DOKONAŁA SIĘ HISTORYCZNA CHWILA

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Włodzimierz Siudek

Re: DOKONAŁA SIĘ HISTORYCZNA CHWILA

Post autor: Włodzimierz Siudek » czwartek, 10 lutego 2011, 07:50

GRABARZ pisze: Tu trzeba szybkich i zdecydowanych decyzji

też uważam, że takie decyzje są najlepsze pod warunkiem dobrego rozeznania sprawy, pojmowania jej i kompetencji decyzyjnych. Moim zdaniem sprawa zabrnęła daleko i przecięcia węzła gordyjskiego nie będzie. Ot, przykład - w mojej ocenie nie ma żaden organ w Ustce kompetencji do odebrania sprawy LOT-owi, co jest postulatem Grabarza - no bo jak? Ktoś musi to rozstrzygnąć - a to może tylko niezawisły sąd. Poza tym boję się takich szybkich decyzji, gdy sprawa tak daleko.

Awatar użytkownika
iXik

Post autor: iXik » czwartek, 10 lutego 2011, 09:50

Włodzimierz Siudek pisze:też uważam, że takie decyzje są najlepsze pod warunkiem dobrego rozeznania sprawy, pojmowania jej i kompetencji decyzyjnych.
?Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa?
Ronald Reagan

Obrazek nie piszę poprawnie po polsku

Adi

Post autor: Adi » czwartek, 10 lutego 2011, 10:08

Panie radny. Zakładam, że istnieje jakiś dokument (umowa, porozumienie) na podstawie, którego LOT zobowiązuje się postawić pomnik zgodny z projektem autora, a miasto zobowiązuje się wykonać postument pod ten pomnik.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa związana z pomnikiem. Jego budowa musi spełniać wymogi opisane w prawie budowlanym. W Umowie LOT-u z miastem jednym z najważniejszych postanowień jest określenie, kto ma spełnić te wymogi: LOT, czy Miasto, a to w celu uniknięcia sfinansowania przez miasto samowoli budowlanej. Oto przepisy prawa budowlanego na ten temat:
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
4) obiekcie małej architektury - należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
22) obiektów małej architektury;

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga,
4) budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.

2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
A to trzeba oświadczyć w zgłoszeniu:
Art. 32.
4. 2) oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Sprawa jest prosta. Wnioskiem komisji rewizyjnej powinno być podjęcie uchwały, żeby prawnicy przygotowali opinię prawną o możliwej odpowiedzialności LOT-u wobec Miasta i wobec prawa karnego. Sami radni nie są prawnikami, żeby to rozstrzygnąć.

Prawnicy muszą odpowiedzieć na pytanie:

1.Czy w związku z faktem, iż LOT nie dotrzymał umowy z miastem, można wyegzekwować od LOT-u pieniądze, które miasto dało na wykonanie postumentu pod pomnik plus ewentualne odszkodowania i kary za nie dotrzymanie warunków, na podstawie których pieniądze publiczne zostały przeznaczone na postument.
2.Czy są przesłanki podejrzenia popełnienia przestępstwa karnego przez LOT (oszustwo, wyłudzenie, itp)
3.Czy LOT lub miasto dopełniło formalności wynikających z prawa budowlanego

Dopiero na podstawie takiej opinii prawnej radni będą wiedzieli jak dalej postąpić:
Czy wezwać do usunięcia pomnika i zwrotu przez LOT pieniędzy wraz z odsetkami, karami, odszkodowaniami itp.,
czy zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa,
czy wstrzymać dotację budżetową na LOT w celu zabezpieczenia ewentualnych kar odszkodowań lub kosztów ponownego wykonania pomnika.

Zwracam uwagę, że w tym momencie zagrożona jest kolejna ważna impreza promocyjna, na którą zostały już przeznaczone środki publiczne ? syrenalia.
W związku z powyższym niezbędne wydaje się wstrzymanie finansowania LOT-u z budżetu miasta do czasu wyjaśnienia sprawy.

Nie wyobrażam sobie nawet, że miasto dało pieniądze ?na gębę? i nie ma żadnych obwarowań umownych wykorzystania tych pieniędzy, skutkiem czego jest współfinansowanie samowoli budowlanej i rzeźby naruszającej prawa autorskie twórcy.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

JKUstka

Post autor: JKUstka » czwartek, 10 lutego 2011, 10:38

Po oświadczeniu Pana Rosy sprawa sie klaruje.
Pomnik został wadliwie wykonany.
Kierunki działania wskazał Adi.
Czy powierzone pieniądze nie zostały zdefraudowane?

