W Ustce spadają dochody z opłaty uzdrowiskowej.

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » poniedziałek, 1 sierpnia 2005, 08:29

Pisząc o "branży turystycznej", w małym stopniu brałem pod uwagę te osoby, które przez sezon starają się wynająć 1 czy 2 pokoje. Proszę przejść się po dzielnicach "domków" jednorodzinnych" - prawie każdy to pensjonat 2 lub 3-piętrowy. To nie wczasowiczów przyjeżdża mniej - to baza noclegowa wciąż się zwiększa. Na całym wybrzeżu trwa bezwzględna walka o klienta. Jeśli ktoś zabudowuje działkę niemal po obrysie i oferuje tylko miejsce do spania i telewizor w razie złej pogody, i liczy, że "władze" powinny mu dostarczyć wczasowiczów pod próg ....
Szansą jest Lokalna Organizacja Turystyczna - jeśli skupi więcej członków, którzy będą myśleć o interesie całej branży turystycznej. Niestety, ostatnio i ta organizacja dała się wciągnąć w prywatne rozgrywki promenadowego biznesu ....
Edward Zając

Edward

Opłaty

Post autor: Edward » poniedziałek, 1 sierpnia 2005, 08:47

Jeszcze jedno - co do niskich pensji. W Ustce jest też spora grupa osób o niskich dochodach, które nie mają możliwości zarabiania na sezonowym handlu czy wynajmie pokoi. Można nawet powiedzieć, że nie zarabiając - ponoszą zwiększone koszty mieszkania w kurorcie oraz znoszą wszelkie niedogodności z tym związane. Czy te osoby powinny w równym stopniu partycypować w kosztach promocji, co osoby osiągające jakiś dochód z obsługi wczasowiczów?
Edward Zając

Grzegorz

Post autor: Grzegorz » piątek, 12 sierpnia 2005, 19:56

Panie Edwardzie żyjemy w dziwnym mieście , które przez góra 40 dni jest miejscem zamieszkania wielu ludzi, wczasowicze to dziwni ludzi mają kupe wolnego czasu , przez nich mamy straszne kolejki w sklepach, z parkowaniem samochodu też jest problem, o ciszy nocnej nawet nie wspomnę ale niech Pan pamięta Ci ludzie kochają Ustkę i chcą w niej odpocząć chociaż na chwilę. Od nas wymagają troszkę zrozumienia od władz naszego miasta bezpieczeństwa i czystosci.
Panie Zając ale dla nas te ciężkie 40 dni daje nam prawo pochwalić się w Polsce bądz za granicą, że mieszkamy w Ustce, nadmorskim kurorcie często odwiedzanym przez turystów w sezonie letnim.
Panie Zając jeśli chodzi o korzyści Ustczan z sezonu to mnie Pan rozśmieszyl, każdy chce zarobic , pomysłów jest dużo ale najgorsze jest to, że niektórzy myślą , że samo zameldowanie w Ustce (kurorcie) da im pieniądz to są w błędzie.
''łatwiej jest krytykować niż samemu zaryzykować''

Edward

Post autor: Edward » sobota, 13 sierpnia 2005, 09:13

Panie Grzegorzu, ja też jestem dumny z tego, że mieszkam w Ustce. Wydaje mi się też, że sporo robię dla spopularyzowania walorów naszego miasta. Bywało jednak i tak, że gdy z własnej inicjatywy promowałem miasto na forum ogólnopolskim, zamiast uznania spotykałem się z pretensjami i niechęcią, nawet nienawiścią. W moich planach "Ziemia Ustecka" miała być pismem zajmującym się, przede wszystkim, promocją miasta. Ale niektórym to przeszkadzało ...
Edward Zając

trener selekcjoner

Post autor: trener selekcjoner » sobota, 13 sierpnia 2005, 14:49

Policzmy, miasto ma dochód 400.000 z opłaty klimatycznej rocznie, to oznacza, że było to ok. 270.000 osobodni. W lecie przebywa każdego dnia , powiedzmy 50.000 osób mnożymy to przez 50 dni, razem 250.000 razy 1.50 zł to 375.000 zl, jednak przez cały rok przebywają w Ustce kuracjusze, z pobieżnego szacunku wynikało by, że do kasy miejskiej nie przybywa w ciągu roku od 200.000 do 500.000 zł. Szkoda.
Problem opłaty klimatycznej jest aktualny od kilku ekip, każda chciała ten problem uregulować, obecnie działanie jest oparte o marketing pozytywny, turyści są zachęcani kinem domowym. Brakuje dla równowagi kilku działań o charakterze kontrolnym, o czym pisze jeden z poprzedników. Tu jednak mogą wystąpić trudności natury prawnej, nie ma pewnie przepisów wykonawczych regulujących procedurę kontrolną, możliwość wejścia do czyjegoś prywatnego domu, oczekiwanie wiarygodnego oświadczenia woli. To trochę tak jak z kontrolowaniem abonamentów radiowotelewizyjnych, też było to bardzo trudne.

