Strona 1 z 1

Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: czwartek, 7 września 2017, 15:32
autor: Smerf Maruda
Co sądzicie o powstającej koło Morpolu w Duninowie, fabryki mączki rybnej.

Więcej na stronie. http://ziemia-ustecka.pl/ustka/nasze-po ... ancy-ustki" onclick="window.open(this.href);return false;

- Inwestycja o nazwie „Budowa zakładu produkującego mączkę rybną i olej rybny wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, polegać ma na budowie linii produkcyjnej do wytwarzania i późniejszego pakowania oleju i mączki rybnej. Linia ta znajdować się będzie w nowym, projektowanym budynku w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego zakładu Morpol S.A. w Duninowie – zajmującego się obróbką i konfekcjonowaniem łososia...

Emisje odorów:
Podczas podgrzewania pulpy rybnej i jej suszenia, powstawać będą w śladowych ilościach następujące substancje w tym substancje odorowe: amoniak, histamina, siarkowodór, dwusiarczek dwumetylu, metyloamina, merkaptany, dwumetyloamina, pirydyna, trójmetyloamina, metanotiol, dwuetyloamina, etanotiol, trójetyloamina, propanotiol, indol, kwasy tłuszczowe: masłowy i walerianowy, pył zawieszony. Wartości tych emisji będą śladowe, a zastosowanie systemu filtracyjnego wraz z bardzo wysokim wylotem kominowym (min. 20,0 m n.p.t.), wykluczy negatywne oddziaływanie na stan czystości powietrza atmosferycznego i zminimalizuje oddziaływania odorowe zakładu. Większość z powstających substancji odorowych nie posiada określonych wartości odniesienia ustanowionych w polskim prawodawstwie. Ich oddziaływanie na stan jakości powietrza będzie sumaryczne i odczuwalne jako tzw. „uciążliwość odorowa”.
Mapy i zdjęcia inwestycji oraz Pliki z obliczeniami sa na stronie -

Fabryka mączki rybnej koło Ustki. https://www.facebook.com/media/set/?set ... 278&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek

Obrazek

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: czwartek, 7 września 2017, 16:13
autor: celestyn
No to jak zawieje z południa - południowego zachodu, to miasto może zapomnieć o turystach, kuracjuszach i uzdrowisku. Ciekawe co na to władze miasta? I jakim cudem Morpolowi udało się uzyskać decyzje środowiskową na realizację tak uciążliwej działalności?

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: piątek, 8 września 2017, 17:21
autor: elveez
Morpol smrod sa ... smerf jak zawsze finezja.
Jak z radarem... mozna protestowac. Morpol widze z okna na Magierowie. Oby to był sen.

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: piątek, 8 września 2017, 17:38
autor: Smerf Maruda
Oj tam finezja, nie ten obrazek mi się skopiował. Miał być ten. Zresztą i tak mam wszystko w doopie, Od jesieni Ustkę może zalać całe morze góówna

Obrazek

Do 18 września można składać wnioski i uwagi do Urzędu Gminy w Ustce na ul. Dunina 24, w formie pisemnej, ustnej lub mail urzad@ ustka.ug.gov.pl
dotyczące planowanej budowy fabryki mączki rybnej w Duninowie.

Cała dokumentacja do zassania mojej stronie:
http://ziemia-ustecka.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: piątek, 8 września 2017, 19:02
autor: Topilzin
Ciekawe jak to odbije się na cenach nieruchomości.Może być bida.Dlaczego nie zbudują przy np.Sopocie?

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: sobota, 16 września 2017, 11:38
autor: Smerf Maruda
Zdumiewające, że taka ważna inwestycja była "robiona po cichu".

Urząd Gminy i Urząd miasta Ustka oraz radnych, chcieli to przepchnąć dyskretnie w lato, kolanem bez wiedzy mieszkańców. :blink:
Wnioski i uwagi można było składać od 18 sierpnia, ale kto o tym wiedział?
Jeszcze tylko do 18 września można składać wnioski i uwagi do Urzędu Gminy w Ustce na ul. Dunina 24, w formie pisemnej, ustnej lub mail dotyczące planowanej budowy fabryki mączki rybnej w Duninowie.
Do dzisiaj na stronie gminy Wójta Anny Sobczuk-Jodłowskiej nie ma tego ważnego komunikatu ? Tajne łamane przez poufne. :(

Zapraszam do grupy na FaceZbuku

Ustka mówi STOP fetorowi i smrodowi !
https://www.fa-ir.lite.on.lite.facebook ... oup_dialog" onclick="window.open(this.href);return false;

Najświeższe informacje wiadomości

Obrazek

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: sobota, 16 września 2017, 21:04
autor: J Jędrzychowska
Istotnie, bardzo waży temat dla mieszkańców miasta i okolic.
W tej sprawie członkowie RDPP m Ustka zajęli stanowisko, które elektronicznie zostało przekazane do Pani Wójt.
W opinii tej ogólnie rzecz biorąc- wyraziliśmy nasze zaniepokojenie i sprzeciw oraz wnioskowaliśmy
1. o przeprowadzenie rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa,
2 oraz apelowaliśmy do Radnych Gminnych oraz Miejskich aby podjęli wszelkie działania prawne w tym zatrudnili doraźnie odpowiednich ekspertów, doradców którzy na rozprawę przygotowaliby koreferat do Raportu...

