Spotkanie Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego.

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Spotkanie Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego.

Post autor: elveez » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:48

Środa, 17 grudnia, godz. 18.00
Dom Kultury w Ustce.
10850033_683629388416664_6270409994520911240_n.jpg
10850033_683629388416664_6270409994520911240_n.jpg (36.71 KiB) Przejrzano 2447 razy
Gość spotkania Burmistrz Jacek Graczyk.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Re: Spotkanie Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego.

Post autor: maj » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 17:41

Podsumowanie spotkań. Budżet obywatelski.

:shock: To były jakieś spotkania w Ustce? :shock:
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 17:59

Nie masz facebooka to nie istniejesz ;) byly byly...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 18:59

Hmmmm. To taki fejsbukowy budżet jest, a nie żaden obywatelski. Przepraszam, że nie mam konta na Twarzoksięgu :wink: . Nie wiedziałem, że obywatel = konto FB.
Obywatelski = znany ogółowi i przez ogól stanowiony.
Nawet na stronie CIO ogłoszeń nie było :( A co dopiero dyskusji...
Zaczyna się powielanie błędów????
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 19:36

Mozesz wpasc i zadac te pytania ;) i Polecam to zrobic :)
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 20:44

I chętnie bym to uczynił, ale niestety mam inne plany na ten dzień również związane z budżetem.... ale moim domowym. Szkoda, że wcześniejsze akcje były dla twarzoksiągowców.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 20:52

Spisz pytania ;) moge je zadac w Twoim imieniu , jak dobrze pojdzie wszystko nagram.
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 22:00

Nie wiem o czym dyskutowano na poprzednich spotkaniach i głupio tak wchodzić bez przygotowania. Ale... Tak gwoli wstępu.
1.Jaka część tortu do podziału przypadłaby "obywatelom"?
2. Od którego roku planowane jest zastosowanie instytucji Budżetu Obywatelskiego? Bo na pewno nie będzie to 2015.
3. Jak Burmistrz widzi swego czasu prezentowaną ideę budżetów osiedlowych wskazywaną niedawno przez kogoś na tym Forum? Czy będzie to inna część budżetu, czy "coś" w ramach całego kawałka obywatelskiego? I jak to się ma do faktu, że Budżet Obywatelski ma zastosowanie do terenów miejskich, natomiast tereny osiedli to de facto własności spółdzielni, wspólnot.
4. Pytanie do CIO: Czy dyskusja o budżecie obywatelskim najwcześniej AD 2016, na koniec roku 2014, nie jest zbyt przedwczesna, i czy nie sprawi, że "obywatele" dojdą do wniosku, że takie inicjatywy zaczynają się i kończą tylko na gadaniu?
5. O ile będą na spotkaniu jacyś radni: Czy Rada Miasta w ogóle bierze pod uwagę wyodrębnienie Budżetu Obywatelskiego? ... i chyba od tego trzeba było zacząć tą dyskusję.

Zanotowane? :wink:

Takie tempo spotkań (co tydzień) i sposób komunikacji (FB) z "obywatelami" mówią mi jedno: CIO ma jakieś środki zewnętrzne do spożytkowania do końca roku na konkretne zadania, więc zasuwa, żeby nie przepadły. A stare przysłowie pszczół mówi: "Pośpiech bywa ojcem powierzchowności." :wink:

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » wtorek, 16 grudnia 2014, 13:17

Przekazuję odpowiedź jednej z osób z CIO
Pojawiły się pytania, jedno skierowane do CIO - ale tak naprawdę do nas , organizatorów: "4. Pytanie do CIO: Czy dyskusja o budżecie obywatelskim najwcześniej AD 2016, na koniec roku 2014, nie jest zbyt przedwczesna, i czy nie sprawi, że "obywatele" dojdą do wniosku, że takie inicjatywy zaczynają się i kończą tylko na gadaniu?" Spotkania organizowała grupa inicjatywna, Hubert, Dorota Paściak i ja (CIO jest dysponentem środków UE z programu Akumulator Społeczny) - ale nie jesteśmy żadnym stowarzyszeniem, chcieliśmy pobudzić obywatelskość i coś się chyba udało, bo to jutrzejsze spotkanie to inicjatywa uczestników.
Zapraszaliśmy na spotkania poprzez fb bo to jest po prostu bezpłatne, plakaty pojawiały się też w Domu Kultury. Sam projekt się zakończył, ale jak mówię uczestnicy chcieli kontynuować spotkania. Wypracowane dotychczas wnioski przekazaliśmy Burmistrzowi, który chciał wziąć udział w spotkaniu i rozpocząć dyskusję o budżecie obywatelskim. Podkreślam słowo rozpocząć. Nie uważam, że jest za wcześnie, a temat będzie trzeba "przegadać" w różnych środowiskach. Na spotkania przychodzili radni. Zapraszamy.
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » wtorek, 16 grudnia 2014, 14:55

