W Ustce spadają dochody z opłaty uzdrowiskowej.

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Koper

OPŁATA KLIMATYCZNA

Post autor: Koper » poniedziałek, 25 lipca 2005, 14:18

Panowie Wiceburmistrz, Sekretarz i Rzecznik prasowy UM w Ustce

Zostałem dzisiaj - ku swojej wielkiej radości - inkasentem UM w Ustce i spoczywa na mnie obowiązek pobierania tej opłaty o od osób przyjezdnych przebywających w mieście. Chętnie więc pobiorę tę opłatę również od Panów!

Proszę się nie obawiać: stawka wynosi jedyne 1,50 PLN za dzień i szybko się zwraca dzięki karnetowi, który również Panowie ode mnie otrzymają, np. za wejście do Vivy i do Maaxa jest aż 10% zniżki! Można też taniej kupić sandały zdrowia!

Akcję nagłośnimy tak, że w całym urzędzie zabraknie kwitariuszy, bo nawet ustczanie będą opłatę tę uiszczać wzamian za szansę wylosowania kina domowego!

Proszę o wyznaczenie terminu, kiedy mogę pojawić się w Urzędzie z kwitariuszem.

Pozdrawiam-;)

Inkasent Urzędu Miasta w Ustce

anima13

Post autor: anima13 » poniedziałek, 25 lipca 2005, 16:01

Co by nie być posądzoną o kwietyzm w sprawie kwitów....
Czy opłata klimatyczna dotyczy li jedynie przy-jezdnych? Czy nie można poszerzyć grupy docelowej o wy-jezdnych, którzy - jezdnymi przez lata będąc z dobroczynności klimatu usteckiego korzystali?
A pytam dlatego, ponieważ bonusy wspomnianej akcji bardzo kuszące, a zwłaszcza możliwe do wygrania sandały zdrowia (zastanawiam się czy w sandałach po zdrowie czy w zdrowiu w sandałach czy w zdrowych sandałach zdrowy duch). I kwita... :lol:

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » poniedziałek, 25 lipca 2005, 19:53

Zwykła złośliwość czy niewiedza? Opłata klimatyczna pobierana jest we wszystkich miejscowościach uzdrowiskowych - i jest przeważnie wyższa niż w Ustce. Ciekawostka - wioska Mielno zbiera z tej opłaty ponad 2 razy więcej pieniędzy niż Ustka - i czytałem narzekania, że tam też nie wszyscy płacą...
Edward Zając

Koper

Post autor: Koper » wtorek, 26 lipca 2005, 12:44

Ani złośliwość, ani niewiedza!

Zostałem przymuszony do pobierania opłaty miejscowej na rzecz Urzędu Miasta i staram się sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Czekam na wpłatę Wiceburmistrza, Sekretarza i Rzecznika za okres np. do końca kadencji... Przebywają w Ustce dużo dłużej niż moi turyści, korzystając z walorów uzdrowiska.

Skarb miasta może wzbogacić się w ten sposób o kilkaset zlotych!

Inkasent UM w Ustce

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » wtorek, 26 lipca 2005, 13:09

Gdyby mieli płacić wszyscy, również mieszkańcy, to proszę nie zapominać o sobie. Natomiast nikt nie pobiera opłaty od osób, które przyjeżdżają do Ustki na kilka godzin, na plażę czy do pracy.
Jeśli ma Pan jakiś prostszy sposób pobierania tej opłaty, to może warto go tu zaprezentować - lub przejść się do Wydziału promocji.
Oczywiście, można sobie wyobrazić, że uczciwy kwaterodawca nie bawi się druczkami, tylko gdzieś notuje sobie ilość osobodni, po sezonie mnoży to przez opłatę i niesie pieniądze do kasy miejskiej ... Proste, bez biurokracji, ale "wszystko to być może, ale ja to między bajki włożę" - jak pisał pewien poeta.
Edward Zając

trener selekcjoner

Post autor: trener selekcjoner » wtorek, 26 lipca 2005, 21:05

Problem opłaty klimatycznej istnieje od lat. To normalne , że turyści nie chca płacić, bo nie bardzo wiedzą za co. A to nic innego jak kolejny podatek, zaserwowany przez ustawodawcę. Prowadzę taką działalność, więc zliczyłem , że różnych obciążeń dodatkowych typu opłata klim., abonament tv , Zaiks, jakieś kontrole Sanepid i tym podobne, podatek dla skarbówki może być kilkanaście. Dlatego tyle niechęci do ich płacenia. Gdyby można było zmniejszyć te płatności, a zwiększyć ilość podatników wogóle, przecież opłaty klimatycznej nie płaci w Ustce pewnie z 70% gestorów bazy noclegowej - tych letnich. Problem więc w braku możliwości rozpoznania kto to robi po cichu i ściągnięcia formalnie. Szkoda, że nie płacą wszyscy właściciele, bo o tyle jest mniej pieniędzy na drogi i inne rzeczy w mieście.

