przywolam artykuly z 2006 roku juz wtedy mowiono i braku wspolpracy.
Ustka-Słupsk. Graczyk - Dwumiasto tak, ale dopiero po wyborach i tylko z Konwińskim.
05.09.2006
Czy to już koniec idei Dwumiasta, łączącego Słupsk i Ustkę? Władze miast wzajemnie obwiniają się za brak efektów podpisanego cztery lata temu porozumienia. Od tamtej pory obu samorządom nie udało się wspólnie zrealizować żadnej inicjatywy.
Wczoraj burmistrz Ustki Jacek Graczyk, wspólnie ze Zbigniewem Konwińskim, kandydatem na prezydenta Słupska z ramienia Platformy Obywatelskiej obwinili prezydenta Słupska Macieja Kobylińskiego o upadek idei mającej połączyć miasta.
- Nie może być tak, że przez trudny charakter jednego człowieka sprawy oczywiste nie były załatwiane - twierdzi Konwiński. - Mam też nadzieję, że już za kilka miesięcy współpraca między naszymi miastami będzie przebiegała harmonijnie.
Burmistrz Ustki zarzuca prezydentowi Słupska, że ten chce zmarginalizować rolę kurortu, nie konsultuje z nim inicjatyw i utrudnia rozwój Ustki. Wymienił tu np. forsowaną przez władze Ustki zmianę przebiegu obwodnicy Słupska z południowej na północną. Uważa, że zawarte cztery lata temu porozumienie w sprawie Dwumiasta jest martwe
- Jestem dobrej myśli i wiem, że Słupsk i Ustka są na siebie skazane - dodaje Graczyk. - Trzeba z tego korzystać, ale na zasadach partnerskich, bez chęci dominacji żadnej ze stron. Wszystkie działania, jakie podejmował Słupsk, były sztywne i bez argumentacji.
Rzecznik prezydenta Słupska Mariusz Smoliński twierdzi tymczasem, że za brak efektów porozumienia ponoszą winę nie władze Słupska, lecz Ustki.
- Nie możemy zgodzić się z poglądem burmistrza Graczyka. Idea Dwumiasta pochodzi od prezydenta Słupska. Faktycznie, współpraca nie układa się jak powinna. ale impreza ?Żagle Polonii? pokazuje, że idea jest realizowana. Mamy nadzieję, że zakwitnie po zmianie władz samorządowych Ustki.
Tymczasem burmistrz Ustki liczy na zmianę na stanowisku prezydenta Słupska - czemu dał wyraz uczestnicząc w konferencji kandydata PO na prezydenta Słupska Zbigniewa Konwińskiego. Graczyk otrzymał niedawno poparcie komitetu społecznego w Ustce (sprzymierzony z PO) na stanowisko burmistrza kurortu w jesiennych wyborach.
Współpraca obydwu miast polega na gromadzeniu i wymianie informacji o swoich projektach, planach i tematach, ze szczególnym uwzględnieniem i naciskiem położonym na rozwój turystyki, gospodarki, urbanistyki. Miasta wymieniają się również doświadczeniami w pracy samorządowej. Organizowane są wspólne imprezy o charakterze promocyjnym, kulturalnym i sportowym oraz działania mające na celu wypromowanie ziemi słupskiej. Pierwszym namacalnym efektem Dwumiasta jest projektowana właśnie ścieżka rowerowa na trasie Słupsk - Ustka.
Chcialbym dozyc tej sciezki.
Inne artykuly.
http://ustka.naszemiasto.pl/wydarzenia/626350.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://obywatelski.slupsk.pl/art/6371.html" onclick="window.open(this.href);return false;
@ maj
Słupsk trzeba przestrzec przed pokusą dominacji w związku, a gminom wiejskim Kobylnica i Słupsk zwrócić uwagę, że są uprzywilejowane korzystając z walorów położenia wokół Słupska. Jeśli wszyscy o tym będą pamiętać i postawią na partnerstwo, to Dwumiastu ?grozi? sukces.
Komunalny Związek Gmin graniczących ze sobą da możliwość aplikowania po środki na wspólne inwestycje. Takie partnerskie projekty są preferowane przez fundusze unijne. Powstanie również możliwość prowadzenia wspólnych podmiotów do realizacji zadań własnych samorządów. Przykładem jest aglomeracja Trójmiejska, wokół której funkcjonuje kilka związków, a efektem jest chociażby wspólny Zarząd Komunikacji i wspólny bilet w komunikacji zbiorowej.
Moim celem nie jest krytyka efektów Dwumiasta (bo tak naprawdę niewiele ich widać), lecz wywołanie dyskusji i przekonanie władz Słupska i Ustki do otwarcia się na sąsiednie samorządy. Jeśli do tego nie dojdzie to przez kolejne lata będziemy kreślić jedynie na papierze możliwe trasy ścieżek rowerowych do Ustki.
Powiedziala Pani Marzena z Warszawy.
