Zagospodarowanie bunkrow - Baterii Blüchera

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

chlopak_z_ustki

Zagospodarowanie bunkrow - Baterii Blüchera

Post autor: chlopak_z_ustki » niedziela, 25 września 2011, 21:54

http://www.youtube.com/watch?v=L0SzgX7jOcQ" onclick="window.open(this.href);return false;
no, ciekawe co to będzie
w 06-43 trafna i pokazujaca rzeczywistosc uwaga :lol:

Awatar użytkownika
Bakłarzan

Re: zagospodarowanie bunkrow - Baterii Bluechera

Post autor: Bakłarzan » poniedziałek, 26 września 2011, 19:28

zgadzam się 6:43 minuta prawdę mówi ****tresc zmoderowana - naruszenie regulaminu. moderator elveez****od czasu gdy p. Olech usiadł na stołek dla mieszkańców i turystów nic nie zrobiono coraz więcej młodzieży jak i turystów ucieka z tego miasta nic tu nie ma zostają tylko ludzie starzy :!: miasta nawet nie stać na ankietę przeprowadzona wśród ludzi w której dowiedzieli by się wszystkiego czego brakuje w naszym mieście chyba ze się strasznie boja tego co ludzie im powiedzą DZIADYYYY :!: :!: :!:
https://pl.fotolia.com/id/81447590

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » środa, 28 września 2011, 10:59

W jednym z wątków Górecki mówił o chacie szkutniczej.

A jak by robiono takie beczki to sam bym łyknął jedną..... :D
beczka.jpg
beczka.jpg (131.86 KiB) Przejrzano 4713 razy
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Bakłarzan

Post autor: Bakłarzan » czwartek, 29 września 2011, 07:55

z filmiku dokladnie widac co robia urzednicy jak i radni - prezentacja bunkrow zero zainteresowania wszyscy gadaja jak dzieciaki w szkole i to ma byc rada miasta ?? wszyscy powinni dokladnie sluchac tego co ludzie prezentuja a nie przyjsc pogadac z kolegami
https://pl.fotolia.com/id/81447590

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 15 listopada 2011, 15:11

71bruner pisze:Witam serdecznie!

Chciałbym zasygnalizować jeszcze jeden wątek do tego tematu.
Kolega w sposób dobitny ukazał jak to Radni miasta Ustka w sposób haniebny atakują biednego biznesmena Pana Góreckiego i nie chcą aby zainwestował swoich pieniążków. A może chodzi o całkiem coś innego!!!!

Pan Górecki ma już dosyć płacenia potwornych opłat po wschodniej stronie i wiedział już przed radą że na sezon 2012 będzie kładka. Inwestycja ta przedłuży promenadę a zachodnia strona stanie się równie atrakcyjna (jeżeli nie bardziej) i prawie dziewicza dla działalności jaką prezentuje. Wystąpienie do radnych o bunkry jest ruchem zapewniającym mu doskonałą lokalizację na 30lat, wielu zwolenników wśród ustczan, a środki jakie mógłby uzyskać w formie pożyczki bankowej na rozwinięcie działalności zainwestować w inną nieruchomość wystawioną na dzierżawę. Posiadając jeszcze przed budową kładki teren z taką atrakcją jak Blucher ( docelowo sąsiad mariny) i część działki nr 1560/113 ul.Westerplatte z budynkiem Pan Górecki jest w stanie rozbudować swoje imperium blokując najlepsze lokalizacje przed innymi. Pomysły przedstawione w prezentacji są co najmniej zapożyczone od innej osoby a lokalizacja w Blucherze knajpy nie do przyjęcia. Bardzo mnie dziwi że do tej pory nikt nie widzi zagrożeń płynących z oddania ważnych terenów dla Ustki w jedne ręce. Mamy przykład Stoczni. Obecnie to składowisko gruzu i parking Morpolu, a miało być miejsce pracy. Czy zamiast oddać teren na 30 lat jednej osobie która wygeneruje 5 może 10 miejsc pracy sezonowej stworzyć atrakcję turystyczną podnoszącą atrakcyjność terenu i tym samym ściągającą turystę na zachodnią stronę. Tereny sąsiadujące z Baterią Zaporową Bluchera i wybranymi elementami 4.Batalionowego Rejonu Umocnionego aż do trzeciego mola docelowo mogłyby zostać wydzierżawione na działalność nawet stu osobom a w perspektywie 5 lat na pewno atrakcyjność tych terenów spowoduje budowę promenady i hotelowców.

Szanowni forumowicze nie martwmy się o jednego bogacza bo on da sobie znakomicie radę , pomyślmy o tych którzy chcą się nim stać wkładając swój wysiłek.
W powyższym poście sporo emocji i jakiejś osobistej, jak sądzę, rywalizacji, więc nie bardzo jest się do czego odnosić.

