Nowy Dom Kultury na pl.Wolności

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
Mirek

Nowy Dom Kultury na pl.Wolności

Post autor: Mirek » środa, 27 maja 2015, 12:26

https://www.facebook.com/graczyk.jacek/ ... tif_t=like" onclick="window.open(this.href);return false;
11377135_463045967192911_1581457648251572698_n.jpg
11350697_463045920526249_5079789995017807704_n.jpg
17765_463045883859586_8480386959741848963_n.jpg
Ps.Ciekawy jestem czy ryneczek będzie oszklony na lato?
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
maj

Re: Nowy Dom Kultury na pl.Wolności

Post autor: maj » czwartek, 28 maja 2015, 08:11

Projekt bardzo ciekawy. Robi wrażenie.
Chciałbym zobaczyć tą wizualizację wkomponowaną w otaczające budynki.
Jak widać na planie rynek zostanie częściowo schowany w podziemnym pasażu, co nie wróży dobrze obecnym właścicielom małych straganów, gdyż koszt takiej lokalizacji będzie o wiele wyższy niż obecnie. Ale mają alternatywne miejsca w pasażu UTBS-u.
Adi odwodził mnie w innym wątku od garaży podziemnych, a tu proszę - 125 miejsc pod ziemią.
Szkoda, że nie mogę być dzisiaj na prezentacji w Ratuszu, bo zapewne dowiemy się o kosztach, które na pewno będą niebanalne. Jest szansa na unijne dofinansowanie? SGR? No i pytanie zasadnicze - kiedy?
Koncepcja pozyskania szpitala raczej nie wchodzi w rachubę? viewtopic.php?p=110782#p110782" onclick="window.open(this.href);return false;
Oczekuję na relacje ludzi z większą dawką wolnego czasu w tygodniu. :wink:
Obrazek
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 28 maja 2015, 12:20

Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce -jest?
Po co nowy budynek?
Chyba ,że nowe miejsca pracy za nasze pieniądze....
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » piątek, 29 maja 2015, 10:01

Również nie mogłem być na prezentacji projektu, a to co widać na obrazkach to o wiele za mało by móc jakoś konkretniej wypowiadać się na temat tej koncepcji i ją oceniać. Zastanawia mnie jednak kilka rzeczy. O ile kojarzę był projekt przejęcia budynku dworca PKP, gdzie miały chyba pojawić się niektóre funkcje przypisywane nowemu projektowi. Zastanawiam się też tak jak Maj nad koncepcją przejęcia budynku szpitala. Panuje w tym względzie cisza ze strony ratusza, nie wiadomo czy taka sytuacja jest w ogóle rozważana i czy są planowane działania w tym kierunku. Na pewno trzeba się mocno zastanawiać nad kwestią parkingów, bo przy tego typu obiekcie ogólnodostępne parkingi w najbliższym sąsiedztwie są nieodzowne i to bezpłatnie. Nie wiem na ile realny jest pomysł podziemnego parkingu przy poziomie wód podskórnych w Ustce. Jeszcze jedna sprawa od razu rzucająca się w oczy, Duży szyld "Usteckie Centrum Kultury" i duże schody frontowe i wejścia od strony wąskiej i ciasnej uliczki i ... okien ratusza. :) Wydaje mi się, że główne wejście i fasada z dużym szyldem powinny się znajdować od strony placu Wolności, od strony otwartej przestrzeni. Sytuacja gdzie przykładowo ludzie z jakiegoś wydarzenia w takim budynku UCK wysypują się praktycznie wprost na ulicę jest bezsensowna. Widziałem sporo obiektów o podobnych funckjach w różnych miastach i bardzo często było tak, że główne wejścia do takich budynków latami w ogóle nie funkcjonowały, bo prowadziły wprost na stosunkowo wąski chodnik i ulicę. W takich zaadaptowanych starych, często zabytkowych obiektach, albo w nowych zaprojektowanych i wybudowanych w nie do końca przemyślany sposób, funkcję głównego i jedynego używanego wejścia, ze względów, które wyżej opisałem, pełniły jakieś małe boczne wejścia. Podsumowując, uważam, że fasada budynku powinna się znajdować od strony placu.
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
Smerf Maruda

Post autor: Smerf Maruda » piątek, 29 maja 2015, 10:25

O kosztach budowy projektanci nie chcieli mówić , dostali zakaz.
Relacja na mojej stronie. Co wy byście zrobili bez Smerfa :twisted:

http://www.pomorze-srodkowe.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Zapraszam do polubienia moich stron . . . . . . - www.ziemia-ustecka.pl

www.facebook.com/artur.mazur.14
www.facebook.com/Stara.Ustka
www.facebook.com/ziemia.ustecka

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » wtorek, 9 czerwca 2015, 21:11

