USTECKIE ŻEGLARSTWO

Wypowiedz się na aktualne tematy związane z Ustką. Napisz co Ciebie drażni, irytuje i zachwyca. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Moderator: DKS

JKUstka

Re: USTECKIE ŻEGLARSTWO

Post autor: JKUstka » niedziela, 29 stycznia 2012, 18:39

Edward pisze:Ta wiadomość to dobra odpowiedź dla tych, którzy pytają o efekty współpracy Ustki z zagranicznymi partnerami. Oczywiście, liczyła się kasa wyłożona przez rodziców żeglarzy, ale sam wyjazd to efekt współpracy z Pionierskiem. Oby takich kontaktów było więcej.
Edward Zając
Bardzo duże uproszczenie. Jedni chcą cos robić inni czekają na mannę z nieba.
Bez wsparcia sponsorów zadanie bardzo trudne jak na realia usteckie.
https://picasaweb.google.com/1008193770 ... 2442018690" onclick="window.open(this.href);return false;
Coś ten chłopiec trzyma w ręku.
Oleko pisze:ehhh Panie Edwardzie ciężko u nas z żeglarstwem, Turyści nie mają za bardzo możliwości rejsu pod żaglami, uczestniczyć w jakieś szkole pod żaglami szkoda. Odpowiedzią na to jest Szkoła Żeglarstwa Magola, która działa na jez. Wicko http://www.magola.entro.pl" onclick="window.open(this.href);return false; Serdecznie zapraszam do skorzystania z jej oferty tzn rejsy wycieczkowe pod żaglami, szkolenia, wypożyczalnia sprzętu wodnego :)
Ciężko z żeglarstwem na własne życzenie.
Problem w uogólnieniach. Pod hasłem żeglarstwo rozumiemy wszystko, co związane jest z wodą, wiatrem i latem.
Trzeba zrozumieć, że jest to pojęcie ogólne, w którym kryję się dyscyplin bez liku.
Jachting żaglowy i motorowodny.
Sport, sport wyczynowy, ekstremalny.
Turystyka śródlądowa, morska, oceaniczna.
Komercja wypożyczalnie, czartery itd.
Część tych rzeczy dzieje się w Ustce.
Nie jest o nich głośno, bo brak jest przepływu informacji.
Nie ma dynamicznego rozwoju, bo brak realizacji strategii rozwoju portu.
Jez. Wicko stanowi wspaniałe uzupełnienie pewnych dyscyplin żeglarstwa i nie jest w konkurencji do Ustki.
Wiem, że działania gminy idą w kierunku rozwoju nowej przystani od strony Jezierzan dostępnej również dla małych żeglarzy z Ustki.
Przy złych warunkach pogodowych treningi żeglarskie dzieci w Ustce są niemożliwe.
Bliskość Wicka jest zbawienna, gdzie w Jezierzanach wybudowano nową przystań. Potrzebne jest jeszcze tylko zaplecze.
.

Edward

Post autor: Edward » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 00:22

Oleko; piszesz, że ciężko u nas z żeglarstwem. Być może w Ustce jest ciężej niż w innych miastach portowych, ale wszystko zależy od tego z jakiej strony spojrzeć na żeglarstwo, na różne jego rodzaje. Moim zdaniem uprawianie żeglarstwa morskiego jest teraz nieporównanie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, nie wspominając o czasach "słusznie minionych". Gdy w 2006 roku kończyłem swój pierwszy samotny rejs, jedynie obca bandera chroniła mnie przed zatrzymaniem w pierwszym polskim porcie, do którego bym wpłynął; po prostu nie miałem wyposażenia i atestów wymaganych przez polskie przepisy. Teraz na jachtach do 15 metrów długości armator sam decyduje o tym, jakie ma wyposażenie. Do 7,5 metra długości nie trzeba nawet patentu. Nie jest to jeszcze ta liberalizacja, jaką mają żeglarze w sąsiednich krajach, ale powoli i to wywalczymy.
Ustka jako port nie stwarza żeglarzom morskim dobrych warunków, ale właśnie na morzu mamy sukcesy większe niż miasta posiadające mariny: Kołobrzeg, Darłowo czy Łeba. Dużo zależy od samych żeglarzy, ich determinacji w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. Po prostu mając ograniczone możliwości, trzeba zawsze je uwzględniać. Gdybym czekał z żeglowaniem po morzu aż będę miał jacht większy, nowszy, lepiej wyposażony, to prawdopodobnie nigdy bym nie wypłynął w samotny rejs. Może w ten sposób więcej ryzykuję, ale realizuję swoje marzenia - i niekiedy spotyka się to z uznaniem środowiska żeglarzy morskich.
JKUstka wyliczył rodzaje żeglarstwa, więc wystarczy tylko znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce.
Pozdrowienia
Edward Zając
Załączniki
Regaty Poloneza 2011 - Filip F?ůfara170.jpg
Regaty Poloneza 2011 - Filip F?ůfara170.jpg (130.96 KiB) Przejrzano 1863 razy

