USTECKIE ŻEGLARSTWO

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » sobota, 22 października 2011, 23:20

Byłbym bardzo zdziwiony gdyby okazało się, że GRYFITA jest własnością Słupska. Raczej instytucji mającej siedzibę w Słupsku, czyli Słupskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Jest faktem, że jachtów drewnianych jest coraz mniej i w marinach właśnie one wzbudzają największe zainteresowanie. W Szwecji armatorzy jachtów drewnianych mogą starać się o dotację na ich utrzymanie, ponieważ traktowane są jako zabytki, jako część historii żeglugi.
W Polsce wiele drewnianych jachtów zniszczono. Również w Ustce. Jednak w ostatnich latach coś się zmienia. Szczecin wyremontował "Dar Szczecina", którego wodowanie oglądałem w 1968 roku. Gdańsk kończy remont słynnego żaglowca "Generał Zaruski". Na morzu spotykałem "Województwo Toruńskie". Jest bardzo dużo jachtów mających w nazwie reprezentowane miasto czy region.
GRYFITA mógłby reprezentować Ustkę, może nawet być wspólnym symbolem Ustki i Słupska? Jednak jest faktem, że potrzebny jest na tym jachcie porządny remont i stały bosman.
Edward Zając

JKUstka
Posty: 890
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 13:15

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » niedziela, 23 października 2011, 09:07

Drewniany mahoniowy jacht ma swoja duszę.
Urządzenie w trudnych warunkach eksploatacji wymaga remontów i napraw. Przegladów klasowych.
Jacht s/y "Gryfita" wymaga dokapitalizowania.
Nie mniej jednak swoje zadania w tym roku spełnił.
Na pokładzie jachtu młodziez i dzieci z UKS "Opty" odbywały szkoleniowe rejsy redowe.
Przez okres sezonu żeglarskiego trwały sesje manewrowe na sternika jachtowego zakończone egzaminem.
Działania jachtu w Ustce na miejscu dały byc może większe efekty dla żeglarstwa usteckiego niż dobijajace jacht czartery.
Nie utrzyma sie jachtu w dobrej kondycji jeżeli bedzie pływał przez sezon w "cudzych rekach".
Sł.O.Z.Ż nie jest właścicielem jachtu. Był armatorem i wszystkie wynikającego z tego uprawnienia na Walnym Zebraniu wszystkich klubów zrzeszonych w drodze uchwały przeniósł na Jacht Klub "Ustka".
JK"Ustka" jest również włascicielem całego wyposażenia jachtu, bo za własne wypracowane środki je zakupił.
Od prawie 10 lat inwestuje w jacht utrzymując go w gotowości żeglugowej.
Jacht ma służyc celom szkoleniowo-stażowym a nie amatorom żeglowania za frajer.
Odnosze wrażenie, ze jest to kolejna próba odbicia jachtu z usteckiego klubu.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » niedziela, 23 października 2011, 09:48

Mamy więc zasadnicze pytanie: kto jest właścicielem jachtu GRYFITA? Ja pływając na HOLLY też jestem tylko armatorem, ale dokładnie wiem, kto jest właścicielem i jakie mi dał uprawnienia armatorskie.
Jest oczywiste, że czartery niszczą jachty; czarterowicz nie czuje więzi z jachtem, który jest dla niego tylko środkiem transportu. Jednak to czartery dostarczały pieniędzy na remont jachtu. Powstało błędne koło. Aby je przerwać, trzeba znaleźć inne źródło finansowania remontu tego pięknego jachtu.
Innym problemem jest nowa Ustawa o Bezpieczeństwie Morskim. Stopniowo ukazują się Rozporządzenia Ministra do tej Ustawy i nie jest wykluczone, że wszelka odpłatność za rejsy na jachtach klubowych automatycznie zaliczy je do grupy komercyjnej, z wszelkimi tego konsekwencjami.
Edward Zając

JKUstka
Posty: 890
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 13:15

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » niedziela, 23 października 2011, 12:15

