Wspomnienia o dawnej Ustce.

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

Awatar użytkownika
Topilzin

Re: Wspomnienia o dawnej Ustce.

Post autor: Topilzin » sobota, 28 czerwca 2014, 21:27

Na stronie 142 tego wątku jest moja focia z tego miejsca.

http://www.ustka.pl/forum/download/file.php?id=3789" onclick="window.open(this.href);return false;
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » niedziela, 29 czerwca 2014, 09:56

Mirek pisze:Na transparencie chyba Centrala Rybna a tej w Ustce nie było.
Była, była. :) Centrala Rybna w Ustce mieściła się we wczesnych latach powojennych przy ul. Słupskiej, tam gdzie obecnie jest pusty po korabiowski plac.
Na transparencie widać
"CENT...L...BNA
ZA...RYBNE.N.IC
...STC...".
Cały napis brzmiał więc zapewne
"CENTRALA RYBNA
ZAKŁADY RYBNE.N.IC
W USTCE
Nie ten jest mądrzejszy kto wyżej stoi i głośniej krzyczy
Piszę poprawnie po polsku

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 29 czerwca 2014, 10:17

Musiało być zimno jak diabli owego 1-szego maja bo babuszki ubrane na zimowo.Chyba że wyciągnęły najlepsze ciuchy z szaf aby zademonstrować dobrobyt.
"Bagatelizować, bagatelizować i jeszcze raz bagatelizować... złapią za rękę, mówić że nie wasza."

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » niedziela, 29 czerwca 2014, 11:25

Mirek pisze:Po kostce Ustka ale zmyliły mnie te łuki w oknach-ale chyba nad pierwszą pizzeria w Ustce były takie lub są....:)
Tak, budynek w tle to obecna Jadło Chata, patrząc od strony kościoła.
Topilzin pisze:Musiało być zimno jak diabli owego 1-szego maja bo babuszki ubrane na zimowo.Chyba że wyciągnęły najlepsze ciuchy z szaf aby zademonstrować dobrobyt.
Mam podobną 1-majową fotkę pracowników usteckiej Centrali Rybnej z tamtego okresu tyle, że z pl. Wolności. I ludzie ubrani podobnie. Być może maje wtedy rzeczywiście były zimne, ale raczej ludzie po prostu ubierali się w to co mieli najporządniejszego, a we wczesnych latach powojennych zapewne nie dysponowali wielkim wyborem.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » niedziela, 29 czerwca 2014, 20:12

Ja pamietam 1 maja jak śnieg padał.... :mrgreen:

Obrazek
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » niedziela, 29 czerwca 2014, 20:26

Ja pamietam 1 maja jak śnieg padał.... :mrgreen:
No bo ty taki stary jesteś , że pamiętasz jak po Ustce mamuty biegały. :lol: :shock: :wink:

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » wtorek, 22 lipca 2014, 17:20

Chciałem jeszcze wrócić do wałkowanego nie raz wątku o "Kciuku Neptuna" lub "Dziale", bo tak dawniej nazywaliśmy to ustrojstwo. Mam chyba najlepszej jakości zdjęcie z 1965 r. Jest na nim w prawie idealnym stanie. Wygląda raczej jak jakiś prymitywny bunkier, a nie fundament pod radar. Ma nawet schodki do pomieszczenia w środku (po co?!!) i jakoś nie mogę sobie wyobrazić, by taka słaba, altanowa wręcz budowla, mogła dźwigać kilkunastu, a może nawet kilkudziesięcio tonowy radar. A poza tym, co za debil wybudowałby taką maszynerię w morzu, mając piękną i wysoką skarpę kilkanaście metrów dalej. Przecież wjazd olbrzymim dźwigiem do morz, by osadzić na fundamencie całą budowlę to idiotyzm. Co o tym sądzicie? A i jeszcze jedno - te radary nie były obrotowe więc po kiego ten słynny kciuk Neptuna?
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 lipca 2014, 17:36 przez marek milczek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » wtorek, 22 lipca 2014, 17:29

działo 65rok.JPG
radar.jpg
radar.jpg (37.74 KiB) Przejrzano 2829 razy

Awatar użytkownika
wiking

Post autor: wiking » wtorek, 22 lipca 2014, 17:33

marek milczek pisze:Chciałem jeszcze wrócić do wałkowanego nie raz wątku o "Kciuku Neptuna" lub "Dziale", bo tak dawniej nazywaliśmy to ustrojstwo. Mam chyba najlepszej jakości zdjęci z 1965 r. Jest na nim w prawie idealny, stanie. Wygląda raczej jak jakiś prymitywny bunkier, a nie fundament pod radar. Ma nawet schodki do pomieszczenia w środku i jakoś nie mogę sobie wyobrazić, by taka słaba, altanowa wręcz budowla, mogła dźwigać kilkunastu, a może nawet kilkudziesięcio tonowy radar. A poza tym, co za debil wybudowałby taką maszynerię w morzu, mając piękną i wysoką skarpę kilkanaście metrów dalej. Przecież wjazd olbrzymim dźwigiem do morz, by osadzić na fundamencie całą budowlę to idiotyzm. Co o tym sądzicie? A i jeszcze jedno - te radary nie były obrotowe więc po kiego ten słynny kciuk Neptuna?
:?: Marek :!: Czy Ty wiesz co mówisz :?: Przecie to ustrojstwo jeszcze w latach pięcdziesiątych stało na górze o jakieś kilkadziesiąt metrów od skarpy :!: Pamiętam to doskonale a nawet resztki po ognisku wewnątrz a o gównie nie wspomnę :!: Radary były obrotowe i stąd oś :!: Poza tym było to już tyle razy wałkowane że myślę że się po prostu nudzisz :roll:
ostatni wiking w Rzeczpospolitej