Jun21

Post autor: Jun21 » czwartek, 2 lutego 2012, 18:41

Jesteśmy zaściankiem polskiego żeglarstwa:

http://www.zagle.com.pl/artykul/czytaj/ ... ska,10961/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.marinakamienpomorski.pl/port-jachtowy,7.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.marinakamienpomorski.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.zagle.com.pl/artykul/czytaj/ ... sie,10966/" onclick="window.open(this.href);return false;

Edward

Post autor: Edward » piątek, 3 lutego 2012, 01:14

Witam nowego forumowicza.
Czy jesteśmy zaściankiem polskiego żeglarstwa? Wszystko zależy z któej strony patrzeć. Gdyby oceniać bazę materialną, to masz rację. Jeśli idzie o żeglarzy, to nie jest tak źle. Można nawet powiedzieć, że żeglarzy osiągających sukcesy mamy więcej niż miejscowości z pięknymi marinami, w których władze przeznaczają znacznie większe środki na wspieranie żeglarstwa.
Mamy zupełnie niezłą szkółkę żeglarstwa regatowego dla dzieci i młodzieży, ale o tym pewnie wypowie się ktoś posiadający większą wiedzę na ten temat. Ja mogę pisać o żeglarstwie morskim i jego sukcesach. Jacht GRYFITA w ostatnich latach odbywał rejsy zarówno za Koło Podbiegunowe jak i do Afryki. A indywidualnie:
Rok 2007 - Roman Kwiat - Kwiatkowski, nagroda ŻAGLI - "Rejs Roku 2007"
Rok 2008 - Edward Zając, nagroda ŻAGLI - "Rejs Roku 2008"
Rok 2009 - Natasza Caban, nagroda mies. JACHTING - "Jachtsmen Roku 2009", II nagroda "Rejs Roku 2009"
Rok 2011 - Jacht "Stocznia Ustka" ustanawia rekord trasy regat żeglarzy samotnych: Świnoujście - wokół Christianso - Świnoujście.
Rok 2011 - Edward Zając, nominacja do "Żeglarza Roku 2011". Trzy godziny temu wróciłem ze statuetką. Była tam też Natasza Caban i Roman Kwiatkowski.
Które z nadmorskich miast, poza Trójmiastem i Szczecinem, ma takie sukcesy?
Pozdrawiam
Edward Zając
Załączniki
Edward Zając 3.JPG
Natasza.JPG
Roman Kwiat - Kwiatkowski.JPG

Awatar użytkownika
elveez
Kontakt:

Post autor: elveez » piątek, 3 lutego 2012, 08:49

Gratuluje !
Ciekawostki z regionu i nie tylko. Zapraszam na mój kanał. http://www.youtube.com/user/elveezultra/videos
Obrazek

Edward

Post autor: Edward » piątek, 3 lutego 2012, 09:49

Dziękuję za gratulacje. Nominowanych do "Żeglarza Roku 2011" było 6 osób. Reprezentowali 5 różnych miast: zwyciezca Gutkowski z Sopotu, dwie osoby ze Szczecina, po jednej z Wrocławia, Bydgoszczy i Ustki. Wrocław i Bydgoszcz tradycyjnie, od wielu lat biorą nagrody za organizację rejsów polarnych załogowych. Tym razem Bydgoszcz zorganizowała rejs wokół obu Ameryk a Wrocław popłynął aż powyżej Szpicbergenu, do granicy lodów. Gutkowski to 2 miejsce w regatach samotników dookoła świata, Radek Kowalczyk to start i ukończenie regat "Mini Transat" samotnie przez Atlantyk. Heniu Widera ze Szczecina to rejs samotny dookoła Europy z dotarciem do Moskwy.
Znalezienie się ustczanina w tym towarzystwie, gdy niektóre z rejsów kosztowały kwoty znacznie większe od usteckiego budżetu na promocję, mogę uznać za swój duży sukces. Tym bardziej, że na galę zaproszenie miało dwoje innych ustczan: Natasza Caban i Roman Kwiat - Kwiatkowski.
Na zbliżający się sezon żeglarski Roman i ja przygotowujemy się do następnych rejsów. Jeśli Neptun pozwoli, będą znacznie trudniejsze od dotychczasowych.
Wydziałowi Promocji UM dziękuję za gadżety reklamowe. Przydały się, dotarły do właściwych osób.
Edward Zając