Pytania nie ma. Sprawa jest jasna. Właścicielem (przynajmniej formalnym) jest Skarb Państwa albowiem nie dopełniono formalności przy rozwiązaniu WKKFiT i w czasie przemian ustrojowych.
Żadne z Zarządów Sł.O.Ż.Z do tego czasu sprawy nie chciały dopiąć dopuszczając się grzechów zaniechania.
Ratusz w Słupsku wielokrotnie chciał udowodnić swoje racje do jachtu niestety nie ma na to podstaw prawnych.
Patent jachtowy jasno i wyraźnie wskazuje, kto jest, kto.
Generalny remont tego pięknego jachtu musi wiązać się z celem, jakiemu jacht ma służyć i gwarancją utrzymania w należytej zdolności żeglugowej jachtu oceanicznego, bo za kolejne 4 lata okaże się, że konieczny jest remont kapitalny jachtu Gryfita.
Są ludzie, którzy deklarują środki na remont jachtu, ale chcą mieć pewność, że jacht będzie służył dla potrzeb rejsów szkoleniowo-stażowych młodzieży a nie stanowił dofinansowanie dla turystyki żeglarskiej osób dorosłych.
Jeszcze niedawno niemal cała Ustka huczała, że koniecznie trzeba zakupić jacht od Nataszy, bo musimy szkolić dzieci i młodzież (kwota 350.000 zł) a tu o ironio pod nosem piękny jacht i brak pomysłu na jego zagospodarowanie pod intencje jak wyżej.
Temat nawet walcowany był na komisjach i sesji a ilu żeglarzy przybyło i nawet z petycją.
Dobra pamięć to krótka pamięć.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » niedziela, 23 października 2011, 14:12

W tej kadencji temat Gryfity i żeglarstwa nie był stawiany na obradach komisji czy sesji. Może było jakieś nieoficjalne spotkanie.
Jeśli GRYFITA jest własnością Skarbu Państwa, to ktoś musi nim zarządzać w jego imieniu. Przecież Minister Skarbu nie opiekuje się nim osobiście.
Gdyby po jacht Nataszy poleciała ekipa żeglarzy z Ustki, to jego zakup i sprowadzenie na pewno by było tańsze od kapitalnego remontu Gryfity. Inna rzecz, że wtedy mało kto (ja też) miał pojęcie w jak katastrofalnym stanie są finanse naszego miasta. Propaganda sukcesu była bardzo skuteczna.
A wracając do tematu: nigdy nie byłem zainteresowany rejsami czarterowymi, podobnie jak szkoleniem. Natomiast jeśli są osoby gotowe używać GRYFITĘ do szkolenia dzieci i młodzieży szkolnej, to uważam taki kierunek za cenny i warty poparcia.
Edward Zając

JKUstka
Posty: 890
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 13:15

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » poniedziałek, 24 października 2011, 14:05

Edward pisze:W tej kadencji temat Gryfity i żeglarstwa nie był stawiany na obradach komisji czy sesji. Może było jakieś nieoficjalne spotkanie.

Edward Zając
Temat zeglarstwa wśród dzieci i młodzieży był stawiany na komisji i sesji w roku poprzednim. Zakup " Ta nasza.." miał byc uwieńczeniem projektu.
Rozjechała sie cena jachtu i skończyło sie żeglarstwo morskie młodzieży poza wyjatkami jakie realizuje UKS"Opty".
"...Jeśli GRYFITA jest własnością Skarbu Państwa, to ktoś musi nim zarządzać w jego imieniu. Przecież Minister Skarbu nie opiekuje się nim osobiście..."
Wiadomo kto jest przedstawicielem Ministra Skarbu w terenie.
"...Natomiast jeśli są osoby gotowe używać GRYFITĘ do szkolenia dzieci i młodzieży szkolnej, to uważam taki kierunek za cenny i warty poparcia..."
Tu będzie zgrzyt. Młodziez sama sie nie obroni. Interes dorosłych daje górę.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » poniedziałek, 24 października 2011, 17:17