Edward

Post autor: Edward » wtorek, 26 lipca 2005, 22:15

Dzisiaj w muszli na promenadzie spotkał się z mieszkańcami i wczasowiczami Janusz Korwin - Mikke. Dużo mówił również o podatkach.
Gdy w czasie spaceru po Ustce, również nową Chopina, sprowadziłem rozmowę na opłatę klimatyczną - też był przeciw. Jednak uzasadnienie było ciekawe - gdyby wszystkie przetargi były otwarte i gospodarka miejska przejrzysta, to kasa miejska by więcej na tym zyskała, niż z tych drobnych obciążeń spychających ludzi do szarej strefy.
Więcej na ten temat w kolejnej "Ziemi Usteckiej".
Edward Zając

Koper

POBIERZMY KWITARIUSZE!

Post autor: Koper » czwartek, 28 lipca 2005, 13:05

Z punktu widzenia miasta opłata klimatyczna jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, z punktu widzenia hotelu czy ośrodka wczasowego jest obciążeniem niewiekim więc akceptowalnym, z punktu widzenia mieszkańca, który wynajmuje dwa pokoje i zostaje wzamian mianowany miejskim inkasentem - jest to absurd! Szczególnie, kiedy widzi jak wszyscy sąsiedzi za nic maja kwitariusze i bez żadnych ogródek wynajmują nie swoje, a komunalne mieszkania.

Ryba psuje się od głowy. Proszę więc raz jeszcze, aby Wiceburmistrz, Sekretarz i Rzecznik UM w Ustce uiścicli opłatę klimatyczą za okres do końca kadencji, pomimo tego, że nie muszą tego robić. Przekonuje mnie Jan Rokita, mówiąc, że władza musi spełniać surowsze wymogi niż tylko nie lamać prawa. Czy pobrali Panowie kwitariusz?

Proszę również, żeby wszyscy usteccy radni ujawnili ile przez wakacje zebrali opłaty klimatycznej. Nawet jeśli nie maja pensjonatów, przyjmują w domach rodzinę i znajomych z Polski, którzy podlegaja uchwale... rady miejskiej przecież.

Oczekuję w szczególności oświadczenia Skarbnika Miejskiego o tym, ile w tym roku pobrał opłaty klimatycznej od swoich gości.

Czy Pan Korwin-Mikke spał w Ustce? Czy ktoś pobrał od niego opłatę klimatyczną? Czy goście UM przebywający w Ustce dłużej niż 1 dobę płaca opłate klimatyczną czy teżmaja przywileje nad moimi gośćmi?

Moje wezwanie nie jest wcale bardziej zabawne od grożenia postepowaniem karno-skarbowym za niepobranie kwitariusza z kasy urzędu przez osoby, które nieopatrznie zgłosiły swoją działaność w urzędzie.

Ze skrupulatnymi pozdrowieniami

Inkasent UM w Ustce
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 lipca 2005, 22:44 przez Koper, łącznie zmieniany 1 raz.

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » czwartek, 28 lipca 2005, 18:22

Przyznaję w wielu wypadkach rację, ale opłaty nie są wymysłem usteckiej rady. Radni mogli jedynie decydować o wysokości stawek.
Ustawa nie daje możliwości pobierania opłat od osób przebywających krócej niż przez jedną dobę.
Dla ścisłości: p. Janusz Korwin-Mikke nie nocował w Ustce - o 20.00 miał następne spotkanie w Rowach.
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 28 lipca 2005, 20:18

gdyby wszystkie przetargi były otwarte i gospodarka miejska przejrzysta, to kasa miejska by więcej na tym zyskała, niż z tych drobnych obciążeń spychających ludzi do szarej strefy.
No to Waldex by zbańczył czy nie? :lol:

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 28 lipca 2005, 20:23

Przekonuje mnie Jan Rokita, mówiąc, że władza musi spełniać surowsze wymogi niż tylko nie lamać prawa.
Uhuhuhuhhuuuuuu a co na to były burmistrz?
Przychodnia?
Była?
A kto dopisał usługi turystyczne do funkcji budynku?Nie przypadkiem p.Grzybowski?
No chyba jaja Pan sobie robisz -ja tu zdzieram paluchy a Pan okrągłe zdanko pana Janka i ok?

Edward

Post autor: Edward » czwartek, 28 lipca 2005, 21:58

Im bliżej wyborów, tym więcej obietnic, gładkich zdań - starannie wyreżyserowanych, niczym rola w teatrze. I większość daje się na to nabrać - chociażby na starannie wyreżyserowany start Cimoszewicza.
Zresztą - w ciągu ostatnich 20 lat w Ustce też zebrało się tyle spraw, że starczy na interesujcą książkę. Tylko kto odważy się ją napisać?
Na forum łatwiej ...
Trzeba zajrzeć do Bytowa, czy nadal tam ukazują się "Towarzysze" - odcinki z życia tamtejszych "elit" politycznych.
Edward Zając

Koper

Post autor: Koper » czwartek, 28 lipca 2005, 22:41

No masz babo placek...