JKUstka

Post autor: JKUstka » piątek, 3 lutego 2012, 16:34

Gratuluję prestiżowego wyróżnienia.
JKU

Awatar użytkownika
Oleko

Post autor: Oleko » niedziela, 5 lutego 2012, 10:20

Racja, że należy spojrzeć na żeglarstwo z każdej perspektywy. Pisząc, że w Ustce jest ciężko z żeglarstwem miałem na myśli, że jest ciężko coś zrobić. Żeglarstwo w Ustce to taka mała zamknięta grupa i jeśli coś się dzieje to ludzie z tej grupy wiedzą o tym, ale niestety ludzie na zewnątrz nie koniecznie:/Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu odbywały się u nas regaty pucharu Polski w klasie Omega. Dużo żaglówek w porcie, wielkie zainteresowanie turystów. Ustka na reklamach pokazuje morze, promenadę, latarnię, statek wycieczkowy, a żagle sąd sporadycznie pokazywane. Poprzez materiały promocyjne reklamowe można by zachęcać ludzi do żeglowania.

Ostatnio odbyły się regaty o miano Letniej Stolicy Polski, gdzie wystartowały Łeba i Ustka. Wiem że inne samorządy mają w planach start w regatach. Większa rywalizacja, więcej załóg może byc coś ciekawszego :)
Wypożyczalnia kajaków polietylenowych jedno i dwuosobowych, spływy z weryfikatorami oraz weryfikacje według Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych.

http://www.na-kajakach.pl" onclick="window.open(this.href);return false; - rzuć się z nami na wodę!!

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 5 lutego 2012, 12:14

Oleko, w Ustce jest trudno nie tylko z żeglarstwem. Praktycznie każdy pasjonat jakiejś działalności ma pod górkę.
Za Jasika HOM rozwijał się, były na to pieniądze z miasta i województwa. Komuś to jednak przeszkadzało. Jasika wysadzono na zieloną trawkę, HOM przestał mieć cokolwiek wspólnego z żeglarstwem, no i w końcu przestał istnieć. Komu przeszkadzało żeglarstwo w HOM-ie?
"OPTY" przeżywało prawdziwy rozkwit za ś.p. Kołpy. Liczne imprezy, regaty, szkolenia; nawet trafiła się grupa młodzieży z Austrii. Jednak Kołpę zdjęto z funkcji komandora, praktycznie wyrzucono z klubu. Teraz, gdy nie żyje, organizowane są regaty jego imienia. Zgodnie z sowiecką zasadą: ubić i postawić pomnik.
Dominik Schutta, wychowanek "OPTY", reprezentuje gdyński klub.
Eugeniusz Ginter, świetny regatowiec morski i konstruktor jachtów, reprezentuje Łebę.
Jacht "Stocznia Ustka" bije rekordy na Bałtyku, ale zarejestrowany jest w Gdyni.
Ja pływam na "HOLLY" z ustecką flagą i herbem Ustki na grocie, ale jestem tylko armatorem; właściciel ma obywatelstwo niemieckie i tam jest jachcik zarejestrowany. Kilka innych jachtów stojących w Ustce też pływa pod innymi banderami, bo tamtejsze przepisy są znacznie korzystniejsze dla żeglarzy.
Na ten sezon planowane są w Ustce II Regaty Samorządowe oraz Regaty Miast Partnerskich. Te imprezy mają szansę na duży rozwój i dotacje na ich organizację. Czy jednak potrafimy je rozreklamować, dać im znaczenie nie tylko regionalne?
Edward Zając

