego kranika to byłoby ogromne przeżycie dla wielu zapadające na długo w pamięci :lol: Również uważam że to byłby wielki hit dla spragnionych smaku morza turystów. Co do zakupu kutra to gdyby takie mini muzeum rybackie zaistniało w ramach instytucji samorządowej a jej celem statutowym nie byłby zarobek tylko propagowanie wiedzy o morzu to myślę, że przepis zakazujący zarobkowania na złomowanym kutrze przez 5 lat można by pewnie dość łatwo obejść. To tylko kwestia chęci.

Awatar użytkownika
Smerf Maruda

Post autor: Smerf Maruda » wtorek, 19 sierpnia 2008, 23:24

celestyn pisze: Pisząc że kolejne władze odwracają to miasto plecami do morza miałem na myśli znacznie szerszy kontekst niż tylko nadawanie nazw ulic, która to czynność z oczywistych względów nie odbywa się zbyt często. Chodzi mi o elementy morskiego wystroju i imprezy o charakterze morskim w Ustce, a tych w naszym mieście praktycznie nie ma. J
[/quote][/quote]

Prosty ciekawy pomysł.
Teraz tylko przeprowadzić mała burze mózgów - niech każdy napisze swoje pomysły,
zarówno wywazone jak i zwariowane,
a oceniac bedziemy za np. miesiąc

hm ...pustka w głowie...( ale to u mnie standart)

Może Ratuszaki "wymyslą" jakieś nagrody za najciekawsze pomysły?
Zapraszam do polubienia moich stron . . . . . . - www.ziemia-ustecka.pl

www.facebook.com/artur.mazur.14
www.facebook.com/Stara.Ustka
www.facebook.com/ziemia.ustecka

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 20 sierpnia 2008, 10:58

.( ale to u mnie standart)
standard
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Przemysław Nycz

Re: Muzeum rybolowstwa - czy to mozliwe ?

Post autor: Przemysław Nycz » środa, 20 sierpnia 2008, 11:54

Witam.
A może by tak utworzyć takie muzeum w budynku gdzie dziś znajduje się baza ratowników morskich. Już niedługo przeniosą się oni na zachodnią stronę portu a budynek wg mnie powinno przejąć miasto. Pewnikiem będzie twierdzenie, że nie ma na to środków (a może się tylko myle...).
O budynku:
"BAZA MORSKICH RATOWNIKÓW - Nadmorskie "czerwone szopy" były kiedyś dla żeglarzy tym, czym dla zbłąkanych wędrowców górskie schroniska. Służyły ratowaniu życia. W zwiążku z wielką liczbą katastrof, w 1867 roku zbudowano w Ustce stację ratowniczą. To własnie ten budynek z czerwonej cegły, zwieńczony krzyżem maltańskim - godłem ratowniczym. Druga taka stacja stała także po przeciwnej stronie kanału. W środku była stajnia dla koni, wielki wóz z łodzią wiosłową dla 11 wioślarzy i mniejszy z wyrzutnią rakiet. Gdy dostrzeżono statek w niebezpieczeństie, uderzano w dzwon. Zbiegali się ratownicy, zaprzęgali konie do wozów (gdy do miejsca katastrofy trzeba było przejechać kilka kilometrów plażą) lub spuszczali łodzie do kanału portowego i wyruszali na ratunek.

Co Wy na to ??
Temat w/w budynku poruszę na najbliższej sesji Rady Miasta.

Pozdrawiam
Przemysław Nycz
/.../ nie jestem poprawny politycznie...

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 20 sierpnia 2008, 13:28

Co Wy na to ??
Bardzo dobrze! :D

Lokalizacja wymarzona.
Podejrzewam walkę na,, smierć i życie" o ten teren.
Ciekawe kto sobie ,,ostrzy zęby" na ten teren?

Potrzebna by byla pogłebiona dyskusja na temat tego muzeum rybackiego-aby nie przypominało Muzeum Usteckiego.

Pozdro

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 20 sierpnia 2008, 14:01

Calkiem niedawno chyba w Nasze miasto przy okazji wyprowadzki ratownikow opisano przyszla funkcje tego budynku.
O ile dobrze pamietam bedzie tam Baza Zwalczania Rozlewów. Do bazy mamy dostac jednostke plywajaca "Powiew".
Wspomniano tez ze budynku nie oplaca sie remontowac :shock: A jednak oplaca.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » środa, 20 sierpnia 2008, 14:08

16-tysięczne miasto i kolejne muzeum?

