DOKONAŁA SIĘ HISTORYCZNA CHWILA

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
iXik

Re: uszkodzona syrenka - galeria zdjeć

Post autor: iXik » piątek, 20 sierpnia 2010, 17:47

?Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa?
Ronald Reagan

Obrazek nie piszę poprawnie po polsku

Adi

Re: DOKONAŁA SIĘ HISTORYCZNA CHWILA

Post autor: Adi » piątek, 20 sierpnia 2010, 20:06

Najlepiej mi pasuje do tej sytuacji powiedzenie marszałka Piłsudskiego (nagranie dla pełnoletnich):
http://www.youtube.com/watch?v=Wgc2IBSL ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
GRABARZ
Kontakt:

Post autor: GRABARZ » piątek, 20 sierpnia 2010, 20:19

GRABARZ pisze:Więc cóż - szczerze mówiąc (pisząc), jestem trochę zawiedziony. Jako, że należałem do jednych z najbardziej zagorzałych zwolenników projektu Pana Michała Rosy, tak teraz odnoszę wrażenie jakby ktoś inny w całej koncepcji maczał palce ...

Zastanawiam się, czy nie można było jeszcze przed odlaniem pomnika w metalu zrobić jego gipsowego odlewu w skali 1:1...

Artur Grabarczyk
rzeźbiarz pisze:Oświadczam, że odlana w brązie figura syrenki jest niezgodna z wykonanym przeze mnie modelem autorskim figury w gipsie w skali 1:1, przekazanym zleceniodawcy w celu zamówienia odlewu w brązie w odlewni.
Fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Informuję,że podjąłem stosowne kroki w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i doprowadzenia do wykonania odlewu figury w brązie, zgodnego z moim autorskim modelem w gipsie.

Porównanie: głowy figury syrenki w modelu mojego autorstwa w gipsie oraz odlewu wykonanego przez odlewnię w brązie (fotografie modelu z dokumentacji autora).

Jerzy Michał Rosa

art.rzeźbiarz

Tak jak wcześniej przypuszczałem - panie Michale - jestem tak samo jak i Pan zbulwersowany zaistniałą sytuacją. Twarz Pańskiego autorstwa, a to co nam zaprezentowano to różnica między niebem a ziemią. Nie pomyliłem się obstając za Panem, jako wykonawcą i powiem z ręką na sercu, że kamień spadł mi z serca, ale co dalej z tym fantem począć???
Nie trzeba się nikogo bać. A jeśli ktoś się kogoś boi, to dlatego, że udzielił temu komuś jakiejś władzy nad sobą. (H.Hesse)

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » piątek, 20 sierpnia 2010, 20:21

LOT Ustka pisze: Mimo tych przykrych wypadków ciągle wierzę w ludzi, proszę spojrzeć jak wielu ustczan wsparło budowę pomnika.

LOT "Ustka"
Jeśli można tą drogą, to proszę pamiętać o dzieciach z klasy 2a (rok szkolny 2009/2010) ze Szkoły podstawowej nr. 2 w Ustce, prowadzona przez p. Sylwia Mencel. Ich zaangażowanie powinno zostać wykazane na tablicy pamiątkowej.
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » piątek, 20 sierpnia 2010, 21:02

Dajcie spokój z tą tablicą.przecież to kaszana i tyle.Marudo , co jeszcze ?Może ciebie dopisać jako rodzica?Grupę krwi itd.?
Może lepiej jakieś motto , coś z morzem.Jedno zdanie dające do myślenia.Jest Józef Conrad Korzeniowski , Zaruski i cała reszta.Cytat by się znalazł.Trochę wysiłku a nie na odpier....Cały szacunek dla sponsorów ale kogo do diabła obchodzi akurat w tym miejscu jakaś lista.To nie film.
Nie profanujcie .Czasem czy na ogół mniej jest więcej.Nie można byś aż tak małostkowym.Wstydu nie macie.To nie jest cool.Niszczycie w ten sposób waszą pracę i pomysł.
Kaszanką to już jest ten cokół.Przecież pomnik jako całość musi być wpasowany w miejsce gdzie stoi.Czy nie?
Głaz narzutowy w okolicy można znaleźć.Do tego transport , osadzenie i rozwalenie starego betonowego cokołu to 5 góra 8 tys. zł.
Nóż mi się w kieszeni otwiera jak pomyślę co można zrobić za 30 tys.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » piątek, 20 sierpnia 2010, 22:20

