USTECKIE ŻEGLARSTWO

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Edward

USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » niedziela, 11 stycznia 2009, 11:49

O żeglarstwie są dwa wątki:
- Ustczanka wypływa dookoła świata, gdzie zamieszczam relacje z rejsu Nataszy Caban
- Obrali kurs na Wielką Brytanię - tutaj relacjonuję działania zmierzające do liberalizacji przepisów dotyczących żeglugi, szczególnie żeglarstwa.
Brak jest jednak osobnego tematu dotyczącego usteckiego żeglarstwa, jego sukcesów i szans rozwojowych. Obietnice szczególnego potraktowania żeglarstwa i ogólnie spraw "morskich" na usteckiej stronie internetowej pozostały ... obietnicami. Tak więc pod tym tematem będę relacjonował morskie i żeglarskie problemy Ustki - i zapraszam do dyskusji.
Na początek.
Rejs dookoła świata realizowany przez Nataszę Caban, to najbardziej spektakularne wydarzenie w historii usteckiego żeglarstwa. Jednak nie brak innych, ciekawych rejsów z udziałem ustczan.
- W 2006 roku jacht GRYFITA cały sezon spędził żeglując na wodach arktycznych, wielokrotnie przekraczając Koło Podbiegunowe Północne.
- W 2007 roku jacht GRYFITA dopłynął do Afryki i na Morze Śródziemne.
- Za samotny rejs na jachciku ROMUŚ, Roman Kwiat - Kwiatkowski otrzymał wyróżnienie miesięcznika ŻAGLE - REJS ROKU 2007, wręczone na gali w Dworze Artusa w Gdańsku.
- Edward Zając - Puchar TVP za samotne rejsy i start w regatach UNITY LINE 2007 w grupie żeglarzy samotnych.
- Rok 2008 - jeszcze czekam na opis sukcesów młodych żeglarzy z UKS "OPTY", ale ...
Może nie powinienem się chwalić, ale skoro te wiadomości nie są warte oficjalnej strony...
W 2008 roku znowu pływałem po Bałtyku samotnie - i zostało to zauważone:
- w listopadzie w Nowym Ratuszu w Gdańsku otrzymałem specjalną nagrodę Gdańskiej Federacji Żeglarskiej za ustanowienie rekordu prędkości na trasie Świnoujście - Gdańsk. Oczywiście płynąłem samotnie.
- w Sylwestra zawiadomiono mnie, że mój samotny rejs na trasie Ustka - Świnoujście - Gdańsk - Ustka został uznany przez redakcję ŻAGLI za REJS ROKU 2008.
To, że w kolejnych dwóch latach wyróżnienie REJS ROKU trafiło do Ustki - małego portu mającego warunki niezbyt sprzyjające żeglarstwu, jest wydarzeniem niecodziennym. Być może uda się ten fakt wykorzystać jako argument za rozwojem usteckiego portu... Rozmawiałem już o tym z Burmistrzem, który prawdopodobnie też otrzyma zaproszenie na uroczystość w Dworze Artusa.
Edward Zając

Awatar użytkownika
celestyn

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: celestyn » niedziela, 11 stycznia 2009, 12:12

Na forum jest wątek "ŻEGLARSTWO" w dziale Wasze zainteresowania i hobby zresztą założony przez Ciebie Edwardzie. Ilość wpisów - 8. W wątku o rejsie N. Caban też ostatnio się głównie Ty wypowiadasz, a wcześniej ja ożywiłem ten wątek rozpętując dyskusję z Tobą na temat popularności i ekskluzywności żeglarstwa. Gdyby było jakieś większe zainteresowanie przeglądających ustecką stronę tematem usteckiego żeglarstwa to pewnie już dawno któryś z forumowiczów przed Tobą założyłby ten wątek. Jakoś nikt tego nie zrobił dopiero Ty. W związku z tym wydaje mi się, że zainteresowanie forsowanym przez Ciebie tematem jest nikłe, a tym samym po co robić na stronie miasta taki dział? Jako sztukę dla sztuki czy spełnienie osobistych ambicji kilku osób? Nie neguję być może kiedyś taki dział na stronie miasta będzie potrzebny ale wątpię czy już teraz. Gdyby na stronie miasta miały być jeszcze działy odnośnie każdego hobby uprawianego przez mieszkańców to strona Ustki stałaby się tak rozbudowana a przez to nieczytelna, że zupełnie niefunkcjonalna. Najlepszym miejscem na takie rzeczy jest właśnie... FORUM. Pozdrawiam
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 11 stycznia 2009, 13:16

