Wychowanie patriotyczne

Dla wszystkich uczniów i studentów z naszego usteckiego regionu. Można tutaj dyskutować o miejscu w którym się uczycie bądź uczyliście. O szkołach, nauczycielach, przedmiotach, itp.

Moderator: DKS

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Wychowanie patriotyczne

Post autor: Edward » piątek, 18 listopada 2005, 16:43

W tej kadencji wprowadzono zwyczaj, że z okazji świąt państwowych burmistrz i radni spotykają się z kombatantami. Na spotkaniu 11 Listopada niektórzy kombatanci wyrażali opinię, że obecnie szkoły niewiele przejmują się krzewieniem patriotyzmu wśród uczniów. Wywiązała się na ten temat dyskusja.
Ciekawe, co sądzą o tym internauci?
Edward Zając

maja
Posty: 951
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 12:53
Lokalizacja: Ustka

Post autor: maja » poniedziałek, 21 listopada 2005, 09:02

Wychowanie patriotyczne? Nie pomylę się chyba, gdy powiem, że jest podobny przedmiot w szkołach - nazywa się W.O.S. Szkoda tylko, że jest on traktowany, również przez nauczycieli, jako nikomu i do niczego niepotrzebny.

Po co przeznaczać jakies dodatkowe środki z budżetu, jak wystarczy zwyczajnie przyjrzeć się dokładniej programowi nauczania w tym przedmiocie? 8)
"Nigdy nie śpij z większym od siebie wariatem" (II Prawo Hartleya)

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Post autor: Edward » poniedziałek, 21 listopada 2005, 10:00

Nie idzie o dodatkowe środki. To byłby zupełny absurd - zapłaćcie mi więcej, to będę uczył patriotyzmu. To by było zaprzeczeniem całej idei.
Wspominałem już, że w latach sześćdziesiątych miałem w ogólniaku nauczyciele, który na lekcjach wychowawczych przyswoił nam całą historię Pomorza, również z okresu międzywojennego. Znał to z własnego doświadczenia - znał osobiście ludzi, którzy walczyli o polskie Pomorze i budowali Gdynię. Był nauczycielem w Gdyni, gdy była wioską. Wojnę spędził w obozie koncentracyjnym. Powojennej władzy nie uznawał - nie przyjmował żadnych odznaczeń. Mówił nam wprost, że dla niego hitlerowiec i komunista to pojęcia jednoznaczne. Nie zdarzyło się, aby ktoś z klasy doniósł na niego.
Zastanawiam się, ilu jest teraz nauczycieli podobnych do niego?
Edward Zając

maja
Posty: 951
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 12:53
Lokalizacja: Ustka

Post autor: maja » poniedziałek, 21 listopada 2005, 10:53

Tak starych to chyba już żadnego. (dla nieorientujacych się to jest żart) :lol:

A serio. Nie wiem, ilu mozna zanaleźć teraz takich nauczycieli. Z takim zaangażowaniem w wykonywany zawód. Nauczycieli przez duże N. Nie mówię, że sie nie trafiają, ale podejrzewam, że w dobie obecnego lekceważenia istoty nauczania, jest ich coraz mniej.

Z tzw. wychowaniem patriotycznym w szkolach może być problem natury czysto społecznej. Kolejne pokolenia nauczycieli kształcone już są z pominięciem tak istotnej rzeczy jak wychwanie na świadomego obywatela (lub jak kto woli patriotę). Ażeby obudzić patriotyzm i poszanowanie państwa należałoby zacząć od góry. Czyli od wprowadzenia do władz zjawiska zwanego etyką i honorem. Chodzi o to, że skoro "szary" obywatel widzi jakie śmieci znajdują sie na "górze" nie będzie miał ambicji "posprzątania" u siebie. Innymi słowy (krócej) z kogo ma brać przykład "Kowalski". Skoro Państwo (konkretnie jego władze) samo siebie nie szanuje.

