CIĘCIA W SZKOŁACH?

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

chlopak_z_ustki

Re: CIĘCIA W SZKOŁACH?

Post autor: chlopak_z_ustki » poniedziałek, 16 maja 2011, 20:51

Na czym jak na czym ale zeby na edukacji oszczedzac... to jest nieporozumienie.
"Do tego połączone zostaną grupy z języka angielskiego i wf. Oznacza to, że grupy, które do tej pory liczyły od 12 do 16 osób będą teraz liczyć nawet 26 osób." a potem dziwota ze po angielsku ani be ani me, a na wf chyba ciezej "ogarnac" nauczycielowi taka grupe osob i tez bedzie zdziwienie ze ktos se krzywde zrobil. Poza tym czy w 26 osob da rade pograc w pilke siatke kosza? (Nie oszukujmy sie, na wf "granie" to glowny gwozdz programu ;) ) Chyba w plan wfu wejda obowiazkowe koleczka wokol szkoly bo co tu innego robic.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 16 maja 2011, 20:55

Na nauczycielach chcą oszczędzać a nie na edukacji.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » poniedziałek, 16 maja 2011, 23:01

Topilzin pisze:Na nauczycielach chcą oszczędzać a nie na edukacji.
A to oczywiście jedno się z drugim nie wiąże.
Oczywiście.
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.
Tępię przejawy absurdu, GRATIS!!

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 16 maja 2011, 23:11

A wiąże?I jak mocno?Bezpośrednia zależność?Co na to demografia?

Moc pytań. :wink:
Współczynnik urodzeń na dziś to 1,31 a będzie jeszcze gorzej.Powinno być przynajmniej 2,1 na kobietę żeby zachować to co jest.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 maja 2011, 23:19 przez Topilzin, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » poniedziałek, 16 maja 2011, 23:19

Topilzin pisze:\
Współczynnik urodzeń na dziś to 1,31 a będzie jeszcze gorzej.
Jakie widoki takie współczynniki.
Zastrzegam sobie wszelkie prawa do wszelkich tresci przeze mnie publikowanych na wylacznosc.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » poniedziałek, 16 maja 2011, 23:20

Jakie współczynniki takie widoki i konsekwencje.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 16 maja 2011, 23:29

A może w ramach racjonalizacji wydatków Miasta wreszcie zdecydować:
1. Czy Straż Miejska jest w stanie zbilansować co najmniej na 0 wydatki na nią ponoszone?
2. Czy Miasto ma w końcu jakieś pomysły na poprawienie ściągalności opłaty uzdrowiskowej?
3. Czy nie czas na poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania?

We wszystkich ruchach Ratusza (dla informacji Ratusz = Ratusz + Rada Miasta) widzę jedną charakterystyczną rzecz... Całkowita indolencja w dziedzinie oczywistych, i od lat wskazywanych, m. in. tutaj, źródeł pozyskiwania pieniędzy. Ratusz ewidentnie reprezentuje stereotyp polskiej "gościnności" - zastaw się a postaw się... Czyli: dajmy turyście wszystko, czego oczekuje, a że "domownikom" brakuje na chleb..... A co tam.... damy im pół kromki na dwóch i też przeżyją... Byleby gość wyjechał zadowolony... że trafił na takich naiwnych gospodarzy...
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 17 maja 2011, 09:50

Pewnie powstanie alternatywa dla W-F w szkołach i sport masowy nie straci a srodki pozostaną zaoszczędzone.
Dziesięciu Radnych nie w kij dmuchał.
Nie słyszałem o żadnych alternatywnych rozwiązaniach, rekompensujących młodzieży cięcia oświatowe. A możliwości pozyskania funduszy są.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

JKUstka

Post autor: JKUstka » wtorek, 17 maja 2011, 13:00

Adi pisze:Nie słyszałem o żadnych alternatywnych rozwiązaniach, rekompensujących młodzieży cięcia oświatowe. A możliwości pozyskania funduszy są
Ja wiem o funkcjonujących z przed cięć.
Myślę, że pewnie wnioskodawca cięć ma plan przygotowany i Wydział Integracji Europejskiej jedzie na maksa w wyszukiwaniu i pomocy przy sporządzaniu wniosków.
Czy innych formach wyrównania strat edukacyjnych dzieci i młodzieży.
Mamy w tej materii Panią Sekretarz z dużą wiedzą. Pewnie poproszono ja o wsparcie profesjonalne.
Pewnie burza mózgów w ratuszu jest i była.
Jak jest łatwo no to nawet przeciętniak da radę, mądrość trzeba wykazać w trudnych chwilach.
Cos dużo pisał o odpowiedzialnych przedsięwzięciach po wyborach maj.
Pisał przed wyborami, ze kadencja będzie trudna.
Panowie Radni przypomnijcie za Adi-m swoje obietnice:
Włodzimierz Siudek, Waldemar Sypiański, Bogumił Szomborg, Edward Zając, Krzysztof Błądkowski*]
Teresa Świeboda, Grzegorz Koski, Irena Kozakiewicz, Andrzej Kuczun, Przemysław Nycz*]