Ustka nie ucieknie od żeglarstwa, bo to jest przyszłość małych portów. Im później to zrozumiemy, tym trudniej nam będzie dogonić inne porty.
Czym Ustka obecnie może zaimponować - namiotami piwnymi na plaży?
Brak miejsca dla jachtów, brak Parku Wodnego czy chociaży basenu, brak amfiteatru czy porządnego budynku Domu Kultury ... Rozejrzyj się wokół, po innych miejscowościach ...
Moją pasją jest żeglarstwo: mam na ten temat trochę wiedzy, jakieś kontakty i osiągnięcia. Są możliwości, aby do Ustki przypływało znacznie więcej jachtów. Jednak już wielokrotnie widziałem, jak jacht po wpłynięciu robił zwrot i odpływał do innego portu, bo u nas brak nie tylko warunków, ale i miejsca na postój. I nie chcę wysłuchiwać negatywnych opinii o naszym porcie.
Żeglarstwo to nie tylko hobby - to sposób na promocję i rozwój miasta. Łeba ma w sezonie kilka imprez żeglarskich ogólnokrajowych i międzynarodowych, transmitowanych przez telewizję. Nikogo to nie obchodzi, że niektóre z nich swój początek miały w Ustce? Również łebska marina miała szansę powstać w Ustce ...
Jeśli ktoś myśli, że rozwój i promocję zapewni miastu inna dziedzina, jeśli ma jakieś osiągnięcia i zechce je przekształcić w coś znaczącego dla rozwoju miasta - to tylko bić brawa i pomagać. Samo gadanie czy pisanie nic nie zmieni ...
Edward Zając

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » niedziela, 11 stycznia 2009, 13:40

Dyskutowaliśmy już o tym Edwardzie przy okazji wątku na temat budowy mariny. Tez jestem za tym żeby jachty miały gdzie cumować w naszym porcie a więc za tym żeby zmodernizować i przystosować jego obecne nabrzeża do cumowania jachtów. O tym już pisaliśmy i nie ma sensu przerabiać tego jeszcze raz od początku w tym miejscu forum. Nikt też nie twierdzi że Ustka ucieknie od żeglarstwa choć bardziej kiedyś niż teraz. Też żałuję że Ustka nie ma amfiteatru, aquaparku czy basenu. Jesteś pasjonatem żeglarstwa - chwała Ci za to, oby więcej takich ludzi. Ja tylko twierdzę, że skoro nie ma wielkiego zainteresowania tematem usteckiego żeglarstwa na forum gdzie każdy może pisać na interesujące go tematy, to tym bardziej nie ma sensu tworzyć takiego działu na stronie miasta. Wg. mnie na stronie miasta, z myślą o przypływających żeglarzach, powinien się pojawić stworzony np. przez Ciebie opis możliwości czy jak wolisz warunków cumowania, zaplecza socjalnego dla żeglarzy w porcie i tyle. Tylko czy miałbyś tak naprawdę o czym napisać nie odbiegając od tematu?

Awatar użytkownika
iXik

Post autor: iXik » niedziela, 11 stycznia 2009, 15:24

tu celestynie muszę edwarda zawzięcie bronić bo ma ogrom racji. przyszłością ustki jest turystyka wynikająca z rekreacji plażowej i żeglarstwa. i to, że wydział promocji myśli o syrence z brązu i festiwalu sztucznych ogni to stanowczo za mało. rewitalizacja starówki na pewno nam pomoże zachwycić pięknem miasta, ale nie przyciągnie nam takich tłumów jak imprezy okolicznościowe dużego formatu i marina jachtowa.

wydział promocji nie zdaje sobie z tego spawy. a nawet jeśli zdaje to wybrał inną, łatwiejszą drogę wypełnienia programu wyborczego. zresztą od inwestycji jest kto inny... :?

jak zwykle zostanę zignorowany, ale tak przecież najwygodniej
?Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa?
Ronald Reagan

Obrazek nie piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » niedziela, 11 stycznia 2009, 16:42

iXik pisze:tu celestynie muszę edwarda zawzięcie bronić bo ma ogrom racji. przyszłością ustki jest turystyka wynikająca z rekreacji plażowej i żeglarstwa. i to, że wydział promocji myśli o syrence z brązu i festiwalu sztucznych ogni to stanowczo za mało. rewitalizacja starówki na pewno nam pomoże zachwycić pięknem miasta, ale nie przyciągnie nam takich tłumów jak imprezy okolicznościowe dużego formatu i marina jachtowa.

wydział promocji nie zdaje sobie z tego spawy. a nawet jeśli zdaje to wybrał inną, łatwiejszą drogę wypełnienia programu wyborczego. zresztą od inwestycji jest kto inny... :?

jak zwykle zostanę zignorowany, ale tak przecież najwygodniej
]
iXik ależ ja tego nie neguję - Twierdzę tylko że póki co nie widać wielkiego zainteresowania żeglarstwem nawet na forum gdzie każdy może swobodnie pisać więc tworzenie takiego działu za wyjątkiem elementów które napisałem wyżej, na stronie głownej to byłby przerost formy nad treścią.

