DOKONAŁA SIĘ HISTORYCZNA CHWILA

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Włodzimierz Siudek

Re: DOKONAŁA SIĘ HISTORYCZNA CHWILA

Post autor: Włodzimierz Siudek » wtorek, 8 lutego 2011, 19:53

GRABARZ pisze: postaram się odpowiedać rzetelnie forumowiczom na wszystkie stawiane pytania - zgoda? Wszyscy na tym zyskamy - prawda?
spora dawka populizmu i obiecanek bez pokrycia. A co do wytykania innym, to ktoś dla mnie bardzo znaczący zwrócil uwagę, że gdy palec wskazujący (Grabarza?) jest wyciągnięty ku innemu by wytknąć błędy, to trzy pozostałe są skierowane odwrotnie. Myślę, że nie muszę tłumaczyć jak "krowie na rowie", co miałem na myśli :)

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » wtorek, 8 lutego 2011, 20:58

Włodzimierz Siudek pisze:
GRABARZ pisze: postaram się odpowiedać rzetelnie forumowiczom na wszystkie stawiane pytania - zgoda? Wszyscy na tym zyskamy - prawda?
spora dawka populizmu i obiecanek bez pokrycia. A co do wytykania innym, to ktoś dla mnie bardzo znaczący zwrócil uwagę, że gdy palec wskazujący (Grabarza?) jest wyciągnięty ku innemu by wytknąć błędy, to trzy pozostałe są skierowane odwrotnie. Myślę, że nie muszę tłumaczyć jak "krowie na rowie", co miałem na myśli :)
Zastanawiam się, kiedy Pan w końcu przestanie się ośmieszać swoimi wpisami i przy okazji Radę Miasta. Ja nie wytykam nikomu błędów - zadaję od kilku tygodni Panu pytania, na które oczekuję Pańskiej odpowiedzi i za Boga - nie mogę się dopatrzeć niczego niestosownego w tym, że je zadaję natomiast czego można się dopatrzeć w unikaniu przez Pana odpowiedzi to już niech sami forumowicze sobie odpowiedzą.

Pozdrawiam

Ps - co tam jeszcze mówili na straganie znaczący dla Pana ludzie, to niech Pan zamelduje tu:
http://www.pudelek.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie trzeba się nikogo bać. A jeśli ktoś się kogoś boi, to dlatego, że udzielił temu komuś jakiejś władzy nad sobą. (H.Hesse)

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » wtorek, 8 lutego 2011, 22:07

@ W.S.
http://www.sadistic.pl/pics/80833f05a18e.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
:D
Nie trzeba się nikogo bać. A jeśli ktoś się kogoś boi, to dlatego, że udzielił temu komuś jakiejś władzy nad sobą. (H.Hesse)

Awatar użytkownika
masasza

Post autor: masasza » środa, 9 lutego 2011, 08:15

Oswiadczenie autora pomnika które wpłyneło do Rady Miasta
Załączniki
skanuj0001.jpg
skanuj0002.jpg
skanuj0003.jpg
Obrazek

JKUstka

Post autor: JKUstka » środa, 9 lutego 2011, 09:36

Kto jest autorem obecnej syrenki?

Awatar użytkownika
Wajper

Post autor: Wajper » środa, 9 lutego 2011, 11:04

JKUstka pisze:Kto jest autorem obecnej syrenki?
Obecna syrenka to samowolka, postawiona bezprawnie przez LOT za pieniądze publiczne i sponsorów, luźno nawiązująca w wyglądzie do projektu autorstwa Michała Rosy. Co jest niedopuszczalne. Rosa nigdy nie przekazał praw autorskich w zakresie pozwalającym na "swobodną interpretację" jego projektu. Ba, żadnych praw autorskich nie przekazał. A mimo to, oficjalnie w mediach i do publicznej wiadomości podano informację, że to Rosa jest autorem pomnika, co jest zwykłą nieprawdą.

Używając prostej metafory - Romuald Lipko napisał komercyjnie piosenkę na użytek bazy piosenek, z której często korzystają początkujący wykonawcy. Nuty wpadły w ręce Kupichy, który poprzerabiał ją po swojemu (zmieniając 90% nut) i napisał własne słowa. Następnie opłacił ZAiKS, nagrał piosenkę, zrobił promocję w mediach i z dumą oświadczył, że "to utwór napisany dla Feel przez Romka Lipkę z Budki!".
Romuald stwierdził, że nigdy w życiu nie napisałby takiego gniota dla nikogo i że bardzo prosi Kupichę o zaprzestania wykonywania tego utworu i zaprzestanie łamania jego praw autorskich, gdyż naraża to na szwank nie tylko jego ustawowe prawa, ale także dobrą reputację. Z grubsza tak sprawa wygląda.

