Za śmieci zapłaci każdy

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
maj

Re: Za śmieci zapłaci każdy

Post autor: maj » czwartek, 4 sierpnia 2016, 09:34

Zgadzam się, że TE śmietniki są nareszcie funkcjonalne i estetyczne.
In plus należy zaliczyć ich pojemność, łatwość wrzucania śmieci no i utrudniony dostęp dla wszelkiej maści poszukiwaczy, którzy rozwalali zawartość koszy naokoło pojemników. Również koneserzy wszelkiej maści trunków - stali bywalcy sklepiku na Banacha - stracili dwie miejscówki do degustacji i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Niestety dla części ludzi nawet takie udogodnienia są za trudne do ogarnięcia i zostawiają odpady przy śmietnikach ("Janusze" z domków, którzy się spieszą, żeby ich nikt nie zauważył?). Brutalnie rzecz ujmując - aż prosi się o monitoring. Przynajmniej w tych dwóch świetnie wykonanych miejscach.
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » czwartek, 4 sierpnia 2016, 10:03

Moim zdaniem tylko kaucja za PETy rozwiązuje problem.Tego nie może rozwiązać nasze miasto.Co może zrobić to przynajmniej na sezon postawić kilka dodatkowych pojemników."Janusze" znajdą sią zawsze ale góry śmieci produkują plastikowe opakowania wkładane do koszy.To nie ich miejsce a innego niestety nie ma specjalnie.Monitoring to próba walki ze skutkami a nie przyczyną.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 4 sierpnia 2016, 17:55

"Janusze" z domków,
Nie kumam dlaczego to mieliby podrzucac smieci?
Przeciez płacą za śmieci-nie mozna sie wywinąć.
Moze wczasowicze jak opuszczają pokój,dla mnie to nielogiczne.
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » czwartek, 4 sierpnia 2016, 18:05

Też nie kumam, ale nie raz widzieliśmy samochody podjeżdżające pod pojemniki i ładujące hurtowo śmieci... rejestracje "nasze" - GSL... Może takie przyzwyczajenie z poprzedniej przedustawowej epoki.
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » czwartek, 4 sierpnia 2016, 20:47

Może kranówkę doprowadzić do plaży i po ptokach.Picie na przycisk.Przecież ta woda z biedry nie jest lepsza.Targanie tysiący PETów się skończy i probem objętościowy bo przecież nie wagowy się rozwiąże.Janusz co wrzuca do pojemnika i segreguje robi właściwie to co powinien.Wkłada usteckie opodatkowane już raz uzdrowiskowe powietrze opakowane śmieciem biedronkowym redukując objętość poprzez zgniecenie.
Niedoścignione ekologicznie. saturatory (gruźliczanka) to było to.:)
Jakbym tak w latach 60-tych takiego PETa znalazł na plaży to służyłby jeszcze kilka lat.:)Wiem co piszę bo znalezłem wtedy kilka sztuk.:)
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 5 sierpnia 2016, 13:59

20160805_134929.jpg
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » sobota, 6 sierpnia 2016, 15:11

Mirek pisze:
"Janusze" z domków,
Nie kumam dlaczego to mieliby podrzucac smieci?
Przeciez płacą za śmieci-nie mozna sie wywinąć.
Moze wczasowicze jak opuszczają pokój,dla mnie to nielogiczne.
Jak Janusz zadeklarowal niezgodnie z prawda ze sie wymeldowal to ZGK nie odbiera smieci mimo ze zuzycie wody wykazane. Stad wysypiska w lasach. :idea:
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 7 sierpnia 2016, 10:13

Janusz januszem a biedronkowy turysta to biedronkowy turysta.Zachód słońca przy wielkiej górze śmieci jest do kitu i tyle.

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Ballada o segregowaniu śmieci

Post autor: dumb » wtorek, 16 sierpnia 2016, 15:40

Staram się uczciwie segregować śmieci, w związku z tym mam całe jedno pomieszczenie w domu zawalone worami.
Ostatni pomysł, nie wiem czyj, urzędnika, pracownika zgk czy może radnego, o tym, żeby poziom segregacji obliczać na podstawie stosunku wagi odpadów niesegregowanych do segregowanych jest powiem oględnie, nietrafiony.
Jak powszechnie wiadomo tyle samo waży worek 120l odpadów niesegregowanych, papieru i plastiku.

Nie segreguję odpadów bio, bo nie zamierzam sobie robić z pomieszczenia kompostownika, harmonogram odbioru bio, raz w miesiącu jest dla mnie śmieszny.
Produkuję odpady bio, głównie obsługa trawnika i ogródka, na max 2 dni przed obiorem bio, bo jak wiadomo trzymanie tego przez dłuższy kończy się w wiadomy sposób.