Przed wyborami Burmistrz rozdawał pieniądze lekką ręką. Poszły na różne cele, również dla UKS-u. Teraz jesteśmy w dołku i nie tak łatwo znaleźć pieniądze nawet na najbardziej słuszne cele.
W temacie GRYFITY dorośli żeglarze nie są przeszkodą dla młodzieży, bo niewielu żeglarzy usteckich czy słupskich korzysta z rejsów na tym jachcie. Przeszkodą jest brak pieniędzy na jego remont - a te pieniądze dostarczają czarterowicze z innych miast, często dodatkowo pomagający w remontach.
Jest też problem kadry dla prowadzenia szkolenia na takim jachcie; nie może być tak, jak to jest obecnie, gdy po prawie każdym czarterze coś wysiada - jak nie silnik to kingston lub co innego.
Tak więc potrzebne są pieniądze na remont, bo dzieci tego nie zrobią, no i etat dla stałego opiekuna ze stopniem i doświadczeniem umożliwiającym prowadzenie rejsów szkoleniowych. Niby proste ...
W każdym razie jeśli podobny projekt stanie na komisji czy sesji, to mógłbym go poprzeć. Warto też zastanowić się nad podczepieniem GRYFITY pod jakiś program partnerski czy szkoleniowy. W Gdańsku wydębili z ministerstwa milion złotych na zapoznawanie gimnazjalistów z żeglarstwem. No, ale u nich morskim ambasadorem miasta jest Kusznierewicz!
Edward Zając

JKUstka
Posty: 890
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 13:15

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » poniedziałek, 24 października 2011, 21:57

@ Edward trochę rozwagi. UKS funkcjonuje dzięki wsparciu wielu osób. UKS nie dostał pieniędzy od burmistrza. UKS wziął udział w konkursie na zadania w zakresie zajęć z dziećmi.
Każdy mógł wziąć udział i zorganizować zajęcia żeglarskie dla dzieci. Konkurs ogranicza możliwości dysponowania pozyskanymi środkami, również trzeba dołożyć środki własne.
Jeżeli zorganizujesz na swoim jachcie zajęcia dla dzieci to musisz dołożyć ze swoich środków, co najmniej 25%.
Program i preliminarz wydatków musi być ścisłe określony.
Środki w mieście Ustka na te cele są nieadekwatne do potrzeb. ( w mniejszej Łebie X3 plus trener na etacie)
Większość ludzi nie ma ochoty ryzykować lepiej siedzieć w domu.
Gdyby nie starania o środki z innych źródeł i społecznej pracy kilku ludzi UKS dziś nie funkcjonowałby.
My dziś mamy ludzi przygotowanych merytorycznie do pracy z dziećmi, z uprawnieniami pedagogicznymi, motorowodnymi, morskimi.
Wynagradzamy ich z naszych środków (nie miasta) jak długo jeszcze nam sie to uda trudno powiedzieć.
Jeżeli ich stracimy to jest poczatek końca UKS "Opty" w tej formule.

Rejs do Afryki Edward to rejs klubowy. Na pokładzie przewijali się prawie wyłącznie klubowicze.
Nord Kapp rejs klubowy na pokładzie klubowicze.
Wyspy Owcze rejs klubowy na pokładzie klubowicze.
Nie wiem skąd ta wiedza, że Gryfita pływa tylko w obcych rękach.
Zasada jest prosta klubowicz chce pływać wnosi "kojodobę" swój udział potrzebny na remont jachtu po sezonie.

UKS ma kadry do prowadzenia rejsów szkoleniowych dla młodzieży. Takie rejsy miały miejsce i całe szczęście, że Gryfta była do dyspozycji młodzieży.
Całe szczęście, ze kilkanaście osób miało możliwość szkolenia się na stopnie żeglarskie na redzie portu Ustka.
Pojawią się w Ustce nowi sternicy jachtowi. Chwała i dzięki komandorowi klubu.
Z Gryfitą jest problem, aby jednostkę włączyć do programu unijnego.
Czarter jachtu dla samego czarteru to nieporozumienie. Straty większe jak zyski. Korzyści żadne, szkoleniowe tym bardziej.