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 17 maja 2011, 14:13

Jeżeli mają przygotowany plan aktywizacji młodzieży w oparciu o fundusze unijne, wyrównujący straty wynikające z cięć w oświacie, to fatalnie ratusz rozegrał to informacyjnie, nie ujawniając całości swoich planów. Jeżeli nie ma podjętych takich prób to źle to świadczy o pracy ratusza w sprawach funduszy unijnych. Ja myślę, (a przestrzegałem już wielokrotnie o bardzo trudnej kadencji), że władza nie zdawała sobie sprawy ze skali zapaści finansowej jaka nas czeka, a o której przestrzegałem od wielu miesięcy. Teraz już wiedzą, to o czym pisałem stało się faktem, jest pożar w kasie miasta. I te nagłe działania są trochę jak gaszenie pożaru przez OSP, niezbyt skoordynowane.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Jedyne co trzyma Ustkę przy życiu to fundusze unijne. Jeżeli kryzys pieniądza w skali światowej - który zasygnalizowałem w dziale przeczucia - się spełni i fundusze unijne zostaną wstrzymane, nie mamy najmniejszych szans na utrzymanie przy życiu naszej infrastruktury, dróg, portu, edukacji nie mówiąc już o inwestycjach.

Ustka jest jak alkoholik, który sprzedał i roztrwonił wszystko co miał wartościowego i dziś nie jest w stanie nawet się samodzielnie utrzymać.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » wtorek, 17 maja 2011, 16:16

Adi pisze: Teraz już wiedzą, to o czym pisałem stało się faktem, jest pożar w kasie miasta.
bez przesady, jedynym sprawiedliwym nie jesteś. W gronie Rady byli tacy co o tym mówili, a w trakcie głosowań nad projektami budżetu i absolutorium wyraźnie wyrażali niezadowolenie i odpowiednio głosowali. 8)

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 17 maja 2011, 16:43

Po prostu wyrażam swój pogląd. Od dawna ten sam. Jak pamiętam podobny do poglądów radnego Siudka, czy Błądkowskiego. Ale to już dzisiaj mało ważne jakby. Za to zdanie radnego na temat teraźniejszych cięć chętnie bym poznał. I z pół zdania na temat postępu realizacji obietnic wyborczych w temacie 8)

barmanik

Ustka szuka oszczędności w oświacie....

Post autor: barmanik » piątek, 20 maja 2011, 14:44

W kasie Urzędu Miasta w Ustce brakuje 3 mln zł. Urzędnicy oszczędności znaleźli, ale w oświacie. Dyrektorzy szkół już planują zwolnienia nauczycieli.

Nie obejdzie się też bez cięć w zajęciach dla dzieci. Szczególnie w nauce języka angielskiego i wf. Zmiany mają obowiązywać od września tego roku.

W Gimnazjum Miejskim w Ustce pracę stracą 4 osoby - nauczyciel wf i polonista oraz 2 osoby z obsługi administracyjnej szkoły. Do tego połączone zostaną grupy z języka angielskiego i wf. Oznacza to, że grupy, które do tej pory liczyły od 12 do 16 osób będą teraz liczyć nawet 26 osób. Szkoła w skali roku zaoszczędzi 500 tysięcy złotych.

- Mam już wprowadzone zmiany w arkuszu i czekam tylko na jego zatwierdzenie przez burmistrza ? mówi Elżbieta Mey-Wysocka, dyrektorka usteckiego gimnazjum ? Oszczędności najbardziej odbiją się na młodzieży, która w większych grupach będzie miała lekcje wychowania fizycznego i angielskiego. To nie sprzyja nauczaniu. Rozumiem, że miastu brakuje pieniędzy, ale nie powinno się szukać oszczędności na dzieciach.

W podobnym tonie wypowiada się Bogumiła Lenard, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce. W skali miesiąca ograniczy nauczanie aż o 54 godziny lekcyjne.