Edward

Opłata klimatyczna

Post autor: Edward » sobota, 13 sierpnia 2005, 16:30

Rozmawiałem na ten temat z JKM - dla niego jest to typowy problem socjalistyczny - urząd bierze pieniądze od mieszkańców, część przeznaczając na utrzymanie urzędników obsługujących temat, a resztę na właściwy cel. Zwykłe marnotrawstwo środków - coś jakby kupować u trzeciego pośrednika, zamiast pojechać do hurtowni. Problem w tym, że miasto przestając pobierać opłatę klimatyczną, powinno też przestać zajmować się promocją i traktować branżę turystyczną tak samo, jak każdą inną działalność gospodarczą. Można się nawet zastanawiać, czy wspieranie z publicznych pieniędzy tylko jednej branży, jest zgodne z prawem? Dla unijnych prawników byłby to ciekawy temat.
Edward Zając

Edward

Opłata klimatyczna

Post autor: Edward » sobota, 13 sierpnia 2005, 16:40

Do :Trener selekcjoner". Wyliczenie całkowicie błędne - pomyliłeś się o jedno zero! 50x50 000=2 500 000. Niby zero, a wynik 10x większy! Oczywiście, trzeba też wziąć pod uwagę, że nie dla każdego sezon trwa 50 dni. Bywa, że tylko 30, ale są też obiekty całoroczne.
Edward Zając

Kazimierz B.

Post autor: Kazimierz B. » sobota, 13 sierpnia 2005, 16:50

I pomysl jeszcze Edwardzie że ten trener jest w Komisji Rewizyjnej strach pomysleć jak oni rozliczaja burmistrza jezeli takie byki szczelają przy prostych obliczeniach.

Moze dla kandydatów na radnego trzeba egazmin z matematyki robić ;-)

Edward

Post autor: Edward » sobota, 13 sierpnia 2005, 17:01

Widzę p. Kazimierzu, że ma Pan lepsze rozeznanie w tym, kto jest kim na forum. Dla mnie anonim to anonim - i tylko niekiedy domyślam się, kim jest naprawdę.
Edward Zając

Kazimierz B.

Post autor: Kazimierz B. » sobota, 13 sierpnia 2005, 19:23

Właściwie bardziej domyślam się niz wiem ale wystarczy poczytać wypowiedzi i połączyć pewne fakty a sprawa staje się jasna. NApewno teżjest to obciążone błędem i mogę sie mylić.

Edward

Opłata klimatyczna

Post autor: Edward » sobota, 13 sierpnia 2005, 20:42

Pomyłki, tzw. czeskie błędy, trafiają się dosyć często. Mnie nie tak dawno zdarzyło się, że nie postawiłem przecinka - i zamiast 700,00 zł wyszło 70 tys. Miałem trochę problemów z odkręceniem tego. Przypuszczam, że Trenerowi też coś podobnego się trafiło.
Kto jest kim na Forum - ciekawi mnie to wtedy, gdy zaczyna się interesująca dyskusja z osobami, które mają konkretną wiedzę o temacie, na który się wypowiadają. Wtedy zastanawiam się, dlaczego swoje poglądy na konkretną sprawę przedstawiają anonimowo.
Edward Zając

Obserwator
Kontakt:

Post autor: Obserwator » niedziela, 14 sierpnia 2005, 02:39

Kazimierz B. pisze:I pomysl jeszcze Edwardzie że ten trener jest w Komisji Rewizyjnej strach pomysleć jak oni rozliczaja burmistrza jezeli takie byki szczelają przy prostych obliczeniach.

Moze dla kandydatów na radnego trzeba egazmin z matematyki robić ;-)
Panie Kazimerzu, mam więc pytanko takie małe: kto jest kim w tej komisji :?:

Z pełnym szacunkiem, Krzysztof

Kazimierz B.

Post autor: Kazimierz B. » niedziela, 14 sierpnia 2005, 08:12

Jeżeli chodzi o skałd komisji to jest w BIP-ie na stronie Ustkie a jezeli chodzi abym podał nazwisko osoby z komisji to z przykrościa muszę odmówić.