Zdarzyło mi się wyjechać na urlop, więc postanowiłem wystawić niesegregowane i bio z ogródko-trawnika jako niesegregowane, jako że mój wyjazd nie korespondował z terminem odbioru bio. Plastiki i papier podarowałem sobie, przecież nic się nie stanie jak sobie postoją.
To był błąd, po powrocie dostałem paszkwila z UM o drastycznym spadku poziomu procenta niesegregowanych vs segregowane, i żeby mi to było ostatni raz.
Cóż to za genialny i prosty pomysł, żeby takie decyzje podejmować po 1 miesiącu? W poprzednich miesiącach mogłem być nawet mistrzem segregacji, ale to nie ma znaczenia.

Po zastanowieniu się wpadłem na dwa proste pomysły, jak w przyszłości zapobiec tego typu sytuacjom. Muszę z rodziną zacząć pić alkohol wysokoprocentowy, gdyż pozostałe po nim butelki są ciężkie, butelki od piwa odpadają bo niektóre są zwrotne.
Drugim sposobem będzie zabawa w Janusza, niesegregowane gdzieś podrzucę, a segregowane wystawię w odpowiednich terminach i będę miał 100%.

Co za mądry to wymyślił?
Dlaczego odbiór bio jest tak rzadko?
Pamiętam też pierwsze swoje boje z tematem śmieci, zgk nie chciało odbierać śmieci w workach, potem nie chciało odbierać w workach tzw. nieswoich.
Najlepiej by było jakbym sam wszystko przesegregował, popakował, zawiózł do zgk, powyrzucał w odpowiednie miejsca, a zgk mi wystawi fakturę.

Przykład idzie z góry, jaki poziom segregacji ma UM i podległe mu jednostki? Ktoś mi tu odpisze, czym mam wzorem smerfa zapytać na drodze zapytania publicznego czy jak się to tam nazywa?
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
dumb
Kontakt:

Post autor: dumb » wtorek, 16 sierpnia 2016, 17:37

Proponuję, żeby w ramach zachęcania ludzi do segregacji, a nie zniechęcania zrobić prostą rzecz, nagrody dla mistrzów segregowania.
100% - uścisk dłoni prezesa ZGK,
99% - oprowadzanie po terenie ZGK z przewodnikiem,
98% - długopis z napisem ZGK,

bo na to, że byłby bonus w postaci zniżki, czy chociażby darmowych worków do segregacji raczej nie liczę.
ObrazekObrazek

Maz

Re: Ballada o segregowaniu śmieci

Post autor: Maz » wtorek, 16 sierpnia 2016, 21:45

dumb pisze:Jak powszechnie wiadomo tyle samo waży worek 120l odpadów niesegregowanych, papieru i plastiku.
Nie zupełnie. U mnie od dłuższego czasu wali stolcem młodego: kosz 10L zapełniam w 1 dzień (pieluchy sztuk średnio 7, chusteczki i waciki do pielęgnacji dziecka), więc w 10 dni potrafiłem (syn w sumie) wyprodukować 120L worek pieluch, a więc w miesiącu to 3 wory. Pierwszy który wystawiłem poszedł zanim wystawiłem go na zewnątrz. Ogólnie niesegregowane z racji większej wilgotności i różnorodności ważą więcej niż papier i plastik. Od wagi to zły pomysł, ale zanim to zrozumie ktoś musi przyjść zima.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » wtorek, 16 sierpnia 2016, 21:58

Kiedyś nie było pieluch , chusteczek i wacików.Generalnie bachory mniej srały.:)Nie było za bardzo czym.:)

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 19 sierpnia 2016, 14:03

woda.jpg
woda.jpg (31.38 KiB) Przejrzano 1796 razy
http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title, ... book_money" onclick="window.open(this.href);return false;

Problemem są samorządy, które w całym procesie związanym z dostarczeniem wody i odprowadzeniem ścieków pełnią potrójną rolę.
Ps.Wnioski wysunac.

Awatar użytkownika
maj

Re: Ballada o segregowaniu śmieci

Post autor: maj » piątek, 19 sierpnia 2016, 17:19

dumb pisze:(...)
Drugim sposobem będzie zabawa w Janusza, niesegregowane gdzieś podrzucę, a segregowane wystawię w odpowiednich terminach i będę miał 100%.(...)
I tym sposobem @dumb odpowiedział @Mirkowi dlaczego co niektórzy czasem podjeżdżają pod osiedlowe śmietniki i zrzucają tam "ładunki".