Jak uczniowi wytłumczyć tzw. Patriotyzm, skoro poza prywatą i kumoterstwem na szczytach władzy niewile jest (a czy w ogóle są?) przykładów na poprawność definicji "patriota"?
"Nigdy nie śpij z większym od siebie wariatem" (II Prawo Hartleya)

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7651
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Post autor: Mirek » sobota, 4 lutego 2006, 05:57

Wspominałem już, że w latach sześćdziesiątych miałem w ogólniaku nauczyciele, który na lekcjach wychowawczych przyswoił nam całą historię Pomorza, również z okresu międzywojennego.
Ja też miałem podobnego.Nazywał się Zenon Rup i robił całkowicie odwrotnie od Twojego Edward.Nie moge zrozumieć jak ten twardogłowy facet mógł być dyrektorem szkoły i uczyć HISTORII!!Przeinaczał fakty ,kłamał Nam w oczy!
Zatwardziały komuch nie dał sobie nigdy nic powiedzieć-podyskutować.
Terror w klasie jak się zagadneło o naszej historii przedwojennej.
Nie moge zrozumieć dlaczego ten człowiek pracuje w Urzędzie Gminy w Ustce - w Polsce -którą zwalczał !
Pozdro

Ps.Wychowanie patriotyczne zalezy głownie od rodziców i dziadków.
To oni kształtują postawy patriotyczne.Mój dziadek nosił rannych robotników postrzelonych w grudniu 1970 w Gdańsku.Był uznanym fachowcem w swojej branzy.Szkoły powinny tylko wspomagać wychowanie patriotyczne.Organizować ciekawe spotkania dla młodzieży w tym duchu .Poza tym Polacy są fantastyczni w chwili zagrożenia!
Mamy to w genach (trzy zabory)-czwarty po komunie.

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Post autor: Edward » sobota, 4 lutego 2006, 12:16

Panie Mirku, jak Pan może tak pisać o kimś, kogo zgodnie SLD + część biznesu i SRiPU z Nagórnym, Czyżewskim, Traczykiem i Olechem chcieli wypromować na burmistrza Ustki. Zapomniał Pan, kto był na bilbordach? P. Rupa spotkałem dopiero w czasie kampanii wyborczej i nie sądziłem, że ma tak znamienitą przeszłość. Gdybym to wiedział, to może uważałbym za naturalne, że nie chciał przyjść na przedwyborcze spotkanie z mieszkańcami w kinie. Ktoś mógłby mu to przypomnieć.
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7651
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Post autor: Mirek » sobota, 4 lutego 2006, 13:23

To jest moje zdanie na temat tego człowieka.Uczył mnie i moich kolegów.Był w ,,tych " sprawach apodyktyczny -nie znosił jakichkolwiek uwag-wyrzucał z klasy-tylko partia i przyjażń z wiadomym krajem.
Dalej nie śledziłem losów tego Pana ale moze działal w podziemiu i roznosił bibułę?He,he.

Ps.Jak pamietami -był sekretarzem PZPR -etatowym -cos mu zawoziłem jak byłem w ZSBO(szkoła zawodowa przy Stoczni Ustka) do Domu Partii w Słupsku .Dobra mam pamieć.
Moze trzeba GRUBĄ KRECHĄ -wymazać z pamięci tamte czasy? :oops:

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Post autor: Edward » sobota, 4 lutego 2006, 13:53

W styczniu nawiązałem kontakt z osobami, które reaktywowały działalność Macierzy Szkolnej - organizacji zasłużonej dla wychowania patriotycznego zarówno w czasie zaborów, jak i w okresie międzywojennym. Ciekawa inicjatywa, chociaż kilkanaście lat spóźniona. Coś w tym jest, że dopiero teraz ten pomysł zaczęto realizować.
Tylko czekać, jak zaczną patriotyzm kojarzyć z nacjonalizmem. W tym tygodniu miałem już krótkie spięcie z nauczycielem ze Śląska, który bardziej czuł się Europejczykiem niż Polakiem. I tak uczy młodzież!
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7651
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Post autor: Mirek » sobota, 4 lutego 2006, 15:18

Kolejnosc jest zawsze ta sama.
1.Polak
2.Europejczyk
Koszula zawsze bliższa ciału!Pozdro

autkasz
Posty: 660
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2005, 11:33
Lokalizacja: Ustka

Post autor: autkasz » niedziela, 5 lutego 2006, 15:07

czasy sie zmieniają...
dzis nie jesteśmy ani pod zaborami, ani pod okupacją niemiecką, ani w czasie zadnego konfliktu zagrażającego naszej narodowości. Skoro dziś wszystko kręci się wokół UE i integracji, ludzie w telewizji krzyczą, że są "europejczykami" to to wszystko sprawia, że "uczenie" o patriotyźmie ogranicza się do rozmów z rodzicami czy dziadkami.