Ja tu gorliwie chcę zbierać opłatę klimatyczną i pozyskuję nowych płatników dla dobra miasta, a ci mnie jeszcze o kampanię prezydencką posądzą.

Panie Edwardzie, przede mną nie trzeba bronić naszych władz - sam to najczęściej robię!

Koper

ZAPYTANIE INKASENTA

Post autor: Koper » piątek, 29 lipca 2005, 13:09

Niestety, podpisując umowę o pobieranie inkaso nie zostałem właściwie przeszkolony i nie wiem, co mam czynić, kiedy moi goscie nie chcą placić klimatycznego?

Przychodzą mi do głowy następujące mozliwości:
A. wywieźć poza miasto
B. wezwać straż miejską
C. zgłosić do sądu grodzkiego

Rozumiem, że wprowadzając w życie tę zbawienną uchwałę, urząd przygotował się również na taki scenariusz. Proszę o jasną odpowiedź.

jaskuł

Post autor: jaskuł » piątek, 29 lipca 2005, 14:31

Koper w punkcie B powinno być straż ale graniczna a nie miejska :wink:

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 31 lipca 2005, 16:12

Dla "Koper": Nie bronię usteckich władz! Staram się bronić pewnych zasad, a nie osób czy nieformalnych ukladów. Dlatego obrywało się władzom poprzedniej kadencji, a i część składu obecnej Rady też jest mocno niezadowolona z tego, co piszę. Nawet rozważają możliwość wydania własnego pisma jeszcze przed końcem kadencji. Fakt, od paru miesięcy coś zaczęło się zmieniać w usteckiej Radzie - i trudno te zmiany oceniać pozytywnie. Trudno też tłumaczyć wszystko latem czy gorączką przedwyborczą, chociaż niektórzy już zaczęli kampanię.
Edward

Grzegorz

I tu koper mnie rozbawiłeś ..

Post autor: Grzegorz » niedziela, 31 lipca 2005, 19:59

Fajnie , że dotknoleś tego tematu , w Ustce co druga rodzina ma zyski z wynajmu ale jakim kosztem , ludzie śpią po strychach, w piwnicach a nawet na działkach pod namiotem , żeby troszke dorobić.
Chcą w sezonie zarobić parę goszy , bo nikt nie myśli o pracy w mieście nikogo nie interesuje stworzenie nowych miesc pracy.
Koper masz kupe racji.
Pozdrawiam

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » niedziela, 31 lipca 2005, 22:02

Jest jeszcze jeden problem: opłaty klimatyczne nie są wymysłem usteckich władz. I drugi: tak się składa, że zwykle koszty promocji ponoszą ci, którzy bezpośrednio zyskują na przyjeżdżających gościach. Tak jest w sąsiednich krajach, gdzie bez protestu pobierane są opłaty od każdego łóżka czy miejsca w restauracji. Z tych pieniędzy Stowarzyszenie grupujące osoby mające zyski z turystyki organizuje wszelkiego rodzaju promocję. U nas jest od tego Lokalna Organizacja Turystyczna. Znakomita większość branży "turystycznej" uważa jednak, że promocja to sprawa "urzędu". W europejskich krajach "branża" wydaje na reklamę nawet do 30% zysków - porównajmy to z Polską!
Edward

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » niedziela, 31 lipca 2005, 22:10

Właściwie to Grzegorz i Koper mają rację! Urząd nie powinien pobierać opłaty klimatycznej, nawet powinien zlikwidować Wydział Promocji. To cała branża turystyczna powinna tak promować swoje biznesy, aby przyjechało do Ustki możliwie najwięcej gości. Przecież ludzie z branży najlepiej wiedzą, czego oczekują wczasowicze wybierający się na urlop.
Edward Zając

Grzegorz

Panie Edwardzie

Post autor: Grzegorz » niedziela, 31 lipca 2005, 22:52

Ludzie w Polsce nie mają takich pensji jak na zachodzie CYTAT:(Tak jest w sąsiednich krajach, gdzie bez protestu pobierane są opłaty od każdego łóżka czy miejsca w restauracji) nasz Papież , kiedyś powiedział "Odpocznijcje Po Pracy - Nabierajcie Sił" i to nie jest wina Polaków , że ich nie stać na odpoczynek , ponieważ uważam , że Polak potrafi pracowac ale nasze zarobki są bardzo mizerne w porównaniu z krajami zachodnimy.
Panie Edwardzie prosze nie podawać przykladów opłat z krajów zachodnich , ponieważ mamy inne dochody.

ODPOWIEDZ