W wolnej chwili obejrzałem z uwagą film Smerfa z prezentacją projektu nowego centrum kultury na pl. Wolności. Im bardziej zagłębiam się w ten projekt tym więcej wątpliwości we mnie on budzi. Zastanawiam się, zgodnie z tym co napisałem w pierwszym poście, na ile realne są podziemne parkingi przy poziomie wód podskórnych oraz jak długo przetrzymają jeśli powstaną. Była wzmianka o ulokowaniu działalności stowarzyszeń w projektowanym centrum, lecz w projektowanym budynku nie do końca przewidziano lokalizację dla stowarzyszeń. Jest mowa o stworzeniu studia nagrań, ale już nie ma specjalnie miejsca na sale do indywidualnych ćwiczeń muzycznych i salę prób dla zespołów muzycznych. Jeśli jest projektowane centrum kultury to powinno dysponować porządnym sprzętem nagłośnieniowym i oświetleniowym, najadającym się do realizacji miejskich koncertów. Taki sprzęt mało miejsca nie zajmuje, powinien więc znaleźć się w projektowanym centrum na poziomie 0 (parteru) porządnym magazyn w celu przechowywania. Takich uwag miałbym jeszcze wiele.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » środa, 10 czerwca 2015, 08:05

Celesto mylisz 2 podstawowe rzeczy, projekt i wyposażenie. Od prezentacji projektu, do budowy to jeszcze uuu uu.. nie mówię już o czymś takim jak wyposażenie szczegółowe, jak głośniki czy instrumenty...
Na całym świecie buduje się by kierunek północ miał odzwierciedlenie w bryle budynku - dodatkowa energia światło itd... miejmy nadzieję że projektant uwzględnił te czynniki.
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » czwartek, 11 czerwca 2015, 07:00

Elveez chyba nieuważnie przeczytałeś mój post albo nie do końca mnie zrozumiałeś. O wyposażeniu napisałem tylko w kontekście potrzebnych pomieszczeń w budynku o tego typu funkcji. Wiadomo, że projekt to nie ten etap, ale już na etapie projektu powinny być planowane wszystkie potrzebne pomieszczenia, przynajmniej w takim budynku jak UCK, bo to nie biurowiec z ruchomymi ściankami działowymi, które można dowolnie przestawić. Co do orientacji przestrzennej, to powszechnie budowle wokół placów buduje się frontem do tych placów.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » sobota, 13 czerwca 2015, 19:07

Architektura przy Pl.Wolności jest jaka jest.Ładna i niech tak pozostanie.Cały teren powinien pozostać na jednym poziomie "zero" tak jak teraz.Dla starych ludzi wygoda.Zadnych schodów czy murków.Tych domów kultury może już starczy.
Co ja widzę tam to odtworzenie starej hali targowej w usteckim przedwojennym stylu.W środku stragany z lokalnymi smakołykami i produktami.
Miejsce gdzie ludzie codziennie się spotykają aby coś kupić i pogadać.Niezależnie od pogody.
Taka funkcja to właśnie kultura.Każde miasto , które się szanuje ma coś takiego a miejsce idealne i zarobi na siebie..

Obrazek
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » sobota, 13 czerwca 2015, 20:13

Zgadzam sie z Topkiem w 100% !!!

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » sobota, 13 czerwca 2015, 20:59

Ja tez!! dosc juz szkla i styropianu
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » niedziela, 14 czerwca 2015, 09:28

Akurat Plac Wolności to (mówili o tym architekci) granica pomiędzy starym Stolpmünde a powojennymi blokowiskami. Co pozwala na względną dowolność zabudowy tego terenu.
Otwarty teren zielony pomiędzy przyszłym Domem Kultury a Starym Miastem spowoduje zrównoważone przejście pomiędzy różnymi stylami zabudowy tego obszaru. Nie obawiałbym się też jakiegoś wzmożonego ruchu pojazdów w tym rejonie - co było podnoszone na prezentacji. W Usteckim DK raczej nie odbywają się jakieś potężne imprezy ściągające do miasta tłumy zmotoryzowanych melomanów.
Na Placu Wolności jest jeszcze kilka zaniedbanych kamienic, których współwłaściciele nie mogą się dogadać co do renowacji elewacji. W połączeniu z już odnowionymi budynkami i ewentualnym już wybudowanym DK właśnie one będą koszmarkami tego obszaru.