Na lekcjach WOSu tylko wspomina się co to jest patriotyzm i kto to jest patriota.

Tak więc nie ma co się dziwić, że 60 lat temu każde dziecko poprostu świeciło przykładem patrioty. Dziś młodzi ludzie opuszczają kraj i to nie z przymusu, ale z własnej woli...czyżby nie chcieli być polakami?

Tak więc nie ma co gadać, że kiedyś bylo tak i tak...
Bo czasem przegrać znaczy wygrać
Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7651
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Post autor: Mirek » wtorek, 7 lutego 2006, 09:53

Do tematu nawiazał ,,Nasz dziennik"- jest dotacja od rządu RP dla samorządów ,szkół w wyskości 5 mln na cele związane z ogólnie pojętym patriotyzmem -szerzeniu postaw , ale termin konczy się za 8 dni.Tylko ,,Nasz Dziennik" wiedział o tym....cos niektóre media sa uprzywilejowane.Pozdro :oops:

Edward
Posty: 2812
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2003, 18:29

Post autor: Edward » wtorek, 7 lutego 2006, 10:09

Panie Mirku, a może jest odwrotnie - to niektóre gazety nie chcą pisać na takie tematy? Unia i wiele różnorodnych fundacji przeznacza olbrzymie pieniądze na propagowanie tego, abyśmy byli przeświadczeni, że jesteśmy tylko Europejczykami. W pewnych środowiskach przyznawanie się do tego, że jest się przede wszystkim Polakiem, jest traktowane jako przejaw nacjonalizmu i ciemnogrodu.
Edward Zając

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 7651
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2005, 21:39
Lokalizacja: HB 13

Post autor: Mirek » wtorek, 7 lutego 2006, 18:04

To ja w takim razie jestem ciemny.Chce być ciemnym.Pozdro

bachurek
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 11 czerwca 2006, 08:13
Lokalizacja: Ustka

Post autor: bachurek » niedziela, 11 czerwca 2006, 09:50

Moim skromnym zdaniem, patriotyzmu, podobnie jak religii powinni uczyć własne dzieci ich rodzice. Tak jak wprowadzenie religii w szkole nie poprawiło kwestii moralno - etycznej naszej młodzieży tak nie nauczy jej patriotyzmu żadna instytucja. Bo nauka patriotyzmu nie polega na tym by nauczyć dzieci śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, bo to nawet jest zadaniem szkoły, ale patriotyzm to ukształtowanie postawy, budzenie uczuć do własnej Ojczyzny. Bo nie ma znaczenia czy śpiewając hymn robi się to z pamięci czy z kartki, ale czy podczas tego śpiewania emocje ściskają za gardło z dumy, ze jestem Polakiem
Zasada oko za oko uczyni?aby wkrótce ca?y ?wiat ?lepym. Mahatma Gandhi

Awatar użytkownika
akabiedron
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 24 grudnia 2006, 14:04
Lokalizacja: Ustka

Post autor: akabiedron » poniedziałek, 25 grudnia 2006, 13:24

...Grunt to wiara w naród... :D

cyarnz
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 5 lutego 2007, 17:35

Post autor: cyarnz » poniedziałek, 5 lutego 2007, 19:03

Wychowanie patriotyczne, dobre sobie :shock:

Awatar użytkownika
maj
Posty: 3626
Rejestracja: niedziela, 28 stycznia 2007, 06:12
Lokalizacja: Ustka

Post autor: maj » poniedziałek, 12 lutego 2007, 08:16

A 'propos
Obrazek

Pozwoliłem sobie skorzystać z galerii "wikinga" na jego http://wiking.dyn.pl. Mam nadzieję, że chyba mnie nie nabije na pal :wink:
"Ruchy władzy są strasznie przewidywalne, traktują Polaków jak głupich ludzi" (J. Stuhr)
Projekt niezależny "Ustka! To logiczne" https://www.facebook.com/groups/2293914710838298/