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » wtorek, 22 lipca 2014, 21:36

Właśnie z takiego stanu działka skakałem na główke do wody.Wydawało mi sie wysoko i miałem racje- jak miałem wzrostu z 1,20cm jako dzieciak......
Wstawiałem fotkę z tym działkiem na skarpie.
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » środa, 23 lipca 2014, 00:13

Super fotka! Tak jest, wszystko zostało już potwierdzone (nie tylko na tym forum) - to była podstawa pod radar, szkoda, że się nie zachowało bo to był unikat na skalę całej Polski. Chociaż dla niektórych to kawał złomu i betonu...

chlopak_z_ustki

Post autor: chlopak_z_ustki » środa, 23 lipca 2014, 13:43

Marku Milczku czy posiadasz może jakąś wiedzę na temat ruinek za traktem solidarności? Zdjęcia też mile widziane. Temat również wałkowany na forum wielokrotnie. ;) Chciałbym zapytać się również o schron na obecnym osiedlu "na wydmie". Widział to ktoś, duże to było? O fotkach chyba można tylko pomarzyć.

Awatar użytkownika
Topilzin

Post autor: Topilzin » środa, 23 lipca 2014, 14:43

Schron był.O le pamięć nie myli to gdzieś 10x20m z łukowym sufitem.Stał wiecznie pod wodą.O ile pamiętam to miał jeszcze boczne pomieszczenia i schodziło się do niego po schodkach.
Całość pod ziemią.Gdzieś chyba za dzisiejszym Poldanet.

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » niedziela, 27 lipca 2014, 14:50

chlopak_z_ustki pisze:Marku Milczku czy posiadasz może jakąś wiedzę na temat ruinek za traktem solidarności? Zdjęcia też mile widziane. Temat również wałkowany na forum wielokrotnie. ;) Chciałbym zapytać się również o schron na obecnym osiedlu "na wydmie". Widział to ktoś, duże to było? O fotkach chyba można tylko pomarzyć.
Niestety, nie mam. Ale ostatnio przeglądałem swoje foty i znalazłem trzy ciekawe. Pierwsza to widok gaZOWNI od strony fontanny przy dawnym ADM-ie. Miała kształt misy. Gazownie fajnie widać. Druga - widok na willę Kepkego od strony Korabia. Ostatnia to widok na port od strony elewatora. teraz nie mam dostępu do skanera. Jak mi się uda to wstawię

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » poniedziałek, 28 lipca 2014, 06:13

teraz nie mam dostępu do skanera.
Zwykły aparat cyfrowy i dobre oświetlenie-moze byc słońce.:)

Awatar użytkownika
marek milczek

Post autor: marek milczek » poniedziałek, 28 lipca 2014, 09:30

Mirek pisze:
teraz nie mam dostępu do skanera.
Zwykły aparat cyfrowy i dobre oświetlenie-moze byc słońce.:)
również nie mam, a telefon padaczka :oops: ale już niedługo sie poprawie

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 11:17

Ustka szkoła i kościół.Na stemplu pocztowym rok 1947.jpg
Ustka szkoła i kościół.Na stemplu pocztowym rok 1947.jpg (56.3 KiB) Przejrzano 2442 razy
Ustka szkoła i kościół.Na stemplu pocztowym rok 1947

yani

Post autor: yani » czwartek, 14 sierpnia 2014, 16:55

Mirek pisze:Właśnie z takiego stanu działka skakałem na główke do wody.Wydawało mi sie wysoko i miałem racje- jak miałem wzrostu z 1,20cm jako dzieciak......
o ile dobrze zrozumiałem, to jest gdzieś na forum fota ukazujaca tę podstawę radaru jeszcze na górze skarpy - można prosić o linka do niej?

Awatar użytkownika
celestyn

Post autor: celestyn » czwartek, 14 sierpnia 2014, 20:51

Mirek pisze:
Ustka szkoła i kościół.Na stemplu pocztowym rok 1947.jpg
Ustka szkoła i kościół.Na stemplu pocztowym rok 1947
Jeśli na stempel pocztowy, którego nie widać pochodzi z 1947 roku, to wynika z tego, że w pierwszych latach powojennych w obiegu były poniemieckie karty pocztowe. Z tego co kojarzę to było chyba dość częste zjawisko na ziemiach odzyskanych.
yani pisze:
Mirek pisze:Właśnie z takiego stanu działka skakałem na główke do wody.Wydawało mi sie wysoko i miałem racje- jak miałem wzrostu z 1,20cm jako dzieciak......
o ile dobrze zrozumiałem, to jest gdzieś na forum fota ukazujaca tę podstawę radaru jeszcze na górze skarpy - można prosić o linka do niej?
O ile pamiętam na forum nie ma zdjęcia usteckiej podstawy poniemieckiego radaru jeszcze u góry na skarpie.

Awatar użytkownika
Mirek

Post autor: Mirek » czwartek, 14 sierpnia 2014, 21:32

O ile pamiętam na forum nie ma zdjęcia usteckiej podstawy poniemieckiego radaru jeszcze u góry na skarpie.
Sam wstawiałem tą fotkę ale sam jej teraz nie mam.
Ale wiem kto ma.....:)

ODPOWIEDZ