Ale zauważcie, że to dopiero rysunki koncepcyjne. (np. EuroIndustry swego czasu rysowało ich sporo :wink: ). Od szkicu do gotowego projektu, a tym bardziej jego realizacji minie jeszcze... minimum 5-10 lat... (lub )

Ciekawe, czy w ogóle ktoś rozważa adaptację szpitala...?
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » poniedziałek, 15 czerwca 2015, 10:36

1. Fakt, że wiele miast w Polsce ma znane hale targowe, w których kwitnie życie. Sam robiłem nieraz zakupy w takich halach w Gdyni, Wrocławiu czy w warszawskich halach mirowskich. Przy okazji hale te zazwyczaj są bardzo ciekawe architektonicznie. Kwitnie w nich nie tylko handel ale i życie towarzyskie. Mają takie hale rzesze swoich stałych klientów, którzy robią tam zakupy można rzec już od pokoleń. Nie wiem natomiast czy sprawdziłaby się taka nowo wybudowana hala, bo obecnie dużą część funkcji takich hal przejęły sklepy wielkopowierzchniowe jak choćby CH Jantar w Słupsku. Za budową przemawia fakt, że takiego miejsca w Ustce nie ma.
2. Od północy i zachodu otacza pl. Wolności ładna poniemiecka zabudowa willowa, od wschodu PRL-owskie bloki i jest to wystarczający dysonans architektoniczny. Uważam, że nie ma sensu pod względem architektonicznym tworzyć kolejnego dysonansu w postaci UCK o zbyt nowoczesnej bryle. Powstanie jeszcze większy miszmasz zacierający charakter placu i miasta. Jeśli już miałoby przy placu powstać UCK to powinno przynajmniej na zewnątrz fasadą nawiązywać do stylu poniemieckiej zabudowy.

Tak ogólnie to mam niejasne wrażenie, że budowa UCK w tym konkretnym miejscu jest w dużym stopniu pretekstem do większej urbanizacji pl. Wolności.

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » poniedziałek, 15 czerwca 2015, 11:22

celestyn pisze:jest w dużym stopniu pretekstem do większej urbanizacji pl. Wolności.
Większej? Główny budynek UCK ma stanąć w miejscu obecnych pozostałości po biurach i budynkach TBS-u + teren fontanny. Pasaż handlowo-usługowy zajmie miejsce obecnego rynku. Obecny główny park będzie nadal terenem zielonym.
Architekci planują parking podziemny, żeby uniknąć zabetonowania trawników w tym rejonie.
Jak dla mnie jest to dobrze przemyślana koncepcja łącząca tradycję miasta z jej skokiem w XXI wiek, która w tle ma post-PRL-owskie bloki. Nowe obiekty nie zasłaniają budynków Starego Miasta. Wychodząc z UCK widzimy za parkiem stare kamienice. Wychodząc ze Starego Miasta widzimy Nowe Miasto. To nie jest przenikanie nowoczesności w stare struktury. Tutaj te dwie rzeczywistości stykają się, ale ze sobą nie kolidują.

Awatar użytkownika
ewcioszek181
Kontakt:

Post autor: ewcioszek181 » wtorek, 25 sierpnia 2015, 08:49

Było już pisane do p.Burmistrza i do LOT'u aby w nowym centrum znalazło się miejsce dla "MUZEUM" z prawdziwego zdarzenia a nie jak do tej pory mały budyneczek o którym turysta nawet nie wie :!:

W muzeum powinna znaleźć się wystawa rybacka z prawdziwym KUTREM (udostępniony do zwiedzania), historia oraz wystawa jak zmieniało się rybołówstwo na przestrzeni lat.
Sala włodarzy miasta USTKA - portrety lub figury woskowe (mogą też być manekiny jak na bunkrach )
Sala historii sportu - zdjęcia, figury, proporczyki drużyn
Sala historii Ustki
Sala miniatur - oraz wielki miniaturowy - trójwymiarowy plan miasta Ustki.
Sala historii STOCZNI USTKA
Sala historii gadżetów plażowych
itp. itd. pomysłów jest sporo...

PS: pod parkiem jest sporo miejsca

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » wtorek, 25 sierpnia 2015, 16:31

ewcioszek181 pisze:Było już pisane do p.Burmistrza i do LOT'u aby w nowym centrum znalazło się miejsce dla "MUZEUM" z prawdziwego zdarzenia a nie jak do tej pory mały budyneczek o którym turysta nawet nie wie :!:
Obecne muzeum Ustki to fikcja mająca na celu chyba tylko wyłudzenie dotacji z miasta.
W muzeum powinna znaleźć się wystawa rybacka z prawdziwym KUTREM (udostępniony do zwiedzania), historia oraz wystawa jak zmieniało się rybołówstwo na przestrzeni lat.
Już dawno w osobnym wątku pisałem, że w Ustce powinno powstać najlepiej interaktywne muzeum rybackie, ale raczej w sąsiedztwie kanału portowego, np. w okolicy czerwonej szopy, tak by w jego skład włączyć stare wycofane kutry różnych polskich typów uratowane przed złomowaniem. W końcu nasze miasto pod kątem turystyki chronicznie cierpi na brak stałych atrakcji.
Sala włodarzy miasta USTKA - portrety lub figury woskowe (mogą też być manekiny jak na bunkrach )
Nie popadajmy w megalomanię. Na czele Ustki jak dotychczas nie było żadnych wybitnych postaci, które mogłyby zainteresować kogoś z zewnątrz tak bardzo, by tworzyć poświęconą im salę muzealną.
Sala historii sportu - zdjęcia, figury, proporczyki drużyn
Jak wyżej.
Sala historii Ustki
Sala miniatur - oraz wielki miniaturowy - trójwymiarowy plan miasta Ustki.
Sala historii STOCZNI USTKA
To już bardziej sensowne.
Sala historii gadżetów plażowych
Nawet coś takiego potraktowane z lekkim przymrużeniem oka może by się sprawdziło. :)[/quote]