Pozdrawiam Kazimierz

Kazimierz B.

Re: Opłata klimatyczna

Post autor: Kazimierz B. » niedziela, 14 sierpnia 2005, 08:19

Edward pisze:Pomyłki, tzw. czeskie błędy, trafiają się dosyć często. Mnie nie tak dawno zdarzyło się, że nie postawiłem przecinka - i zamiast 700,00 zł wyszło 70 tys. Miałem trochę problemów z odkręceniem tego. Przypuszczam, że Trenerowi też coś podobnego się trafiło.
Kto jest kim na Forum - ciekawi mnie to wtedy, gdy zaczyna się interesująca dyskusja z osobami, które mają konkretną wiedzę o temacie, na który się wypowiadają. Wtedy zastanawiam się, dlaczego swoje poglądy na konkretną sprawę przedstawiają anonimowo.
Edward Zając
Zdaje sobie sprawe że może to byc błąd. Dlatego moja wypowiedz prosze bradz bardziej jako żart a nie krytyke(natomiast jezeli chodzi o komisje to nadal uważam że trener jest jej członkiem)

Wracając do tematu anonimowości czuje że jestem dla ciebie zagadką którą chętnie byś chciał odkryć :lol: :lol: a może i nie.

Awatar użytkownika
masasza

Post autor: masasza » niedziela, 14 sierpnia 2005, 16:57

Ale po co szukać i dopytywać się kto jest kto.

Chyba lepiej romawiać a nie doszukiwac się w słowach kto to napisał.
Kazimeirzu wiedziesz prym w tym z jednej strony chcesz byc anonimowy a z drugiej zrywasz maski innym. Jeżeli tak to sam sie ujawnij a dopiero potem odsłaniaj te maski.
Obrazek

Koper

Post autor: Koper » poniedziałek, 15 sierpnia 2005, 14:23

To jak Panie Edwardzie...? Kilka postów wcześniej czytam o morlanych zaletach opłaty klimatycznej, a teraz dowiaduję sie, że to marnotrastwo pieniędzy...

Ja tymczasem kończę sezon i uzbierałem juz kikadziesiat złotych tej opłaty. Jest to kwota, która idealnie pokryje koszta zakupu i przeliczenia kwitariusza, zaksięgowania inkasa, wypłacenia mi krociowego wynagrodzenia i przesłania PIT-a. I tak robota się kręci-:)

Inkasent UM w Ustce

Edward

Opłata klimatyczna

Post autor: Edward » poniedziałek, 15 sierpnia 2005, 15:20

Nie ma w tym żadnej sprzeczności; gdyby branża turystyczna potrafiła zorganizować promocję we własnym zakresie, to może te opłaty nie byłyby takie konieczne. Problem w tym, że większość czeka, aby to ktoś za nich zrobił. Czekają, aby to sąsiad się zareklamował, a oni zgarną klientów, jak będą szli do niego. Kiedyś słyszalem taką wypowiedż: my pobudowaliśmy hotele i pensjonaty, a miasto ... i zaczęły się żale, co miasto powinno im zapewnić. Proszę przejść się po okolicznych lasach czy nad rzekę, to zobaczy Pan, gdzie są wyrzucane śmieci, aby tylko nie wydać paru złotych.
Edward Zając

Rzecznik Prasowy
Kontakt:

Ustka uzdrowiskiem

Post autor: Rzecznik Prasowy » poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 13:30

Udało się!

Pisząc "niewiele osób wie" nie miałem oczywiście na myśli użytkowników tego forum.
Tomasz Kościuczuk
Rzecznik Prasowy

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 15:18

Turyści odwiedzający Ustkę zobowiązani są zostawić w mieście opłatę klimatyczną – która od tego roku nazywa się uzdrowiskową – w wysokości 1,50 za dzień od osoby dorosłej i 70gr od dziecka. Na mocy nowej ustawy o uzdrowiskach równowartość uzbieranej w ten sposób kwoty otrzymywać będziemy również ze Skarb Państwa. W 2005r. do budżetu miasta wpłynęło ponad 450 tysięcy złotych opłaty klimatycznej.
O to turyści się ucieszą! :D

maja

Post autor: maja » poniedziałek, 3 kwietnia 2006, 15:23

'Opłata uzdrowiskowa'

Nowość to to nie jest.
Czemu mają rozpaczać turyści? Każdy legalnie zakwaterowany przyjezdny takową opłatę uiszcza...
"Nigdy nie śpij z większym od siebie wariatem" (II Prawo Hartleya)

ODPOWIEDZ