Ok. Wyjaśnienia przyjęte. Jak już wspomniałem nie ma szans na moją obecność na spotkaniu. Chętnie skorzystam z nagrania elveeza. Trzymam za słowo, że jest to dopiero początek cyklu.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 17 grudnia 2014, 21:00

Wiec na spotkanie dotarłem, 2h nagrania są, było około 26 osób, w tym dwoje byłych radnych.
Pokrótce, omówiono wnioski z rozmów z poprzednich spotkań:
- dlaczego ustczan nie interesuje życie miasta ( to polityczne także )
- jakie są czynniki powodujące niechęć do spraw urzędowych mających wpływ na życie mieszkańców
- jak prowadzić dialog ratusz -obywatel ( padły propozycje umów ze sklepami celem kolportarzu biuletynów informacji publicznej dla mieszkańców nie korzystających z internetu
- referendum w sprawie radaru - wcześniej konsultacje i rodzaj ankiety w temacie formy tej dyskusji
- polityka informacyjna Urzędu Miejskiego (forum, facebook, LOT, strona)
- budżet obywatelski

wydzielono tematy przyszłych rozmów (chronologia do ustalenia)
- syrenka czyli jak zamknąć sprawę, tego pomnika via dlaczego władza nie informowała ludzi co się dzieje na etapach stawiania pomnika
- organizacja festiwali i imprez z inicjatywy mieszkańców
- problem radaru

oraz organizacja ferii zimowych (konsultacje)

o następnych spotkaniach będę informował jak tylko Bozia pozwoli ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 18 grudnia 2014, 06:04

było około 26 osób,
Przyszło 25,5 osoby? :mrgreen:
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » czwartek, 18 grudnia 2014, 12:00

Nie wiedziałeś że z celestyna zostało tylko pół celestyna :) :mrgreen:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... OqcjrJ1maB" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ustka.pl/pl/news/content/298" onclick="window.open(this.href);return false;

Spotkanie nagrane z przyciemnieniem bo oświetlenie w sali składało się z lampek biurkowych przykręconych w 80 miejscach i każda światło w inna stronę, z 10 waliło w obiektyw :idea:
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » czwartek, 18 grudnia 2014, 20:04

To Cegła z Siudkiem teraz zabiorą się za komunikację z mieszkańcami? :roll:
Ten drugi to nawet chyba za darmo chce komunikować , czy już załapał się na coś? :shock:
Oczywiście ja wierzę w cudowne przemiany. :lol: :lol: :lol:
Minimum jednak aby choć na kilka minut założyć worek pokutny za 8-12 lat palenia głupa. :mrgreen:
Może jakiś selfie w tym wdzianku z nowym burmistrzem? :wink:

Obrazek
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » czwartek, 18 grudnia 2014, 21:07

elveez pisze:Nie wiedziałeś że z celestyna zostało tylko pół celestyna :) :mrgreen:
Wypraszam sobie, ubyło mnie tylko jakieś 15% a nie pół. :mrgreen:

Wracając do tematu. Nie można odmówić byłym radnym prawa do aktywności i uczestnictwa np. w obywatelskim klubie dyskusyjnym, praw publicznych pozbawieni przecież nie zostali. Choć rzeczywiście jest to groteskowe, że kiedy byli radnymi i mogli mieć rzeczywisty wpływ na coś, to tej aktywności zwłaszcza w pozytywnym znaczeniu po prostu zabrakło. A teraz kiedy ludzie odmówili im mandatu społecznego, to nagle się próbują budzić do obywatelskiego życia. W związku z powyższym ci, którzy wyrażają wątpliwości co do bezinteresowności i uczciwości pobudek i intencji kierujących byłymi już radnymi mają do tego pełne prawo.
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » czwartek, 18 grudnia 2014, 21:18