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 11 stycznia 2009, 17:36

Piszę żeglarstwie, bo to moja pasja i widzę jak zostało ono wykorzystane w innych krajach. Widzę jednak i inne możliwości, których rozwój też w dużej mierze uzależniony jest od tego, czy znajdzie się pasjonat promujący swoje hobby mogące mieć wpływ na rozwój Ustki. Jakie?
- Mamy wspaniałe warunki do rozwoju kajakarstwa na rzece i na morzu. Czy je wykorzystujemy? Czy jest pasjonat, który zorganizuje imprezę czy indywidualny wyczyn, którym zainteresują się media i zaczną pisać o usteckim kajakarstwie?
- Mamy wspaniałe szlaki rowerowe po rozebranych torach kolejowych. Dużo bardziej interesujące od tych szlaków, które prowadzone są przy drogach. Czy potrafiliśmy je odpowiednio zagospodarować, uczynić hitem na międzynarodową skalę? Dalej jest to prowizorka, czekająca na pasjonata, który będzie walczył z "obiektywnymi trudnościami" ...
- Mam w redakcji puchar za "I miejsce w I Mistrzostwach Dziennikarzy w Połowie Ryb Morskich", Ustka, 5.06.2005 rok. To w ramach usteckiego Study Press dla dziennikarzy. Dobry początek był zrobiony, ale zabrakło pasjonata, który zrobiłby z tego imprezę znaną w kraju, a może i dalej ... Czy trzeba lepszej promocji niż impreza o udział w której dobijają się dziennikarze? W wielu małych portach bałtyckich rybołówstwo zostało zastąpione wędkarstwem morskim.
Natura dała nam wiele walorów i powinniśmy je rozwijać, wykorzystywać daną nam szansę. Oczywiście, łatwiej jest "urzędować", piętrzyć przed pasjonatami "obiektywne trudności" i spokojnie czekać na emeryturę. Aby z głowy jeszcze jeden sezon, jeszcze jedna kadencja. Po co myśleć ileś lat naprzód? Obłowić się teraz - a po nas choćby potop ...
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 27 maja 2009, 16:08

http://ustka.naszemiasto.pl/wydarzenia/1004680.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
v

Post autor: v » czwartek, 9 lipca 2009, 21:51

Wywiad z Romanem Kwiatem Kwiatkowskim przeprowadzony na Romusiu, zaczyna się od 29 minuty
http://www.kanal6.pl/Kanal6%20on-line,s ... :06-07-09/" onclick="window.open(this.href);return false;
Polecam

Edward

Post autor: Edward » sobota, 11 lipca 2009, 07:03

Roman pozwolił sobie na chwilę takiej szczerości, na jaką niewielu potrafi się zdobyć. Ile osób właściwie zrozumie jego wypowiedź ilu zastanowi się nad tym co powiedział?
Będę miał czas na rozmyślania o tym, i o innych sprawach - dzisiaj wypływam w następny rejs, tym razem na północ. W poprzednich latach dwa razy dopłynąłem do Gotlandii, ale ani nie udało mi się okrążyć wyspy, ani dotrzeć wyżej, w okolice Sztokholmu czy Alandów.
Do zobaczenia za dwa, może trzy tygodnie ...
Edward Zając

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 20 września 2009, 12:20

http://www.youtube.com/watch?v=IcOzUn3-mrI" onclick="window.open(this.href);return false;

Szukaj w youtube pod moth lub foiler sailing.

Klasa moth .To coś dla Ustki.Na złość przygłupom , którzy wzorem krzyżaków chcą usilnie odrzucić Polaków od morza.
Ten typ nie potrzebuje na opłaty portowe.Nie wiem ile taki sprtzęt kosztuje i czy otwarte morze się do tego nadaje.
Napewno jednak nikt nie będzi narzekał na brak adrenaliny.Dla turystów z brzegu czy z morza dodatkowa atrakcja.

Warunki.
1.Miasto i UM nie powinno przeszkadzać.
2.Zrobienie dojazdu na plażę.