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 10 lutego 2011, 10:50

LOT az tak mozcno zignorowal postanowienia umowy ? Czy poprostu nie przeanalizowal tego co podpisal ?
Forumowicze na gp mocno spuscili z tonu :lol:
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

JKUstka

Post autor: JKUstka » czwartek, 10 lutego 2011, 10:58

Włodzimierz Siudek pisze:
GRABARZ pisze: Tu trzeba szybkich i zdecydowanych decyzji

też uważam, że takie decyzje są najlepsze pod warunkiem dobrego rozeznania sprawy, pojmowania jej i kompetencji decyzyjnych. Moim zdaniem sprawa zabrnęła daleko i przecięcia węzła gordyjskiego nie będzie. Ot, przykład - w mojej ocenie nie ma żaden organ w Ustce kompetencji do odebrania sprawy LOT-owi, co jest postulatem Grabarza - no bo jak? Ktoś musi to rozstrzygnąć - a to może tylko niezawisły sąd. Poza tym boję się takich szybkich decyzji, gdy sprawa tak daleko.
Szybkie działanie w tym przypadku oznacza wyprostowanie wszystkich możliwych wad prawnych przed wejściem organów ścigania, czy konieczności rozstrzygania przez te organa(pewnie o to chodzi Grabarzowi).
Jak znam życie to może być słabo.Czytam wpis Adi-ego i obawiam sie, że pewnych znacznych powinności nie dokonano.
Czy LOT jest wlaścicielem Syrenki?
Czy ktoś sie orientuje jaki jest koszt naprawy pomnika?

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » czwartek, 10 lutego 2011, 11:35

Włodzimierz Siudek pisze:To nie jest koniec sprawy. Ciekawi mnie, czy pomnik zostanie, zgodnie z żądaniem autora usunięty i zutylizowany, czego oczekuje autor od LOT-u.(...)/quote]
Radny WS jak zwykle prawo pojmuje przez pryzmat czyjegoś widzi mi się. Ciekawi radnego czy pomnik zostanie usunięty, odpowiem pytaniem, a czy jest inna możliwość prawna skoro narusza on prawa autorskie M. Rosy? Prawidłowe pytanie powinno brzmieć nie czy tylko kiedy zostanie usunięty i powinno się to odbyć niezwłocznie.
GRABARZ pisze: (...)Kto powinien zapłacić za ponowne wykonanie modelu i formy? Z pewnością nie mieszkańcy - bo za to już raz zapłacili.
Moim zdaniem odpowiedź jest prosta. Model i forma były w pieczy LOT Ustka i z tego co wiadomo na polecenie reprezentującego LOT ówczesnego prezesa (będącego organem LOT) T. Laskowskiego zostały zniszczone. Wynika z tego, że koszty powinien ponieść LOT Ustka. Jeśli ówczesny prezes LOTu przekroczył swoje kompetencje albo podjął działania na niekorzyść organizacji którą reprezentował to LOT może dochodzić swoich roszczeń względem T. Laskowskiego. Nie znaczy to, że LOT może uzależniać naprawienie szkód względem rzeźbiarza i miasta od wcześniejszego naprawienia szkód przez Laskowskiego względem LOT.
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » piątek, 11 lutego 2011, 21:03

Kropla, która przelała szalę goryczy. Spieprzona rzeźba, spieprzony cokół, spieprzona reputacja, spieprzona cała sprawa. Zmarnowane publiczne pieniądze. Wprowadzona w błąd społeczność. Nie ma winnych - wszyscy odbijają piłeczkę. Naszym jedynym celem jest doprowadzenie pomnika do stanu zgodnego z autorskim - zwycięskim projektem. Jak ktoś miał odwagę podjąć decyzję o zniszceniu publicznego dobra, to niech teraz główkuje skąd wziąść kasę na ponowne wykonanie zniszczonego modelu i formy. Nie może być tak, że wszyscy się składamy, a w tym i nasze dzieci, a jakiś bezmyślny człowiek niszczy bezkarnie to co jest nasze wspólne. Aż dziw mnie bierze, że nikt publicznie nie chce, czy nie ma odwagi napiętnować tego haniebnego występku. To milczenie jest przyzwoleniem. Czekamy na wyjaśnienie całej jakże prostej sprawy - mamy niespożyte złoża cierpliwości, ale wszystko ma swój kres - cierpliwość również. W którymś momencie zleci ta kropla, która przeleje i szalę cierpliwości. Tego nie odpuścimy z pewnością.
Nie trzeba się nikogo bać. A jeśli ktoś się kogoś boi, to dlatego, że udzielił temu komuś jakiejś władzy nad sobą. (H.Hesse)

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » piątek, 11 lutego 2011, 22:38