Topilzin pisze:.Marudo , co jeszcze ?Może ciebie dopisać jako rodzica?Grupę krwi itd.?
Jak bym miał takie ambicje to bym dał 500 i był bym wymieniony.
Topilzin pisze: Może lepiej jakieś motto , coś z morzem.Jedno zdanie dające do myślenia.Jest Józef Conrad Korzeniowski , Zaruski i cała reszta.Cytat by się znalazł.Trochę wysiłku a nie na odpier....Cały szacunek dla sponsorów ale kogo do diabła obchodzi akurat w tym miejscu jakaś lista.To nie film.
Nie profanujcie .Czasem czy na ogół mniej jest więcej.Nie można byś aż tak małostkowym.Wstydu nie macie.To nie jest cool.Niszczycie w ten sposób waszą pracę i pomysł.
W takim razie wypadało by nie wymieniać z imienia nikogo, a nie wymieniać tylko wybranych.
to jest właśnie profanacja, Czyjegoś zaangażowania.
Albo się wymienia wszystkich, albo nie wymienia nikogo z imienia.
Topilzin pisze: Kaszanką to już jest ten cokół.Przecież pomnik jako całość musi być wpasowany w miejsce gdzie stoi.Czy nie?
Głaz narzutowy w okolicy można znaleźć.Do tego transport , osadzenie i rozwalenie starego betonowego cokołu to 5 góra 8 tys. zł.
Nóż mi się w kieszeni otwiera jak pomyślę co można zrobić za 30 tys.
Było zgłosić pomysł, jak zaoszczędzić 22-25 tysięcy
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » piątek, 20 sierpnia 2010, 22:38

Marudo .Oczywiście że na pomniku nie powinno być nic o sponsorach.To jasne jak niebo.Nikt nie lubi reklam w necie.Nikt nie czyta więcej jak 3 linijki,i 5 sek.
Nie powinno być nic co nie ma związku z miejscem , pejzażem i sytuacją.
Sponsrzy czegokolwiek powinni mieć miejsce gdzieś w Ratuszu.Jak zaoszczędzić pieniądze?Proste , jesteśmy w byłych Prusach a te były zawsze oszczędne.Można zrobić wpis że miasteczka do 20 tys mieszkańców nie mogą mieć więcej na państwowyh etatach niż 10 osób.Na wydatki Fryderyk jeden i drugi mawiał "merde" i wynocha bo nie pierdzę pieniędzmi.Pytanko , kto zawiadował w tym syrenkowym wypadku pieniędzmi?
Ostatnio zmieniony piątek, 20 sierpnia 2010, 22:58 przez Topilzin, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 20 sierpnia 2010, 22:45

Pan Edward pewnie zalamany bedzie...
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 21 sierpnia 2010, 08:13

Popieram Topka.
Ta tablica na pomniku to obciach.

Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Ban.an

Post autor: Ban.an » sobota, 21 sierpnia 2010, 10:27

Ja, jak już wspominałem, uważam ten postument za chybiony pomysł. Głaz i byłoby git, wyglądałoby bardziej naturalnie i klimatycznie.
A tablice sponsorów można przenieść do ratusza, na przeciw wejścia.
" (...) możliwość, by miastem rządzili wybierani szacowni członkowie społeczności, którzy obiecają, że nie będą się wywyższać ani przy każdej okazji zdradzać publicznego zaufania, natychmiast stała się tematem żartów w całym mieście"
T.Pratchett

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 21 sierpnia 2010, 10:34

W ostecznosci sam niższy postument bym zostawił(za duzo roboty) a syrenke bym posadził na duzym głazie.