Awatar użytkownika
Oleko

Post autor: Oleko » niedziela, 5 lutego 2012, 13:00

Właśnie trzeba się zastanowić i to już teraz. Na II Regaty Samorządowe Warto by zaprosić Starostwo Powiatowe Słupsk, Starostwo Powiatowe Sławno, Gminę Postomino, Miasto i Gminę Darłowo. Niech regaty mają większy prestiż i każda załoga pomoże w rozreklamowaniu imprezy. Może uda się ściągnąć jakąś telewizję która chociaż w wiadomościach poda na żywo aktualne wyniki regat? Do tego kilka imprez towarzyszących np. Szantowisko po zachodniej stronie portu, regaty w klasie optymist (np jeden w dzień w Ustce regaty drugi w Łebie), pokazy morskiego sprzętu ratowniczego. Jest wiele możliwości ale potrzebne trochę chęci. Teraz pytanie czy władze mają chęci tak promować Ustkę?
Wypożyczalnia kajaków polietylenowych jedno i dwuosobowych, spływy z weryfikatorami oraz weryfikacje według Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych.

http://www.na-kajakach.pl" onclick="window.open(this.href);return false; - rzuć się z nami na wodę!!

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 5 lutego 2012, 14:25

Zapraszać można wielu - tylko skąd wziąć dla nich identyczne jachty i kto zapłaci za ich wypożyczenie? Regaty Samorządowe dotyczą miast nadmorskich i wolałbym, oprócz Łeby, mieć tutaj Gdańsk czy Gdynię.
Pomysł Regat Miast Partnerskich powstał w czasie naszego wyjazdu do Kappeln. I w tym wypadku problemem są tylko 4 jachty jednej klasy stojące w Łebie.
Oba te pomysły są w tym roku realizowane przez Urząd Miasta. Przy tych regatach będą też zawody w klasie "Optymist".
Edward Zając

JKUstka

Post autor: JKUstka » niedziela, 5 lutego 2012, 18:24

Oleko pisze:Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu odbywały się u nas regaty pucharu Polski w klasie Omega. Dużo żaglówek w porcie, wielkie zainteresowanie turystów.
Kilka dobrych lat temu. Dokładnie20 szt. łódek sportowej klasy Omega. 120 zawodników czołówki Polski. Jedna z edycji do Pucharu Polski pod nazwą Puchar Bałtyku. Impreza generalnie udana ze względu na super pogodę. Rywalizacja zacięta. Na wodzie wszechobecna adrenalina. Generał za generałem (falstart ogólny).Jedyny mankament brak- zaplecza technicznego i sanitarnego.
W tym zakresie ewidentna porażka. Podejmowane inicjatywy kończą się, bo wypalają się kolejni zapaleńcy (pozostawieni bez wsparcia), aby coś w tej materii zmienić. Żagle Polonii jedna z następnych inicjatyw. Odeszła w zapomnienie.
Można pisać wiele, czy warto? Ten watek jest naszpikowany wytykaniem zaniechań.
W bogatym Monako proste mobilne rozwiązanie zaplecza dla żeglarstwa sportowego.
Mobilny zestaw kontenerowy. Idea nie do zaszczepienia w Ustce mimo możliwości pozyskania dofinansowania z różnych źródeł. Inne priorytety.
Temat wałkowany od kilku lat.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
@Edward Memoriały odbywają się w całym kraju. Kluby w ten sposób manifestują swoje uznanie dla założycieli lub uznanie dla wkładu pracy osoby. Memoriał im. Jana Kołpy powstał z inicjatywy ówczesnych dzieci, dziś już pełnoletnich młodych ludzi, którzy o komunie wiedzą z historii lub TV.Nie zapędzaj się w porównaniach. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą pamiętać o zasługach swoich nauczycieli.
Chwała im za to.

