Iglica wiezy Kosciola Zbawiciela

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Iglica wiezy Kosciola Zbawiciela

Post autor: elveez » poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 18:57

Igica na naszym Zbawicielu....

Obrazek

Kule iglic kryja tejmnice, zbadano ich w polsce ok 40, czesto kryja skarby, u nas podratowaly by kulejaca promocje. Ruscy chyba mieli zajawke z ostra amunicja.
Czy iglica byla badana ?

Obrazek
Ta w podobnym stanie -Narzym - odratowano czesc zapiskow i reliktow przeszlosci.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

chlopak_z_ustki

Re: Iglica wiezy Kosciola Zbawiciela

Post autor: chlopak_z_ustki » poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 20:41

Fakt, w srodku moga byc jakies dokumenty czy zapiski, orientuje sie ktos czy zawartosc była badana? Jesli nie to warto by sie tym zainteresowac.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 20:49

Co z kulą z ratusza.Kto buchnął zawartość?Było coś w tym temacie bo nie pamiętam.?
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 22:37

Topilzin pisze:Co z kulą z ratusza.Kto buchnął zawartość?Było coś w tym temacie bo nie pamiętam.?
Póki co to zauważyłem, że z zrewitalizowanego żaglowca w stylu "późny Graczyk" zniknęły wszystkie żagle i flaga z rokiem jego umieszczenia na szczycie ratuszowej wieży. :lol:

Niemiecki żaglowiec wytrzymał prawie wiek... polski ... dekady nie dotrwał :?
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 22:41

Może to Black Pearl i musi tak wyglądać. :lol: :wink:
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 28 kwietnia 2011, 08:23

Tajemnicze kapsuły
Przy okazji mocowania go pod koniec września, została otwarta kula w iglicy. Okazało się, że zawiera dwie kapsuły ze starymi dokumentami. Ich tłumaczeniem zajmuje się historyk i regionalista z Muzeum Pojezierza Myśliborskiego M. Karolczak. - To dokumenty dotyczące remontu kościoła w latach 1904-1905 i wieży w 1912 roku - mówił nam wczoraj. - Pierwsze z nich zawierają m.in. informacje o zakresie robót, o tym kto je prowadził i kto zasiadł w komitecie tej obudowy - opowiadał - M. Karolczak. Natomiast druga kapsuła zawierała rozprawy teologiczno-filozoficzne na temat znaczenia luteranizmu w Kościele Niemieckim.

Kończy się pierwszy etap remontu wieży kolegiaty. Podczas montażu krzyża na jej szczycie otwarto istniejącą tam iglicę i znaleziono w niej stare, poniemieckie dokumenty. Tłumaczy je teraz Marek Karolczak z miejscowego muzeum.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35812, ... onuj_.html" onclick="window.open(this.href);return false;
W kuli umieszczonej na Sukiennicach konserwatorzy znaleźli pamiątki z 2010 r. - tak może się zaczynać tekst z 2110 r. Za sto lat symbol Krakowa będzie znów wymagał remontu. Nasi potomkowie otworzą wtedy kulę z dachu. Co w niej znajdą?

Chcemy też ten czas zagospodarować razem z krakowianami. Tradycją tak dużych remontów jest to, że w tzw. gałkach umieszczanych na dachach chowa się dokumenty i pamiątki dla potomnych. Tak będzie też w przypadku Sukiennic.
Obrazek
Az mnei sciska z ciekawosci co moze w niej byc - czyje kule poszatkowaly nasza iglice, i czy komuszki juz tam byly czy moze drzemia tam nieodkryte skarby wlacznie z prawami miejskimi Ustki :idea:

Obrazek
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 28 kwietnia 2011, 18:53

Maj faktycznie sokole oko ;)

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » piątek, 29 kwietnia 2011, 06:59

zniknęły wszystkie żagle i flaga z rokiem jego umieszczenia na szczycie ratuszowej wieży. :lol:
Pewnie zrezygnowano z żagli bo stawiały zbyt duzy opór podczas wiatru(niemcom jakos nie przeszkadzało.....).

Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

JKUstka

Post autor: JKUstka » piątek, 29 kwietnia 2011, 08:39

Mirek pisze:
zniknęły wszystkie żagle i flaga z rokiem jego umieszczenia na szczycie ratuszowej wieży. :lol:
Pewnie zrezygnowano z żagli bo stawiały zbyt duzy opór podczas wiatru(niemcom jakos nie przeszkadzało.....).

Pozdro
Pewnie zmienia sie duch miasta z s/y na s/m.
W ratuszu jeden żeglarz reszta motorowodniacy. :D

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » wtorek, 3 maja 2011, 18:55

Dzis pogoda i pora pozwolila na nowe foty. Obawiam sie ze w srodku sporo wody...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

;D
Obrazek

Awatar użytkownika
iXik

Post autor: iXik » wtorek, 3 maja 2011, 20:05

:shock:

nie no jednak muszę skomentować ten twój zoom przynajmniej emotkiem
?Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa?
Ronald Reagan

Obrazek nie piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » wtorek, 3 maja 2011, 20:54

Tez jestem w szoku ;) - trajektoria big przestrzalu wskazuje ze strzelano z okolic strazaka ewentualnie cmentarza.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 4 maja 2011, 06:26

Moze mały meteoryt?

Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 4 maja 2011, 09:37

musial sie mocno odbic od plytek chodnikowych ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » środa, 4 maja 2011, 17:10

elveez pisze:Tez jestem w szoku ;) - trajektoria big przestrzalu wskazuje ze strzelano z okolic strazaka ewentualnie cmentarza.
Może komuś pomyliły się we wczesnych latach powojennych ślepaki z ostrymi nabojami i być może to efekt jakiejś salwy honorowej z wojskowego pogrzebu? Skoro trajektoria wskazuje na cmentarz? :)
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 4 maja 2011, 20:54

Jak wojskowi, to chyba ustawieni w vigwam-szpaller ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Charles Garnier

Post autor: Charles Garnier » poniedziałek, 16 maja 2011, 00:48

Chowanie ważnych dokumentów w kulach dotrwało do dzisiejszych czasów, przykład-renowacja Sukienic w Krakowie 2010 r.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » poniedziałek, 16 maja 2011, 07:49

Dokumenty to juz raczej papke beda przypominac...ale moga byc monety, pieczecie, ewentualnie szkatulki z relikwiami (?)
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 16 maja 2011, 17:13

Może strategię r.Siudka wygrawerować w platynie i wsadzić w kulę.Epokowy kosztowny acz bezcenny dokument.Do tego orginały obiecanek wyborczych kandydatów,Tak wysoko by było ciężko sprawdzić.
Jak Jackson dostał strategię od Kołodki to już się po tym nie obudził.

Awatar użytkownika
Matuzalem

Post autor: Matuzalem » sobota, 21 maja 2011, 00:00

Widoczny jest wyraźny przechył iglicy w stronę południowo-wschodnią. Według mnie świadczy to o naddaniu się konstrukcji dominującym u nas wiatrom północno-zachodnim. Mam nadzieję,że nie grozi nam twarde lądowanie krzyża na bruku przed kościołem............skutki mogłyby być opłakane....!!! :(

ODPOWIEDZ