Mój pomysł ( z braku Mariny) to zagospodarować 3- molo z dojazdem + parkingi.
Wyrównać , zabetonować powierzchnię mola i przykręcić barierki.Dodatkowo może podwyższony punkt widokowy.
Powycinać żelaztwo i dobudować platformę do zejścia do wody kilka drabinek.
Z byłych bunkrów baterii portowej zrobić ośrodek żeglarski z knajpką dla tej braci aby po męczącym dniu na wodzie byłoby gdzie pobalować.
Rozreklamować po kraju i za granicą aby ściągnąć miłośników tego sportu.
Główny akwen pływania to między 2-gim a 3-cim molem.

W kite surfing to już funkcjonuje bo akurat tam mało kto przeszkadza.

http://www.imoth.de/index_e.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Na powyższej stronce fotkio z budowy takiego czegoś.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 20 września 2009, 13:12

http://www.youtube.com/watch?v=7RS6CXvXHGs&NR=1" onclick="window.open(this.href);return false;
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Edward

Post autor: Edward » sobota, 13 marca 2010, 09:29

To do tego temat któryś z moderatorów powinien przenieść parę wypowiedzi z tematu o Nataszy Caban - "Ustczanka wypływa ....".
Edward Zając

pozniej sie tym zajme - moderator elveez

Edward

Post autor: Edward » sobota, 13 marca 2010, 12:48

Anonim podpisujący się "JKUstka" w najdłuższym ze swoich postów stawia mi wiele zarzutów - również w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia. Zresztą nie dziwię się temu - temat rozwoju żeglarstwa na tle polityki Państwa i tworzonych przepisów, relacje między organizacjami żeglarskimi, to tematy którymi interesuje się niewielu żeglarzy, a czynny udział w tym biorą jednostki.
Jednym z postawionych mi zarzutów jest to, że należę zarówno do będącego w strukturach Polskiego Związku Żeglarskiego Jacht Klubu USTKA, jak i do Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Anonim byłby chyba jeszcze bardziej zdziwiony, gdyby wszedł na stronę jednego z najbardziej aktywnych i największych klubów zrzeszonych w PZŻ - JK. AZS ze Szczecina ( http://jkazs.szn.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Tuż pod tytułowym napisem będzie mógł przeczytać: " Ratujmy wolność żeglowania! Wstępujcie do SAJ!".
Jestem jednym z aktywniejszych członków SAJ, od niedawna w Radzie Armatorskiej, czyli ścisłym kierownictwie tego Stowarzyszenia. My nie walczymy z PZŻ-tem, lecz chcemy, aby stał się organizacją sprzyjającą żeglarzom, na wzór takich organizacji w innych krajach. Jeśli tego nie potrafią, niech przynajmniej przestaną przeszkadzać w rozwoju żeglarstwa rekreacyjnego i zajmą się tylko sportem, jak to robią inne związki sportowe.
W Sejmie jest nowa Ustawa o Sporcie, przygotowywana jest Ustawa o Bezpieczeństwie Morskim. Oba te dokumenty dotyczą również żeglarstwa, oba opiniował PZŻ. Czy struktury PZŻ coś wiedziały o tym, czy zwracano się o opinię do Okręgowych ZŻ, czy te z kolei zwracały się do klubów co ich członkowie o tym sądzą? Nie, nie i nie! A mogę dodać, że słynny kapitan Górski (czym była "Akademia Górskiego" to powinieneś wiedzieć), obecny szef Komisji Statutowej PZŻ, o opinię na temat Ustawy zwrócił się właśnie do nas, umieszczając stosowny apel na stronie Jurka Kulińskiego. Dziwne? To może jeszcze zastanowisz się dlaczego na zorganizowanej w Senacie uroczystości 90 lecia odzyskania dostępu do morza byli zaproszeni członkowie SAJ, a nie było z PZŻ? A może porównasz, kto jest w strukturach zarządzających PZŻ i organizacji "wolnościowych' - ciekawe i wiele wyjaśniające ...
Stowarzyszenia wolnościowe nie dążą do zniszczenia PZŻ-u, ale też nie pozwolą na stawianie żeglarstwu "żelaznej kurtyny", na powrót do przepisów z podobno minionego okresu.
I na zakończenie: pewnie latem zauważyłeś, że na połowie jachtów stojących w usteckim porcie są obce bandery: szwedzka, brytyjska, niemiecka. To właśnie skutek przepisów za którymi stał PZŻ. Gdybyśmy w 2007 roku nie wywalczyli liberalizacji, to obecnie polska bandera była by tylko na klubowych jachtach ... Więc również dlatego jestem w obu organizacjach, bo wierzę, że kiedyś wszystkie polskie jachty dobrowolnie powrócą pod biało - czerwoną banderę, może nawet ze znaczkiem PZŻ.
To by było tyle w tym jednym temacie. Inne może później, po konsultacjach z osobami, które mogłyby przy okazji mocno oberwać a chyba nie chcą tego.
Edward Zając

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » piątek, 19 marca 2010, 10:46

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... trakt.html" onclick="window.open(this.href);return false;

co ciekawe w tej historii to że żeglarze , rybacy i straż przybrzeżna robią coś razem.