Edward

Post autor: Edward » niedziela, 5 lutego 2012, 21:54

Ależ oczywiście, że należy pamiętać o zasłużonych żeglarzach - i o p. Kołpie również! Problem w tym, dlaczego wpierw niszczy się ludzi, a dopiero później, gdy nie żyją, są zniechęceni lub wyjadą, docenia się ich zasługi. Przecież tego nie zrobiły ludziki z Marsa, lecz członkowie Klubu! Dlaczego w Ustce takie postępowanie jest regułą? Co zyskało usteckie żeglarstwo pozbywając się tych, dla których jest ono pasją, może nie zawsze taką, jak niektórzy by chcieli? Sam przecież piszesz o różnorodności żeglarstwa.
Jak wielu innych, znalazłem swoją drogę w żeglarstwie. Może ryzykowną, ekstremalną, ale docenianą w kręgu żeglarzy morskich i dającą mi satysfakcję. No i sprawia mi wielką przyjemność, gdy przy różnych okazjach mówi się o Ustce w Gdańsku, Szczecinie czy Warszawie.
Problem więc w tym, aby pasjonaci nie zwalczali się nawzajem, lecz wspierali w realizacji zamierzeń. I dotyczy to nie tylko żeglarzy. Niestety, zbyt wielu nie rozumie tej prostej drogi do sukcesu.
Edward Zając

JKUstka

Post autor: JKUstka » piątek, 17 lutego 2012, 21:51

W budynku Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej wyspie Ołowianka pomorscy żeglarze uhonorowali najlepszych trenerów, organizatorów, sponsorów, a przede wszystkim najlepszych żeglarzy.
Ustczanin Dominik Schutta nominowany do tytułu młodzieżowiec roku.
17. 50" filmiku.
http://www.youtube.com/watch?v=81k-9OQK-ps

Edward

Post autor: Edward » piątek, 17 lutego 2012, 22:19

Byłem, widziałem, fotografowałem - chociaż nie zawsze wiedziałem kogo. Po prostu siedziałem z boku i dźwięk nie zawsze był wyraźny. No i nie było mowy o Ustce. Po konfrontacji z filmem wybrałem chyba właściwą fotkę. Gratulacje.
Edward Zając
Załączniki
Dominik.jpg

Edward

Post autor: Edward » piątek, 17 lutego 2012, 22:24

Jeszcze dodatkowe fotki.
Edward
Załączniki
Dominik 2.jpg
Dominik 3.jpg

Edward

Post autor: Edward » piątek, 17 lutego 2012, 22:48

Jeszcze co do Gdańskiej Gali Żeglarskiej. Właściwszą nazwą byłaby Gala Sportu Żeglarskiego, bo dotyczyła tylko tej dziedziny żeglarstwa. Gdańsk chyba chciał pokazać, jak wielką jest potęgą w żeglarstwie sportowym. Zaproszone osoby wypełniły całą Filharmonię. Naprzeciw sceny ustawiono dodatkowe krzesła dla ponad stu sportowców - regatowych żeglarzy z Województwa Pomorskiego, nominowanych do różnych nagród.
Prezydent Adamowicz zrobił wielką imprezę, ale w tym tłoku żeglarskie akcenty jakby się zagubiły. Być może jednak chodziło o to, aby co bardziej znaczącym gdańszczanom pokazać sukcesy miejscowych żeglarzy regatowych. To by się wpisywało w politykę Gdańska (nie województwa), który w żeglarstwie zobaczył spore znaczenie promocyjne. Stąd rejsy dla uczniów gdańskich szkół, zloty wielkich żaglowców czy inne duże imprezy żeglarskie w całym Trójmieście.
Edward Zając

JKUstka

Post autor: JKUstka » sobota, 18 lutego 2012, 10:50

Niestety Gdańsk to nie Ustka a i do pieniędzy dalej.
Nie zmienia to postaci rzeczy, że w małej Ustce wyrastają żeglarze zauważani w kraju i świecie.
Dominikowi podstawy żeglarstwa regatowego zaszczepiono w Ustce.
Dziś zawodnik klubu gdyńskiego, ale zarazem żeglarz sportowy, który swoją wiedze regatową przekazuje młodocianym zawodnikom z Ustki.
Miło, że żeglarza z Ustki zauważono, nominowano i, że dzieci maja prima sort wzorzec.

Edward

Post autor: Edward » sobota, 18 lutego 2012, 11:25

Jest jakiś dziwny problem w tym, że Ustka ma żeglarzy zaznaczających się w rankingach wojewódzkich lub krajowych, ale nie stwarza im warunków do doskonalenia umiejętności. Prawie wszystkie miejscowości nadmorskie mają mariny i odpowiednie zaplecze - tylko brak im miejscowych żeglarzy z sukcesami.
Edward Zając

Jun21

Post autor: Jun21 » środa, 18 kwietnia 2012, 16:23

Trochę o marinie w Łebie:
http://www.magazynwiatr.pl/index.php?artykul=363" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