- Nie będę nikogo zwalniała, ale musiałam zmniejszyć nauczycielom godziny. Niektórzy będą mieli po zmianach tylko gołe etaty bez nadgodzin ? mówi dyrektorka ? Najgorsze jest jednak to, że muszę łączyć klasy w większe grupy. I tak jak do tej pory na wf ćwiczyły grupy 12 osobowe teraz będą 24 osobowe. Podobnie jest w przypadku języka angielskiego. Nikt nie ma świadomości, że przy większych grupach zmniejsza się bezpieczeństwo dzieci a w przypadku języka angielskiego pogarszają się wyniki nauczania.

Problem z nauczaniem języka ma również Leokadia Kuper, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce. Po 12 latach będzie musiała zlikwidować nauczanie języka niemieckiego.

- Rodzice nie godzą się na takie rozwiązania ? mówi dyrektorka. - Do tej pory mieliśmy grupy z językiem niemieckim i angielskim. Teraz grupy będą większe i bez niemieckiego. Co mają zrobić dzieci, które uczyły się niemieckiego? Jutro mam w tej sprawie spotkanie z rodzicami. Szukamy rozwiązania. Urzędników nie udało się przekonać. Mamy znaleźć oszczędności i tyle.

We wtorek z burmistrzem spotkają się również usteccy radni, do których o pomoc zwrócili się już rodzice dzieci. Do Rady Miasta wpłynął oficjalny protest przeciwko likwidowaniu zajęć i zwalnianiu nauczycieli.

- Nikt nam wcześniej nie mówił, że w kasie miasta brakuje pieniędzy i trzeba robić ograniczenia w oświacie ? mówi Adam Brzóska, przewodniczący Rady Miasta w Ustce. - Kiedy zatwierdzaliśmy budżet, nie było mowy o dziurze w wysokości 3 mln zł. Dlatego chcemy się spotkać z burmistrzem i usłyszeć wyjaśnienie w tej sprawie. Tym bardziej, że teraz nas radnych obarcza się winą za braki finansowe.

Ryszard Kwiatkowski, wiceburmistrz Ustki odpowiedzialny za oświatę tłumaczy, że cięcia są konieczne, bo budżet miasta musi się bilansować.

- Dochody muszą być równe wydatkom ? wyjaśnia Kwiatkowski. - Szukamy oszczędności w wydatkach i staramy się zwiększyć dochody. Dlatego między innymi wprowadzamy ograniczenia wydatków w oświacie, ale nie tylko. Oszczędności szukamy wszędzie, gdzie się da. Rozumiem, że takie zmiany nie podobają się rodzicom i nauczycielom, ale pieniędzy więcej nie będzie. Szukamy oczywiście rozwiązań, które będą najmniej odczuwalne przez dzieci. Mamy również problem z dziećmi z Gminy Ustka. W usteckich szkołach uczy się 400 dzieci z gmin i rocznie musimy do nich dokładać ponad 600 tysięcy złotych. Nikt nam tych pieniędzy nie zwraca.

Dyrektorzy szkół twierdzą, że cięcia w oświacie są tylko chwilowe. Za dwa lata wróci wyż demograficzny i wtedy na nowo trzeba będzie zatrudniać nauczycieli.
http://www.dwumiasto.pl/Wydarzenia/Ustk ... zenia-klas

No ładnie Panie i Panowie radni...na dzieciakach się oszczędza?
"Chcemy waszego dobra" powiedział premier. Zaniepokojeni Polacy zaczęli ukrywać swoje dobra w bezpiecznych miejscach!

Awatar użytkownika
maruda

Post autor: maruda » piątek, 20 maja 2011, 15:39

Nie na dzieciakach tylko na nauczycielach. A tymczasem, doszły mnie słuchy, że jutro jakiś raut burmistrz organizuje dla emerytów, jakaś orkiestra ma być, herbatka...
Pewnie to plotki, ale...

Awatar użytkownika
MYSZ

A DLACZEGO W USTCE NIE BĘDĄ UCZYĆ NIEMIECKIEGO?

Post autor: MYSZ » poniedziałek, 23 maja 2011, 13:41

Uważam,że inwestycja w edukację języków obcych w kolejne pokolenia jest jak najbardziej istotnym elementem dbania o przyszłość i Ustki i kraju.W dobie dzisiejszego postępu,wycofanie jęz.niemieckiego ze szkół w Ustce uważam za uwseteczniające.Nie sądzę,że stać nas na takie "oszczędnośći",bo jest to pozorna oszczędność,która w dalszym czasie przyniesie negatywne owoce.Zdecydowanie w tego typu edukację warto inwestować,a zaoszczędźmy na czymś innym!