Z całym szacunkiem dla samej idei jego powstania... nie sądzicie, że tworzenie nowej instytucji dotowanej w lwiej części z budżetu Miasta (bo są to przybytki raczej mało dochodowe) jest rozrzutnością.

Czy obecnie istniejąca ekspozycja Muzeum Ziemi Usteckiej wypełnia budynek w takim stopniu, że nie ma możliwości jej współistnienia z ekspozycją historii rybołówstwa?
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 20 sierpnia 2008, 16:09

(bo są to przybytki raczej mało dochodowe) jest rozrzutnością.
Zapewniam Cię drogi forumowiczu że specjalista ,,wyciagnie" więcej z tego muzeum niż niejedna smażalnia.
Zależy kto i jak to zrobi.
Nie wiem czy zauważyłeś kilometrowe kolejki do muzeów z wyższej półki?
Dlaczego sa te kolejki?
Bo jest bardzo ciekawie........i to jest tajemnica.
Ruchoma podłoga imitująca kołysanie statku do tego niezly obraz na scianie albo LCD.

A co jest ciekawego w Usteckim Muzeum?
Wiem.
Jedna ładna Pani sprzedająca bilety.
NIc wiecej.
Pozdro

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 20 sierpnia 2008, 16:39

Raczej oplaca sie sferyczny projektor kupic wybudowac scianke (odcinek okregu powiedzmy o kacie wypelnienia 120stopni) i takim rzutnikiem dawac obraz na sciane wymalowana bezpolaryzacyjna farba - super jasna, co daje wrazenie niemal "plazmowego" obrazu, koszty podobne... Glosniki 7+1 i mocna klima z wiatrakami ... ze dwa kwazary z woda... Muzeum powstania warszawskiego jest podobnie zrobione, ostatnio niemozliwe prawie bylo kupienie biletu.

Namiastke tego klimatu mozna poczuc w kinie 4D na promce bylem i "walnalem ptysia" podczas 1 akcji...ruchoma sceneria obraz 3D i wiatr z woda w morde..a pod fotelem wezyki z powietrzem dotykaja nog...po 2 piwach mozna dostac ataku czachy :mrgreen: Ogladalem widok oczami kota, jak lazil po drzewach w dol, to na spaw zbieralo ...jak na statku uczucie.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » środa, 20 sierpnia 2008, 19:17

maj pisze:16-tysięczne miasto i kolejne muzeum?

Z całym szacunkiem dla samej idei jego powstania... nie sądzicie, że tworzenie nowej instytucji dotowanej w lwiej części z budżetu Miasta (bo są to przybytki raczej mało dochodowe) jest rozrzutnością.

Czy obecnie istniejąca ekspozycja Muzeum Ziemi Usteckiej wypełnia budynek w takim stopniu, że nie ma możliwości jej współistnienia z ekspozycją historii rybołówstwa?
No właśnie chyba Maj nie zrozumiałeś do końca idei muzeum o jakim myślę ja czy Mirek. Zarówno mi jak i Mirkowi jak sądzę chodzi o muzeum w nowoczesnej formule. Tzw. czerwona szopa w porcie byłaby idealnym miejscem na salę, w której za pomocą obrazu i dźwięku a nawet kołyszącej się podłogi :) można by było zaprezentować realistyczny obraz pracy na morzu w wystroju okrętowego wnętrza. Dodając do tego zacumowany przy nabrzeżu kuter udostępniony do zwiedzania gdzie turysta mógłby wszędzie zajrzeć i wszystkiego dotknąć to myślę że byłby to naprawdę hit w przeciwieństwie do martwego muzeum usteckiego z paroma zakurzonymi eksponatami. W czerwonej szopie można by też było urządzać spotkania z ciekawymi ludźmi mającymi wiedzę o morzu organizować przed nią pokazy rzemiosła rybackiego itp. itd. Zresztą tematyka mogłaby obejmować i rybołówstwo i ratownictwo morskie i historię usteckiego portu. Czegoś takiego w Ustce brakuje od zawsze. Pomysł uważam za świetny ale realia są takie że pewnie jakiś pan X czy Y rzuci pieniążkami gdzie trzeba i ktoś położy na czerwonej szopie łapkę prywatnie, a władze dalej będą śnić snem pięknym głębokim albo twierdzić że to się nie da.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 21 sierpnia 2008, 08:33