O autorstwo obecnego pomnika należy pytać pana Tomasza L., on jedyny wie, kto jest faktycznym autorem tego CZEGOŚ na molo.

EDIT:

Jeszcze dwie sprawy.

Gdy poszedłem na sesję RM uprzedzić władców miasta o problemach z Syrenką, nadziałem się na lekceważenie, drwiące uśmiechy, protekcjonalizm, itepe. Tak się zastanawiam... czy nadal się uśmiechacie?

Gdy na łamach tego forum oraz GP24 nawoływałem LOT i UM do spuszczenia z tonu, wykazania maksimum dobrej woli, przyznania się do błędów i ich konstruktywnego rozwiązania na drodze ugody z panem Rosą, gdyż w innym przypadku stracimy Syrenkę, zostałem nazwany oszołomem, mąciwodą, demagogiem, populistą, chamem, itepe. Tak się zastanawiam... czy nadal tak sądzicie?

Gratuluję serdecznie, szacowni obywatele tego miasta, panowie z drogich krawatach i z aroganckimi uśmiechami przylepionymi do twarzy... Udało Wam się. Wykazaliście całą swoją "kompetencję, dobrą wolę, uczciwość". Zniszczyliście projekt Ustecka Syrenka. Nawet pomimo tego, że byliście ostrzegani o konsekwencjach dalszego prowadzenia brudnej wojny z Rosami i uporczywego upierania się przy tym, że jesteście "dobrodziejami miasta, niesłusznie atakowanymi przez mąciwody", przeciw którym byliście gotowi wystosować pozew za zniesławienie. Brawa. "Duma poprzedza upadek". Czysta prawda w tym anglosaskim powiedzeniu... Tylko szkoda tych dzieci, co zbierały złom. Idźcie im wytłumaczyć, dlaczego nie ma pomnika Bryzgi w Ustce.

Jak mi ktokolwiek, kiedykolwiek jeszcze coś wspomni, że LOT działa na rzecz dobra lokalnej społeczności, a UM ma je na sercu jako najwyższe dobro... to nie ręczę za swą reakcję. :evil:

Umywam ręce, sprawa zakończona. Do widzenia i jeszcze raz gratulacje. Mam nadzieję, że jesteście z siebie dumni.
"Muzyka to przyjemność, jakiej dusza ludzka doświadcza przez liczenie, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z liczeniem."
Gottfried Wilhelm Leibniz

JKUstka

Post autor: JKUstka » środa, 9 lutego 2011, 12:00

Sytuacja wydaje się trudna.
Tu przypuszczam wmieszane są dofinansowania zewnetrzne. Dlatego taki opór materii.
Zawsze ważne jest, aby rozmawiać otwartym tekstem. Błędów nie ukrywać a wspónie naprawiać.
Nie jest tak źle, aby gorzej być nie mogło a taki kierunek się rysuje.
Obawiam się, że nie ma dobrego rozwiązania.
Pozostanie jedynie Sąd. Dlaczego?
Przeciągnięcie sprawę w czasie.
@Wajper wg mojej oceny(mogę sie mylić) źle diagnozujesz postepowanie LOTUM.
Nic nie jest robione na złość, przeciw. Jest to samobrona. Sytuacja tak sie skąplikowała, że trudno to wszystko odwrócić bez ogromnych pieniędzy.
Trwanie w błędzie jawi sie jako jedyne mozliwe na dziś rozwiązanie.

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » środa, 9 lutego 2011, 14:49

A teraz stawiam tezę, że NIC, absolutnie NIC się nie zmieni.
Rada miasta nic nie zrobi, bo nie leży to w jej interesie (obowiązków nie maja więc o nich nie wspominam), i nie są "stroną"
Urząd nic nie zrobi, bo musiał by rozliczyć, a może za czas jakiś sam w związku z tym by został rozliczony?, za duże ryzyko.
lot? (pisownia małą literą celowa!), prezes odpowiedzialny umył ręce, pracownicy? A może nowy prezes?
:lol: :lol: :lol:

Warunkiem wymuszenia jakiejkolwiek zmiany byłby wygrany proces, a tak wszyscy poklepią się raźno po ramieniu, pośmieją się z oszołomów co o prawa autorskie się martwią i upominają, i będzie nadal tak jak na dzień dzisiejszy widać.