Adi

Post autor: Adi » piątek, 19 marca 2010, 11:04

W uzupełnieniu postu Topilzina:

http://www.youtube.com/watch?v=7vUqeDPZ ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Edward

Post autor: Edward » piątek, 19 marca 2010, 11:09

To brzmi jak bajka - w dodatku daleko stąd i nad morzem. W Polsce im dalej od morza, tym większy sentyment dla tego żywiołu. Szanty zadomowiły się w Krakowie, tawerny żeglarskie też łatwiej spotkać na południe od Wybrzeża. Był pomysł przekształcenia starej stacji ratowniczej na siedzibę klubów wodnych z tawerną na dole, ale tylu innych dostało obietnicę posadowienia się w tym miejscu ...
Edward Zając

Edward

Post autor: Edward » piątek, 19 marca 2010, 11:50

Topilzin: jeszcze jedno: nie dziwi mnie współpraca żeglarzy ze Strażą Graniczną; jest to zupełnie naturalne. Obecna SG to nie dawny WOP i ma zupełnie inne cele. Co prawda trafiają się i tam osoby nie potrafiące dostosować się do obecnej sytuacji, ale to sporadyczne wypadki. W naszym porcie żeglarze nie mają żadnych kłopotów ze Strażą Graniczną.
Edward Zając

JKUstka

Post autor: JKUstka » środa, 24 marca 2010, 10:07

http://www.ustka.pl/new/index.php?fm=re ... zial&id=77" onclick="window.open(this.href);return false;
coś się jednak dzieje. Po lewj Dominik .

Edward

Post autor: Edward » środa, 24 marca 2010, 11:08

Nigdy nie twierdziłem, że nic się nie dzieje. O Dominiku pisałem, o wielu innych regatach UKS też - jeśli tylko otrzymałem wiadomości. Problem dotyczy skali tych działań, ilości dzieci objętych szkoleniem. To tylko kilka, kilkanaście osób!
W Ustce brak jest programu morskiego wychowania młodzieży; nie takiego realizowanego przez paru entuzjastów, lecz mającego oparcie w programie szkolnym czy chociaż w zajęciach pozalekcyjnych. W wielu miastach taki program jest realizowany; pisałem ostatnio o zamierzeniach Sopotu, na gali w Dworze Artusa Kusznierewicz (Honorowy Ambasador Gdańska) mówił o takim projekcie dla Gdańska.
Natomiast wracając do twojej wypowiedzi w temacie rejsu Nataszy - "nie ta liga" mogę powiedzieć, że to inni wystawiają oceny moim dokonaniom w żeglarstwie. Na początek mojego sezonu cytat z pewnego komunikatu:

"Marta Sziłajtis-Obiegło i Edward Zając gośćmi Targów Szczecinwatershow oraz Klubu Żeglarzy Samotników

Na targach Szczecinwatershow, które odbędą się w dniach 26-28.03.2010 r. w halach Międzynarodowych Targów Szczecińskich w Szczecinie , ul. Struga 6-8, w ramach stoiska Klubu Żeglarzy Samotników, udział wezmą Marta Sziłajtis-Obiegło oraz Edward Zając. Marta Sziłajtis-Obiegło opowie o swoim rejsie samotnym dookoła świata a Edward Zając o samotnych rejsach po Bałtyku. (-)".
"W sobotę 27 marca o godz. 18.30 odbędzie się w Tawernie Jacht Klubu AZS w Szczecinie, ul. Przestrzenna 9 spotkanie Klubu Żeglarzy Samotników na którym przyjęci zostaną do Klubu : Marta Sziłajtis-Obiegło, Edward Zając, Henryk Widera, Henryk Kałuża i Krzysztof Krygier."
Dla przypomnienia: Klub Żeglarzy Samotników" powstał w 1975 roku (Baranowski, Jaworski, Siudy i inni).
Pozdrowienia
Edward Zając

ODPOWIEDZ