Ale spójrzcie:

Gdyby kierować się tylko kasą na rzecz miasta to pewnie należałoby te bardzo atrakcyjne przecież tereny sprzedać w przetargu. Poszłoby to pod hotele, apartamentowce albo gastronomię, przyszły właściciel pewnie wyburzyłby to wszystko do cna, postawiłby co chciał i tyle. A co z historią? Poza tym jest stowarzyszenie które włożyło tam mnóstwo serca i pracy, i co? zostawić ich na lodzie? Niezbyt dobry pomysł.

Gdyby kierować się względami czysto historycznymi pewnie trzeba by zrobić tam muzeum, wzbogacić o eksponaty, udostępnić do zwiedzania w sezonie i tyle. Nakłady spore, kasy do miasta wcale, a doszłyby miastu koszty utrzymania. Zresztą nakłady na odtworzenie kompletnych bunkrów wraz z uzbrojeniem, byłyby gigantyczne. Nie do udźwignięcia ani przez miasto ani przez stowarzyszenie. Też źle

Trzeba zatem szukać rozwiązania pośredniego, które pozwoli zachować bunkry i rozwinąć przedsiębiorczość w tamtej części Ustki.

Moje prywatne zdanie jest takie, że bunkry trzeba zagospodarować możliwie szybko i z możliwie dużym rozmachem, aby stworzyć tam atrakcję turystyczną dużego kalibru i to wszystko okraszone dobrym sosem promocyjnym serwować turystom. Taka Rąbka koło Łeby ma niewielki ułamek tego co my posiadamy, a zagospodarowali to jak należy do zwiedzania, mają mnóstwo informacji, galerie zdjęć w internecie.

Wg mnie podział powinien być następujący. Same bunkry czyli umownie "strefa zero" pełni walory historyczne i zarządza tym powiedzmy stowarzyszenie miłośników fortyfikacji. Otoczenie najbliższe - miasto przeznacza w dzierżawę pod gastronomię, wszelkiego rodzaju działalność uzupełniającą ale z zastrzeżeniem, że ma być to wydaniu historycznym (gastronomia w wydaniu wojskowym, pewnie jakieś kuchnie polowe, sklepy z militariami itp.) Otoczenie dalsze -- wiadomo - parkingi, gastronomia lokalna, lodziarnie etc... Czy całą tą otoczką zajmuje się jeden operator czy wielu, to już niech rynek decyduje. Oczywiście wszystko w długoletnie dzierżawy.

Umownie to dosyć proste do ubrania - miasto pozyskuje kasę z dzierżaw, podatków od nieruchomości, od otoczki - od gastronomików, z płatnych parkingów etc... i zobowiązuje się dotować stowarzyszenie, co roku, kwotą powiedzmy połowy wpływów z dzierżaw otoczki bunkrów z zastrzeżeniem, że 70-80 % dotacji ma iść na pozyskiwanie eksponatów, wyposażenia bunkrów, zakup historycznego sprzętu wojskowego, wystawy sprzętu wojskowego użyczonego od kolekcjonerów itp. Oczywiście stowarzyszenie czerpie też korzyści z biletów wstępu, szuka sponsorów itp. To zapewni rozwój bunkrom, im atrakcyjniejsze bunkry tym więcej ludzi, większe obroty w otoczce.
I przysłowiowy Górecki będzie zadowolony bo będzie się zajmował swoją gastronomią, będzie miał kasę ze swojego "imperium" i miłośnicy historii z piękniejących bunkrów i miasto, bo połowę kasy z dzierżaw ma do pustego budżetu, ma mega atrakcję turystyczną i miejsca pracy. Taki samograj.
Tak to widzę. Oczywiście njapierw trzeba sprawdzić stan prawny, uporządkować sprawy własnościowe, rozpoznać uzbrojenie terenu w wodę elektrykę i kanalizę, uchwalić plan zagospodarowania, ogłosić przetargi i niech się kręci.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
71bruner

Post autor: 71bruner » czwartek, 17 listopada 2011, 18:17

Witam Kolegę! Sam lepszej riposty bym nie napisał. Lecz nie zgodzę się że sporo w moim poście emocji i rywalizacji! Czekałem ponad miesiąc a w tym czasie analizowałem wiele rozwiązań najlepszych dla Ustki i Bluchera. Jedną była nawet rezygnacja z walki. Jednak zbyt wiele SMFwU zainwestowało czasu i pracy w prace porządkowe na Blucherze i 5km trasie pieszo rowerowej, którą niebawem będziemy zgłaszać.
Wszystko co napisałeś jest chyba najlepszym rozwiązaniem jakiego byśmy mogli się spodziewać.
Pozdrawiam.
www.smf.ustka.pl i www.9bas.ustka.pl