Wajper pisze:Tylko szkoda tych dzieci, co zbierały złom. Idźcie im wytłumaczyć, dlaczego nie ma pomnika Bryzgi w Ustce.
Ja swojemu wytłumaczę, i myślę że to naświetli mu sprawę wystarczająco. Wystarczająco by w przyszłości ludzi pokroju "obecnie odpowiedzialnych" omijać szerokim łukiem skazując na polityczny i nie tylko niebyt.
Mam taką nadzieję.
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

Adi

Post autor: Adi » środa, 9 lutego 2011, 15:32

Wzajemne stosunki p. profesora Rosy i LOT-u są znane z przedstawionych dokumentów.
Tak na marginesie, dziwi mnie, że LOT stoi na stanowisku, że artysta pomnik odebrał. Gdyby go odebrał wtedy, to p. Rosa uznawałby go za zgodny ze swoim projektem w każdym późniejszym czasie, w tym i dziś. Skoro autor konsekwentnie kwestionuje pomnik to nie można przyjąć założenia, jakie poczyniła pani prawnik w opinii prawnej dla LOT-u, że pomnik został odebrany. Czyżby LOT wprowadził w błąd również swojego prawnika?

Dalsze trwanie tego pomnika, może spowodować kolejne roszczenia odszkodowawcze ze strony autora.

Natomiast odrębną sprawą, pomijaną do tej pory, są konsekwencje prawne LOT-u w stosunku do darczyńców oraz w stosunku do Urzędu Miasta. Zarówno darczyńcy, jak i Miasto wnosili wkład finansowy w przeświadczeniu, że zostanie on przeznaczony na pomnik, czy na cokół pod pomnik wykonany zgodnie z koncepcją artysty. Efekt jest inny niż zapewniano w momencie zbierania pieniędzy, a zatem darczyńcy i Miasto otrzymali coś innego niż to na co dawali pieniądze. Otrzymali produkt o właściwościach innych niż te, o których zapewniał LOT. Należy zatem sprawdzić, czy nie wyczerpuje to znamion przestępstwa definiowanego potocznie jako oszustwo, defraudacja itp. (jak zwał, tak zwał) w rozumieniu odpowiednich przepisów Kodeksu Karnego, bo gdyby była zachowana minimalna choć należyta staranność i uczciwość działania LOT-u, to nie doszłoby do takiej sytuacji.

W związku z powyższym, że poszkodowanym jest również Urząd Miejski a ściślej budżet publiczny, burmistrz powinien rozważyć zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Wtedy mielibyśmy jasność, czy działanie LOT-u było zwyczajnym niedbalstwem, czy było robione z premedytacją. Czyli innymi słowy, zostanie zdefiniowane przez niezależny organ, czy LOT ponosi jedynie odpowiedzialność umowną (cywilną) czy również ktoś z LOT-u ponosi odpowiedzialność karną.

Stąd apel do burmistrza miasta, p. Jana Olecha i Rady Miasta Ustka oraz do przewodniczącego p. Adama Brzóski o podjęcie uchwały o przedstawienie opinii prawnej przez prawników urzędu co do rodzaju odpowiedzialności LOT-u wobec obowiązującego prawa i Urzędu Miasta.

Analogiczną będzie odpowiedzialność LOT-u wobec darczyńców, w tym dzieci, które zbierały złom na wykonanie symbolu miasta.

Zasadne jest pytanie: czy są wśród nas osoby, które żerują na dobroduszności najmłodszych i oszukują usteckie dzieci?

Kolejnym wątkiem powinno być wyjaśnienie spraw związanych z samym wykonaniem cokołu pod pomnik, które zlecał bezpośrednio Urząd Miejski, z uchwałą Rady. Z tego co się orientuję, będzie to przedmiotem badania przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta. Zatem należy się spodziewać odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Kto z UM odpowiadał za realizację cokołu?
2. Co konkretnie zostało zlecone, czyli jakie parametry, wymiary, jaki rodzaj kamienia miał mieć cokół i czy było to konsultowane z artystą?
3. Czy to, co zostało wykonane jest zgodne z tym co zlecono?
4. Na czym polegało owo ?rozeznanie cenowe? i wśród ilu firm kamieniarskich zostało zrobione, skutkiem czego wybrany został ten a nie inny wykonawca cokołu?