J Jędrzychowska

Post autor: J Jędrzychowska » wtorek, 15 listopada 2016, 12:42

Wyłożono do wglądu publicznego mpzpp Centru 4B – Plac Wolności, można zgłaszać uwagi.
Jednak proponuje się lokalizację budowy parkingu podziemnego na terenie parku miejskiego (który jest chroniony prawnie !?).
W Prognozie... wskazuje się , że główne ustalenie planu, czyli budowa parkingu podziemnego wpłynie na:
- budowę geologiczną i wody gruntowe w obszarze jego lokalizacji,
- istotnie zmniejszy wielkość infiltracji wód opadowych i zwiększy wartość odpływu
powierzchniowego ,
- znaczne niekorzystne zwiększy zanieczyszczenie powietrza oraz spowoduje wzrost hałasu
w związku ze zwiększonym ruchem pojazdów samochodowych.
Taka diagnoza będzie miała negatywne skutki dla trenów sąsiadujących a także dla miejskiego systemu odbioru wód opadowych lokalne (podtopienia?) . Budowa parkingu podziemnego pomimo zapisu o przywróceniu funkcji parku po ukończeniu inwestycji istotnie zmieni charakter i funkcje tego obszaru miasta. Należy zdać sobie sprawę, że będzie to szalenie trudnym zadaniem jeżeli w ogóle możliwym pod względem zarówno ekonomicznym co i czasochłonnym. Odkrycie powierzchniowe terenu lokalizacji parkingu zniszczy istniejące nasadzenia . Ponowne nasadzenie gatunków bogatszych i wegetatywnie trwalszych stanowić będzie duże wyzwanie dla budżetu miejskiego w którym obecnie trudno jest wygospodarować środki na utrzymanie istniejącej zieleni parkowej. Brak pełnej realizacji ustaleń planu w temacie przywrócenia parku może być źródłem konfliktów społecznych. Nie wspomnę o samym procesie realizacji ( hałdy piasku, ).
Czy to ma jakieś znaczenie ?

Awatar użytkownika
maj

Post autor: maj » wtorek, 15 listopada 2016, 14:47

1. Każde wbicie łopaty w ziemie zmienia jej strukturę geologiczną. Każda tak głęboko osadzona budowla zmienia ją na pewno ale istnieją technologie niwelujące to oddziaływanie.
2. Tu fakt. Woda pójdzie w burzówkę, ale spora część zostanie zatrzymana na zrekonstruowanych terenach parkowych. Sporadyczne będą przypadki, kiedy nasycenie gleby będzie wymagać ewakuację znaczących ilości wodzy przez drenaż do kanalizacji burzowej (ta profilaktycznie musi zostać rozbudowana i podłączona do nitki na Mar. Polskiej)
3. Hałas? Zwiększony ruch samochodowy? W Ustce? Jakież to wydarzenia kulturalne w naszym domu kultury spowodują masowy(większy niż do obecnego rynku) najazd lokalnych melomanów?
4. Odtworzenie parku. Fakt. Szkoda starodrzewu - jego wycięcie będzie kosztować prawdopodobnie ogromne kary... Ale jest szansa na odtworzenie.
5. Projekt zrobiony z ogromnym rozmachem. Cud chyba by musiał się zdarzyć, żeby Ustkę było stać na taką inwestycję.
Resztę swoich przemyśleń zamieściłem w postach powyżej.

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » wtorek, 15 listopada 2016, 18:52

Taka inwestycja powinna uwzględniać nowoczesne materiały chłonne które np w Hamburgu nie są problemem na dziesiątkach ha. Bufory wodne gromadzące po 20 tys l. wody na moduł i oddające ją powoli do burzówki nie obciążając jej.

Jeśli tego nie zrobiono to także należy uwzględnić fundusze na odszkodowania z tytułu wadliwej kanalizacji... bo ktoś te przepusty musi policzyć. (patrz Hotel Aleksander)
Obrazek

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » wtorek, 15 listopada 2016, 19:25

Nie ruszać mi tu Placu Wolności.Centrum Kultury proszę np. za kinem.Już niektórzy się ślinią na podziemne garaże.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

ODPOWIEDZ