Strona 1 z 1

Szybki koniec usteckiej porodówki?

: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:43
autor: Adi
Dałem dyrektorowi technicznemu tydzień na przedstawienie dwóch pomysłów, jak ulokować w budynkach szpitala przy Hubalczyków oddział ginekologiczno-położniczy, który teraz jest w Ustce - mówi Andrzej Sapiński.

- To jest możliwe. Przyglądałem się oddziałom. Np. pediatryczny ma 40 łóżek na 2 tys. metrów kwadratowych. W szpitalach o dobrych standardach taki oddział funkcjonuje na 800 metrach. To tylko przykład. Myślę więc, że miejsce się znajdzie, a to pozwoli na oszczędności i prowadzenie oddziału w miejscu, gdzie będę mógł na bieżąco komunikować się z jego pracownikami i gdzie jest dostęp do pełnej diagnostyki. Porodówka w Ustce to problem i lokalowy, i komunikacyjny. Wiem, bo gdy pracowałem w Lęborku, 50 procent rodzących przyjeżdżało ze Słupska.
Dyrektor Sapiński zapowiada, że jeżeli pozwolą na to warunki lokalowe, oddział z Ustki zostanie przeniesiony do Słupska jak najszybciej. - Chyba że będzie wymagało to większych nakładów, wtedy zajmie więcej czasu.
źródło: gp24.pl
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /150129795" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: wtorek, 27 stycznia 2015, 16:26
autor: Smerf Maruda
Sam pomysł I sekretarza PZPR w Ustce, aby tu budować szpital, był chory,
ale taka wtedy była "moda ".

Za II PRL BIS ,
taka "modą " stały się akwaparki , rezultat ten sam. :(

Olech ogłosił nawet konkurs architektoniczny na basen , Kobyłka zbudował :mrgreen:

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 28 stycznia 2015, 06:18
autor: Mirek
Ciekawe co stanie się z budynkiem?

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 28 stycznia 2015, 07:21
autor: elveez
Czy porodówka to cały szpital ?

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 28 stycznia 2015, 08:57
autor: maj
Budowany 20 lat - użytkowany 13. Polska to bogata kraja.

Najwżaniejsze, że moja latorośl ma miejsce urodzenia Ustka :wink:
Ustczanki i ustczanie w wieku reprodukcyjnym - do roboty - ostatnia szansa na umieszczenie w dokumentach Waszego dziecka Ustki jako miejsca urodzenia. Kolejna taka okazja powtórzy się za kolejne 50 lat. (Chyba z lat 60-tych jest kilka roczników z takim zapisem w dowodzie)

Ale szczerze, to faktycznie lokalizacja była trochę polityczna niż logiczna.
Jeżeli w słupskim szpitalu będą warunki porównywalne do usteckich, to jak najbardziej za. Byleby tylko nie było to robione pod popis nowego dyrektora przed wojewodą - czyli szybko, byle jak i bez rzetelnego przygotowania nowego oddziału.

Pod warunkiem całorocznego stacjonowania w Ustce jednostek pogotowia ratunkowego.

Trochę szkoda budynku. Kolejny klocek-pozostałość po czasach normalności służby zdrowia -pójdzie w ruinę?

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 28 stycznia 2015, 09:29
autor: Maz
Nie musi popaść w ruinę, bo można w tym obiekcie zlokalizować kilka specjalistycznych usług i oddział z Lędowa.

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 28 stycznia 2015, 10:47
autor: elveez
Nie pójdzie w ruinę :)
Zostanie tam otwarty Hotel pod znanym szyldem ;)

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: poniedziałek, 16 lutego 2015, 10:43
autor: Mirek
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... F150219803" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: poniedziałek, 16 lutego 2015, 14:34
autor: Kubian
hmm a czy zamiast przenosić porodówkę z Ustki do Słupka i może za ileś lat ponownie nie lepiej sprawić by była ona i tu w Ustce i tam w Słupsku ? wiem wiem pewnie taniej jest jak jest w jednym miejscu... ale można zamiast przenosić zrobić też taką w Słupsku i dyrektorowi szpitala i np tym co w szpitalach zarabiają sporo ciut zmniejszyć pensje... ograniczyć biurokracje... i jest kaska i po problemie...