Ideę zrozumiałem doskonale. I zdaję sobie sprawę, z konieczności stworzenia muzeum na miarę naszych czasów - interaktywnego, poruszającego wszystkie zmysły. Jedyne co mnie zastanawia w takiej inwestycji, to koszty jej realizacji. Przy bardzo skromnym budżecie Miasta, znając realia polityki małomiasteczkowej, skończyłoby się zapewne na półśrodkach, których efekt wyniósłby 1/4 realnych oczekiwań potencjalnego gościa muzeum.
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 21 sierpnia 2008, 09:24

@ Maj
Otoz to.... sponsorzy ? Moze spolki miejskie ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » czwartek, 21 sierpnia 2008, 12:15

maj pisze:Ideę zrozumiałem doskonale. I zdaję sobie sprawę, z konieczności stworzenia muzeum na miarę naszych czasów - interaktywnego, poruszającego wszystkie zmysły. Jedyne co mnie zastanawia w takiej inwestycji, to koszty jej realizacji. Przy bardzo skromnym budżecie Miasta, znając realia polityki małomiasteczkowej, skończyłoby się zapewne na półśrodkach, których efekt wyniósłby 1/4 realnych oczekiwań potencjalnego gościa muzeum.
Cieszę się Maj, że się rozumiemy. Obyś się mylił, ale znając życie i marazm usteckich urzędników niestety Twoje przewidywania odnoście sposobu realizacji idei takiego muzeum brzmią bardzo prawdopobnie.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 4 marca 2009, 09:49

W Ustce na przykład może powstać muzeum rybołówstwa. Dodatkowe fundusze będą mogły pozyskiwać również firmy zajmujące się produkcją sprzętu rybackiego oraz firmy przetwórstwa rybnego.

http://ustka.naszemiasto.pl/wydarzenia/968441.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdro

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » środa, 4 marca 2009, 11:34

Czyli teraz tylko kwestia czy nasz "wspaniały" magistrat znowu nie zaśpi, czy zdoła pozyskać fundusze i stworzyć właśnie np. muzeum rybackie na miarę 21 wieku a nie mierne "coś" co będzie ładnie wyglądało tylko na papierze w sprawozdaniach.

Edward

Post autor: Edward » sobota, 7 marca 2009, 10:08

O ile się orientuję, była już mowa o funkcji muzealnej w wyłączonym z rewitalizacji budynku obok Domu Kultury. Ustecki budżet nie jest z gumy - a właściwie to zastanawiam się, dlaczego o zwiększenie atrakcyjności miasta ma martwić się jedynie Ratusz? Czy nie jest to zadaniem szeroko pojętej branży turystycznej? Inaczej - gdyby wszyscy płacili klimatyczne, to na realizację utrzymanie takich obiektów funduszy by nie zabrakło...
Edward Zając

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » sobota, 7 marca 2009, 15:39

Edward pisze:O ile się orientuję, była już mowa o funkcji muzealnej w wyłączonym z rewitalizacji budynku obok Domu Kultury. Ustecki budżet nie jest z gumy - a właściwie to zastanawiam się, dlaczego o zwiększenie atrakcyjności miasta ma martwić się jedynie Ratusz? Czy nie jest to zadaniem szeroko pojętej branży turystycznej? Inaczej - gdyby wszyscy płacili klimatyczne, to na realizację utrzymanie takich obiektów funduszy by nie zabrakło...
Edward Zając
Z tym współfinansowaniem przez branżę turystyczną działań mających na celu podniesienie atrakcyjności turystyczne Ustki to masz Edwardzie całkowitą rację, bo przecież nie kto inny tylko ta szeroko pojęta branża turystyczna ciągnęłaby z takiego podniesienia atrakcyjności największe profity. Co do lokalizacji muzeum rybackiego to jeżeli nie ma być ono martwą wystawą paru eksponatów jak muzeum usteckie to tak jak pisałem powinno mieć formę nie tylko budynku ale również pływającej jednostki rybackiej udostępnionej do zwiedzania. Jeśli przyjąć takie założenie to każda lokalizacja oddalona od portu mija się z celem i jest bez sensu. Najbardziej idealną lokalizacją jak kiedyś wspominałem byłaby czerwona szopa.

Edward

Post autor: Edward » sobota, 7 marca 2009, 17:20

Celestyn: masz rację - wszelkie ekspozycje związane z morzem powinny mieścić się na terenie portu. Mój sceptycyzm związany jest ze znajomością usteckich realiów...
Kiedyś była już podobna inicjatywa. Gdy wycofano z użytku kuter rakietowy ORP USTKA, była możliwość kupienia go po cenie złomu, a nie wykluczone, że można by było otrzymać go za darmo. Skończyło się na dyskusji, bo w tym jesteśmy wybitnymi specjalistami ...
Edward Zając

ODPOWIEDZ