Nie może być tak, że uczciwi ludzie dostają po plecach, za to, że się odzywają, a za ?rozrzutność? urzędników ratusza i nieformalnych układów, różnych "partii" płacimy my wszyscy płacąc coraz wyższe podatki, taplając się w błocie nie zrobionych ulic, niszcząc felgi na dziurawych drogach, bo niezbędne pieniądze, nasze pieniądze zostały wydane niewłaściwie i niegospodarnie. Zaś władza i powiązani z władzą mają się świetnie.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » środa, 9 lutego 2011, 21:19

No i w końcu wyszło szydło z wora, czy teraz radni WS i EZ dostrzegają problem i to, że nie jest to, jak twierdzili dziwnie zbieżnie z LOT, wymysł trzech oszołomów z forum Celestyna, Wajpera i Grabarza? Efektem działania usteckiego bagienka i zanurzonego w nim betonu jest to, że w końcu miasto pomnika syrenki mieć nie będzie, bo powierzyło realizację tej idei zwykłym krętaczom. Jeszcze można to odkręcić, dogadać się z autorem i doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca czyli takiego pomnika jaki miał być, pod warunkiem wszakże, że LOT zostanie rozliczony i definitywnie odsunięty od sprawy.
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 9 lutego 2011, 21:35

Obrazek

Ciekawie sie robi.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » środa, 9 lutego 2011, 21:47

Tak tak elveez, świetne skojarzenie. Titanic też miał być tak potężny, że niezatapialny i rodził dumę a wręcz butę oraz pewność siebie wykluczające jakiekolwiek przeszkody i niepowodzenia, a zatonął szybciej niż niejeden znacznie skromniejszy statek.
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 9 lutego 2011, 22:01

Celestyn
Jak zauwazyl V ktos spierniczyl na szalupie. :roll: :mrgreen: i to chyba ta szalupa is nonsinkable ;)
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » środa, 9 lutego 2011, 22:18

@ Rzecznik - wydaje mi się, że Artysta wnosi o to, aby pismo upublicznić na stronie głównej miasta Ustka, które to nie jest prywatnym folwarkiem.

Obrazek

JKUstka

Post autor: JKUstka » środa, 9 lutego 2011, 22:26

celestyn pisze:że w końcu miasto pomnika syrenki mieć nie będzie
To w grę nie wchodzi. Przy finansowaniu zewnętrznym jest tzw. trwałość projektu.
Syrenka musi być w innym przypadku trzeba zwrócić dofinansowanie.
Kto był beneficjentem?

JKUstka

Post autor: JKUstka » środa, 9 lutego 2011, 22:31

GRABARZ pisze:Dziś dokonano wyboru projektu, który posłuży jako wzór do budowy pomnika usteckiej syrenki. Na 31 obecnych na sali osób oddano 31 głosów wskazujac jednomyślnie, w tajnym głosowaniu, na projekt nr2 - pracę profesora Michała Rosy - ustczanina. Powiem wam szczerze - w momencie odczytania wyników głosowania przez moment zapadła absolutna cisza, po czym odezwały się entuzjastyczne brawa, aż mnie ciarki przeszły po plecach - taka zgodność wśród różnych ludzi jest chwilą niesamowitą. Niech wszyscy ci, którzy będą odwiedzać nasze małe miasteczko wiedzą o tym, że jest to SYRENKA ABSOLUTNEJ ZGODY i taka pozostanie dla potomnych - na wieki wieków!!!
Coś pękło.