Mysz'ko - przeniosłem Twój post do wątku bardziej do niego pasującego. W poprzednim miejscu Forum Twój post był bardzo osamotniony. TU cieszy się natomiast towarzystwem innych postów o podobnej treści. :wink:
MAJ - moderator

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 24 maja 2011, 09:52

Adi pisze: I te nagłe działania są trochę jak gaszenie pożaru przez OSP, niezbyt skoordynowane.
Zwrócono mi uwagę, że poziom koordynacji działań OSP jest na bardzo wysokim poziomie, tak więc wypada mi przeprosić strażaków ochotników.
Natomiast nikt nie zwrócił mi uwagi, że działania ratusza odnośnie cięć są również skoordynowane także wnioskuję, że diagnozę postawiłem trafną tylko porównanie niewłaściwe :wink:
Tak na marginesie. Ratusz jest trochę niewiarygodny, kiedy wprowadza drastyczne cięcia np w oświacie a tu lekką ręką wydaje się pół miliona złotych na fontannę, której bardzo wielu nie akceptuje i do której jest mnóstwo uwag.

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » wtorek, 24 maja 2011, 19:00

Adi pisze: Ratusz jest trochę niewiarygodny, kiedy wprowadza drastyczne cięcia np w oświacie a tu lekką ręką wydaje się pół miliona złotych na fontannę, której bardzo wielu nie akceptuje i do której jest mnóstwo uwag.
Adi trochę niewiarygodny...porównuje sytuację obecna w oświacie, do decyzji inwestycyjnych podjętych przed kilkoma laty, finansowanych po dużej części ze środków europejskich. Niezależnie od tego podzielam opinię Adi odnośnie fontanny.

Adi

Post autor: Adi » środa, 25 maja 2011, 10:19

Panie radny.
Dla mnie obecna konieczność cięć w oświacie jest efektem wielu, wielu błędnych decyzji władzy i samorządu podejmowanych przez lata, które doprowadziły do tego, że budżet dziś się nie klei. Są całkiem niedaleko gminy, gdzie w oświacie nie ma żadnych cięć. Ba! oświata ma się świetnie, nowe szkoły, boiska, piękne sale gimnastyczne, wiele imprez pozalekcyjnych. Jest to efekt przemyślanej polityki, dbania o dochody, przyciągania inwestycji i racjonalnych wydatków.

Jeszcze krótka bajka dla Pana Radnego.
Pewien bardzo ubogi kraj w Afryce jest pogrążony w chaosie i ciągle otrzymuje olbrzymią pomoc humanitarną. Pewien ubogi mieszkaniec tego kraju stwierdził, że nie opłaca mu się uprawiać na swoim poletku zboża ani hodować kóz na sprzedaż, bo nikt tego nie kupi, skoro wszyscy wszystko dostają za darmo. Doszedł do wniosku, że w obecnym stanie on nigdy nie zacznie zarabiać na siebie i nie wyrwie się z nędzy, a jego kraj nigdy nie podniesie się z biedy bo owa darmowa pomoc zdławiła wszelkie przejawy przedsiębiorczości i gospodarności w jego kraju.

Pewien menel z Ustki zagadnięty, czemu nie pracuje, odpowiedział w dość mocnych słowach, że on pier...li robotę, bo na ch...j ma robić jak co miesiąc dostaje pieniądze z opieki socjalnej i na chlanie mu wystarcza.

Pewien samorządowiec z małego nadbałtyckiego miasteczka ucieszył się, że jego miasteczko dostało duże unijne dofinansowanie fontanny, więc ją postawiono, mimo że to badziew, ale za czyjeś pieniądze. Nie zauważa biedaczysko, że te dofinansowanie nie obejmuje późniejszego utrzymania i ciągłych napraw tego bubla. A podobnych przypdków było wcześniej więcej w tym miasteczku: ulice, chodniki itp.

Jaki jest z tego morał Panie Radny Siudek?

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 25 maja 2011, 10:35

jak co miesiąc dostaje pieniądze z opieki socjalnej i na chlanie mu wystarcza.
Za całe 50 zł poszaleje?
Mieszka pewnie u matki emerytki.
Ale sie opije.....pewno kałdun mu rozsadzi od trunku....

A ten co nie pije to przeżyje za 50 zł?
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Adi

Post autor: Adi » środa, 25 maja 2011, 10:50

menela się pytaj, czemu nie idzie do roboty, skoro dostaje tak mało. :wink:

ODPOWIEDZ