Awatar użytkownika
71bruner

Post autor: 71bruner » czwartek, 17 listopada 2011, 18:30

http://bunkry.toplista.pl/

Zainteresowanie Usteckimi bunkrami jest większe niż Helskimi i Międzyrzeckimi!

markopost

Post autor: markopost » poniedziałek, 21 listopada 2011, 14:55

Witam . Od dawna odwiedzam nasze bunkry zarówno przy zachodnim molo jak i te w lasach przed Centrum Szkolenia MW. Jestem bardzo mile zaskoczony jak wiele włożono pracy w odsypanie ich i posprzątanie. Miałem okazję poznać ludzi ze Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji podczas wybierania piachu z wewnątrz Bluechera i widziałem że robili to z wielkim zaangażowaniem i bezinteresownością. Czy faktycznie nie lepszym rozwiązaniem dla Ustki byłoby przekazać bunkry Stowarzyszeniu jako jedynemu merytorycznie przygotowanemu podmiotowi i wspierać go, a otaczające tereny wydzierżawić pod działalność w duchu militarnym? Wydaje mi się że Stowarzyszenie byłoby dobrym motorem nienapędzającym turystykę nie tylko po zachodniej stronie.

Maz

Post autor: Maz » wtorek, 22 listopada 2011, 08:01

na pewno nie na stałe, a jedynie na konkretny okres czasu z możliwymi terminami wydłużenia.

markopost

Post autor: markopost » wtorek, 22 listopada 2011, 08:47

Mam kolegę, który odszedł z wojsk pancernych i w ramach swoich zainteresowań wraz z kolegami na mazurach oczyścili i odremontowali ( w miarę oryginalnie)niemiecki bunkier. Zwrócili się do właściciela czyli gminy jako stowarzyszenie o zgodę na otwarcie skansenu militarnego. Gmina mając oczy szeroko otwarte wydzierżawiła im obiekt za złotówkę na 10 lat z możliwością pierwodzierżawy. Zapytałem się go czy nie mają problemów z opłatami za prąd i inne media . W odpowiedzi usłyszałem że gmina dogadała się z lasami państwowymi i wytyczała specjalnie dla nich parking na 5 miejsc, trasę rowerową i pieszą. W sezonie odwiedziło ich ponad 5000 ludzi indywidualnie i wycieczek. Z biletów zakupują eksponaty a za kasę od gminy (30% za reklamy ustawione na około parkingu) wystarcza na opłaty, farby i nawet na hot-spot. Więc może nasz Pan Burmistrz wreszcie zainteresuje się w końcu pieniędzy w kasie miasta ciągle brak!!!

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 22 listopada 2011, 12:37

Pisałem, że umownie to wszystko jest łatwe do ogarnięcia. Z tym, że potencjał usteckich bunkrów szacowałbym na minimum 50 tysięcy turystów rocznie. Ze wszystkimi tego konsekwencjami odnośnie możliwości zarobkowania na pamiątkach, parkingach czy gastronomii. Wycieczek szkolnych i innych nie liczę.

Inną zaletą naszych bunkrów jest lokalizacja przy poligonie NATO, a to według mnie daje jeszcze większe możliwości w zakresie pokazów sprzętu wojskowego, ćwiczeń pokazowych albo praktyk dla żołnierzy w zakresie kopania okopów wkoło bunkrów, które staną się częścią scieżki militarnej.

Myślę, że powinniśmy się spotkać, omówić temat i zacząć działać na poważnie, wybrać się do burmistrza i przedstawić konkretne propozycje w zakresie zagospodarowania bunkrów, możliwych źródeł finansowania, itp. Do tego potrzebne jest rozeznanie w zakresie stanu prawnego nieruchomości, możliwości uzbrojenia w niezbędne media itp.

Choć w normalnym mieście to burmistrz powinien zabiegać spotkanie z ludźmi, którzy mają chęci i pomysły dla dobra miasta.
rozumiemy się? Będziemy się rozumieć, będzie dobrze... nie będziemy się rozumieć... rozumiemy się?

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » wtorek, 22 listopada 2011, 12:48

Choć w normalnym mieście to burmistrz powinien zabiegać spotkanie z ludźmi, którzy mają chęci i pomysły dla dobra miasta.
No jeszcze czego.
Pomyliłes kraje.