Kto im odbiera prawo?Nikt.
Tylko to ludzie , którzy są częścią problemu dlatego mało pomocni przy jego rozwiązaniu.To musi być powiedziane.
Gdyby pojęli i się pokajali to tak ale nic w tym kierunku.Bussines als usual.
Taki klimat pewnie.Dobrze to nie rokuje.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » czwartek, 18 grudnia 2014, 22:13

Topilzin pisze:Kto im odbiera prawo?Nikt.
Tylko to ludzie , którzy są częścią problemu dlatego mało pomocni przy jego rozwiązaniu.To musi być powiedziane.
Masz rację, trudno ufać i oczekiwać, że rozwiązania problemów dokonają, albo tylko będą prawdziwie chcieli dokonać ludzie, którzy wpisywali się w generowanie problemów lub byli ich elementem.

Włodzimierz Siudek

Post autor: Włodzimierz Siudek » sobota, 20 grudnia 2014, 15:06

Topilzin pisze:Gdyby pojęli i się pokajali to tak ale nic w tym kierunku

Mam szacunek do celestyna, który spróbował swoje tezy zweryfikować w przestrzeni publicznej. Nie jest to łatwe, ale wnosi pozytywny wkład w budowanie obywatelskości w Ustce. Że nie jest łatwe przekonał się, gdy musiał zmierzyć się z kilkoma pytaniami J. Traczyka, a jednym z nich było "kto jest Jego radnym?". Nie bez trudu, ale egzamin zdał. Odwagi nie brakowało Smerfowi, który odważnie stanął do wyborów otrzymując 8 głosów - a przecież formułuje swoje oceny jakby był co najmniej radnym województwa. Natomiast topilzin dalej błaznuje i wychodzi na durnia na forum, bo uważa, że obywatel Siudek nie ma legitymacji, żeby wypowiadać się jako obywatel i mieszkaniec. Niech przyjdzie i powie w spotkaniu swoje tezy, zamiast kolejny raz babrać się w einwóg. :D :D :D

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » sobota, 20 grudnia 2014, 20:21

Włodzimierz Siudek pisze:Że nie jest łatwe przekonał się, gdy musiał zmierzyć się z kilkoma pytaniami J. Traczyka, a jednym z nich było "kto jest Jego radnym?". Nie bez trudu, ale egzamin zdał.
Nie wiem skąd teza o trudności? Jedyna trudność jaką poczułem to to, że pytania padły przerywając moją wypowiedź i nie dając mi dokończyć myśli. Zresztą chyba WS nie przypuszcza, że tak banalne pytanie jak to, kto jest radnym z mojego okręgu mogło mi sprawić jakikolwiek kłopot. Natomiast rozumiem co ma na myśli Topizlin, trudno żeby ktokolwiek był sędzią we własnej sprawie albo rozwiązywał problemy, których przyczyną jest m.in jego osobisty sposób myślenia i działania. Prosty przykład, jak ma WS rozwiązywać tzw. sprawę syrenki, o której również była mowa na spotkaniach, skoro ze względu na swoje personalne LOT-owe powiązania od zawsze udawał, że w tej kwestii wszystko było w porządku choć wszyscy wiedzą, że nie było? Nawet sami LOTniarze po cichu to przyznająm, ale nie mają odwagi powiedzieć o tym publicznie. Ogólnie rzecz biorąc żeby jakiekolwiek problemy rozwiązywać, to trzeba potrafić uczciwie do nich podejść, bez personalnych uwikłań, mówiąc uczciwie zarówno to co dobre jak i to co złe i nawet najbardziej naganne i bolesne. Bez oparcia o fundament prawdy i uczciwości nie ma drogi do tworzenia czegoś pozytywnego na przyszłość.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » niedziela, 21 grudnia 2014, 08:29

Prosty przykład, jak ma WS rozwiązywać tzw. sprawę syrenki, o której również była mowa na spotkaniach, skoro ze względu na swoje personalne LOT-owe powiązania od zawsze udawał, że w tej kwestii wszystko było w porządku choć wszyscy wiedzą, że nie było? Nawet sami LOTniarze po cichu to przyznająm, ale nie mają odwagi powiedzieć o tym publicznie
To jest właśnie siudkowanie :idea: :D
Natomiast topilzin dalej błaznuje i wychodzi na durnia na forum,
Nie podzielam podlądu obywatela Siudka. :)
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

ODPOWIEDZ