GRABARZ pisze:Kropla, która przelała szalę goryczy. Spieprzona rzeźba, spieprzony cokół, spieprzona reputacja, spieprzona cała sprawa. Zmarnowane publiczne pieniądze. Wprowadzona w błąd społeczność. Nie ma winnych - wszyscy odbijają piłeczkę. Naszym jedynym celem jest doprowadzenie pomnika do stanu zgodnego z autorskim - zwycięskim projektem. Jak ktoś miał odwagę podjąć decyzję o zniszceniu publicznego dobra, to niech teraz główkuje skąd wziąść kasę na ponowne wykonanie zniszczonego modelu i formy. Nie może być tak, że wszyscy się składamy, a w tym i nasze dzieci, a jakiś bezmyślny człowiek niszczy bezkarnie to co jest nasze wspólne. Aż dziw mnie bierze, że nikt publicznie nie chce, czy nie ma odwagi napiętnować tego haniebnego występku. To milczenie jest przyzwoleniem. Czekamy na wyjaśnienie całej jakże prostej sprawy - mamy niespożyte złoża cierpliwości, ale wszystko ma swój kres - cierpliwość również. W którymś momencie zleci ta kropla, która przeleje i szalę cierpliwości. Tego nie odpuścimy z pewnością.
Tak, tej sprawy nie można odpuścić bo to by był znak, że wszelkiej maści krętacze mogą się w tym mieście bezkarnie panoszyć. Jakiż to byłby przykład dla dzieci, które zbierały złom, a które oszukano i wykorzystano jak wszystkich innych zaangażowanych w syrenkę.

rzfireck

Post autor: rzfireck » sobota, 12 lutego 2011, 15:52

Nie wiem czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, ale Ustka będzie się szczycić nieskazitelnym wizerunkiem (biznesowym) przez długi czas. Syrenka (pomysł) miała być magnesem przyciągającym tłumy (nie mylić z projektem)...
Jak to jest, że o przyszłości wykształciuchów decydują nie wykształciuchy? Takie rzeczy tylko w Polsce!

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » sobota, 12 lutego 2011, 22:19

rzfireck pisze:Nie wiem czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, ale Ustka będzie się szczycić nieskazitelnym wizerunkiem (biznesowym) przez długi czas. Syrenka (pomysł) miała być magnesem przyciągającym tłumy (nie mylić z projektem)...
Z punktu widzenia prawnego w obecnej sytuacji nie ma znaczenia czym miała być syrenka, jest symbolem łamania prawa. W wymiarze społecznym miała być naszą syrenką symbolem miasta i wspólnoty wszystkich mieszkańców, wyrazem lokalnej tożsamości. Z punktu widzenia promocyjnego i biznesowego miała być zapewne symbolem Ustki i jednocześnie rozpoznawalnym motywem i wzorcem do tłuczenia wszelkiej maści pamiątek i gadżetów związanych z miastem. A to co stworzono stało się symbolem lokalnego bagienka, buractwa i krętactwa kryjącego się w "przyssanych" do ratusza stowarzyszeniach i grupach wzajemnej adoracji, które zarówno ratusz jak i lokalną pseudoelitę drążą jak złośliwy zachłanny nowotwór. Pisząc o nieskazitelnym wizerunku biznesowym można mieć na myśli chyba tylko to, że ratusz do tej pory na dobrą sprawę raczej "nie skaził się" współpracą z biznesem (tym uczciwym z prawdziwego zdarzenia).

Zimny

Post autor: Zimny » niedziela, 13 lutego 2011, 00:38

czy Wy się czasem czytacie Panowie ??

Watergate to przy waszych rozważaniach bajka na dobranoc...ehh, że tak powiem czuwaj druhu drużynowy złapałem obozowego podglądacza :mrgreen:

mam nadzieje, że wasza walka będzie równa zeru, a jutro obejrzę sobie śliczną syrenkę :wink:

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » niedziela, 13 lutego 2011, 01:19

Zimny pisze:czy Wy się czasem czytacie Panowie ??

Watergate to przy waszych rozważaniach bajka na dobranoc...ehh, że tak powiem czuwaj druhu drużynowy złapałem obozowego podglądacza :mrgreen:
A czy Ty nie tylko czasem czytasz to co piszesz i przede wszystkim myślisz co piszesz? Sądząc po treści chyba nie.
Zimny pisze: mam nadzieje, że wasza walka będzie równa zeru, a jutro obejrzę sobie śliczną syrenkę :wink:
To tak jak byś napisał - mam w d... poszanowanie prawa, uczciwość, rzetelność prawdę, za to popieram kombinatorstwo, kunktatorstwo, niepraworządność, obłudę i chamstwo. Przemyślałeś to "Einsteinie"? Chyba nie bardzo. No chyba, że rzeczywiście masz aż tak spaczony system wartości, wówczas pozostaje tylko pogratulować Ci "wybitnego" światopoglądu i zakończyć dyskusję.