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: poniedziałek, 16 lutego 2015, 16:27
autor: celestyn
Jesteśmy podobno uzdrowiskiem i chcielibyśmy zachować szpital w Ustce. Najbardziej rozsądnym i logicznym rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji w budynku likwidowanego oddziału ginekologiczno-położniczego zrobić oddział szpitalno-sanatoryjny słupskiego szpitala lub samodzielny szpital uzdrowiskowy. Takiego obiektu w Ustce nie ma, a każde szanujące się uzdrowisko takowy posiada. Plusami takiego rozwiązania byłoby to, że zachowalibyśmy szpital w Ustce, poszerzona zostałaby oferta uzdrowiskowa, zachowane zostałyby miejsca pracy personelu medycznego, a może nawet powstałyby nowe. W końcu ludzie w całej Polsce miesiącami czekają na miejsca w takich szpitalach. Dlatego uważam, że w tym kierunku powinny iść działania władz miasta. A być może udałoby się również uzyskać świadczenia medyczne w zakresie rehabilitacji ruchowej dla mieszkańców miasta, Tym samym przy okazji rozwiązany zostałby problem przymusowej wędrówki zwłaszcza osób starszych z całego miasta w celu rehabilitacji na odległe osiedle na wydmie. Problem ten z tego co pamiętam był zgłaszany na spotkaniach z burmistrzem. Na miejski ośrodek zdrowia budynek usteckiego szpitala jest mimo wszystko zdecydowanie za duży, nawet gdyby skupić w nim wszystkich specjalistów z okolicy. No chyba, że powstałby jakiś ośrodek międzygminny, ale to nie ma wielkiego uzasadnienia, biorąc pod uwagę bliskość Słupska ze szpitalem.

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: piątek, 1 maja 2015, 16:32
autor: celestyn
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /150429632" onclick="window.open(this.href);return false;
Nowy dyrektor słupskiego szpitala Andrzej Sapiński podkreśla, że przeniesienie porodówki, położnictwa i neonatologii z Ustki to dla niego priorytetowe zadanie.
Kilka dni temu szpital rozstrzygnął przetarg na opracowanie koncepcji rozbudowy szpitala w Słupsku o piętrowy budynek, w skład którego będzie wchodził blok porodowy, położniczy, neonatologia, patologia ciąży, administracja, archiwum, sale konferencyjne oraz pomieszczenia techniczne.
Wybrano firmę WK Architekci z Poznania, która zaoferowała cenę 33,2 tys. zł. - Za kilka dni spodziewamy się architektów w Słupsku, by porozmawiać o szczegółach koncepcji - mówi dyrektor szpitala. Już wcześniej zapowiadał on, że do końca tego roku ma być gotowy projekt, przetarg i uzyskane pozwolenie na budowę nowego obiektu, a cały nowy budynek ma stanąć do końca 2016 roku.
Wygląda na to, że czasu na opracowanie i przede wszystkim wdrożenie koncepcji co dalej z usteckim szpitalem jest bardzo mało.

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: sobota, 2 maja 2015, 08:53
autor: maj
Optymista z tego dyrektora. Półtora roku na budowę, kiedy jeszcze ni wie skąd pieniądze wziąć... Czyli realny termin 2018-2020. Fakt faktem również ten czas jest dosyć krótkim na rozważenie koncepcji nowych funkcji dla tych budynków.

Myśli się o budowie nowego domu kultury na Pl. Wolności, podczas, gdy w tym budynku można stworzyć ogromne centrum kultury. Przedszkola 1 i 2 duszą się w starych poniemieckich budynkach... Jest piękny park koło szpitala idealny na plac zabaw... dlaczego wschodni blok nie wykorzystać na połączoną placówkę przedszkolną?... Wymyślać można w nieskończoność jedyny problem to czy Marszałek zechce oddać budynek miastu, czy wzorem szpitala w W Słupsku wystawi go na sprzedaż i będzie latami popadał w ruinę.
Przychodni na Mickiewicza też szkoda. Taki koszmarek w centrum starego miasta... :|

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 6 maja 2015, 16:23
autor: kaczorek
Ciekawe co stanie się z budynkiem?

Szpital należy dołączyć do przychodni na ul. Mickiewicza i utworzyć Usteckie Centrum Medyczne .

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 6 maja 2015, 16:43
autor: celestyn
Nawet gdyby zostali zebrani w jednym miejscu wszyscy specjaliści z Ustki z przyległościami, przyjmujący w ramach NFZ, to podejrzewam, że i tak budynek usteckiego szpitala okazałby się za duży, a tym samym nierentowny w utrzymaniu. Centrum kulturalne Ustki, z połączenia MDK-u biblioteki miejskiej itp. - może i tak, tylko czy budynek dałoby się odpowiednio przystosować (sala/sale widowiskowe, konferencyjne odpowiedniej wielkości itp. itd.). Dużym problemem w przypadku powstania centrum kulturalnego byłby na pewno brak odpowiedniej ilości parkingów w okolicy. No i czy również budynek nie okazałby się zbyt wielki i zbyt drogi w utrzymaniu dla miasta. Ewentualnie to o czym wyżej pisałem - przekształcenie w oddział szpitalny, albo samodzielny szpital o specjalizacji sanatoryjno-uzdrowiskowej. Największy problem w tym, czy miastu w ogóle uda się odzyskać ten budynek.