Awatar użytkownika
elveez
Posty: 12199
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2003, 15:01
Lokalizacja: Magierowo / Trocinowo
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 16 lutego 2007, 13:48

Od kiedy male dzieci moga ogladac bzdurne kanaly typu cartoon network ..a rodzice dla swietego spokoju daja w raczke banknot albo sadzaja przed kompem..od tego czasu nastapil koniec przejawiania postaw patriotycznych wsrod mlodych.Zgnusnienie maluszkow jest dzis straszne- cale rzesze pseudokomputerowcow (wychowanych na kompie - grach) nie potrafia wykonac prostej czynnosci nawet na 1 czy 2 roku studiow-za 100 lat w takim tempie bedzie tu drugie USA zacofany kraj bez potencjalu myslowego. Przyklad idzie z gory historia staje sie coraz bardziej zawila..podszyta domyslami i mnogoscia wersji. Otwarcie na kultury, nawyki innych panstw zniwelowalo nasze wartosci i to jest juz raczej nieodwracalne. Sam minister edukacji popisal sie juz na tyle w mediach ze tylko stworzyl wrogi stosunek ogolu do wyzej opisanych spraw. Efekt tego jest taki ze patriotyzm dzis postrzegany jest glownie jako nacjonalizm. WOS nie uczy patriotyzmu tylko wiedzy o systemie w ktorym zyjemy :) bynajmniej ja sie o tym uczylem w 95 w Sp1 jeden z bardziej lubianych nauczycieli niestety nie zostal doceniony za swoje wysilki i podejscie do nauczania. Dzisiejsi rodzice (srednia wieku 22) nie potrafia niczego pozytecznego przekazac swojej pociesze a rzad zacheca do rodzenia dzieci - tak nam rosnie ciemna masa,szara strefa i bezrobocie
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Awatar użytkownika
elveez
Posty: 12199
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2003, 15:01
Lokalizacja: Magierowo / Trocinowo
Kontakt:

Post autor: elveez » wtorek, 24 kwietnia 2007, 14:28

w prawdziwym szoku jednak bylem - ponad 40% polakow wie(nie mysli) ze mord w Katyniu to sprawa Niemcow :shock: a my sie z Rosjan nabijamy :lol:

Za to 70% brytyjczykow w wieku 15 lat nie potrafi nazwac warzyw ! to jest analfabetyzm - nawiasem mowiac nasz rzad moglby wziac przyklad z Tonyego Blaira i dofinansowac stolowki w sposob pozwalajacy ze szkol usunac chipsy i zywnosc kapitalistyczna - my jak zwykle za 20 lat zajmiemy trzecie jak nie pierwsze miejsce, w Europie jako narod otyly i schorowany od naszej diety-wtedy Lesio Kaczynski III junior wypowie wojne MC Kwaczom i innym KFC (kick from chuck).

przypomina mi sie motto maja :D

Polak madry po errorze :D

Awatar użytkownika
Oleko
Posty: 485
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 17:41

Post autor: Oleko » wtorek, 1 maja 2007, 20:19

kiedys na spotkaniu burmistrza z kombatantami zapytałem sie czemu podczas uroxczystości państwowych jest tak mao flag. Burmistrz docenił spostrzeżenie i na nastepne uroczystości juz byo wiecej flag w Ustce. Mamy nowe władze w Ustce i na ulicach jest równeiz pełno flag ale nie Polski tylko UE! np. spacer ulica Darłowska pełno flag, na słupie wisze po 3 flagi ale w wariacji dwie UE i jedna Polski! Dla mnie taka rzecz nie powinna miec miejsca, otóż powinno byc dwie Polski i jedna UE. Jak tu wskrzeszać patriotyzm jak na uroczystości państwowe jest więcej flag UE? a jutro mamy świeto flagi narowodej...
Wypożyczalnia kajaków polietylenowych jedno i dwuosobowych, spływy z weryfikatorami oraz weryfikacje według Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych.

http://www.na-kajakach.pl" onclick="window.open(this.href);return false; - rzuć się z nami na wodę!!

Zablokowany