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » niedziela, 13 lutego 2011, 10:50

mam nadzieje, że wasza walka będzie równa zeru, a jutro obejrzę sobie śliczną syrenkę :wink:
Widać, dla kogoś kto się na kombinowaniu, cwaniakowaniu, kręceniu na lewo interesów, sprawa syrenki jest śmieszna. W końcu dla niego to norma, nic zdrożnego. W końcu na tym się wychował, w takim świecie żyje i się obraca.

Inni, szanujący prawa i zasady, nie zgadzają się z takim podejściem do tematu. I chwała im za to, że im się chce z lewizną walczyć i że się nie zgadzają na robienie ludzi w wała i z ludzi wała.
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

JKUstka

Post autor: JKUstka » niedziela, 13 lutego 2011, 11:31

Przesunęła się granica wrażliwości.

Awatar użytkownika
Ban.an

Post autor: Ban.an » niedziela, 13 lutego 2011, 13:43

Czy Ty człowieku czytałeś wypowiedź twórcy syrenki? Czy po prostu rzuciłeś okiem i dalej chrzanisz głupoty? Sam uważam, że chłopacy trochę za szybko i chaotycznie jadą, ale mają rację w tym co robią.
Ja mam nadzieję, że uda się załatwić tą sprawę jak należy i syrenka będzie według projektu - piękna słowianką, a tym czym jest teraz - hołdem dla enerdowskich drużyn pływaczek.
" (...) możliwość, by miastem rządzili wybierani szacowni członkowie społeczności, którzy obiecają, że nie będą się wywyższać ani przy każdej okazji zdradzać publicznego zaufania, natychmiast stała się tematem żartów w całym mieście"
T.Pratchett

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » niedziela, 13 lutego 2011, 14:37

Zły wpis Zimny - powinno być - do forumowych pieniaczy dołączył Artysta dr. Michał Rosa - człowiek, który wygrał konkurs na ustecką syrenkę, i który niestety dopomina się respektowania swoich praw. Co to za banda durni, którzy chcą normalnej sytuacji.

Widzę, że przytoczony przez dopalacza "beret" nadal Zimnego mocno uwiera. Nie pomogło nawet oświadczenie Artysty.
Nie trzeba się nikogo bać. A jeśli ktoś się kogoś boi, to dlatego, że udzielił temu komuś jakiejś władzy nad sobą. (H.Hesse)

Zimny

Post autor: Zimny » niedziela, 13 lutego 2011, 20:29

okej, okej ...macie rację, tylko po co :mrgreen:

Grabarz a co do listu Pana Rosy, to mam wrażenie, że baardzo został zmotywowany do napisania go.
Zmotywowany w sensie waszych waszych agitacji ofkors :wink:

Awatar użytkownika
Ban.an

Post autor: Ban.an » niedziela, 13 lutego 2011, 20:41

Zimny pisze:okej, okej ...macie rację, tylko po co :mrgreen:
Dziwny jesteś. Czyli jak zrobię sobie skrót przez Twoją posiadłość, przy okazji niszcząc sporą jej część, to też nie będziesz miał nic przeciwko, bo z tego korzystają ludzie?
Wydano publiczne pieniądze ( ze zbiórki publicznej, to publiczne ), miała być postawiona konkretna rzeźba, a stoi jakiś bohomaz. O tym gdzie są winni, wiadomo. To czemu ich nie ukarać?
Jeśli będziemy się tak zachowywać, na tym pierd..... grajdołku dalej będzie tak, jak jest.
Nie ma, że ktoś odwala fuszerke w robocie i dalej pracuje i nie ponosi za to żadnych konsekwencji.
" (...) możliwość, by miastem rządzili wybierani szacowni członkowie społeczności, którzy obiecają, że nie będą się wywyższać ani przy każdej okazji zdradzać publicznego zaufania, natychmiast stała się tematem żartów w całym mieście"
T.Pratchett

Zimny

Post autor: Zimny » niedziela, 13 lutego 2011, 22:38

Ban.an a tak z ciekawości spytam..nigdy nie nawaliłeś czy coś w tym względzie, nie stanąłeś na zakazie albo przeszedłeś na czerwonym jak nic nie jechało :wink:

chodzi mi o,jak to napisałem wcześniej, zebraniowych pieniaczy... lubię obserwować ludzi i ich zachowanie i gatunek krzyczący rozpoznaję na kilometr :twisted:

nawet jeśli mają racje (prawną) po co burzyć coś co już powstało ?? i nie budzi powszechnego zniesmaczenia jak nam próbuje wmówić kolega Wajper and Friend's

jak czytam takie posty przypomina mi się modlitwa z "Dnia Świra"

PACE BROTHER :wink:

ODPOWIEDZ