Pozdro
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 22 listopada 2011, 12:58

Ja tylko oczekuję normalności na linii władza-obywatel. ŚP Górski kiedyś mawiał, że tak się gra jak przeciwnik pozwala. A że obywatele pozwalają na wiele usteckiej władzy, więc ta w pełni z tego korzysta. Kosztowna strzasznie, efektywności żadnej.

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 22 listopada 2011, 13:49

Adi pisze: Inną zaletą naszych bunkrów jest lokalizacja przy poligonie NATO, a to według mnie daje jeszcze większe możliwości w zakresie pokazów sprzętu wojskowego, ćwiczeń pokazowych albo praktyk dla żołnierzy w zakresie kopania okopów wkoło bunkrów, które staną się częścią scieżki militarnej.
Proszę się nie śmiać na priv ze stanu naszej armii. Miałem oczywiście na myśli wystawę sprzętu na zasadzie postawili i można dotknąć, polizać, powiedzmy przez tydzień przy bunkrach, nie zaś manewry wojskowe na poligonie.
Ropa coś droga ostatnio :wink:

Aran

Post autor: Aran » wtorek, 22 listopada 2011, 14:16

Witam
Adi pisze:Myślę, że powinniśmy się spotkać, omówić temat i zacząć działać na poważnie...
Tzn. kto?. Z tego co wiem to Stowarzyszenie prowadziło rozmowy z Miastem.

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 22 listopada 2011, 14:41

A jaki jest efekt tych rozmów? Czy Stowarzyszenie ma jakieś gwarancje dofinansowania ze strony miasta? Ma jakąś umowę na zajmowanie się bunkrami?
Powinni się spotkać wszyscy, którym zależy na usteckich bunkrach, Stowarzyszenie, może niektórzy radni itp. Jeżeli stowarzyszenie akceptuje mój pomysł przedstawiony tu na forum odnośnie zarządzania tym obiektem i traktujemy to jako docelowy model współpracy miasta i stowarzyszenia przy rozwoju bunkrów, to pomysłodawcy nie wypada pomijać :wink: . Zresztą, zrobicie jak chcecie.

Awatar użytkownika
71bruner

Post autor: 71bruner » wtorek, 22 listopada 2011, 14:59

Witam!
Myślę że z tych buraczków może wyjść całkiem dobry barszczyk!!!
Jestem za spotkaniem i rozmową.

Aran

Post autor: Aran » wtorek, 22 listopada 2011, 15:04

Żadnej :cry: nawet poruszony temat współpracy - Stowarzyszenie/prywatny inwestor nie doczekało się decyzji ze strony miasta. Pomysł na zagospodarowanie bunkrów przez SMF a terenów wokół przez "prywaciarzy" był już przerabiany lecz prywatni inwestorzy chcą też bunkry bo to one (przerobione na np punkt gastronomiczny lub kino 7D) przyniosą zysk.

Adi

Post autor: Adi » wtorek, 22 listopada 2011, 15:26

Z tego co słyszałem na komisji to był tylko ten jeden inwestor, który chciał całość - bunkry i okolice. On rzeczywiście nie był zainteresowany współpracą. Może warto poszukać innych - jak to ująłeś - prywaciarzy, którzy wezmą się za gastronomię, obsługę płatnego parkingu itp. a same bunkry zostawią stowarzyszeniu? Na zlocie w Darłówku zawsze jest mnóstwo wszelkiej maści "prywaciarzy", z pewnością nie jeden zainstalowałby się na sezon w Ustce przy bunkrach :wink:

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » wtorek, 22 listopada 2011, 19:56

Niemal pewne jest ze parking tam po uruchomieniu kladki zrobi furore, z bunkrami lub bez, obecnie do przetargu na 3 molo jest kolejka, a to wciaz malo. W Darlowie maszyneria dziala i generuje taka ilosc spalin i dB ze cienko to widze w tym pasmie wydmo/plazy. Bruni ma koncepcje tylko potrzebna jest laweta ciezka srodki zeby zwiezc tu eksponaty niestety transport kosztuje i to sporo ! AMW sprzedaje ciagle nowe eksponaty i tam az tak drogo nie jest.
Wiekszym roblemem jest fakt ze moda na arsenal zwlaszcza wojny i zimnej wojny jest coraz wieksza. Amerykanie na YT chwala sie ze z Polski (russia tez mowia) targaja czolgi T34 za grosze (filmik o rozladunku T55 z lawety na osiedlu domkow w USA 30k$) To samo robia Anglicy i Niemcy U nas w polsce jest ok 50 szt T34 na chodzie w dobrym stanie. Podwozie do T55 kosztuje 90 tys zł Czolgi 2 wojny sa tansze lecz remonty 3x wartosc czolgu.

Tak sie bawia w Sopocie.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

ODPOWIEDZ