Moze Topek by sprezentował głaz?
Wiem ze ma taki -moze troche za duzy ale mozna przyciąc.:)

Obrazek
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Wajper

Post autor: Wajper » sobota, 21 sierpnia 2010, 11:08

1. Nowa Syrenka również zostanie zniszczona, kamera i światła spotka ten los jakieś 60 sekund wcześniej. Szkoda kasy, zdejmijcie ten badziew. Polak jak raz się uprze, nie popuści.
2. Cokół z tablicą zostawcie. W sam raz na nagrobek będzie, do zbiorowej krypty, w której będą chowani "ludzie najbardziej zasłuzeni dla Ustki", wiecie, taki lokalny Wawel - jak unieśmiertelniać, to solidnie i z pompą, dziwne, że jeszcze coś takiego nie powstało. Możnaby taką krypte wybudować za kasę ze sprzedaży Syrenki na aukcji, na pewno jakiś bogaty świr kupi.
"Muzyka to przyjemność, jakiej dusza ludzka doświadcza przez liczenie, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z liczeniem."
Gottfried Wilhelm Leibniz

Awatar użytkownika
Korybut

Post autor: Korybut » sobota, 21 sierpnia 2010, 11:27

wystarczyłoby zamontować jakąś kamerę w pobliżu i problem z dewastacją z głowy.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » sobota, 21 sierpnia 2010, 11:44

Nie bardzo wiem dlaczego syrenka jest zakryta.Wstyd komuś za ludzką głupotę i podłość?
Niech stoi okaleczona i przypomina o tym.Takie lusterko w którym sami się możemy obejżeć.Szkoda mi jej teraz , przez ten akt wandalizmu zyskała moją sympatie.
Ta jej smutna twarz.Jakby przeczuwała.Z resztą to nie jeden uszkodzony element portu.Nawet pasuje w landszaft jak się obejżeć dookoła.

rzeźbiarz

Post autor: rzeźbiarz » sobota, 21 sierpnia 2010, 14:20

W związku z zaistniałą sytuacją zwracam uwagę na konieczność oddzielenia aktu wandalizmu, jakim jest uszkodzenie pomnika syrenki, od niezgodności odlewu w brązie z modelem autorskim w gipsie.
Podkreślam, że uzyskanie formy rzeźbiarskiej zgodnej z gipsowym modelem autorskim nie stanowi 'prac wykończeniowych' na odlewie w brązie. Jest to sprawa o wiele bardziej skomplikowana formalnie i technologicznie, i nie należy jej bagatelizować.

Przypominam porównanie (fotografie z dokumentacji autora).

Jerzy Michał Rosa
artysta rzeźbiarz

porównanie:
Załączniki
porownanie_000.jpg

Alabama

Post autor: Alabama » sobota, 21 sierpnia 2010, 16:17

Rzeczywiscie olbrzymia roznica! Jak moze ktos brac sie za dzielo sztuki, jesli jego glownym "talentem" jest prostackie odwalanie roboty?!
@ rzezbiarz: wspolczuje Panu. Wyobrazam sobie, jak trudne jest zycie artysty w tym kraju.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 21 sierpnia 2010, 17:05

Wyobrazam sobie, jak trudne jest zycie artysty w tym kraju.
Nie pisz w tym kraju bo to także Twój kraj.

Pozdro

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » sobota, 21 sierpnia 2010, 21:58

Po piątkowemu oszpeceniu, nowemu pomnikowi syrenki w Ustce trzeba będzie obciąć głowę i wykonać nowy jej odlew. Osiem lat temu głowę straciła kamienna figura kobiety z pomnika dedykowanego Ludziom Morza.
Po piatkowemu ...No Topek mozesz malego szampana obalac ..jednak glowa na gwint.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
inkwizytor

Post autor: inkwizytor » sobota, 21 sierpnia 2010, 22:37

To nawet dobrze, że na gwint! W grudniu będzie można przykręcić głowę z czapeczką mikołajową, a na Wielkanoc można przykręcić pisankę! :lol: :lol: :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » sobota, 21 sierpnia 2010, 22:40

Proponuje lewy gwint aby głupole nie odkręcili w nocy.Musi to zostać jednak między nami. :lol:

ODPOWIEDZ