Problem nie w pieniądzach, ale pasjonaci społecznicy się wypalili a inna część chce odcinać kupony za frajer.
Przed rejsem do Afryki na Gryficie wymieniono pawęż rufową, dzibnicę, uszkodzone planki w poszyciu, prowadnice szotów, relingi, pokrywy bakist, luki i włazy, zakupiono tratwę ratunkową, radiboję,laptop pokładowy i całe mnogości innych rzeczy i prac. Jacht przeszedł przegląd klasowy pod nadzorem PRS i uzyskał KB dla żeglugi oceanicznej.
Wszystko bez srodków zewnętrznych za sprawą kilku zapaleńców.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » poniedziałek, 24 października 2011, 22:10

Jeśli jest tak dobrze to OK, gratuluję.
Edward Zając

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » sobota, 31 grudnia 2011, 18:25

http://www.zeglarzroku.pl/nominacje" onclick="window.open(this.href);return false;
Pomyślności w Nowym Roku
Edward Zając

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 00:23

Ciekawostka z historii usteckiego żeglarstwa; może ktoś wie coś więcej na ten temat, np. kto był na pokładzie "Pingwina"? Na zdjęciach: "Pingwin" nw holu za patrolowcem WOP i tekst z "Granicy".
Edward Zając
Załączniki
BRUNOpingwinGRANICAdruk.jpg
BRUNOpingwinNAholu.jpg
BRUNOpingwinNAholu.jpg (67.23 KiB) Przejrzano 3165 razy

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » środa, 4 stycznia 2012, 21:53

Jak doszło do "ucieczki" jachtu "Pingwin" i jak to się zakończyło można przeczytać tu:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=1874&page=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrowienia
Edward Zając

JKUstka
Posty: 890
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 13:15

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » wtorek, 10 stycznia 2012, 22:41

Tak dla przypomnienia lata.
http://www.youtube.com/watch?v=Af4jxbaY6zE" onclick="window.open(this.href);return false;
Żeglarstwo sportowe najmłodszych.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » wtorek, 10 stycznia 2012, 23:21

Świetne regaty, ale film mógłby być krótszy i pokazujący więcej emocji.
Edward Zając

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » środa, 18 stycznia 2012, 23:02

Też trochę wspomnień.
Edward Zając
Załączniki
Wiatr.jpg
Świt.JPG
Z pokładu HOLLY.JPG

JKUstka
Posty: 890
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 13:15

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » czwartek, 26 stycznia 2012, 16:40

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Team UKS "Opty"/Yacht Club Pionierski na drużynowych regatach klasy optimist MORT 2012.
Obrazek
Księżna Monako życzy zawodnikom sukcesów.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » czwartek, 26 stycznia 2012, 17:01

Ta wiadomość to dobra odpowiedź dla tych, którzy pytają o efekty współpracy Ustki z zagranicznymi partnerami. Oczywiście, liczyła się kasa wyłożona przez rodziców żeglarzy, ale sam wyjazd to efekt współpracy z Pionierskiem. Oby takich kontaktów było więcej.
Edward Zając

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Edward » piątek, 27 stycznia 2012, 22:15

My mamy problem z miejscami dla jachtów i remontem portu, a u sąsiadów ...
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=1902&page=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Edward Zając

Awatar użytkownika
Oleko
Posty: 485
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 17:41

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: Oleko » sobota, 28 stycznia 2012, 06:06

ehhh Panie Edwardzie ciężko u nas z żeglarstwem, Turyści nie mają za bardzo możliwości rejsu pod żaglami, uczestniczyć w jakieś szkole pod żaglami szkoda. Odpowiedzią na to jest Szkoła Żeglarstwa Magola, która działa na jez. Wicko http://www.magola.entro.pl" onclick="window.open(this.href);return false; Serdecznie zapraszam do skorzystania z jej oferty tzn rejsy wycieczkowe pod żaglami, szkolenia, wypożyczalnia sprzętu wodnego :)
Wypożyczalnia kajaków polietylenowych jedno i dwuosobowych, spływy z weryfikatorami oraz weryfikacje według Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych.

http://www.na-kajakach.pl" onclick="window.open(this.href);return false; - rzuć się z nami na wodę!!

Awatar użytkownika
elveez
Posty: 12199
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2003, 15:01
Lokalizacja: Magierowo / Trocinowo
Kontakt:

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: elveez » sobota, 28 stycznia 2012, 07:45

Oleko
Na 1 rzut oka (galeria) - kapoki ktore maja na sobie dzieci w razie wypadniecia za burte za bezuzyteczne - bo sa o kilka rozmiarow za duze. Piekna szkola :roll:
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

ODPOWIEDZ