Smutne to ale po raz kolejny prosi się o monitoring... Absurdem całej sytuacji jest to, że jest duuużo innych potrzeb na osiedlach, a tu dzięki polityce śmieciowej wychodzi na to, że trzeba inwestować w pilnowanie śmietników przed "domkowymi", miast w poprawę np. spokoju i bezpieczeństwa na osiedlach... zwłaszcza w pobliżu sklepów zaopatrujących koneserów niedrogich trunków.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 19 sierpnia 2016, 19:06

:lol: no to placimy
Załączniki
20160819_190519.png
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » sobota, 20 sierpnia 2016, 11:07

Letnik to świntuch , "osiedlowy" czy "domkowy" i nie sortuje śmieci.Może u siebie na południu kraju to robi ale tutaj ma urlop i nic go nie zobowiązuje.Ktoś jednak namiętnie produkuje te śmieci-opakowania a klient płaci.Więc ktoś powinien to odebrać i odpowiedniemu wystawić rachunek.Zasada jednak jest na to aby był finansowy nacisk aby pewnych śmieci nie produkować lub je ograniczać już na etapie produkcji.
Dziś dyskusja tylko kto i co z tym zroibić a maszyny tłoczą PETy na maxa bez możliwości sensownego recyklingu.Podpatrzeć naturę.100% recykling.Co dla jednego jest gównem i je wydala to dla innego pożywienie.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » sobota, 20 sierpnia 2016, 13:08

Przechodzimy do rozmów o globalnym problemie z nadprodukcją trudno-recyklingowalnych opakowań. A jak globalne to znaczy raczej nierozwiązywalne na szczeblu lokalnym...
Chociaż.... tak na logikę, to najdroższe w odbiorze powinny być właśnie plastiki. W Polsce faktycznie nie ma sensownego programu zagospodarowania tych odpadów a produkowane są w kosmicznych ilościach.
Dlatego też może faktycznie wywrzeć presję na konsumenta (a może też i producenta [opłata produktowa]) poprzez sporą opłatę za plastik i kartony wielowarstwowe (soki, mleko UHT), a minimalną lub zerową za łatwo-przerabialne szkło, papier, bio, metale.
Jak konsument ograniczy kupowanie wyrobów opakowanych w plastik, to producenci zaczną dostosowywać się do tego trendu i bardzo szybko znajdą alternatywne opakowania.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 21 sierpnia 2016, 09:20

Lokalnie to trzeba poprostu schludne kontenerki postawić w mieście na szkło , papier , plastik , metal.Dla wszystkich dostępne.Mieszane osiedlowe pod klucz.Do tego zająć się ZGK bo to kpina na nasze europejskie standardy.Odpady segregowane i dowiezione do punktu to już nie śmieć a surowiec wtórny.Recykling to branża rozwojowa i zatrudnia też ludzi.Funduszue EU na takie cele są raczej chętnie przyznawane.
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 sierpnia 2016, 09:26 przez Topilzin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » niedziela, 21 sierpnia 2016, 13:12

Dzieje się Topek dokładnie odwrotnie. Spółdzielnie stawiają kosze osiedlowe, miasto je likwiduje.
W krajach wysokorozwiniętych dawno zrezygnowano z plastiku, napoje są albo w alu albo w szkle bo te idzie przetwarzać w nieskończoność.
U nas stawia się na rozwiązanie tańsze w produkcji. Dalej ? Każą kupić worki na plastik i szło albo kontenery - osobne. Dzierżawa tych w ZGK to rozbój w biały dzień.
Na koniec przyjeżdża jedna smieciarką i wszystko ląduje w jednej paczce.

$$$$
Komu to na rękę?

Rozejrzyj się z ranka po miejskich betonowych śmietnikach z daszkiem w każdym worek z niesegregowanymi.
37_n.jpg
14112148_1223878117645963_1376941092_n.jpg

Miasto udaje że nie widzi problemu i zachęca do skrupulatniejszej segregacji.
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 21 sierpnia 2016, 13:26

Wiem widzę.Norwid się kłania:Wielki naród ale gówniane społeczeństwo.
Każdy płaci gdzieś śmieci od wody.Turysta wyrzuca śmieci , które normalnie usuwa gdzieś u siebie w Katowicach.Tam odciąża pojemniki na ten czas wyjazdu.Tą ustecką nadwyżkę sezonową trzeba odebrać i tyle.Ustawić w lato więcej kontenerków lub je częściej opróżniać.Tu nie ma specjalnie innego wyjścia.Bakszysz uzdrowiskowy się bierze to i trzeba w formie ekwiwalentu coś zrobić aby było czysto.Kamerki natomiast to sobie można wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi.Jeszcze nie widziałem nigdzie w cywilizowanym świecie monitoringu śmieci.To nie znaczy że tego gdzieś nie ma.Głupole są wszędzie.

ODPOWIEDZ