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: czwartek, 7 maja 2015, 08:31
autor: maj
Jeżeli byłaby wola stworzenia centrum kultury w porodówce - czyli udałoby się pozyskać kasę na modernizację - to nie mam wątpliwości, że budynek byłby świetnym centrum kulturalnym miasta/powiatu. Na pewno nie było by problemu z wygospodarowaniem sali widowiskowej na circa 300-400 miejsc. I 1-2 mniejszych (100, 80 miejsc).
Celowo piszę o kasie, bo oprócz prac adaptacyjnych wskazane byłoby przeprowadzenie prac zmierzających do energooszczędności budynku (tu dopłaty są bardzo hojne). Nie pamiętam, czy budynek jest już w styropianie. Ale na pewno trzeba wymienić okna, wprowadzić panele słoneczne (ogromna powierzchnia dachu pokryje 100% zapotrzebowania na ciepło dla budynku)... może nawet lekkie, pionowe turbiny wiatrowe... Sądzę, że ten budynek w kwestii energochłonności może opracować na poziomie pasywnym z lekka nadwyżką mocy do sprzedaży.

Skupienie większości instytucji kulturalnych (czy również przedszkolnych) w jednym miejscu (w dodatku energooszczędnym) na pewno będzie mniejszym obciążeniem budżetu miasta niż utrzymywanie tych instytucji w kilku ponad wiekowych budynkach w mieście (wyjątek - biblioteka; No ale tam można przenieść przychodnie z Lędowa).

Do sfinalizowania tematu jest jeszcze lat kilka. Ale czas leci szybko i już teraz należałoby wybadać u Marszałka i w projektach unijnych, czy taka rewolucja w usteckiej kulturze znalazła by poparcie. No i czy jest taka wola we władzach miasta.
Swego czasu Burmistrz przeprowadził kilka rewolucji w mieście - rewitalizacja, przeprowadzka ratusza, budowa szkoły - mam nadzieję, że nie uszła z niego para i ma dość sił, aby rozpocząć kolejną.

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: czwartek, 7 maja 2015, 20:47
autor: celestyn
Znając kosmiczną prędkość działania usteckich urzędników uważam, że czasu jest przeraźliwie mało. Żeby się potem nie okazało, że jest już za późno, bo marszałek już obiecał przekazać ten budynek komuś innemu, jakiemuś szwagrowi kolegi, albo jakieś innej okolicznej władzy samorządowej i papiery już "dawno" zostały podpisane. Myślę, że odpowiednie działania sondujące i lobbing w urzędzie marszałkowskim na rzecz przejęcia przez miasto powinien się zacząć już teraz.Nie można też wykluczać, że marszałek zechce ten obiekt sprzedać, tylko czy my mieszkańcy nie mamy argumentów, że to powinno trafić do nas?

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 19 sierpnia 2015, 17:12
autor: celestyn
Czasu na zastanowienie się co dalej z budynkiem usteckiego szpitala i ewentualne przygotowanie próby jego przejęcia coraz mniej.
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /150819768" onclick="window.open(this.href);return false;
Oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny mają do końca przyszłego roku znaleźć się w nowym budynku, który stanie w kompleksie szpitala przy ul. Hubalczyków.
Szpital realizuje koncepcję przeniesienia z Ustki oddziałów położniczego i neonatologicznego. O przeniesieniu oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego z Ustki do kompleksu szpitala przy ul. Hubalczyków w Słupsku prezes placówki mówił od początku swojego urzędowania tutaj, czyli od stycznia. Jeszcze w kwietniu szpital rozstrzygnął przetarg na opracowanie koncepcji rozbudowy szpitala w Słupsku o piętrowy budynek, w skład którego miał wchodzić blok porodowy, położniczy, neonatologia, patologia ciąży,

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: środa, 28 października 2015, 20:18
autor: celestyn
Przeniesienie porodówki z Ustki do Słupska zbliża się coraz większymi krokami. Co z budynkiem usteckiego szpitala i co na to władze miasta?
http://www.gp24.pl/wiadomosci/art/90360 ... ,id,t.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Szybki koniec usteckiej porodówki?

: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:34
autor: celestyn
Najwyraźniej wyjaśniło się co dalej z usteckim szpitalem.
http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/ ... ,11665016/" onclick="window.open(this.href);return false;