Radni są naszymi lokalnymi politykami nie muszą się znać na wszystkim. Mądrość ich polega na tym aby w odpowiednim czasie i w szczególnie trudnych sprawach korzystali z pomocy doradców, a na to pozwala prawo.
Tym bardziej że sprawa nie jest łatwa i wymaga profesjonalnego działania.

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: niedziela, 17 września 2017, 14:59
autor: celestyn
Zgodnie z Rozporządzeniem RM z 9.11.2010 w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, taki zakład jak przetwórnia mączki rybnej jest zaliczany właśnie do przedsięwzięć zawsze mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Zastanawiam się, w jaki sposób wójt dochowała wszelkich procedur wymaganych ustawą z 3.10.2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Chodzi mi głównie o udział społeczeństwa w procesie wydawania decyzji środowiskowej, skoro nawet radni gminni nie są w sprawie tak do końca zorientowani. No chyba, że są a teraz ściemniają? A jeśli coś tam podpisali i sami nie wiedzą co, to nauczka dla ludzi z gminy wiejskiej, żeby nie wybierali do rady gminy byle kogo.

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: czwartek, 11 stycznia 2018, 10:02
autor: maj
http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/ ... j,12837992

Teraz już wiadomo dlaczego tak łatwo firma zrezygnowała z budowy w Duninowie.

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: czwartek, 11 stycznia 2018, 10:15
autor: elveez
patrz data :)

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: czwartek, 11 stycznia 2018, 12:43
autor: maj
Wow. To jakby i Morpol ruszył z budową to mielibyśmy dwie przetwórnie odpadów rybnych w okolicy?! Po jednej dla każdego zakładu.

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: czwartek, 11 stycznia 2018, 17:08
autor: elveez
Maja rozmach ;) jak nie tu to ówdzie

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: piątek, 10 sierpnia 2018, 15:02
autor: maj
(575) Jakby się Wam wydawało, że temat został zamknięty to wyprowadzam z błędu:
http://www.portalspozywczy.pl/ryby/wiad ... 61685.html
Autor: AT/portalspozywczy.pl Data: 09-08-2018, 15:01
- W Ustce chcieliśmy zbudować zakład produkujący olej rybny i mączkę rybną. Nie zmieniliśmy naszego podejścia wobec tej inwestycji. Jesteśmy otwarci i szukamy możliwych rozwiązań.(...)- mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl John-Paul McGinley, dyrektor zarządzający Marine Harvest Central Europe i członek zarządu Morpol S.A.
Zasadniczo pomysł nie jest zły ale niestety obarczony mitem lat ubiegłych o starych, śmierdzących przetwórniach odpadów. W końcu Morpol sam przetwarza rybe i nie czuć go w okolicy. Każda inicjatywa inwestycyjna jest cenna dla regionu ale pod jednym warunkiem: 100% udowodnienia - na siostrzanej już funkcjonującej firmie - że inwestycja nie będzie cuchnąć. Nie istnieje coś takiego jak norma dopuszczalnego smrodu i inwestor nie ma obowiązku się do tego stosować, ale skoro deklaruje, że obecne technologie i środki prewencyjne pozwolą na całkowite wyeliminowanie walorów zapachowych przetwórni, to niech to udowodni. Tak samo MUSI zadeklarowac bezwonność dostaw surowca do takiej przetwórni. Kilka TIRów z odpadami rybnymi, które przelecą przez Ustkę równie skutecznie popsuje humor.

Re: Powstaje fabryka maczki rybnej 3km od Ustki, w Morpolu

: środa, 17 października 2018, 20:57
autor: maj
http://www.ustka.pl/pl/news/content/4601
Dzisiaj na stronie Miasta pojawiło sie oświadczenie dot. deklaracji Morpolu z 2017 roku odnośnie odstąpienia od budowy fabryki mączki rybnej. Jak to oświadczenie ma się do wywiadu z Johnem-Paulem McGinley, dyrektorem zarządzającym Marine Harvest Central Europe i członkiem zarządu Morpol S.A. zamieszczonym w Przemyśle Spożywczym z sierpnia 2018, który wskazałem post wyżej?