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » środa, 9 lutego 2011, 22:35

To nie jest koniec sprawy. Ciekawi mnie, czy pomnik zostanie, zgodnie z żądaniem autora usunięty i zutylizowany, czego oczekuje autor od LOT-u. Z opinii prawnej miasta wynika, że kompetencje ma burmistrz, by domagać się usunięcia pomnika z różnych przyczyn. Ale, czy burmistrz byłby kompetentny rozstrzygnąć spór w sprawie.Jak ma ocenić, że cel zbiórki pieniężnej nie został osiągnięty, co miałoby podstawę do żądania usunięcia ? Miałby zniszczyć komisyjnie to, co może stanowić dowód w sprawie. Sprawę bada również komisja rewizyjna. Sprawa moim zdaniem jest trudna. Im dalej w las tym więcej drzew. Dla mnie najważniejsze jest to, że w sprawie wypowiedział się oficjalnie twórca i wyraźnie określił oczekiwania. Długo tego oczekiwałem i myślę, że to pozwoli na wyraźne określenie się innych stron uczestniczących w przedsięwzięciu.
JKU - projekt nie był dofinansowywany zewnętrznie w rozumieniu środków europejskich, choć namawiałem żeby napisać jakiś projekt. Np. projekt chrząszcza w Szczebrzeszynie ( który jest fikcją) otrzymał dofinasowanie

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » środa, 9 lutego 2011, 22:57

celestyn pisze: ... Jeszcze można to odkręcić, dogadać się z autorem i doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca czyli takiego pomnika jaki miał być, pod warunkiem wszakże, że LOT zostanie rozliczony i definitywnie odsunięty od sprawy.
Nikt tu nie chce niczyjej krwi. Od samego początku chcemy tylko pomnika zgodnego ze zwycięskim projektem Autorskim, na którego budowę wszyscyśmy się składali. Zdając się na wiedzę i dorobek artystyczny Pana Michała Rosy - pomnik usteckiej syrenki mógł być prawdziwym dziełem sztuki, a w tej chwili mamy wstydliwego gniota. Czy w końcu ktoś to zrozumie? Pan Michał w rozmowie z nami wykazał chęć dalszej współpracy i może podjąć się ponownego wykonania modelu i formy. Szkoda tylko, że to co zrobił wcześniej zostało zniszczone.

Kto powinien zapłacić za ponowne wykonanie modelu i formy? Z pewnością nie mieszkańcy - bo za to już raz zapłacili.

JKUstka

Post autor: JKUstka » środa, 9 lutego 2011, 23:15

GRABARZ pisze:Kto powinien zapłacić za ponowne wykonanie modelu i formy?
Tu jest problem. Czy ktoś liczył ile wyniesie naprawa syrenki?
Rząd wielkości. Cirka.

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » środa, 9 lutego 2011, 23:26

Włodzimierz Siudek pisze:To nie jest koniec sprawy. Ciekawi mnie, czy pomnik zostanie, zgodnie z żądaniem autora usunięty i zutylizowany, czego oczekuje autor od LOT-u. Z opinii prawnej miasta wynika, że kompetencje ma burmistrz, by domagać się usunięcia pomnika z różnych przyczyn. Ale, czy burmistrz byłby kompetentny rozstrzygnąć spór w sprawie.Jak ma ocenić, że cel zbiórki pieniężnej nie został osiągnięty, co miałoby podstawę do żądania usunięcia ? Miałby zniszczyć komisyjnie to, co może stanowić dowód w sprawie. Sprawę bada również komisja rewizyjna. Sprawa moim zdaniem jest trudna. Im dalej w las tym więcej drzew. Dla mnie najważniejsze jest to, że w sprawie wypowiedział się oficjalnie twórca i wyraźnie określił oczekiwania. Długo tego oczekiwałem i myślę, że to pozwoli na wyraźne określenie się innych stron uczestniczących w przedsięwzięciu.
JKU - projekt nie był dofinansowywany zewnętrznie w rozumieniu środków europejskich, choć namawiałem żeby napisać jakiś projekt. Np. projekt chrząszcza w Szczebrzeszynie ( który jest fikcją) otrzymał dofinasowanie
Boże - jak w tym kraju ma być dobrze. Tu trzeba szybkich i zdecydowanych decyzji, a nie babskiego pitolenia. Rozebrać to co jest i zacząć wszystko od nowa - łącznie ze zbiórką pieniężną odsuwając od całego projektu LOT.
JKUstka pisze:
GRABARZ pisze:Kto powinien zapłacić za ponowne wykonanie modelu i formy?
Tu jest problem. Czy ktoś liczył ile wyniesie naprawa syrenki?
Rząd wielkości. Cirka.
Za ponowne wykonanie modelu i formy powinien zapłacić osobiście pan Tomasz Laskowski, a jeśli ma dobrych przyjaciół w LOT to solidaryzując się z jego osobą powinni zrobić ściepę i tyle.

ODPOWIEDZ